Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
[STADO] Szczurza empatia. Altruizm, egoizm?
Autor Wiadomość
pizmol 



Dołączyła: 19 Cze 2011
Posty: 2136
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Gru 14, 2011 10:28   [STADO] Szczurza empatia. Altruizm, egoizm?

Być może część z Was już to widziała i nie wiem czy to dobry dział bo może gdzieś istnieje miejsce na takie rzeczy (jeśli tak to proszę przenieść), ale jago nie znalazłam ;) Ciekawy artykuł o tym jak szczury (razem z ludźmi i naczelnymi) przejawiają tendencje do bezinteresownego (albo i nie) pomagania innym przedstawicielom swojego gatunku :) Tekst może nie jest naukowy ale na pewno ciekawy zwłaszcza dla szczurzych właścicieli :) Zauważyliście takie coś u swoich smrodów?
http://wyborcza.pl/1,7547..._altruista.html

A tu jeszcze link do artykułu znalezionego przez Majszczur na ten sam/podobny temat:
http://supermozg.gazeta.p...ie_pomagac.html
_________________
boys boys boys

Moje kolczyki
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Wto Mar 12, 2013 13:50, w całości zmieniany 5 razy  
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Gru 14, 2011 10:31   

pizmol, zmień tytuł tematu. Solidarność to nie altruizm. ;)
 
     
pizmol 



Dołączyła: 19 Cze 2011
Posty: 2136
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Gru 14, 2011 10:35   

eh, zmieniłam.. wiem, że to nie to samo... chciałam zachęcający tytuł zrobić o tym jak w biedzie się szczury solidaryzują jeden z drugim...
_________________
boys boys boys

Moje kolczyki
 
     
Mao 
Dorosłe dziecko



Dołączyła: 13 Lut 2008
Posty: 3056
Skąd: z Bąbaju
Wysłany: Śro Gru 14, 2011 10:50   
   Zwierzątka: Gończy polski i 9 Maogonków


Layla ostatnio dodała ten tekst (albo przynajmniej podobny).

Solidaryzują... Coś w tym na pewno jest ;) Nie wiem, czy o takiej biedzie też mowa, ale w moim (i nie moim) stadzie zauważyłam, że ciężko chory i słaby szczur wywołuje takie zachowania.
Jak Hinata dostała wylewu, to musiałam ją zostawić u przyjaciółki w Warszawie. Swego czasu jej szczury i Hin tłukły się przy każdej okazji. Jak ją zobaczyły po wylewie, to podeszły do niej, obwąchały i zaczęły delikatnie iskać. Nie wyglądało wcale na to, by chciały nad nią dominować. W domu z kolei jej współlokatorki przeniosły się na żwirek z hamaków i spały razem z nią w rogu kuwety, choć nigdy wcześniej tego nie robiły. Kalinka przyjechała kilka dni później i na wybiegu siedziała razem z niepełnosprawnym szczurem, nie chciała biegać z resztą. Podobnie było teraz, jak Drei dostała guza przysadki - Kalina nie odstępowała jej na krok w klatce, a jak młodsza samica wskoczyła na chorą (celem zabawy, poiskania, dominowania - nie wiem), to dostała od Kaliny łomot.
_________________
... ponieważ bułka.
Nade mną i w :serce: : Hinata EM, Hexe EM, Óshi Óme Jagodzianka EM, Drei AR, Książę Mieszko, Milka Mieszkowa, Krówka - Kjówka, Mały Rycerzyk - Ligia Kallina, Uwertura Kalinka AR, Elena i Eta CarinaeEM, Yankes AR spod skrzydeł pszczoły, Lela i Perperuna SR, Malina, Madara SR i Rusinek SR.
W rolach głównych: Nel - Bułka, Oleńka, Husaria, Pacta Conventa - Pecet, Rota, Chidori, Anahita - Anka oraz Dąbrówka jako caryca Maogonków
8)
 
 
     
pizmol 



Dołączyła: 19 Cze 2011
Posty: 2136
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Gru 14, 2011 10:56   

ja np zauważyłam, że jak Klakson był zszyty i siedział w izolatce obok dużej klatki to wszystkie smrodki stały przy kratkach i na niego patrzyły błagalnym wzrokiem bo on był bardzo zdenerwowany faktem, że siedzi sam. a jak były na wybiegu to co i rusz któryś skrobał w drzwiczki od izolatki łapkami jakby chciał je otworzyć i wypuścić Klaksona :)
_________________
boys boys boys

Moje kolczyki
 
     
greenfreak 



Dołączyła: 12 Kwi 2010
Posty: 329
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Gru 14, 2011 12:30   
   Zwierzątka: 2 samiczki, 5 samców


Jedną miałam taką sytuację, kiedy dobrze to było widać. Jak Rick był "na gigancie" w pokoju i siedział generalnie za regałem, chciałam poczekać, aż zgłodnieje i sam wróci. Nie zdążył zgłodnieć - Pedro na wybiegu zaczął wynosić jedzenie za regał...
Na drugim forum dziewczyna też dosyć świeżo opisała sytuację, gdzie jeden z jej szczurów (oba chore) próbował karmić tego słabszego, wsadzić mu jedzenie do pyszczka.
_________________
Razem z nami: Nyu, Reki, Ricky, Pedro, Forfiter, Mohinder, Gaspar
Tęsknimy: Pippin, Merry, Sapek, Chii, Rin, Niki
 
     
Asica21 
Lekko zaczarowana ;P



Dołączyła: 15 Mar 2010
Posty: 397
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 19:00   
   Zwierzątka: Szczurki


