Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytania początkującego
Autor Wiadomość
ney 



Dołączyła: 22 Wrz 2013
Posty: 237
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Maj 13, 2015 22:51   
   Zwierzątka: 4 ogony


mercedes, albo napisz do którejś z aktywnych hodowli i wypełnij ankietę -> klik

albo poszukaj w dziale "oddam" w którym znajdziesz ogonki do adopcji za darmo. dział "oddam"
_________________
Ze mną: Omiś SR, Jaskier ZR, Racuszek ZR

Nasz temat: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16092

Za TM: Harry, Potter
 
     
mercedes 


Dołączyła: 13 Maj 2015
Posty: 2
Wysłany: Śro Maj 13, 2015 23:40   

Dzięki :) jeszcze nie do końca odnalazłam się na tym forum
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Maj 14, 2015 09:55   
   Zwierzątka: brak


Szczurków do adopcji możesz poszukać też na fb: https://www.facebook.com/SzczurzeAdopcje?fref=ts ;)
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
LizaR 


Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 40
Wysłany: Śro Maj 20, 2015 07:41   

Witam, czasami zachodzi taka potrzeba podczas wybiegu ażeby zlapac szczurka `na sile`. Nigdy natomiast tego nie robilem (tak wyedukowalem się juz o technice chwytania, szczurek ma jakoś 6-7 miesięcy i gdy proboje go chwycić podczas wybiegu otrzepuje się i lekko popiskuje. Proszę o ODP.
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Maj 20, 2015 08:13   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


LizaR napisał/a:
Witam, czasami zachodzi taka potrzeba podczas wybiegu ażeby zlapac szczurka `na sile`. Nigdy natomiast tego nie robilem (tak wyedukowalem się juz o technice chwytania, szczurek ma jakoś 6-7 miesięcy i gdy proboje go chwycić podczas wybiegu otrzepuje się i lekko popiskuje. Proszę o ODP.

No normalnie dłonią za klatkę piersiową i brzuszek ;)
Jak - to już zależy gdzie szczur siedzi, ja zazwyczaj łapię od góry.

Piszczy, bo się boi, a nie dlatego, że mu krzywdę robisz. Taki panikarz.
Po prostu Ty też się nie bój jak go łapiesz.
Bez gwałtownych ruchów, tylko jak podniesiesz szczurka, to trzymaj go dobrze, żeby nie spadł (pewnie się spróbuje wywinąć).
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
LizaR 


Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 40
Wysłany: Śro Maj 20, 2015 08:38   

Ogólnie jest bardzo strachliwy w związku z czym nie wiedzialem jak może zareagowac , może to uznać jako atak i ugryzc ?
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Śro Maj 20, 2015 12:18   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


LizaR, podejrzewam, że będzie zbyt zaskoczony, żeby od razu gryźć. Powstaje pytanie, czy puszczasz na podłogę nie do końca oswojone z ręką zwierzę?
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
LizaR 


Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 40
Wysłany: Śro Maj 20, 2015 21:27   

No na taki kontrolowany wybieg, głównie nauke sztuczek. Nie mam pojęcia w jakim stopniu jest oswojony ale raczej nie do końca skoro nie za bardzo podoba mu się głaskanie.
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Maj 21, 2015 06:46   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


LizaR, mam oswojonego szczura, który nie znosi głaskania i drze się na każdy dotyk, ale na kolana wskakuje i się bawi z moją ręką, ba, podbiega na imię ;) Niechęć do głaskania może być po prostu osobniczą cechą - mam tego szczura wraz z dwoma jego braćmi i tylko on tak ma. Mają 1,5 roku i mam ich od małego szczyla.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
LizaR 


Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 40
Wysłany: Czw Maj 21, 2015 17:05   

Aaa czyli po prostu niektóre tak mają... no mój też zazwyczaj po wyjściu wskakuje na kolana i buszuje.
Dzięki za odp.
 
     
saff69 


Dołączył: 12 Paź 2015
Posty: 1
Wysłany: Pon Paź 12, 2015 16:29   dużo pytan nt szczurka 1

