Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Krętki u szczurka..?
Autor Wiadomość
ewa.ta 


Dołączyła: 18 Gru 2015
Posty: 23
Wysłany: Czw Sty 14, 2016 17:54   Krętki u szczurka..?

Cześć wszystkim!
Wczoraj wykryto u jednego z moich chłopców owsiki i krętki w kale. Oczywiście oboje są odrobaczani, bardziej tylko zastanawia mnie czy ktoś z Was wie coś odnośnie krętków, które mogą występować u szczurów? Jedyne co mnie przychodzi do głowy, to te powodujące leptospirozę, ale raczej domowe szczury są od niej wolne, bo wszyscy byśmy chorowali na to paskudne choróbsko. Wet raczej nie panikował mówiąc mi o tym co odkrył, a zapomniałam zapytać jakie dokładnie krętki wypatrzył, a przynajmniej jakie podejrzewa o bytowanie. Aczkolwiek z badań krwi wyszedł u małego lekki stan zapalny i albo to wina pasożytów, albo coś się kroi w górnych drogach oddechowych bo kicha, ale antybiotyk który dostał przy okazji krętek podobno działa także na układ oddechowy, więc powinno być dobrze.
Jutro i tak obowiązkowo idę do lekarza i sama też coś przeciw pasożytniczego poproszę, bo mimo, że ja żadnych objawów nie mam, to wolę mieć pewność, że będzie czysto.

Swoją drogą, badajcie swoje szczurki! Badanie kału to niewielki koszt a u moich chłopaków nie było absolutnie żadnych objawów, poza tym że raz zauważyłam jakąś żółtą wydzielinę w okolicach krocza jednego, ale wydawało mi się nie możliwe, żeby pełen życia, rosnący zdrowo maluch dorwał jakiegoś parazyta. Pasożyty mogą bardzo zniszczyć zdrowie naszych ogonków, nie mówiąc już o tym, że również możemy być nieświadomi zarażenie samych siebie.

Jeżeli ktoś z Was wie coś odnośnie właśnie tych bakterii występujących u szczurków, będę wdzięczna za informacje bo internet niewiele mówi, a w moich książkach z mikrobiologii nie mam nic poza ogólną charakterystyką i chorobotwórczością.
_________________
" Nienawiść dla zwierząt nie jest największym grzechem, jaki im czynimy, ale wynoszenie się człowieka ponad nie - to dopiero jest nieludzkie. "

Ze mną: Sasha i Szczepan <3
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 15, 2016 07:56   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


ewa.ta, o krętkach się nie wypowiem, ale ogólnie w kwestii pasożytów wewnętrznych mogę polecic ten temat - jest podwieszony jako ważny w dziale leczenie.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
ewa.ta 


Dołączyła: 18 Gru 2015
Posty: 23
Wysłany: Pią Sty 15, 2016 08:55   

Widziałam i czytałam zanim zbadałam moich chłopców ;)
_________________
" Nienawiść dla zwierząt nie jest największym grzechem, jaki im czynimy, ale wynoszenie się człowieka ponad nie - to dopiero jest nieludzkie. "

Ze mną: Sasha i Szczepan <3
 
     
Hoggu 



Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 50
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 15, 2016 11:25   

Dwóch moich chłopaków, jak się okazało po przejeździe do mnie, miało owsiki, tygodniowa kwarantanna + leki i było po sprawie. Udało się uniknąć "przerzutów" na ludzi :) W kwestii krętków niestety nic mi nie wiadomo (w sumie to na szczęście a nie niestety). Swoją drogą, im dłużej trzymam szczurki tym bardziej żałuje, że nie mam stricte medycznego wykształcenia bo ilość chorób, które tych małych drani dotyka po prostu powala na łopatki.
_________________
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez Hoggu Pią Sty 15, 2016 11:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pią Sty 15, 2016 11:50   
   Zwierzątka: szczurze damy


ewa.ta, Podpytaj weterynarza co to za krętki, bakterie i zapisz sobie nazwy. To pomoże i Twojemu stadu i na przyszłość innym ;)
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
ewa.ta 


