Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
TWÓJ SZCZUR SIĘ DZIWNIE ZACHOWUJE? ZADAJ PYTANIE!
Autor Wiadomość
wildlucy 


Dołączyła: 03 Lis 2018
Posty: 2
Wysłany: Sob Lis 03, 2018 16:15   
   Zwierzątka: pies, szczury


szczur 1.5 roku. Lewa strona zwiotczala, czyt. lewe oko,lapka i nozka. leci krew z nosa i prawego oka. Szczur tylko turla sie wokol wlasnej osi czyli w strone lewa. Bylam u weta dostał zastrzyki z sterydami, przeciew zapalne i z antybiotykiem. P. dr powiedziala, ze jak do jutranie bedzie poprawy to musimy go uspic.
Czy waszym szczurom dolegalo cos podobnego? co to moze byc?
_________________
Wildlucy
 
     
gijane 
pani Rolnik :)



Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 152
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lis 07, 2018 15:19   

Objawy jak wylew czy udar, raczej słabo to wygląda :( 1,5 roku to już też dość sporo, wtedy właśnie wiele rzeczy zaczyna się sypać w zdrowiu. Trzymam kciuki, ale raczej szykowałabym się na najjgorsze :(
_________________

 
     
kosinski.adrian 


Dołączył: 28 Gru 2018
Posty: 1
  Wysłany: Pią Gru 28, 2018 17:36   Mój szczurek dziwnie się zachowuje :c

Hej od 4 dni mam 2 szczurki koko i szanel. Szanel jest ciekawska i bystra, jak wyjmę ją z klatki to łazi wszędzie, patrzy w każdy kąt, jest takim ciekawskim i bystrym szczórkiem. A koko ciągle siedzi w domku (takim dla szczórków) zawsze jak ją wyjmę to chowa się w kącie jak taki znajdzie, boi się i jest strachliwa, ma ciągle przymrużone oczy lub 1 zamknięte, boję się że może być ślepa, bo zawsze wącha, nawet jak stoi w miejscu to macha pyszczkiem i wącha, zanim gdzieś pójdzie to wącha. Ale jak wyjmę ją z domku i go przestawię to do niego da radę trafić, szybko do niego dotrze, czasam wyjdzie żeby zjeść albo się napić, wiece co może jej dolegać? może to dlatego że się jeszcze boi? boje się że jej tak zostanie...
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 28, 2018 18:20   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


kosinski.adrian, są przynajmniej cztery możliwości:
a. albo jest szczurem bojaźliwym - po prostu ma taki charakter i jej to zostanie na stałe w mniejszym lub większym stopniu, szczury są różne tak jak i ludzie
b. albo jest szczurem niezsocjalizowanym (skąd pochodzi? jeśli ze sklepu to jest to częste) - tu może pomóc oswajanie krok po kroku - poczytaj więcej na forum w wątku o oswajaniu
c. albo jest chora - wtedy konieczna jest wizyta u polecanego szczurzego weterynarza (poszukaj na forum w liście polecanych wetów w Twojej okolicy)
d. albo jest w ciąży i czuje się bezpieczniej w zacisznym miejscu - w jakim są wieku?

Ze względu na c i d przeszła bym się kontrolnie do weta. Jeśli wykluczy chorobę i ciążę to warto zabrać się aktywnie za oswajanie. 4 dni to bardzo mało dla ogonków na przyzwyczajenie się do nowego miejsca. Ślepota czy słabe widzenie u szczurów nie jest tragedią, one zasadniczo w niewielkim stopniu korzystają ze wzroku, więc nie zwalałabym na to "winy".

Możesz też wstawić zdjęcia lub filmik na forum - będzie łatwiej podpowiedzieć czy zachowuje się "normalnie".

/Edit
I nie zakładaj nowych wątków na forum - postaraj się dopisywać do istniejących. W ten sposób łatwiej potem wyszukać potrzebne informacje. Pewnie i tak za jakąś (dłuższą) chwilę ktoś z MT przeniesie to do któregoś z istniejących wątków.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Gru 28, 2018 21:30   

Pytanie przeniesione.

Szczury węszą cały czas, to akurat nie jest dziwne. Ale jeśli szczur ciągle mruży oczy, to jest spora szansa, że go coś boli. Skonsultuj się z weterynarzem.
 
     
MissAuriell 


Dołączyła: 30 Gru 2018
Posty: 5
Wysłany: Nie Gru 30, 2018 23:59   

Mam zagwozdkę, adoptowałam szczurzycę i nie wiem co robic
Normalnie wydaje sie oswojona, wacha moja reke i wchodzi na dlon, lize palce ale za to gryzie paznokcie. Mam pomalowane paznokcie na czerwono, moze jakos myli je z jedzeniem? Nie gryzie mocno, tylko podgryza jakby. O co jej chodzi? Jak pokazac jej zeby przestala, bo nie chce miec zniszczonych paznokci :P
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Gru 31, 2018 01:53   

Wszystkie szczury podgryzają paznokcie, bo są twarde i fajne do podgryzania.

