Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Własna karma - mieszanka
Autor Wiadomość
borubar 


Dołączył: 20 Lut 2015
Posty: 5
Wysłany: Pią Lut 20, 2015 09:34   

Chyba o czymś innym myślałem. Chodzi mi o to, że mam np:

stokrotka 50 gr
hibiskus 100 gr
rumianek 50 gr
lawenda 100 gr
słonecznik 50 gr
płatki jęczmienne 1250 gr
płatki owsiane 1250 gr
płatki kukurydziane 1500 gr
żyto 1500 gr
płatki pszeniczne 1250 gr
płatki grochu 500 gr
chleb świętojański 600 gr
proso zółte 500 gr
proso japońskie 300 gr
kasza jaglana 250 gr
larwy mącznika 250 gr
krewetki słodkowodne 250 gr
chipsy jabłkowe 100 gr
figa 75 gr

Jak policzyć tutaj białko, tłuszcz, etc?
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Pią Lut 20, 2015 09:46   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


borubar, nie sądzę, żeby udało Ci się to obliczyć we własnej mieszance, bez dostępu do laboratorium. Moim zdaniem jej idea jest nieco inna - dopasowanie mieszanki do potrzeb swojego stada. Czyli opierając się na podstawowym składzie ilościowym (jak ten podlinkowany) dobierasz składniki pod kątem ich składu. To się da dopracować wyłącznie podpierając swoim doświadczeniem i obserwacją ogonów. Najlepiej się sprawdza na większym stadzie.
Dla przykładu - stosowałam własną mieszankę na 8 samcach. 2 było oddzielonych ze względu na stan zdrowia (cukrzyca, problemy z wątrobą) - Ci dostawali więcej kasz (zawartość fosforu) zamiast ziarna i rośliny strączkowe jako źródło białka. Pozostała ekipa w różnym wieku (od 5 miesięcy do 2 lat) zajadała się z powodzeniem standardową mieszanką. Przy czym suszone warzywa i zioła miałam własne.
Dodatkowo codziennie staram się uzupełniać ewentualne braki karmy podstawowej świeżymi produktami i sądzę, że chłopcy mają dość urozmaiconą dietę.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Luci 


Dołączyła: 29 Kwi 2015
Posty: 3
Wysłany: Śro Kwi 29, 2015 13:46   pierwsza własna mieszanka
   Zwierzątka: Szczurek- Cycuś :)


Chciałabym zrobić własną mieszankę dla szczurka, poczytałam trochę na różnych stronach/forach na ten temat, przejrzałam półki sklepowe i znalazłam:
-pestki dyni
-buraczki suszone
-słonecznik
-płatki migdałowe
-rodzynki
-morele suszone
-suszone warzywa (marchew, por, seler, pietruszka, cebula)
-makaron pszenny, żytni
-płatki żytnie
-otręby owsiane z żurawiną (?) albo sama żurawina

Do tego myślałam żeby dokupić jakąś karmę dla papug (czytałam, że można ją podawać szczurkom)

I tu pojawia się moje pytanie- czy taka mieszanka będzie właściwa dla mojego szczuraska? Coś dodać, coś odjąć? Pytam doświadczonych szczurzych rodziców, bo nadal jestem zielona w tych sprawach :oops:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 29, 2015 14:02   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Luci, pierwsze pytanie - w jakich proporcjach. Trudno będzie ocenić czy mieszanka jest zbilansowana nie wiedząc ile jest w niej poszczególnych składników. Jaką zawartość tłuszczu i białka zamierzasz mieć w swojej karmie?
Nie znam się specjalnie na przygotowywaniu mieszanki, ale parząc na powyższe to: pestki z dyni, słonecznik, płatki migdałowe - to składniki oleiste, energetyczne - dużo ich być nie może.
Trzeba też uważać, aby składniki nie były dodatkowo słodzone, bo takie najczęściej można kupić - rodzynki, morele, żurawina - to i tak potencjalne źródło cukrów.
Co w tej mieszance ma być źródłem białka zwierzęcego?
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Luci 


Dołączyła: 29 Kwi 2015
Posty: 3
Wysłany: Śro Kwi 29, 2015 15:52   
   Zwierzątka: Szczurek- Cycuś :)


Jaką zawartość? :x kurczę, nie wiem, taką jaka byłaby najlepsza dla Szczurka. :P

To białko zwierzęce jest dla Szczurka niezbędne do przeżycia? Bo np. w tej karmie co ma obecnie (vitapol premium- dla aszczurów) żadnej wzmianki o białku zwierzęcym nie ma, a je to drugi tydzień i wygląda dobrze ;p ( ps. to, że zawsze zostawia marchewke to jest jakiś zły znak czy po prostu jest trochę wybredny? :mrgreen: )

