Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Karena
Pią Sty 29, 2016 22:00
Narodziny miotu D2 SunRat's
Autor Wiadomość
Lowenstein 



Dołączyła: 26 Cze 2012
Posty: 872
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Paź 27, 2014 15:18   

Dunek:

mOglądziny zewnętrzne:
Ogólna budowa ciała prawidłowa, stan odżywienia dobry, stan utrzymania dobry.
Skóra o zachowanej ciągłości, bez widocznych uszkodzeń, urazów, wybroczyn.

W czasie bad. sekcyjnego jamy brzusznej stwierdzono:

– prawidłową ilość płynu otrzewnowego o barwie żółtej
przewód pokarmowy: żołądek – miernie wypełniony treścią pokarmową, nieznacznie zgaz
– owany; jelita cienkie, j. ślepe i j. grube – b/z
– narz. rozrodcze – b/z patologicznych
– śledziona – prawidłowej wielkości, konsystencji i koloru
– wątroba – znacznie powiększona, żółto-brunatna, marmurkowa, na przekroju miąższ brunatnożółty o zatartej budowie zrazikowej, wszystkie płaty prawie w całości zmienione, zwyrodnienie tłuszczowe narządu
– nerki prawa i lewa – obrzeknięte, koloru biemnobrunatnego, na przekroju zatarta struktura pomiędzy korą a rdzeniem

W czasie sekcji klatki piersiowej stwierdzono:
– płuco prawe i lewe – o barwie różowokremowej, jednolitej konsystencji, z kilkoma zmianami o charakterze rozedmowym
– serce – powiekszone, worek osierdziowy miernie otłuszczony, prawidłowo okrywa mięsień sercowy. W przedsionku lewym i komorach obecne liczne skrzepy krwi, wilgotne, dające się łatwo usunąć.

Dodatkowo wykonano sekcję mózgoczaszki. Wykryto obecność guza w okolicy przysadki, w średnicy ok 4mm, ciemnobrunatny, owalny. Guz oddano do badania histopatologicznego.


Przedmiot badania: mózg – okolica przysadki.
Opis: dość dobrze odgraniczony nowotwór wywodzący się z części gruczołowej przysadki
mózgowej (adenohypophysis), komórki nowotworowe tworzą struktury cewkowe, beleczkowe i
niewielkie ogniska lite, anizocytoza komórek nowotworowych umiarkowana, anizokarioza
komórek nowotworowych wysoka, jądra hyperchromatyczne lub z równomiernie rozproszoną
chromatyną, okrągłe lub owalne, jąderka 0-4, figury mitotyczne do 3 w polu widzenia; cytoplazma
średnio obfita lub obfita, ziarnista, kwasochłonna, niekiedy zwakuolizowana, pod błoną komórkową
w komórkach nowotworowych obecne gromadzenie się brązowego pigmentu. Podścielisko
nowotworu skąpe, dobrze unaczynione, w miąższu zmiany obecne drobne ogniska martwicy z
wynaczynieniami krwi i naciekami neutrofili oraz histiocytów.
Diagnoza: pituitary adenoma (gruczolak przysadki).
Komentarz: gruczolaki przysadki dość często występują u szczurów starszych, zarówno samców
jak i samic. W etiologii rolę odgrywa najprawdopodobniej wiek, czynniki genetyczne, dieta oraz
przeszłość reprodukcyjna zwierzęcia. Guz może przebiegać bezobjawowo lub powodować objawy
nerwowe (depresja, zaburzenia koordynacji).
Dr n. w et. Iw ona Otrocka-Domagała.




Dean:

Opis zwierzęcia – Dean , szczur, samiec, wiek.....,

Właściciel - Anna Chranicka...............................................................




