Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak fotografować szczury?
Autor Wiadomość
najeli 
Czerwony Kapturek



Dołączyła: 14 Paź 2010
Posty: 373
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią Sty 23, 2015 10:09   Jak fotografować szczury?

Wszyscy kochamy zdjęcia ogonów i nieustająco się ich domagamy, ale pewnie jak wiecie sami - robienie zdjeć szczurom do najprostszych czynności nie należy, są strasznie ruchliwe, nie lubią mocnego światła, chowają się i tak dalej...

Pomyślałam, że może podzielimy się wskazówkami i pomysłami na to, jak im robić ładne zdjęcia?
Od tak prostych, jak zatrzymanie biegającego szczura na miejscu jedzeniem - po wskazówki stricte techniczne - jaki obiektyw, jak ustawić światło?

P.S. Nie wiem, czy to dobry dział na to, jeśli nie, proszę moderację o przeniesienie.
_________________
Ze mną: Ethlin Zirrael Rattery, Iskra Zirrael Rattery
Za TM: Furia, Brawurka, Eklerka, Umbra i Ultramaryna of Anahata, Bójka, Chewbacca WWW, Gafa SunRat's
Nasz temat!
 
     
jokada 



Zaproszone osoby: 2
Dołączyła: 08 Sty 2007
Posty: 2391
Skąd: w-wa, żoliborz
Wysłany: Pią Sty 23, 2015 10:44   

Obiektyw:
Ja osobiście jestem fanką 'portretówki' w moim przypadku stałoogniskowego obiektywu 50 mm
jest jasny (f/1.8)
pozwala na zrobienie zdjęć z małą głębia ostrości :)
Minusem jest szybkie wychodzenie biegających szczurów w dośc wąskiego kadru :-P

Lampa: jaka by nie była - byle zewnętrzna ;) dająca możliwość rozświetlenia pomieszczenia, skierowania światła na ścianę/sufit - byle nie bezpośrednio na szczura ;)
_________________
Skunksik / Robin <:3 )~
 
     
bolek 



Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 433
Skąd: Torun
Wysłany: Pią Sty 23, 2015 10:48   
   Zwierzątka: szczury, pies


Ja ustawiam sobie aparat na opcje "zrób kilka zdjęć" i wybieram później te najlepsze :)
_________________
Ze mna: Bolek (ur. 10.09.2014) Lolek (ur. 16.12.2014) Bilbo (ur. listopad 2014)
Nasz temat: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16993
 
 
     
Oluś 
Dawniej olus_165



Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 2994
Skąd: Ryjewo / Kisielice
Wysłany: Pią Sty 23, 2015 15:17   
   Zwierzątka: 15 Popierdółek + 1 Psowata + 4 Ślimy


Ja generalnie staram się, żeby plan zdjęciowy stał się częścią codziennego wybiegu. Trwa to o wiele, wiele dłużej (często robię kilka króciutkich sesji dzień po dniu) ale za to bezstresowo dla ogonów.
Jak budowałam specjalnie plan na oddzielonym obszarze typu stół to się za bardzo stresowały.

Focę obiektywem zmiennoogniskowym 18 - 105 mm i dość ciemnym (f/3.5 - 5.6).

Jeśli chodzi o oświetlenie - u mnie błogosławieństwem przy tak ciemnym obiektywie stały się żarówki z dziennym światłem. ;) Ustawiam je w większej odległości, co by szczurów nie raziły. A teraz zbudowałam sobie namiot bezcieniowy i jest póki co w fazie testów. ;)
_________________
Olusiowe Popierdółki: Radziwiłł & Rokosz SunRat's, Sir Lancelot, Nihil Novi & Neron of Zirrael, Puszkin ot Madam Szapokljak, Cześnik Raptusiewicz ot Madam Szapokljak, Arbiter Elegantiarum & Ab Oriente Lux spod Husarskich Skrzydeł, Chilon Chilonides spod Husarskich Skrzydeł, Izzy's Yanosik, Izzy's Zerwikaptur, Gotfryd of Zirrael, Drakkar spod Husarskich Skrzydeł, Rob Roy von Bruno oraz Psowata Gaja oraz Ślimy: Stefan, Horacy, Ambroży i Izydor :serducho:
Wokół mnie: Baal, Sir Galahad, Móó-Shó Mórmórandó EM, Siwy, Enoki SR, Ądręę WWW, Edward EM, Burton, Ave, Vea, Bazyl, Lucjusz, Akapit, Alucard, Duo, Wacuś. Tęsknię... :(
 
 
     
najeli 
Czerwony Kapturek



Dołączyła: 14 Paź 2010
Posty: 373
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią Sty 23, 2015 15:20   

Zbudowałaś sobie sama? Pochwalisz się jak? :) Nie boją się go?
_________________
Ze mną: Ethlin Zirrael Rattery, Iskra Zirrael Rattery
Za TM: Furia, Brawurka, Eklerka, Umbra i Ultramaryna of Anahata, Bójka, Chewbacca WWW, Gafa SunRat's
Nasz temat!
 
