Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wpływ rodzaju karmy na efekty przemiany materii
Autor Wiadomość
jokada 



Zaproszone osoby: 2
Dołączyła: 08 Sty 2007
Posty: 2391
Skąd: w-wa, żoliborz
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 09:34   Wpływ rodzaju karmy na efekty przemiany materii

Mam pytanie do osób karmiących rożnymi karmami

Czy tez maja podobne spostrzeżenia ?

Karmie na przemian labofeede'em i Vilmie

Mam wrażenie że lebofeed jest gorzej przyswajalny
- szczurze kupy są duże, wilgotne i mocno śmierdzące,
w tym tygodniu karmiłam tylko vilmie - i z klatki prawie nie śmierdzi...
kupy małe, i od razu suche...

jedzenie dodatkowe podawałam zbliżone w ciągu tygodnia
śliwka, ogórek, nektarynka, jogurt naturalny

fakt, że minus jest taki że przy zróżnicowanej karmie - szczury mają tendencje do wybierania, i kto pierwszy ten lepszy - pestki wybiera

Ale poważnie zastanawiam sie nad rezygnacją z labofeeda
smód po 4-5 dniach juz 'zabijał'
podczas gdy po vilmie - mija 5 dni i spokojnie do 7-8 ściółka wytrzyma
_________________
Skunksik / Robin <:3 )~
 
     
klauduska 


Dołączyła: 20 Gru 2010
Posty: 2035
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 09:47   
   Zwierzątka: hodowla norweskich leśnych


jokada, karmiłam Labofeedem, jak tylko go odkryłam i razem z MadziąK zaproponowałyśmy kupno wspólnie na forum. Najlepsze ciałka, świetne kupy i mniej sprzątania dopiero na tej karmie u mnie w stadzie było :)
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 09:50   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


jokada, tego rodzaju spostrzeżenia pojawiły się przy karmieniu praktycznie każdym granulatem, czy to Labofeedem, czy to VL Rat Complete, czy Selectivem.
Coś na rzeczy jest, choć trudno powiedzieć, z czego to wynika.

jokada napisał/a:
fakt, że minus jest taki że przy zróżnicowanej karmie - szczury mają tendencje do wybierania, i kto pierwszy ten lepszy - pestki wybiera

Jeśli odmierzasz ilość karmy na dzień i nie dosypujesz dopóki nie zjedzą wszystkiego, to problem ten można praktycznie wyeliminować. Dobra, zaczną od pestek, ale resztę też w końcu zjedzą.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 09:54   

Jokada, ja już od jakiegoś czasu 'trąbie', że Vilmie to niemalże idealna karma :P , a na wybieranie miałam jedną metodę - częste sypanie małej ilości karmy tak, żeby przed kolejnym karmieniem w misce było pusto. Ta mieszanka ma taki plus, że jest niskokaloryczna, niskotłuszczowa i ma odpowiednią zawartość białka, a jednocześnie ładnie pachnie i musi być smaczna (biorąc pod uwagę to, z jaką chęcią była zjadana). W okresach 'odchudzania' stanowiła niemalże jedyny pokarm i uwierz, że szczury nie 'rzucały się' na podawane rzadko przysmaki i dodatki. Jeśli zaś chodzi o granulaty, to z mojego doświadczenia wynika, że niestety po wszystkich odchody były większe i bardziej cuchnące. Z Vilmie wybieram te dodatki, których jest mało i szczury mają tendencje do ich wybierania (np. pestki dyni), później taktyki są dwie - wsypanie za którymś razem większej ilości takiego przysmaku tak, aby każdy szczur na pewno dostał lub wydzielanie po jednej sztuce na głowę każdego dnia.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
jokada 



Zaproszone osoby: 2
Dołączyła: 08 Sty 2007
Posty: 2391
Skąd: w-wa, żoliborz
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 09:59   

to jeden głos na obalenie mojej teorii ;)

jeszcze bede eksperymentować, zrobie kolejny tydzień na labofedzie i kolejny zmiana na vielmie

Devona, no właśnie, ja mam małą michę, wiec sypie niedużo
wymiatają do czysta

sprzed 10 lat, jak był mniejszy wybór - pamiętam jak szczury zostawiały ziarna w misce
przy 3 szczurach z pestkami nie ma takiego dużego problemu,
najczęściej każdy się załapuje
_________________
Skunksik / Robin <:3 )~
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 10:17   
   Zwierzątka: brak