Rozwiązanie: nie podsuwać szczurowi paznokci do podgryzania. Raczej jej tego nie oduczysz.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Gru 31, 2018 12:02   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


MissAuriell, Senthe ma rację - szczury tak mają i trzeba to pokochać :P

A przy okazji - mam nadzieję, że Twoja szczurzynka nie jest samotna. Tylko ona Ci podgryza paznokcie? Inne nie?
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
MissAuriell 


Dołączyła: 30 Gru 2018
Posty: 5
Wysłany: Pon Gru 31, 2018 14:25   

Szczurzyca ma swoją kolezanke, druga wlasnie nie gryzie mi paznokci dlatego bylam zdziwiona bo obie maja kolbe w klatce i marchewke do ostrzenia ząbków
Ale dziekuje za pomoc :oops:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Gru 31, 2018 15:15   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


MissAuriell, to ta druga, która nie podgryza paznokci, to dopiero jest dziwna :lol:
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
angelus 
garota



Dołączyła: 30 Kwi 2009
Posty: 2327
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Gru 31, 2018 22:12   
   Zwierzątka: szczurowadła


MissAuriell, a próbowałaś dać paznokcia bez lakieru?
Fakt, że niektóre szczury podgryzają paznokcie, bo tak lubią i tego nie zmienisz, ale zdarzają się takie co podgryzają tylko pomalowane lakierem (nie chodzi o kolor, a o zapach). Opcja warta wypróbowania, ale ogólnie tak jak mówiły Senthe, i Pyl, musisz się do tego przyzwyczaić i pokochać :)

* A jak chcesz zobaczyć prawdziwe podgryzanie to załóż sobie plaster na palec, 99% ma ŚWIRA na punkcie plastrów! :lol:
_________________
angelusowe aniołki
Zdecydowanie za szybko opuściły ten świat, ale nigdy nie opuszczą mojego serca...
Denga, Dżuma, Sepsa, Ebola, Plaga, Vena, Febra, Xerxes, Yakuza, Coma, Coli

 
     
MissAuriell 


Dołączyła: 30 Gru 2018
Posty: 5
Wysłany: Pon Gru 31, 2018 23:42   

angelus napisał/a:
MissAuriell, a próbowałaś dać paznokcia bez lakieru?
Fakt, że niektóre szczury podgryzają paznokcie, bo tak lubią i tego nie zmienisz, ale zdarzają się takie co podgryzają tylko pomalowane lakierem (nie chodzi o kolor, a o zapach). Opcja warta wypróbowania, ale ogólnie tak jak mówiły Senthe, i Pyl, musisz się do tego przyzwyczaić i pokochać :)

* A jak chcesz zobaczyć prawdziwe podgryzanie to załóż sobie plaster na palec, 99% ma ŚWIRA na punkcie plastrów! :lol:

Nie, nie próbowałam bez lakieru jeszcze bo mam tą szczurzynkę dopiero kilka dni :-P Ale przetestuje. Mi to nie przeszkadza ze podgryza, ale niepokoiłam się że mnie mała nie lubi czy coś :lol:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sty 01, 2019 00:06   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


MissAuriell, raczej odwrotnie :) Delikatne (!) podgryzanie i wzajemne iskanie to szczurze zacieśnianie relacji.
Oczywiście podgryzanie może też być objawem dominacji, ale to raczej w sytuacji wymuszonego "bycia iskanym". U młodych to zaproszenie do budowania relacji, a czasem po prostu do zabawy.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
badla 


Dołączył: 02 Sty 2019
Posty: 1
Wysłany: Śro Sty 02, 2019 18:57   

Cześć! Od miesiąca mam szczurka dumbo, samiczkę. Kiedy przywiozłem ją do domu bała się, nie wychodziła z tunelu, który skonstruowałem dla niej. Potem zacząłem dawać jej przysmaczki przez kraty klatki. Na początku ciężko było ją skusić, ale teraz już chętnie bierze. Jest coraz śmielsza, nie ma oporów przed wychodzeniem z kryjówki. Niestety pewnego razu wsadziłem rękę do klatki, chciałem pogłaskać i mocno mnie ugryzła. Nie wiem co mam robić, jak kontynuować oswajanie? Widzę, że nawet jak przystawiam palce do krat to szczur chce je gryźć. Co robić w takiej sytuacji? Próba złapania pewnie skończy się ugryzieniem.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sty 02, 2019 21:54   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


badla, po pierwsze spraw jej koleżankę i to oswojoną (z hodowli lub dobrej adopcji, gdzie maluch będzie zsocjalizowany) - szczury w stadzie znacznie lepiej się oswajają.
Po drugie nie karm przez pręty i smakami, które szczur może ugryźć, zabrać i zjeść w ukryciu (czyli daj coś dobrego płynnego na łyżce - nie da się tego zabrać od Ciebie).
Po trzecie - może kontrowersyjne - póki nie możesz zawołać szczura do siebie nie dawaj wyposażenia, które sprawia Ci problem z dostępem do szczura (sztywne tunele, "zamknięte" domki, a nawet klatki z małymi drzwiczkami) - Tobie musi być wygodnie i bezpiecznie brać szczura na ręce. Nie możesz bać się własnego ogonka. Co nie znaczy, że nie ma on prawa ugryźć - ma prawo, bo jest zwierzęciem, ale to Ty musisz tak go obsługiwać, aby tego nie prowokować - Ty musisz być spokojny, on się musi przy Tobie czuć bezpieczny. Poczytaj koniecznie wątek o oswajaniu. Możesz też łapać ją przez niewielki gruby polar, żeby uniknąć pogryzienia.
Po czwarte - czy dobrze wnioskuję, że ona od miesiąca nie wychodzi na wybieg? Jeśli siedzi od miesiąca sama w klatce (nie daj bóg jeszcze za małej) i się nudzi to nie dziw się proszę, że może zachowywać się nieprzewidywalnie. Szczury są bardzo społeczne i inteligentne - samotny, znudzony szczur będzie sfrustrowany.

Dobrze, że trafiłeś na forum. Jest już co prawda nieco wymarłe, ale nadal jest kopalnią informacji. Czytaj i pytaj, jeśli coś jest niejasne.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 11