     
Oluś 
Dawniej olus_165



Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 2994
Skąd: Ryjewo / Kisielice
Wysłany: Pią Sty 23, 2015 15:28   
   Zwierzątka: 15 Popierdółek + 1 Psowata + 4 Ślimy


najeli, Kompletna prowizorka. Do stelażu wykorzystałam rurki i łączniki ze starej składanej "szafy". Przykryłam stelaż owatą (funkcja rozpraszania światła), dodałam oświetlenie, tło i jakoś to funkcjonuje. :) Ale pewnie będę go jeszcze udoskonalać.

A szczury, tak jak mówiłam, stelaż stoi na wybiegu na "co dzień", więc miały czas się do niego przyzwyczaić. No i przy robieniu fot też jakoś specjalnie nie zmuszałam ich do wchodzenia do niego, ot, jak weszły same to strzelałam fotki (nie ukrywam, na początku trzeba było ich czymś przekupić :lol: ).

Pierwsze, testowe fotki z namiotu wyszły tak (więcej w temacie mojego stada:
_________________
Olusiowe Popierdółki: Radziwiłł & Rokosz SunRat's, Sir Lancelot, Nihil Novi & Neron of Zirrael, Puszkin ot Madam Szapokljak, Cześnik Raptusiewicz ot Madam Szapokljak, Arbiter Elegantiarum & Ab Oriente Lux spod Husarskich Skrzydeł, Chilon Chilonides spod Husarskich Skrzydeł, Izzy's Yanosik, Izzy's Zerwikaptur, Gotfryd of Zirrael, Drakkar spod Husarskich Skrzydeł, Rob Roy von Bruno oraz Psowata Gaja oraz Ślimy: Stefan, Horacy, Ambroży i Izydor :serducho:
Wokół mnie: Baal, Sir Galahad, Móó-Shó Mórmórandó EM, Siwy, Enoki SR, Ądręę WWW, Edward EM, Burton, Ave, Vea, Bazyl, Lucjusz, Akapit, Alucard, Duo, Wacuś. Tęsknię... :(
 
 
     
StefciaMilaLilu 


Dołączyła: 28 Gru 2014
Posty: 2
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: Sob Sty 24, 2015 13:51   
   Zwierzątka: Szczury


Moje kluski jakoś szczególnie nie boją się aparatu,
dają sobie łatwo robić fotki, chociaż czasami to tylko jedzeniem da się je przekupić hehe :)

Przesyłam kilka fotek :)

Stefcia



Mila



Lilu

_________________
"Ja, szczur bezbarwny, szczur neutralny, ani biały ani czarny, także niesmaczny jestem dla większości ludzi."
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sty 24, 2015 15:09   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Off-Topic:
Witamy na forum.
Chciałabym tylko zasygnalizować, że zdjęciami swoich ogonków chwalimy się w wątkach w dziale Wasze szczury i to w formie obowiązujących na forum miniatur. Ten temat służy (jak dobrze odczytuję zamysł pomysłodawczyni) wymianie wiedzy i doświadczeń JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA i ja bardzo chciałabym takie posty poczytać, bo patrząc na zdjęcia niektórych forumowiczów widzę ogromną przestrzeń do nauki.


olus_165, fajny efekt, ale pokaż też namiot :)
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Oluś 
Dawniej olus_165



Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 2994
Skąd: Ryjewo / Kisielice
Wysłany: Sob Sty 24, 2015 16:05   
   Zwierzątka: 15 Popierdółek + 1 Psowata + 4 Ślimy


Off-Topic:
Pyl, pewnie, pokażę. Ale jutro, bo teraz nie mam aparatu. :wink:
_________________
Olusiowe Popierdółki: Radziwiłł & Rokosz SunRat's, Sir Lancelot, Nihil Novi & Neron of Zirrael, Puszkin ot Madam Szapokljak, Cześnik Raptusiewicz ot Madam Szapokljak, Arbiter Elegantiarum & Ab Oriente Lux spod Husarskich Skrzydeł, Chilon Chilonides spod Husarskich Skrzydeł, Izzy's Yanosik, Izzy's Zerwikaptur, Gotfryd of Zirrael, Drakkar spod Husarskich Skrzydeł, Rob Roy von Bruno oraz Psowata Gaja oraz Ślimy: Stefan, Horacy, Ambroży i Izydor :serducho:
Wokół mnie: Baal, Sir Galahad, Móó-Shó Mórmórandó EM, Siwy, Enoki SR, Ądręę WWW, Edward EM, Burton, Ave, Vea, Bazyl, Lucjusz, Akapit, Alucard, Duo, Wacuś. Tęsknię... :(
 
 
     
medzik 



Dołączyła: 22 Sty 2015
Posty: 5
Skąd: Ostróda/Gdynia
Wysłany: Nie Sty 25, 2015 21:24   
   Zwierzątka: 2 szczurzych panów, 2 psy