Witam,
Nie chciałbym wnieść zamieszania na forum, ani wyjść na osobę niekompetentną, ale... Mam dużo pytań i wołałbym żebyście mi na nie po prostu odpowiedzieli - wiem, wiele z nich jest już na forum, a forum które ma tyle starych tematów to na pewno kopalnia wiedzy, lecz jestem hmm, leniwy? :/ nie chce mi się tego wszystkiego wertować- wybaczcie :(
Mam kilka pytań więc pozwolę sobie opisać to "po swojemu"
1. Tak - wiem, że szczur jest zwierzęciem stadnym, lecz nie chciałbym dwóch. Jestem w domu od godziny 15 i nie wychodzę prawie wcale, jedynie co z psem na spacer czy wynieść śmieci, coś zrobić. Ale tak na ogół jestem prawie cały czas w domu, więc jeżeli miałbym jednego szczura jestem w stanie ciągle poświęcić mu czas, albo wziąć na ręce i niech chodzi ze mną wszędzie, albo nawet puścić po pokoju, aby miał sport :) Bawić się też z nm zamierzam :) Cy dałoby radę tak, czy musze mieć 2?
2. czy może mu coś "odbić" i mnie pogryzie?
3. czy jeżeli szczurek jest jeden sam śpi? chodzi mi o to, że papugi powinno się trzymać w parach, ale jeżeli jest jedna i właściciel wychodzi, papuga ten czas przesypia (podobnie jak pies) i w chwili w której przychodzi właściciel jest pełna energii :)
4. czy jeżeli będzie 1/2 i wyjmę z klakti i np zaśnie u mnie w kapturze, czy nie będzie agresywny? Rozumiem, że nie należy przeszkadzac podczas snu, ale czy jeżeli będę musił go odłożyć czy nie będzie agresywny? A dwa?
5. niestety nie mam klatki, ale mam akwarium... Wiem słabe to jest na klatkę, ale czy jeżeli zapewnię mu całą górę z siatki (nie przegryzie nie wyjdzie) czy może być czy raczej źle?
6. toaleta tak jak z chomikem rozumiem, do kuwety albo do słoika?
7. czy jeżeli kupię 1, 2, 3, czy nie będą wariowały na rękach do tego stopnia, że będą uciekały, niszczyły wszystko i nie da się z nimi dojść do ładu że tak powiem? Gdyż zależałoby mi bardziej na spokojnym szczurku, czy jest to cecha osobnicza?
8. czy jest możliwość aby stać się właścicielem szczurka rudego, pmarańczowego, ale z "wysyłką"? Inne zwierzęta dostaję w ten sposób, ale to terrarystyka. Czy dopuszczalne jest wysłanie szczurka pks/pkp o bezpośrednim połączeniu? I co do koloru to czy dostępne są w ogóle szczurki rasy FAWN, BIEGLE??
9. Jak już wspomniałem mam psa ii nie chciałbym aby szczurki robiły bałągan, dlatego wolałbym jednego, głupie uzasadnienie, ale nie chciałbym dwóch/trzech nad którymi nie bedę w stanie zapanować.
10. czy samce smierdzą? Jaka płeć "lepsza"? Chciałbym masywnego wielkiego szczura, czy samiczki też takie rosną?

Tak więc reasumując chcę jednego dużego rudego szczurka, czy moglibyście pomoc? Zapewnię mu dobre warunki, więc jeżeli akwarium sie nie nada zakupie klatkę.
pozdrawiam i z góry dzięki

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Wto Wrz 13, 2016 07:55 ]
Przeniosłam z tematu zbiorczego.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Paź 12, 2015 17:03   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


saff69 napisał/a:
lecz jestem hmm, leniwy? :/ nie chce mi się tego wszystkiego wertować- wybaczcie
Sorki - jeśli chcesz mieć zwierzęta to wypada choć trochę się wyedukować w zakresie ich chowu i potrzeb. Nie da się dostać wszystkiego na tacy - zapraszamy do czytania :wink:

