Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pasażer na gapę
Autor Wiadomość
GornaIndyjka 


Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Sty 19, 2016 11:54   Pasażer na gapę

Cześć,

W galerii, w której pracuje moja przyjaciółka w centrum Krakowa zamieszkał mały szczurek. Walczymy z Panami, którzy zostali do niego wezwani, żeby go złapać w żywołapkę, a nie uśmiercać malucha. Stąd kilka moich pytań.
Czy dla malutkiego szczurka, wystarczy żywołapka taka jak dla myszy? Może ma ktoś z Was w Krakowie pożyczyć większą?
Co w przypadku, kiedy chłopaka uda się odłowić? Czy można go o tej porze roku gdzieś wypuścić, czy znowu gdzieś wlezie i będą na niego polować? Mam możliwość pożyczenia klatki i przemieszkania go do wiosny. Może to jest lepsza opcja?

Szukam jak najlepszego rozwiązania, bo szkoda mi malucha.
Będę wdzięczna za rady. :)
Ostatnio zmieniony przez Devona Wto Sty 19, 2016 12:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sty 19, 2016 12:31   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


GornaIndyjka napisał/a:
Co w przypadku, kiedy chłopaka uda się odłowić? Czy można go o tej porze roku gdześ wypuścić, czy znowu gdzieś wlezie i będą na niego polowac?
To zależy czy jest to dziki szczur czy też porzucony sklepowy/hodowlany. Dzikiego można wypuścić, choć przy takich temperaturach i oddzieleniu od stada ma niemal zerowe szanse na przeżycie. Ale w niewoli też nie da rady, będzie się bardzo męczył, więc to raczej wybór mniejszego zła. Trzeba tylko znaleźć dobre miejsce - żeby miał spokój i dostęp do jedzenia (park? stacja benzynowa).
Jeśli to jakiś "sklepowy" malec (uciekinier lub porzucony) to warto go oswoić i dać mu dom - on sobie wypuszczony na wolność nie poradzi, nawet jeśli będzie to środek lata, a co dopiero teraz przy takich mrozach.
Czy masz pewność, że jest jeden? Wiadomo chociaż jak wygląda? Jeśli jest kapturem lub przynajmniej "nie agutem" to duża szansa, że jest sklepowy. Jak jest agutem to na dwoje babka wróżyła - raczej trzeba ocenić po reakcji na człowieka.

Co do żywołapki to ważne jest, żeby szczurek zmieścił się cały, razem z ogonem - żeby mu żywołapka nie przycięła ogona. Nie wiem jaką masz na myszy.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
GornaIndyjka 


Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Sty 19, 2016 19:35   

Została zastawiona duża żywołapka.
Wygląda jakby był jeden, chociaż nie ma żadnej pewności. Dzieciak zajmuje się głównie urzędowaniem w śmietniku, dojadaniem jogurtów i obgryzaniem pudełek po rzeźbach.
Niestety jest agutem i wygląda na dzikusa, ale dokładnie będzie można mu się przyjrzeć jak da się złapać. Trzeba będzie zobaczyć jak zareaguję na kontakt z człowiekiem, bo Kraków dziwne miasto - ktoś kiedyś wypuścił "sklepowe" stadko i od tej pory po plantach przechadzają się rodzinki albinosów...
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sty 19, 2016 22:42   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


GornaIndyjka, jeśli Ci to coś pomoże to mój dzik różni się od hodowlanych agutów tylko dwoma cechami - szybkością reakcji na bodźce oraz... niezależnym ruchem każdego ucha. On równocześnie potrafi słuchać w różne strony i robi to cały czas, reagując na każdy odgłos, szmer, stuknięcie. No i jest malutki mimo swojego wieku, ale to może być osobnicze - brat jest "prawie" jak normalny szczur.
Nie wiem czy to wiarygodna informacja, bo na podstawie obserwacji jednego dzika, ale jeśli Ci pomoże...

Trzymam kciuki, dawaj znać.

A kaptury na Plantach kiedyś widziałam - źle im tam nie było, przynajmniej latem ;)
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3694
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sty 20, 2016 10:47   
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


GornaIndyjka napisał/a:
Trzeba będzie zobaczyć jak zareaguję na kontakt z człowiekiem,

Śmieszna literówka Ci się przytrafiła. Ja bym miała obawy zaznajamiać się z kimś, kto sam nie wie, jak taki kontakt może się skończyć.