U mnie kiedyś sprawdzał się obiektyw 70-200mm, jednak był on dość ciemny i jak pokój był słabo oświetlony, trzeba było podnieść ISO to trochę było widać na zdjęciach szumy. Jednak to była dobra opcja dla moich szczurzyc, które nie przepadały za obiektywem i z daleka łatwiej było zrobić im zdjęcia ;)

jokada, widzę, że u Ciebie sprawdza się portretówka, też będę musiała spróbować z nią popracować. Może Panowie, którzy do mnie niedługo dotrą będą mniej wstydliwi od Pań, z którymi kiedyś współpracowałam :mrgreen: Masz może jakieś praktyczne rady? Np. co zrobić żeby ogony zmieściły się w kadrze? :)
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sty 25, 2015 21:51   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Off-Topic:
medzik napisał/a:
Np. co zrobić żeby ogony zmieściły się w kadrze? :)
Ja ostatnio... ogon ucięłam i teraz cały mieści się w kadrze :lol:
Dobra, to żart, ale faktycznie w przypadku tego szczura (zostało mu 3-4 cm ogonka) łatwiej zrobić zdjęcie z całym ogonem ;)
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
medzik 



Dołączyła: 22 Sty 2015
Posty: 5
Skąd: Ostróda/Gdynia
Wysłany: Nie Sty 25, 2015 22:26   
   Zwierzątka: 2 szczurzych panów, 2 psy


Off-Topic:
Pyl, pisząc "ogony" miałam na myśli całego zwierzaka, a w zasadzie kilka szczurków :)
Jednak jak teraz to czytam to stwierdzam, że miałabym takie samo skojarzenie jak Ty :wink:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sty 25, 2015 22:38   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Off-Topic:
medzik, w zasadzie... jak zmieści się cały ogon to mieści się też ogon :>
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Dukat 


Dołączyła: 20 Lis 2011
Posty: 624
Wysłany: Nie Sty 25, 2015 22:42   
   Zwierzątka: ogony


U mnie są dni kiedy można robić zdjęcia ogonom a są dni kiedy w ogóle nie mają melodii :P
Wygląda to tak :
Absolutnie nie mogę się spóźnić z godziną wybiegu - strasznie są punktualne te ogony ...
Kładę na łóżku jakiś deseń .. kolor albo buduję cały obraz, musi być pomysł na tło, i musze "widzieć " te zdjęcia wcześniej w głowie, chociaż czasem idę na żywioł :D
Ważne jest żeby jasne ogony robić na ciemniejszym tle i odwrotnie. Dużym problemem jest faktycznie światło, szczególnie teraz zimą- u mnie sprawdza się dodatkowe ledowy halogen, umieszczony dalej. Daje rozproszone światło białe , nie oślepia , nie parzy i delikatnie pomaga.
Korzystam ze znajomości swoich szczurów, kto co lubi i jaki jest . Jeśli ogonek jest strachliwy , wybieram dla niego pozy - nie na otwartej przestrzeni, w czapce , pod koszyczkiem czy otoczony zabawkami. Zawsze muszę być sama w pokoju oraz okropnie wtedy gadam do nich - że aż wstyd się przyznać jakie bzdury lecą :P
Czekam dość długo żeby się przyzwyczaiły do stworzonego otoczenia , czasem brakuje cierpliwości i jest klapa. Ale wychodzę z założenia że nie MUSI być dzisiaj. Przez kilka lat zrobiłam może z 5 fot które są niezłe reszta .. baaaaardzo różnie. Z reguły na 350 fot , jak jest 20 wzgędnych to jest naprwdę super.
Moim zdaniem ważne jest "ograniczona przestrzeń " nawet taka że nie mogą zejść a takiego miejsca - stół , szafka, wtedy się trochę znudzą i zmniejszają prędkość :P
i druga rzecz to - normalność. Moje zachowanie oraz miejsce muszą być czymś naturalnym - zwykłym, często spotykanym; dlatego czasem rzeczy do sesji leżą gdzieś koło klatki/ na klatce/pod klatka kilka dni wcześniej
Trzecia rzecz to Wielki "wyostrzacz i spowolniacz " szczurów czyli jogurt :P
Reszta to tylko wyobraźnia i cierpliwość. Można pooglądać w moim temacie efekty :)



Mam nadzieję że komuś się przyda te kilka podsumowań bo nawet nie rad :P
_________________
Hamaczki dla każdej paczki :P
http://forum.szczury.biz/...p=807186#807186

Futra z charakterem
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13433
 
     
cornflakegirl 



Dołączyła: 30 Lip 2012
Posty: 1602
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Wto Sty 27, 2015 09:28   
   Zwierzątka: 2 szczury i 2 psy


Ja też robię ostatnio 50mm 1/8, głównie ze względu na to że jest jasny. Ostatnio gdy robiłam zdjęcia do ogłoszeń po prostu postawiłam dzieciaki na desce do prasowania, by nie mogły uciec :) mój kiczowy 18-105 jest trochę za ciemny:/
_________________
moje dziewczynki: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13637

ze mną: Nutelka i Mortadela na wiecznym DT
za TM: Elza, Siwa, Tola, Lusia, Wena, Nanna, Neska(*)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 11