W czasie bad. sekcyjnego jamy brzusznej stwierdzono:
- prawidłową ilość płynu otrzewnowego o barwie żółtosłomkowej
– przewód pokarmowy: żołądek – mocno wypełniony treścią pokarmową o półpłynnej konsystencji; jelita cienkie, j. ślepe i j. grube – o prawidłowej bł. śluzowej, wypełnione treścią pokarmową
– narz. rozrodcze – b/z patologicznych
– śledziona – prawidłowej wielkości, konsystencji i koloru ciemnoczerwonego
– wątroba – prawidłowej wielkości, brunatna barwa, o tęgiej konsystencji, na przekroju miąższ brunatny o prawidłowej budowie zrazikowej,
– nerki prawa i lewa – b/z patologicznych

W czasie sekcji klatki piersiowej stwierdzono:
– płuco prawe – jasnoróżowa barwa, konsystencja puszysta, niewielkie zmiany rozedmowe.
– płuco lewe – konsystencja ciemnoczerwona do brunatnej, zmniejszona powietrzność, konsystencja tęga, silnie przekrwienie (zmiany spowodowane iniekcją przy eutanazji)
– serce – prawidłowo wykształcone, worek osierdziowy miernie otłuszczony, prawidłowo okrywa mięsień sercowy. W przedsionku lewym obecne liczne skrzepy krwi, wilgotne, elastyczne, ciemnowiśniowe, dające się łatwo usunąć. W komorach obecne skrzepy krwi w znacznej ilości, barwy ciemnowiśniowej, wilgotne, dające się łatwo usunąć

Sekcja głowy:
– w mózgu nie stwierdzono zmian patologicznych
– oko lewe - b/z patologicznych
– gałka oczna prawa został usunięta kilka tygodni wcześniej (wskazanie – deformacja prawego oczodołu i urazowe zapalenie rogówki). W czasie zabiegu stwierdzono, że przyczyną deformacji jest rozległa tkanka o charakterze nowotworowym, która wypełniała oczodół. W czasie sekcji cała powierzchnia oczodołu zajęta przez litą, szarobiałą masę, słabo ukrwioną, naciekającą sąsiednie tkanki.


Bezpośrednią przyczyną zgonu byłe eutanazja z powodu pogarszającego się samopoczucia i cierpienia spowodowanego przez nowotwór okołogałkowy .
Nie pobrano próbek do badania histopatologicznego.

Mam nadzieje, że to tylko przypadek i że nie będzie takich okoliczności u was. Rodzina dalej idzie, jutro mają przyjechać S2 - Dzieciaki w linii idące od D2 - Doris -> Boskie -> S2
Na drugie imiona dostali Dean i Dun.
_________________
Ze mną: Kal-El+Mohinder+M. Guerin+Severus+Sirius Za TM: Elle [*] Timi [*] Dean [*] Dunek [*] Timey [*] Mosby [*] Mitra [*] Jasper [*]


BZOWA HORDA - Kal-El, Mohinder, M. Guerin, Severus, Sirius ,
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Paź 27, 2014 15:29   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Lowenstein, dzięki za info.
Za wcześnie odchodzą. Smutno :(
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Pią Lis 21, 2014 17:01   
   Zwierzątka: 8 x M


Było za dobrze. Mint urosły nagle dwie cysty mleczne. Od razu poleciałam do weta, gdzie zostały nakłute, niestety dr. Judyta wyczuła też małego gruczolaka w tylnej pachwinie. Wdrążyliśmy na obydwa problemy dwutygodniowe leczenie Galastopem. Jeśli na gruczolaka nie zadziała, trzeba będzie oczywiście wyciąć. Poza tym, dziewucha na wiecznej diecie - dostojne 440g ciałka którym uwielbia się przytulać.
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Śro Gru 03, 2014 00:14   
   Zwierzątka: 8 x M


Gruczolak w ostatnich dniach zaczął rosnąć, wiec rach ciach na dzisiaj umówiłam zabieg. Mintusek już jest po i smuta w chorobówce, aczkolwiek wszystko poszło dobrze. Gruczolak wyglądał jak przeciętny gruczolak, nic groźnego. Po cystach na razie nie ma śladu i oby tak zostało.
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Śro Sty 21, 2015 08:49   
   Zwierzątka: 8 x M