Aby Ci nieco dopomóc odpowiem na Twoje pytania konkretnymi wskazówkami:
1. Nie, nie można trzymać szczurów pojedynczo. Trzymając szczura samotnie robisz mu krzywdę - nijak nie zastąpisz mu kolegi tego samego gatunku - nie pogadasz z nim w jego języku, nie poiskasz, nie poganiasz, nie pobawisz się tak jak one. Nie mogąc wziąć dwóch nie bierz szczura wcale. Dlaczego nie trzymamy szczurów pojedynczo?
2. Szczur to zwierze - zawsze może go coś boleć, może być źle zsocjalizowane i może zacząć gryźć. Kupując szczura w sklepie czy od pseudo-hodowcy zwiększasz szansę na taką sytuację. Szczury kupowane w polecanych hodowlach są przyzwyczajane do kontaktu z człowiekiem od małego i takie sytuacje się w zasadzie nie zdarzają.
3. Patrz punkt 1. Samotny szczur robi różne rzeczy - śpi, gryzie pręty, kopie w ściółce - po prostu nudzi się.
4. Patrz punkt 2 (i 1 też). Sen nie wpływa na agresję - jak szczur jest przyzwyczajony do kontaktu z człowiekiem to można go brać na ręce i śpiącego i biegającego, jak jest dziki to może ugryźć w obu przypadkach.
5. Akwarium w 99% przypadków nie nadaje się do trzymania szczurów. Poradnik wyboru klatek i Klatka czy akwarium
6. Toaletę szczury zrobią sobie tam gdzie będą uważać - możesz dać kuwetę, ale czy się sprawdzi to już kwestia osobnicza. Nauka korzystania z kuwety
7. Patrz pkt 2. Charakter to cecha osobnicza, ale kluczowe znaczenie ma socjalizacja.
8. Istnieją szczury w tych kolorach. Natomiast "wysyłka" jest zdecydowanie niepolecana - jest duża szansa, że w ten sposób dostaniesz tylko ciałko uduszonego/ ugotowanego lub zamarzniętego ogonka. Oczywiście znajdziesz takie oferty w sieci - ale z pewnością nie będą one pochodziły od ludzi, którym na sercu leży dobro zwierząt. Możesz skorzystać z forumowego uprzejmościowego transportu lub wykorzystać płatny dowóz typu bla-bla-car - szczury są wtedy pod opieką człowieka.
9. To nie bierz wcale, wybierz inne zwierzę - chomik będzie szczęśliwy w samotności. Szczur to nie zabawka, to żywe zwierzę mające swoje potrzeby - w tym bardzo silną potrzebę stadności.
10. Zazwyczaj samce więcej znaczą teren. Samiczki bywają duże, ale zazwyczaj jednak samce są większe. Intensywny zapach samców i/lub szczurzych kup oraz moczu i Samce czy samice

No i skoro już rozważasz zakup szczura to dodatkowe tematy do poczytania:
Wstępniak 1 i Wstępniak 2.
Skąd się biorą szczury w sklepach?
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
oxxy 



Dołączyła: 01 Paź 2012
Posty: 1116
Skąd: Bytom
Wysłany: Pon Paź 12, 2015 17:25   Re: dużo pytan nt szczurka 1
   Zwierzątka: koty sztuk dwie


saff69 napisał/a:
lecz jestem hmm, leniwy? :/


Jeśli jesteś leniwy i nie chce Ci się poszukać na forum odpowiedzi na swoje pytania, to skąd masz pewność, że będzie Ci się chciało sprzątać szczurom, wymieniać im hamaki, szyć (kupować) hamaki, jeździć po weterynarzach kiedy zajdzie taka potrzeba? Nie ma to na celu obrażania Cię, ale przemyśl sobie sprawę - przeszukanie forum to nic w porównaniu do opieki nad szczurami.

Cytat:
1. Tak - wiem, że szczur jest zwierzęciem stadnym, lecz nie chciałbym dwóch. Jestem w domu od godziny 15 i nie wychodzę prawie wcale, jedynie co z psem na spacer czy wynieść śmieci, coś zrobić. Ale tak na ogół jestem prawie cały czas w domu, więc jeżeli miałbym jednego szczura jestem w stanie ciągle poświęcić mu czas, albo wziąć na ręce i niech chodzi ze mną wszędzie, albo nawet puścić po pokoju, aby miał sport :) Bawić się też z nm zamierzam :) Cy dałoby radę tak, czy musze mieć 2?


Szczury są SILNIE stadne. Pisząc "silnie", mam na myśli, że człowiek jako kompan dla szczura nie zastąpi mu nigdy drugiego szczurka tej samej płci bądź przeciwnej (wykastrowanego). Szczur, który żyje sam nie rozwija się poprawnie, potrzebuje do tego kolegi-szczura. Szczury samotne mogą się samookaleczać - nudzi im się w klatce, stresują się, więc mogą przez to zacząć się drapać, wygryzać sierść czy nawet gryźć siebie samego.