Dołączyła: 18 Gru 2015
Posty: 23
Wysłany: Pią Sty 15, 2016 20:55   

Ja sama studiuje weterynarię i z tego co wiem, na podstawie tylko obserwacji mikroskopowej bez badania biochemicznego jest z reguły praktycznie niemożliwe określenie gatunku danej bakterii, jedynie jej rodzaj jak w tym przypadku czyli krętki. Aczkolwiek może są jakieś gatunki specyficzne dla szczurków i będzie mógł mi podpowiedzieć coś ;) w przyszłą środę idę z chłopakami po kolejną porcję antybiotyku i środka odrobaczającego to zapytam
Osobiście jestem z lekka przerażona tym, co i jak często dotyka szczury, bo chyba żadne inne zwierze domowe (chyba, że wyjątkowo pechowe) nie ma aż takich predyspozycji do wszelakiego rodzaju chorób. Jeden z moich ma też jakieś powracające stany zapalne górnych dróg oddechowych, ale myślę że tutaj też się mogły przyczynić pasożyty, tak więc mam nadzieję, że jak wyleczymy to ustrojstwo, to wszystko się uspokoi bo z dzieciakami od miesiąca ciągle coś...
_________________
" Nienawiść dla zwierząt nie jest największym grzechem, jaki im czynimy, ale wynoszenie się człowieka ponad nie - to dopiero jest nieludzkie. "

Ze mną: Sasha i Szczepan <3
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Pią Sty 15, 2016 21:42   
   Zwierzątka: królinka i szczury


Krętki oglądamy pod mikroskopem immersyjnym o ciemnym polu widzenia, a najlepiej elektronowym. Poza tym można je z łatwością wybarwić fluorescencyjnie. W ostateczności możliwe jest puszczenie prostego PCRa, ale to już specjalistyczny lab za większą opłatą - jest to jednak 100% potwierdzenie. Nie stosuje się tutaj raczej testów biochemicznych ;)
Jeśli Twój wet tylko je zobaczył pod zwykłym mikroskopem świetlnym, to nie ma żadnej pewności, że to krętki ani tym bardziej nie ma szans na określenie jakie.
Jakie badanie kału było wykonywane? (co wet oglądał pod tym mikroskopem?)
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
ewa.ta 


Dołączyła: 18 Gru 2015
Posty: 23
Wysłany: Sob Sty 16, 2016 01:06   

Z tego co wiem, można i takie (w sensie badania biochemiczne) zastosować szczególnie przy diagnozie materiału skażonego obszerną flotą bakteryjną. Skoro u nas na zajęciach normalnie mamy mikroskopy immersyjne sądzę że i on taki używał, ciężko pod innym bakterie oglądać, z resztą akurat grupa studentów miała zajęcia i pokazywał im ruszające się okropne krętki mojego Sashy. Badał wykaz z odbytu i świeży kał barwione właśnie fluorescencyjnie, aczkolwiek nie mam żadnych wątpliwości co do jego diagnozy. Każdą bakterie najlepiej widać pod elektronowym, ale ogólna budowę przecież i w "zwykłych" mikroskopach zobaczymy pod immersją ;)
_________________
" Nienawiść dla zwierząt nie jest największym grzechem, jaki im czynimy, ale wynoszenie się człowieka ponad nie - to dopiero jest nieludzkie. "

Ze mną: Sasha i Szczepan <3
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Sob Sty 16, 2016 02:09   
   Zwierzątka: królinka i szczury


ewa.ta, nie twierdzę, że wet postawił złą diagnozę, ale jeśli chcesz wiedzieć jakiego rodzaju krętki mają Twoje szczury konieczne są dalsze badania diagnostyczne. Najlepiej wykonać posiew, np.na podłożu różnicującym i wykonać testy. Powtórzę - nie rozpoznasz, kolokwialnie mówiąc, co to dokładnie pod mikroskopem jeśli nie jesteś specjalistą od krętek z wieloletnim stażem, a i to niestety wątpliwe ;)
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 13