Tydzień temu wyczułam kolejnego gruczolaka u Mint, tym razem pod pachą z przodu. Dwa tygodnie temu byliśmy na kontroli i go jeszcze nie było. Rósł dość szybko, więc szybko się zdecydowałam na kolejne wycięcie.
Poza tym jest na wiecznej diecie i trochę się turla.
Osobiście żałuję bardzo, że jej nie wykastrowałam. :|
Była bym wdzięczna za informacje, czy reszta (niewykastrowanych) samiczek też ma problemy po menopauzie, czy tylko u nas to nastąpiło.

Mokka czuje się dobrze. Ma nadal bystry umysł i nieustannie uczy się sama z siebie sposobów komunikacji z człowiekiem. Jest też fizycznie sprawna jak na swój wiek.
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
heniok 



Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 2569
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lut 01, 2015 20:30   
   Zwierzątka: 15 samiczek i stado żelek


30 stycznia Emilka pomogła odejść Dyni ;(

6 stycznia miała usunięty płat wątroby z ogromnym guzem, sama operacja i związana z nią narkoza uaktywniła objawy guza przysadki, Dynia z każdym dniem czuła się gorzej.
Sekcja wykazała odrośnięty guz na wątrobie z przerzutami do płuca oraz guza przysadki.
_________________
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lut 01, 2015 23:59   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Nadanie imienia to ślad, po którym czasem można wrócić nawet tam, gdzie już nie chce się być.
Smutno mi, że jej nie ma. Tym smutniej, że odeszła w towarzystwie innej, równie dla mnie ważnej damy.

Moje drogie, do zobaczenia. Gdzieś i kiedyś.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 01:33   
   Zwierzątka: 8 x M


heniok, tak bardzo mi przykro :( trudno też przełknąć kiedy odchodzi rodzeństwo.
Możesz powiedzieć jakie były objawy guza wątroby, zanim został wykryty?

Mint już jest zagojona po ostatnim zabiegu. Obydwie dziewczynki dobrze się trzymają. Aktualne zdjęcie w linku, bo piszę z komórki:
Mokka, Mint i pozostała dwójka.
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Zizollo 



Dołączyła: 11 Sty 2012
Posty: 2803
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 09:39   
   Zwierzątka: kot


heniok, Emilka :glaszcze:
_________________
tu nas zobaczycie http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13006


na zawsze w sercu : Balu ?.10.12- 27.10.13,Bonzo 01.03.12-13.01.14,Bolo 01.03.12-14.08.14, Dragon ?-02.09.2014 ,Kiran 02.09.13-27.01.16, Karmel 02.09.13-31.05.2016[*]
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 10:39   

heniok, bardzo przykro :(
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 12:25   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Maleńka, kochana Dynieczka :serducho:

heniok, emileczka - smutno, ale wiem, że jej lepiej :glaszcze:
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
heniok 



Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 2569
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 12:34   
   Zwierzątka: 15 samiczek i stado żelek


Emilia napisał/a:
Możesz powiedzieć jakie były objawy guza wątroby, zanim został wykryty?
Żadnych, guz został wymacany w czasie zwykłej kontroli.
_________________
 
 
     
fumico 



Dołączyła: 09 Paź 2012
Posty: 117
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 19:25   

Smutno w tym wątku....
Daisy też ma guza, jesteśmy w trakcie diagnozowania, teraz leczymy przeciwzapalnie i antybiotyk a następnie zapewne operacja.
_________________
Dixi, Daisy i Kuleczka
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Śro Lut 25, 2015 00:18   
   Zwierzątka: 8 x M


Mint ma kolejnego gruczolaka na obserwacji. :|
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Sob Lut 28, 2015 23:47   
   Zwierzątka: 8 x M


Zdjęcia z okazji 2,5 roku, które miot D2 skończy w poniedziałek. :serduszka:

Mokka




Mint


_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 13