A na poważnie - pierwszy kontakt z człowiekiem nawet "domowego" zdziczałego szczura może być bardzo niemiarodajny. Domowy szczur agutek wygląda jak dziki, a w stresowej sytuacji żywołapki też może zachowywać się nienaturalnie płochliwie.
_________________
449955886677
 
     
GornaIndyjka 


Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Sty 20, 2016 12:01   

Hanami napisał/a:
Śmieszna literówka Ci się przytrafiła.

Prawda, powinnam raczej napisać, że nie wiem jak zareaguję na kontakt z dzikiem! To jak on zareaguje na kontakt ze mną to już inna kwestia.

Zwierzak postanowił jeszcze nie dać się złapać w żywołapkę.
Wstępnie - przygotuję mu w domu mieszkanie i zobaczymy kto zacz i co z nim zrobić jak postanowi się połakomić na przynętę.

Będę dawać znać na bieżąco, bo pewnie bardzo mi się przyda wasza pomoc. :wink:
Ostatnio zmieniony przez Devona Śro Sty 20, 2016 17:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3694
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sty 20, 2016 12:54   
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


GornaIndyjka napisał/a:
Będę dawać znać na bieżąco, bo pewnie bardzo mi się przyda wasza pomoc.


Ostatnio nie bardzo mam czas wczytywać się dokładnie we wszystkie tematy, dlatego może trochę naiwnie zapytam:

Czy zaglądałaś do wypowiedzi na temat dzikiego szczura w mieszkaniu? Jest gdzieś taki temat. Jest też w "mioty adoptowane" stary wątek "czarne stopy od wuwuny" tam się trochę wypowiadały osoby mające dzikuski w domu. Poza tym (chyba) największe doświadczenie w tym względzie ma chyba Cegriiz, więc w razie czego do niej też będziesz mogłą się zwrócić z pytaniami.
_________________
449955886677
 
     
Slabonska 



Dołączyła: 04 Paź 2015
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Sty 20, 2016 22:17   
   Zwierzątka: york, jemniak, jeż oraz trzy szczurze damy


Zapytam tak z ciekawości :D
Chodzi o galerie krakowską czy kazimierz ;D?
_________________
<:3 )~
Ze mną : Hitomi, Szatan i Chanel

:wavexxs:

Za TM : Wendy ZR, Willow ZR
 
     
czartoria 



Dołączyła: 05 Cze 2011
Posty: 1341
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 21, 2016 21:09   
   Zwierzątka: Gucio, Bryś, Amorek, psy i rybki


Pyl, nasz Tetnej też strzygł uszami niezależnie. A Kreciowi jedno ucho nieruchomieje a drugim w tym czasie strzyże :) Myślę że niektóre standardy uszne to potrafią. Obaj oczywiście nic z dziczkami wspólnego nie mają.
_________________
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11606
Za TM: Dumbusia, Tchórzyczka, Tentej, Drechu, Tfety, Zygmunt, Borsuk, Sylwuś, Malinka, Maciusiu, Suszi, Sziszunek, Kreciu, Nesti, Abies, Holly, Czili, Liczi, Kofi
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 21, 2016 22:37   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


czartoria, być może są hodowlańce z tą umiejętnością - ja nie miałam kontaktu, dzik mnie tym mocno zaskoczył. I znacząco wyróżnia go to od reszty mojego stada.
Ale to moja obserwacja, w dodatku na jednym dziku, może nie być miarodajna.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
GornaIndyjka 


Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Sty 31, 2016 20:17   

Generalnie sprawa wygląda tak, że chłopak nie dał się złapać. Ani na masło orzechowe, ani na żadne wędzone przysmaki.
Chyba się wyprowadził.

Slabonska napisał/a:
Zapytam tak z ciekawości :D
Chodzi o galerie krakowską czy kazimierz ;D?

Ze sztuką galerię :>

Hanami napisał/a:
Czy zaglądałaś do wypowiedzi na temat dzikiego szczura w mieszkaniu?

Aye! Melduję, że wszystko grzecznie przeczytane.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sty 31, 2016 22:43   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


GornaIndyjka, szkoda, ale jeśli jest dzikiem to tak dla niego lepiej.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Slabonska 



Dołączyła: 04 Paź 2015
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Lut 04, 2016 21:47   
   Zwierzątka: york, jemniak, jeż oraz trzy szczurze damy


GornaIndyjka, aa :D nie pomyślałam kompletnie i takiej galerii :D
_________________
<:3 )~
Ze mną : Hitomi, Szatan i Chanel

:wavexxs:

Za TM : Wendy ZR, Willow ZR
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 13