Cytat:
2. czy może mu coś "odbić" i mnie pogryzie?


Jest większe prawdopodobieństwo, że mu odbije, jeśli będzie mieszkać sam. Może mu "odbić", jeśli zdecydujesz się na samce i skoczą im hormony (wtedy wyjściem jest kastracja jednego bądź obu).

Cytat:
3. czy jeżeli szczurek jest jeden sam śpi? chodzi mi o to, że papugi powinno się trzymać w parach, ale jeżeli jest jedna i właściciel wychodzi, papuga ten czas przesypia (podobnie jak pies) i w chwili w której przychodzi właściciel jest pełna energii :)


Oj wierz mi, pies wcale nie przesypia jak jest sam w domu. Byle samochód, byle krok kogoś na ulicy, jeśli choć trochę przypomina samochód Pana czy krok Pana - pies stoi na baczności i czeka, czeka, czeka. Szczury zwykle śpią w dzień, a w nocy hałasują i mają wzmożoną aktywność.

Cytat:
4. czy jeżeli będzie 1/2 i wyjmę z klakti i np zaśnie u mnie w kapturze, czy nie będzie agresywny? Rozumiem, że nie należy przeszkadzac podczas snu, ale czy jeżeli będę musił go odłożyć czy nie będzie agresywny? A dwa?


Jeśli szczur czuje się bezpiecznie to zaśnie Ci na brzuchu, na ręce, w kapturze, pod pachą - można powiedzieć, że wszędzie. Jeśli Ci ufa to możesz go podczas snu głaskać i nic Ci nie zrobi. Jeśli Ci nie ufa to nie zaśnie przy Tobie. Nie będzie się przy Tobie mył. Nie będzie chciał być przy Tobie (inna sprawa, że są szczury, które z natury nie lubią kontaktu z człowiekiem, chyba, że im się nagle zachce). Jeszcze nie słyszałam, żeby szczur był agresywny przez to, że ktoś go obudził. Jasne, jeśli go "zaatakujesz" mocniejszym chwytem podczas snu, czy zrobisz mu jakąś krzywdę to - tak jak człowiek - ugryzie.

Cytat:
5. niestety nie mam klatki, ale mam akwarium... Wiem słabe to jest na klatkę, ale czy jeżeli zapewnię mu całą górę z siatki (nie przegryzie nie wyjdzie) czy może być czy raczej źle?


Sam piszesz, że akwarium jest słabe na klatkę - więc już wiesz, że szczur nie może żyć w akwarium. W akwarium nie ma odpowiedniego przepływu powietrza, mocz drażni ich nozdrza, a co za tym idzie może spowodować choroby układu oddechowego.

Cytat:
6. toaleta tak jak z chomikem rozumiem, do kuwety albo do słoika?


Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym, że toaleta tak jak z chomikiem? "Do słoika"? Jeśli chodzi Ci o to, że szczur będzie się załatwiać tylko w jednym miejscu to mylisz się. Idzie je nauczyć załatwiać się do np. kuwety narożnej w klatce, ale to zależy indywidualnie od zwierzęcia. Miałam szczury, które załatwiały się w tylko jednym miejscu w klatce, a mam teraz szczury, które wręcz uwielbiają sikać z samej góry klatki.

Cytat:
7. czy jeżeli kupię 1, 2, 3, czy nie będą wariowały na rękach do tego stopnia, że będą uciekały, niszczyły wszystko i nie da się z nimi dojść do ładu że tak powiem? Gdyż zależałoby mi bardziej na spokojnym szczurku, czy jest to cecha osobnicza?


Szczur potrafi zniszczyć dużo rzeczy. Przed wypuszczeniem ich po pokoju należy go najpierw zabezpieczyć (schować kable, zatkać dziury, w które NA BANK będą chciały wejść). Jeśli szczur jest oswojony to daje się wziąć na ręcę, ale tak jak pisałam - to zależy od charakteru. Niektóre lubią być na rękach, a niektóre tego nienawidzą i chcą jak najszybciej z nich uciec. Co masz na myśli, że chcesz bardziej spokojnego szczurka? :)

Cytat:
8. czy jest możliwość aby stać się właścicielem szczurka rudego, pmarańczowego, ale z "wysyłką"? Inne zwierzęta dostaję w ten sposób, ale to terrarystyka. Czy dopuszczalne jest wysłanie szczurka pks/pkp o bezpośrednim połączeniu? I co do koloru to czy dostępne są w ogóle szczurki rasy FAWN, BIEGLE??