Patrząc na skład zwracałam uwagę na cukier, ale na niektórych opakowaniach przykuł mój wzrok napis "zawiera dwutlenek siarki" co mnie trochę wystraszyło :shock:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 29, 2015 16:46   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Luci, jeśli nie wiesz jak zbilansować karmę to zostaw to specjalistom i zdaj się na dobre, polecane gotowe karmy (ja też tego nie wiem - nie bierz tego do siebie - po prostu są ludzie, którzy się tym zajmują zawodowo). Żeby zrobić własną mieszankę dobrze trzeba mieć nieco wiedzy o potrzebach szczurów i wiedzieć jak poszczególne składniki się wchłaniają (są zależności pomiędzy poszczególnymi minerałami - obecność jednych wpływa na wchłanianie innych).
Tutaj masz wątek poświęcony poszczególnym karmom i nieco opisujący potrzeby odżywcze szczurów (to tylko czubek góry lodowej, jeśli chodzi o karmienie zwierzaków, ale warto od niego zacząć).

Czy Vitapol premium ma czy nie ma białka zwierzęcego zależy od opisu - na szybko w necie znalazłam taki
Cytat:
ziarno zbóż i produkty zbożowe 53%, mieszanka paszowa uzupełniająca granulowana 20%, warzywa 10%, produkty piekarnicze 7%, nasiona oleiste 5%, owoce 3%, produkty pochodzenia zwierzęcego 2%
Aż się boję co to jest te "produkty pochodzenia zwierzęcego" (skóry, ścięgna i zmielone kości?), ale opis "mieszanka paszowa uzupełniająca granulowana" też nie zachęca - strach się bać takich niekonkretnych opisów.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Luci 


Dołączyła: 29 Kwi 2015
Posty: 3
Wysłany: Pią Maj 01, 2015 18:46   
   Zwierzątka: Szczurek- Cycuś :)


Pyl, na szczęście moja karma nie posiada 'produktów pochodzenia zwierzęcego' (dla pewności sprawdzałam skład chyba ze 3 razy :lol: )

Masz rację, od 2 dni grzebię w necie, robię różne obliczenia i ta własna mieszanka to wcale nie jest taka prosta sprawa :P

Przyjmując, że każdego składnika wezmę 100g, wyjdzie mi 900g pokarmu. Jako, że jest to młody szczurek przyjęłam, że mieszanka powinna zawierać ok. 24% białka i 8% tłuszczu.

Składniki, które wybrałam to:
- ziarna jęczmienia, żyta, pszenicy, kukurydzy
- pestki dyni i słonecznika
- kasza gryczana
- suszony banan
- rodzynki
(Na razie to tyle, chcę jeszcze dodać suszone buraczki i suszone warzywa, ale muszę dalej poszperać w poszukiwaniu info o nich)

(Oprócz tego ma kostkę wapienną, gałązki jabłoni, codziennie świeży owoc/warzywo i dosypuję do dotychczasowej karmy Naturę szczura ziołowo-warzywną.)

Przy 900g mieszanki 24% to jest 216g białka, a 8% 72g tłuszczu. Używając informacji z różnych źródeł, kalkulatorów kalorii wyszło mi, że w tych 900g będzie 66g białka i ok 62g tłuszczu. Są to wartości przybliżone, ponieważ podejrzewam, że np banan suszony bananowi suszonemu nie równy i te wartości mogą się trochę zmieniać.

Więc moim głównym problemem i powodem dalszej pracy nad mieszanką jest zbyt mała ilość białka w tym co już mam. Na szczęścia mam na to trochę czasu, ponieważ mam jeszcze co najmniej połowę tej kupnej karmy. :lol:

Ktoś może ma jakiś pomysł co z tym zrobić...? :shock:
Może jednak w moich obliczeniach popełniłam błąd?
 
     
oxxy 



Dołączyła: 01 Paź 2012
Posty: 1116
Skąd: Bytom
Wysłany: Pią Maj 01, 2015 19:04   
   Zwierzątka: koty sztuk dwie


Wczoraj zrobiłam własną mieszankę. Opartą na informacjach tu i jest to jej wersja pierwsza - będę dorzucać z czasem nowe składniki, na pewno będzie ich więcej (jak na przykład suszki z Herbal Pets'a). Póki co skład to:

:lapa: ryż 150g
:lapa: żyto 250g
:lapa: proso 400g
:lapa: owies 400g
:lapa: sorgo 300g
:lapa: płatki kukurydziane (lubella) 500g
:lapa: wafle ryżowe (4 szt bodajże)
:lapa: suszone zioła i warzywa HP 100g
:lapa: suszona babka lancetowa HP 20g
:lapa: fistaszki 50g
:lapa: soja 50g
:lapa: groch połówki 50g
:lapa: ryż preparowany 50g
:lapa: pestki dyni 50g
:lapa: 250g karmy dla psa (niska zawartość białka; te z typów light; miałam na kartce zapisaną nazwę karmy, ale gdzieś ją zapodziałam. dopiszę jak będę przy okazji w sklepie zoologicznym).