U mnie po Labofeedzie też była masakra... Smród, wilgotność i zwiększona ilość odchodów. Wręcz do tej pory nie czuć było kup z klatki, tylko mocz, a po Labofeedzie zapanował wyraźny "kupowy" zapaszek. Wyłącznie z tego względu zrezygnowałam z tej karmy. Innymi granulatami nie karmiłam jako jedyną karmą, ale dosypywałam spore ilości Beaphar Care+ i Selective do mieszanki i nie zauważyłam takiego efektu.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 10:20   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Ja karmiłam kiedyś samym Selectivem i to nie ja zauważylam efekt, ale osoby, które jechały z moim szczurem na wystawę ;)
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 11:20   
   Zwierzątka: królinka i szczury


Przy granulacie VL i Labofeedzie zdecydowanie bardziej było czuć szczury, a dokładniej właśnie kupy, których było więcej.
Na Labofeedzie najłatwiej było mi utrzymać wagę szczurów, ale od jakiegoś już czasu podaję Vilmie i jest dużo lepiej z zapachem, a przy odmierzaniu karmy nie ma problemu z tyciem.
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 11:24   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


To chyba też zależy od stada i ilości granulatu, bo u nas jest bardzo podobnie, niezależnie od tego, czy są dni prosa na kłosach, selective'a, mieszanek ziołowych czy labo. Pojęcia nie mam od czego to zależy i obawiam się, że od ilości dodatków jednak, ja stawiam bardziej na suszki. Może ilość mokrego wpływa na przyswajalność granulatów?
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 11:33   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


jokada napisał/a:
Mam wrażenie że lebofeed jest gorzej przyswajalny
- szczurze kupy są duże, wilgotne i mocno śmierdzące,
W 100% się pod tym podpisuje - jest to przyczyna, dla której zrezygnowałam z karmienia Labofeedem, poprawa kup znacząca (ilościowo mniej, zapachowo do przeżycia i nikt nie rozdeptuje).
Dodatków specjalnie nie daję, więc raczej ich wpływ był zaniedbywalny.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 11:37   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Nie wiem, czy to nie kwestia serwatki w składzie? Pasowałaby mi na winowajcę.

Inna rzecz, że ja nie wyobrażam sobie, by nie kombinować nad dietą szczurów. A to dodatki że żwaczem, a to proso właśnie, ewentualnie jajka, ale przepiórcze, zioła, warzywa. Jak przyjedzie Tess z sukami i ma dla nich warzywny BARF, to zawsze kradniemy dla Wyjątków. Przy takim podejściu trudno przejmować się kupami. Bo jakieś atrakcje zawsze mogą się trafić.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Pią Sie 09, 2013 11:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 11:38   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


AngelsDream, ale każdy granulat ją ma?
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 11:42   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


quagmire, nie, ale na labofeed pod tym względem narzeka się najbardziej, a on ją ma na 100%.

Selective jest pod tym względem zupełnie inny.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Zizollo 



Dołączyła: 11 Sty 2012
Posty: 2803
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 11:47   
   Zwierzątka: kot


ja karmiłam długi czas Xtra Vital po czym zmieniłam na Vilmie, mam wrażenie,ze rzadsza kupa daje ostro czadu jeśli chodzi o zapachy ale tak poza tym jest oki ;)
a czy zawartość białka zwierzęcego nie ma wpływu na te zapaszki? :>
_________________
tu nas zobaczycie http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13006


na zawsze w sercu : Balu ?.10.12- 27.10.13,Bonzo 01.03.12-13.01.14,Bolo 01.03.12-14.08.14, Dragon ?-02.09.2014 ,Kiran 02.09.13-27.01.16, Karmel 02.09.13-31.05.2016[*]
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 13:10   

To już wiem, skąd u mnie taki smród, karmię labofeedem i selectivem z dodatkiem care+. :P
Szkoda, że nie mogę tego zmienić, ale z ciekawości wyrzucę labofeed z karmy na 2 tygodnie, trochę nadszarpnę budżet.
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 11