Nie uznajemy wysyłania szczurów pks/pkp w pudełku. Można je przetransportować za pomocą transportu grzecznościowego czy bla bla caru. Szczury nie mają ras, szczury mają odmiany. Odmiana fawn występuje, o odmianie biegle jeszcze nie słyszałam. :)

Cytat:
9. Jak już wspomniałem mam psa ii nie chciałbym aby szczurki robiły bałągan, dlatego wolałbym jednego, głupie uzasadnienie, ale nie chciałbym dwóch/trzech nad którymi nie bedę w stanie zapanować.


Jeden szczur zrobi Ci większy bałagan z tęsknoty za drugim szczurem, aniżeli dwa osobniki.

Cytat:
10. czy samce smierdzą? Jaka płeć "lepsza"? Chciałbym masywnego wielkiego szczura, czy samiczki też takie rosną?


Samce są większe od samic. Bywają samice, które są duże, ale widać od razu różnicę między samcem a samicą. Nie mam samców - nie wypowiem się czy śmierdzą. Mogę tylko powiedzieć, że jeśli nie sprzątasz w klatce na bieżąco to - czy samiec, czy samica - będzie śmierdzieć niemiłosiernie.



I coś ode mnie - jeśli nie chcesz mieć dwóch zwierząt to weź sobie chomika (zaadoptuj! nie popieramy kupna w sklepach zoologicznych). I radzę Ci przejrzyj forum. Masz tutaj linka do tematów dla szczurzych żółtodziobów. Przeczytaj każdy i odpowiedz sobie potem na pytanie czy dalej chcesz zaadoptować/kupić z jednej z polecanych hodowli, szczurki. Poradnik
_________________
:lapa: "Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś." :lapa:
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pon Paź 12, 2015 18:46   

saff69, widać, że naprawdę BARDZO Ci się nie chce czytać, skoro zadajesz takie pytanie, jak w pkcie 1... Rozumiem, że będziesz spał razem ze szczurem w klatce, iskał go i wydawał z siebie ultradźwięki?
2. A czy psu albo kotu może coś odbić i Cię pogryzie? Tak, to zwierzę.
3. Czy papuga wygląda jak szczur?
4. Nie rozumiem pytania. Szczury oswojone z natury nie są agresywne, ale nigdy nie ma gwarancji, że nie trafi się "trudny" szczur, szczególnie z zoologa.
5. Jeżeli akwarium ma podstawę MINIMUM 80x50cm i jest urządzone "w górę", to mogłoby być, ale klatka jest stanowczo lepsza. Zakup odpowiedniej klatki to 100-200zł, jeżeli nie stać Cię na taki wydatek, to rozważ, czy stać Cię na szczury - to chorowite zwierzątka, jedna wizyta u weterynarza może pochłonąć od 50 do 300zł i więcej.
6. Szczury zazwyczaj sikają wszędzie w klatce. Często tam, gdzie śpią - po co wstawać, skoro można pod siebie ;)
7. Kwestia osobnicza.
8. Szukaj szczurów do adopcji i transportu na forum.
9. Równie dobrze nad tym jednym możesz nie być w stanie zapanować.
10. Tak, śmierdzą, niestety :P
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Paź 12, 2015 20:49   
   Zwierzątka: brak