Do tego doszedł jeszcze kilogram karmy dla gryzoni, z którego wybrałam zbędne kolorowe dodatki i zostały zboża, trochę popcornu, słonecznik i kukurydza.

Zastanawiam się nad dodaniem kaszy jęczmiennej jeszcze. Chcę dodać na pewno pszenicę, trochę kukurydzy, płatki owsiane (nie umiałam znaleźć z małą ilością cukru więc zrezygnowałam na razie) i suchy chleb.

Póki co szczury zadowolone. Nasypana miska wczoraj wieczorem i rano było tylko trochę na dnie więc "wmłóciły" prawie wszystko. :)

Jakieś sugestie?
_________________
:lapa: "Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś." :lapa:
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Sob Maj 02, 2015 18:21   
   Zwierzątka: 8 x M


oxxy,
Ja bym nie dodawala gotowej karmy - no bo jak obliczyc po takiej selekcji ilosc danych zboz i nasion, kiedy akurat proporcje tluszczu do weglowodanow sa dosc istotne. No i jeszcze taka moja opinia i zboczenie, ze chce znac jakosc ziaren i nie ufam producentom, dlatego tez mieszam i kupuje skladniki sama. :wink:
Poza tym jest o wiele wiecej nasion tlustych i nietlustych, ktore sie nadaja i ktorymi mozna ja wzbogacic, bo malo skladnikow masz, albo sie powtarzaja (ryz i ryz, owies i platki owsiane), co powoduje ze mieszanka jest troche uboga. Na http://zlotarybka24.com masz rozne prosa, nasiona traw, sorgo, kanar.. polecam poszperac, szczury maja o wiele wiecej wyboru niz wedlug list, ktore widnieja na karmach gotowych.
Chleb wedlug mnie jest zbedny i jeszcze cos, czytalam gdzies, ze po surowym ryzu moga powstac problemy trawienne i osobiscie nie daje, ale nie dam sie pokroic za to info, moze znajde cos na ten temat.
Psia karme bym zlikwidowala albo chociaz zmniejszyla jej ilosc i na jej miejsce dodala suszone krewetki slodkowodne i maczniki. :) Bardziej naturalnie bedzie a w chrupkach psich czesto sa produkty uboczne niewiadomego pochodzenia - to moga byc nawet zmielone kopyta i ogony.

Nigdy nie dodawalam tutaj mojej mieszanki, wiec pozwole sobie skopiowac jej aktualna wersje, oczywiscie co jakis czas ja dopasowuje do aktualnego stanu mojej wiedzy i potrzeb stada.

Cytat:
Mieszanka 1000g

Po 50g:
Gryka niepalona
Proso srebrne
Proso marokanskie
Quinoa (płatki)
Orkisz (płatki)
Nasiona jadalnych chwastów i traw
Owies
Jęczmień prasowany
Milo (Dari)
Żyto
Kanar

(Prosa można wybrać dowolne, dla szczurow polecam większe odmiany/ zboża mogą być w formie prasowanej, płatków, albo w całości)

Po 25g:
Nasiona ostropestu
Pestki z dyni
Nasiona konopii
Sezam

Po 20g:
Krewetki słodkowodne/mączniki
Słodkie migdały
Prasowany groch
Prasowany bób
Prasowana soja
Kawałki chleba świętojańskiego
Suszony brokuł
Suszona marchew
Suszona dynia
Suszony topinambur

(Krewetki można zastąpić mącznikami, albo dodać pół na pół)

Po 15g:
Kardi
Perilla

Po 10g:
Kolba sorgo
Suszone -
Płatki z kokosa
Jagody Goji
Kostki gruszki
Burak
Pietruszka (korzeń)
Pokrzywa (liście)
Mniszek lekarski (liście)
Melisa (liście)
Jaśmin (kwiat)
Nagietek (kwiat)
Słonecznik (kwiat)

Po 5g:
Korzenie -
Mniszek lekarski



A wyglada to tak:

