Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Badania behawioralne na [naszych] szczurach.
Autor Wiadomość
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 22:25   Badania behawioralne na [naszych] szczurach.

Sprawa już dawno miała miejsce, bo styczność z owym kołem miałam dokładnie rok temu, ale temat wciąż aktualny. Związku z tym, że grono SHSRP jest trochę na to za małe stwierdziłam, że ogłoszę to publicznie - może uda nam się dojść wspólnie do wniosków i stworzyć coś fajnego.

Zastrzegam tylko, że sprawa dotyczy szczurów rodowodowych.

Ponieważ musimy uzyskać jak największą jednolitość.
Cytat:

Miałam w ostatni piątek styczność z jednym z kół naukowych z UG, które zajmuje sie badaniami behawioralnymi nad szczurami. Szczerze powiem, że ich zdziwiło jak oni to nazwali nasze "upersonifikowanie" szczurów, a mnie totalne ich przedmiotowe traktowanie i transportery na 2 szczury, zatwierdzone przez odgórny instytut wielkości dużego fauna.
Ale nie o tym.
Pogadaliśmy sobie na temat ich wyników badań np. labirynt, ilość ruchów w pomieszczeniu to mierzącym, zapamiętywanie i kojarzenie pomieszczeń z różnymi substancjami (np. granulat i drops), łączenie szczurów w stada (ich samice są tak agresywne do innych na terenie neutralnym, że mają po łączeniu obrażenia, a samce nie) etc.

Szczególnie mnie zaciekawiło badanie ruchu i łączenia.
1. Oni uważają, że nasze szczury by były mniej aktywne ruchowo niż laby. Trochę mnie to zdziwiło, ale dlatego, że ja wzięłam pod uwagę obniżony poziom stresu dla nowych pomieszczeń więc i większą aktywność naszych szczurów, jednak Viss zwróciła mi uwagę, że aktywność eksploracyjna ma także związek z ciekawością=kontrolną otoczenia, więc szczur mniej oswojony może być bardziej aktywny ze względu na chęć zbadania otoczenia, aby wykluczyć zagrożenie, a nie aby zaspokoić głód wrażeń na nowym terytorium.

2. Właśnie wszyscy mnie utwierdzają w zdaniu, że moje stado samic, które mam obecnie jest jakieś wyjątkowe, albo w ogóle jakieś inne te moje dziewczyny są :P bo już nie chodzi o nie kupalowanie na półki, ale o brak większych problemów z łączeniem tzn. ja albo w domu, albo na wystawie wrzucam nowego szczura i może trochę się pobiją, czasami jeden kop z pół obrotu tylko jest i po sprawie.
A w/w badania nad samicami z labów mówi, że łączenie (puszczenie na neutralny teren dwóch nieznanych sobie samic) powoduje mega walki i kłapanie zębami. A samce nie mają żadnych obrażeń.

Reasumując gadaliśmy i gadaliśmy i doszliśmy do wniosku, że można by niektóre badania przeprowadzić na naszych udomowionych szczurach i porównać wyniki. Wyciągnąć wnioski o zmiennych etc.
Musielibyśmy tylko wyselekcjonować szczury w podobnym wieku i znaleźć osoby, które będą miały czas kilka razy podjechać na UG na umówione godziny, ponieważ badania muszą być przeprowadzone w takich samych warunkach.


Chciałabym także przygotować ankietę, która pozwoli nam dojść do tego ujednolicenia stad oraz ilość szczurów w danych przedziałach wiekowych itd.
Na razie temat ma charakter czysto poznawczy i teoretyczny, a w zasadzie pytający.

Ps. Linki do badań koła o którym wspominam AngelsDream niedawno umieściła na forum.
_________________

 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 22:38   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


L., ja bym chętnie wzięła udział, bo zachowanie szczurów to od dłuższego czasu moje ogromne hobby, ale chyba odległość mnie wyłącza, a szkoda.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 22:43   

AngelsDream, myślę, że jakby się udały te badania na UG to mogłabym spróbować nawiązać współprace z odpowiednią organizacją w Warszawie, aby je powtórzyć na podobnych grupach, ale z innej części Polski.
Bo jak wiemy badania są najbardziej wiarygodne, jeśli:
a) wynik jest istotny w ogóle, jak i statystycznie
b) badanie jest powtarzalne

ewentualnie spróbować czegoś innego.
ale nie wszystko na raz :wink: skorzystajmy najpierw z czegoś nad czym mogę mieć merytoryczną kontrolę i pojawić się osobiście, żeby nie było bubla.
_________________

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 11