1. Nie, szczur nie może być sam. Szczury potrzebują towarzystwa 24 godziny na dobę, poza tym to głównie nocne zwierzęta, a nocą zapewne śpisz ;) Szczury rozmawiają ze sobą za pomocą ultradźwięków, iskają się, ogrzewają nawzajem, mają ustaloną hierarchię - tego wszystkiego człowiek im nie zastąpi. Jeśli chcesz mieć tylko jednego gryzonia - wybierz chomika, to samotniki i wręcz nie można ich trzymać w parach.
2. Generalnie oswojony szczur nie gryzie, ale niektóre szczurze samce dość burzliwie przechodzą okres dojrzewania (ok. 3-9 miesiąca życia), nadmiar testosteronu może spowodować agresję w stosunku do człowieka i/lub innych szczurów. Skutecznym rozwiązaniem jest wtedy kastracja, kilka tygodni po zabiegu zachowanie wraca do normy.
3. Nie zawsze - w ciągu dnia zazwyczaj śpi, nocą powinien być aktywny. Przesypianie połowy dnia z powodu samotności to nie jest jednak dobry objaw - to raczej oznaka depresji. Innym objawem może być nadmierne objadanie się z nudów, co prowadzi do nadwagi, a w konsekwencji do wielu chorób i krótszego życia. Szczury są aktywne głównie rano, wieczorem i nocą, w ciągu dnia wolą spać, więc obecność właściciela akurat w tych godzinach nie zmieni ich natury.
4. Oswojone szczury zazwyczaj nie reagują agresją na obudzenie, jeśli nie odbywa się to zbyt nagle i gwałtownie. Lekkie dotknięcie pozwoli mu się łagodnie obudzić i nie powinien się zdenerwować. Dwa szczury tak samo.
5. Akwarium się nie nadaje - nie ma odpowiedniego przepływu powietrza, opary moczu negatywnie wpływają na szczurze drogi oddechowe. Poza tym nie można się w nim wspinać po ścianach, a to ważne dla zachowania odpowiedniej sprawności fizycznej, powiększa też powierzchnię użytkową klatki. Trudno w nim zamontować półki i inne atrakcje, a szczury wolą być na wysokościach, niż na dnie klatki.
6. Można nauczyć szczury robienia do kuwety, ale nie ze stuprocentową skutecznością ;) Chomiki pod tym względem są dużo czystsze. Większość szczurów grubsze potrzeby woli załatwiać w rogach klatki, więc wystarczy postawić tam kuwetę, ale sikają niestety najczęściej tam, gdzie śpią - więc trzeba często wymieniać papierowe ręczniki lub szmatki w legowiskach, od czasu do czasu prać szmaciane tunele/domki/hamaki i regularnie wycierać plastikowe półki (z tego względu drewniane nie są polecane, nasiąkają moczem, a druciane ciężko doczyścić i są niewygodne dla szczurzych łapek, czasem powodują urazy). Klatka musi mieć minimum 70x40x60 cm, pod warunkiem że cała jej objętość jest wykorzystana (czyli nie pusta klatka z możliwością chodzenia tylko po dnie, ale z półkami, hamakami i innymi atrakcjami).
7. To zależy od konkretnego szczura - każdy ma inny charakter. Generalnie samiczki są bardziej wszędobylskie, samce spokojniejsze, ale to nie zawsze się sprawdza. Młode szczury zazwyczaj są szalone i wolą biegać, niż siedzieć w miejscu, z wiekiem im przechodzi. No i kolejna sprawa - większość szczurów niszczy rzeczy i trzeba sobie z tego zdawać sprawę - wszelkie kable muszą być zabezpieczone, ładowarki i słuchawki schowane. Na forum znajdziesz temat o urządzaniu szczuroodpornego pokoju ;)
8. Można spotkać szczury fawn i beige (domyślam się, ze o taką odmianę Ci chodzi) do adopcji albo w hodowlach zrzeszonych w SHSRP. Nie radzimy kupować w pseudohodowlach, czyli u osób które rozmnażają sobie szczury nierodowodowe dla zysku. Nigdy nie kupiłabym szczura od osoby, która oferuje jego wysyłkę - to świadczy o przedmiotowym podejściu do zwierzęcia, w końcu nie ma żadnej gwarancji, że przesyłka zostanie odebrana przez właściciela, czy np. przeleży weekend na poczcie. Szczury z innych miast można adoptować za pośrednictwem osób oferujących transport grzecznościowy na forum - jadą gdzieś prywatnie i ogłaszają się, że przy okazji mogą zabrać szczury, doglądając ich po drodze.
9. Trochę dziecinne podejście, "ja chcę", więc nie obchodzą mnie potrzeby zwierzaka? Co do relacji szczurów i psów - mogą być dobre, ale ich bezpośrednie kontakty powinny przebiegać pod nadzorem właściciela. Szczury robią bałagan - nawet jeśli jest tylko jeden.
10. Samce śmierdzą, samiczki trochę mniej, ale też. Jest temat na forum o wyborze płci, poczytaj. Samiczki zazwyczaj są dużo mniejsze niż samce, ale to też cecha osobnicza.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.33 sekundy. Zapytań do SQL: 11