_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob Maj 02, 2015 19:25   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Off-Topic:
Luci, a gdzie kolega dla szczurka? :P
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Maj 03, 2015 11:37   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


Uważajcie, proszę, z jagodami goji:
http://zazie.com.pl/2013/...ne-i-toksyczne/

A to skład mojej mieszanki autorskiej, stworzonej z dużą pomocą kilku osób tworzących również własne mieszanki dla szczurów:

Susz warzywny 1kg - 14zł
Marchew suszona 1kg - 9,90zł
krokosz barwierski 1kg - 3,90zł
Siemię lniane ciemne 1kg - 3,80zł
Kasza gryczana 1kg - 3,40zł
Kasza jaglana 1kg - 3,20zł
Kukurydza prasowana 1kg - 3,80zł
Jęczmień 0,9kg - 1,25zł
Pszenica 0,85kg - 1,30zł
Owies bezłuskowy 1kg - 2,50zł
Proso złote 1kg - 1,80zł
Słonecznik prążkowany 1kg - 3,85zł
Ostropest Palmisty 1 Kg - 10zł
*Nasiona konopii (drobne) 0,5kg - 8,50zł/kg
*Soczewica zielona 0,5kg - 5,65zł/kg
*Groch prasowany 0,25kg - 4,60zł/kg
*Dynia 0,25kg - 18,60zł/kg
*Chleb świętojański 0,25kg - 3,20zł/kg
+ 360g suszonych mączników
+ 390g suchej karmy dla psów dorosłych - 140g Premiere Green + 250g Real Nature Wilderness kurczak ryba

Wszystkie składniki prócz mączników i karmy dla psów są ze złotej rybki.

Jemy ją już od miesiąca. Służy, szczury nie tyją, futerko lepsze. Karma bardzo smakuje.

Nie mam pojęcia natomiast ile faktycznie w niej jest białka, tłuszczu i węglowodanów :?
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3695
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 04, 2015 04:36   
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


W zaufaniu mogę powiedzieć, że moim zdaniem (na oko) w karmie nimki jest odrobinę za dużo słonecznika i pestek z dyni.
Poza tym karma super. Znam pięć szczurek, które po dwu dniach jedzenia tej mieszanki nie miały ochoty na vilmie, którą normalnie pałaszują aż im się uszki trzęsą.
_________________
449955886677
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 04, 2015 07:38   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


Bo Ci mogłam odsypać z nadmiarem pestek dyni :P akurat było więcej na górze wiaderka ;)
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Śro Maj 13, 2015 15:40   
   Zwierzątka: szczurze damy


smeg napisał/a:
Wrzucam mieszanke, ktora wczoraj pojawila sie na jednej ze szczurzych grup na facebooku, moim zdaniem jest warta uwagi :) Autorami sa Agata Bodora i nezu, mieszanka zamieszczona przez Natalie Lecinska. Zdjecie mieszanki: http://oi61.tinypic.com/6fpc7n.jpg . Wszystkie skladniki pochodza ze sklepu http://zlotarybka24.com/ .

Cytat:
20 kg - 69 zł, zapas dla 7 chłopaków/ 4 miesiace

Skład:
Groch prasowany 1 kg
Kasza Gryczana 1kg
Siemie Lniane Złote 0.50 kg.
Soczewica czerwona 0.50 kg
Cardi-Krokosz Barwierski 1 Kg
Bobik 1 kg
Dynia 0.25 kg
Jęczmień 1Kg
Kasza Jaglana 1kg
Kasza jęczmienna 1 kg
Konopie Paszowe 0.50 Kg
Kukurydza 2 Kg
Ostropest 1Kg 0.50 kg
Owies Bezłuskowy 1.0 kg
Proso Złote 1.0 kg
Ryż Paddy 1.0 kg
Pszenica 1.0 kg
Rzepak 0.50 kg
Słonecznik 1.0 kg
Soja 1.0 kg
Sorgo Czerwone 1.0 kg
Orzeszki Ziemne 0.50 Kg
Płatki żytnie 1 kg
_________________


Zrobiłam :) Wygląda fajnie. Za jakiś czas pewnie zdam relację, czy smakuje dziewczynom.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie Maj 17, 2015 10:34   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem przygotowania własnej mieszanki, więc widząc gotowca podanego przez smeg, postanowiłam spróbować. Niestety, na stronie ZłotejRybki24 nie ma dostępnych płatków żytnich i nie wiadomo, kiedy się pojawią. Zastanawiam się, czy można by je było zastąpić np. płatkami owsianymi lub płatkami zbożowymi (jęczmiennymi). Co o tym sądzicie?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.32 sekundy. Zapytań do SQL: 11