Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Astma u szczura
Autor Wiadomość
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3695
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sie 07, 2011 21:44   Astma u szczura
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


Pytam, czy to możliwe. Jak wtedy postępować? Czy ludzkie leki wziewne mogą być pomocne?
_________________
449955886677
 
     
Hanka_i_Medyk 


Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 189
Skąd: Warszawa/Wrocław
Wysłany: Nie Sie 07, 2011 22:08   
   Zwierzątka: Szczury


Wydaje mi się (nie mam jednak odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku), że dawki w ludzkich lekach są za duże dla szczurów. Lepiej pójść do weterynarza i dowiedzieć się, z jakim schorzeniem ma się do czynienia i jakie leki podawać.
_________________
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
 
     
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3695
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sie 08, 2011 01:34   
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


Hanka_i_Medyk,
całkowicie się z Tobą zgadzam. Ale poczytałam wczoraj o pierwszej pomocy i reanimacji (również z problemami oddechowymi) i jako astmatyk mający przy sobie "na okrągło" inhalatorek z lekiem, zaczęłam się zastanawiać, czy w nagłym wypadku, zanim zdążę dojechać do lecznicy, można podać szczjurkowi taki lek wziewny dla człowieka. Tyle z mojej strony, nie, że kombinuję jak zastąpić weta itp. No i oczywiście na ile to może być skuteczne, a na ile groźne dla zwierzątka.
Poza tym zainteresowało mnie, czy w ogóle ktoś słyszał o zdiagnozowanej astmie u szczura.
_________________
449955886677
 
     
fen 



Dołączyła: 29 Cze 2011
Posty: 124
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon Sie 08, 2011 01:46   
   Zwierzątka: 10 szczurasów


A ja mam takie pytanie... W jaki sposób chcesz podać szczurkowi lek wziewny z inhalatora w ogóle? Przecież to cała ceremonia dla początkującego używanie inhalatora, a szczur ma wypuścić powietrze, przyjąć dawkę, potrzymać, i wypuścić powoli powietrze nosem a potem przepłukać usta wodą? Bo z tego co wiem to mniej więcej w ten sposób wygląda.
Nawet nie ma takiej mini komory inhalacyjnej dla szczura :D
Więc w ogóle sobie tego nie wyobrażam.
Poza tym jeśli ludzie po nie przestrzeganiu paru zasad mają po tym afty czy coś to jestem pewna, że dla szczura taki np. salbutamol jest dużoo, dużoo za silną substancją.
W końcu rozszerza oskrzela u człowieka, takie olbrzymie w porównaniu z tymi malutkimi szczurka.
 
 
     
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3695
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sie 08, 2011 01:54   
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


fen myślałam tylko o nagłym wypadku, gdy szczur zaczyna się dusić w domu. Można go zamiast do minikomory inhalacyjnej wsadzić np. do papierowej torby lub koperty na listy formatu A4. Oczywiście, że nie będę go prosić o wypuszczenie powietrza, potrzymanie, powolny wydech itp. ale gdy oddycha otwartym pyszczkiem, to zawsze coś może wlecieć w tak zamkniętej przestrzeni.
No i oczywiście w nadziei, że przeczyta jakiś wet lub chociaż wet in spe, pytam, czy to bezpieczne i skuteczne. A przede wszystkim, kolejny raz, czy ktoś słyszał o astmie u szczurków.

Off-Topic:
ja bardzo rzadko płuczę po tym usta i nigdy w życiu nie miałam aft. Bardziej męczy mnie z tego powodu suchy nieżyt gardła.
_________________
449955886677
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sie 09, 2011 13:48   
   Zwierzątka: ogony


fen, minikomorę dla szczura można zrobić - choćby z plastikowego zamykanego pudełka z odpowiednio małym otworkiem. A także można wymyślić inne rozwiązanie - skoro szczurkom podaje się narkozę wziewną przez maseczkę zakładaną na pyszczek, to dlaczego nie podawać leków do inhalacji? Więc akurat ze strony wykonania to żaden problem.

Hanami, dla mnie większym problemem jest: czemu szczurek dostał duszności? Podaniem leku "w ciemno" można szczurkowi zaszkodzić - toć to nie vibovit. A więc wydaje mi się, że pierwszym ruchem, jaki należałoby wykonać, to udanie się do lekarza. Na pewno można podać bez szkody dla szczurka "tlen", czyli powietrze o większej zawartości tlenu (oczywiście, nie respiratorem, tylko robiąc szczurkowi tlenoterapię w transporterku, za pomocą generatora tlenu).
O astmie u szczura nie słyszałam, o stosowaniu leków na astmę (między innymi) słyszałam, a i jakże. Aminofilina, teofilina, salbutamol - stosowałam u szczurków "sercowców", przy zapaleniu płuc. Ale zawsze w konsultacji z wetem.

fen, akurat Salbutamol można podawać szczurkom, tylko w odpowiednio mniejszej dawce (podobnie jak ma się to do wielu innych leków dla ludzi). Dawkowanie Salbutamolu podaje choćby ratguide.com.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 11