I ja byłam zdziwiona kiedy mała Misia płakała na moich rękach a Kluseczka kiedy jeszcze żyła za wszelką cenę chciała się na mnie dostać żeby sprawdzić co się z Miśaczkiem stało.
_________________
Ze mną: Na zawsze wszystki moje myszki.
Po tamtej stronie: Pchełka [*]- tęsknie i przepraszam. Perełka [*], Zuzia [*], Kluseczka [*], Omisia labisia [*], słodka Beza [*], Fuzia kolanko, Pani gąbka [*], Purchawka [*] Jacuś labik placuszek wielki [*], Jagódka [*], Wiśnióweczka [*], Ełrusia [*], Quleczka [*].
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 20:52   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


A ja może trochę z innej strony na to spojrzę - pewnie pod prąd powyższym wypowiedziom sławiącym szczurzy altruizm. Nie neguję występowania zachowań "opiekuńczych" u szczurów, ale mam inne spojrzenie na opisane badanie.

Z lektury artykułu rozumiem, że szczury są altruistami, bo bezinteresownie pomagają koledze w potrzebie. Bezinteresownie nawet wtedy, gdy mogą wybrać jedzenie. Brzmi pięknie.
Ale co to znaczy bezinteresownie? Jeśli wyobrazimy sobie, że jesteśmy zamknięci w niewielkiej przestrzeni z kolegą, który jest zestresowany - vide wysyła silne sygnały dźwiękowe (a może i nie tylko dźwiękowe) i nie możemy z tego pomieszczenia uciec ani zatkać sobie uszu to co nam pozostanie? Zredukować sytuację stresującą i wyłączyć dźwięki! Czyli pomóc koledze. Jak dla mnie nie jest to zachowanie bezinteresowne, bo jest to raczej dbanie o własny komfort.

Szczerze mówiąc nie wiem jak w takim badaniu sprawdzić bezinteresowność zachowań.
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 21:46   

Pyl, ja miałam jeszcze inna teorię podważająca bezinteresowność.
Pamiętam z wykładu twierdzenie, że w różnych badaniach szczur, którego izolowało się od innego szczura, smutniał (mówiąc kolokwialnie) oraz, że szczury naturalnie dążą do tworzenia grup.
Więc w tym doświadczeniu widzę interes w wypuszczeniu szczura z pudełka: nie będę sam (będę miał się do kogo przytulać, iskać, z kim będzie bezpieczniej). Zakładam, że obecność innego szczura, ale za szybką, nie jest wystarczająca dla rzekomego "altruisty".
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 21:54   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Tyż argument. Kolejny do kolekcji.
Ciekawa jestem tylko czy faktycznie badanie było tak kiepskie czy gazetowa relacja dla masowego odbiorcy nieco "spłyca" eksperyment. Ale obawiam się, że to pierwsze, bo aż tak zmienić założeń badawczych "dla prasy" to chyba się nie da :(
 
     
Cola 
dumny student wet :D



Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 1730
Skąd: Gdańsk/Olsztyn
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 22:12   
   Zwierzątka: kot


babyduck napisał/a:
Więc w tym doświadczeniu widzę interes w wypuszczeniu szczura z pudełka: nie będę sam (będę miał się do kogo przytulać, iskać, z kim będzie bezpieczniej). Zakładam, że obecność innego szczura, ale za szybką, nie jest wystarczająca dla rzekomego "altruisty".

też tak to odbieram...
_________________
mam kota.
 
 
     
pizmol 



Dołączyła: 19 Cze 2011
Posty: 2136
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 22:17   

A co z sytuacjami, kiedy zdrowy szczur "opiekuje się" chorym mimo tego, że jest jeszcze wiele innych? Tutaj chyba odpada argument o tym, że chce "mieć kolegę" bo ma ich wielu w postaci reszty stada.
_________________
boys boys boys

Moje kolczyki
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 22:22   

pizmol, ale sytuacja opiekowania się chorym szczurem ze stada a uwalnianiem z pudełka kolegi, z którym oswajali się 2 tygodnie - to nie to samo. To zupełnie inne szczury, w innych warunkach, w innej sytuacji.
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 22:23   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


pizmol, myślę, że żadna z nas nie neguje opisywanych przez Ciebie zachowań - to raczej zastrzeżenia odnośnie przytoczonego eksperymentu. W dodatku na podstawie tego co opisujesz nikt nie wyciągnie naukowych wniosków - do tego trzeba "wyizolowanych" badań. Tylko te badania co zostały wykonane są kiepskie i tyle. To nie przesądza o tym czy szczury są altruistami czy też nie ;)
 
     
Asica21 
Lekko zaczarowana ;P



Dołączyła: 15 Mar 2010
Posty: 397
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob Gru 17, 2011 07:20   
   Zwierzątka: Szczurki


A ja poszłabym w jeszcze innym kierunku. Altruizm czy inteligencja?
Kolega z mniejszego pudełka woła o pomoc, nie może się wydostać to po prostu mu pomogę bo wiem jak i obaj będziemy szczęśliwi.
_________________
Ze mną: Na zawsze wszystki moje myszki.
Po tamtej stronie: Pchełka [*]- tęsknie i przepraszam. Perełka [*], Zuzia [*], Kluseczka [*], Omisia labisia [*], słodka Beza [*], Fuzia kolanko, Pani gąbka [*], Purchawka [*] Jacuś labik placuszek wielki [*], Jagódka [*], Wiśnióweczka [*], Ełrusia [*], Quleczka [*].
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 13