Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile i co szczur powinien jeść? - temat ogólny
Autor Wiadomość
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Sty 12, 2015 13:03   

Emilia napisał/a:
Co do wapnia nie wniknę zbyt głęboko, nie rozumiem za bardzo stosowania jego suplementacji przy odpowiedzialnej i zbilansowanej diecie, ale jeśli już chcesz podawać, to lepiej kupić sepię.
Wapń jest jednym z tych składników diety, o którego niedobór szczególnie łatwo, a naturalnych źródeł tego pierwiastka w postaci łatwo przyswajalnej nie jest znów tak wiele w naszej środkowoeuropejskiej diecie. Dlatego warto podawać suplementy, ale koniecznie naturalnego pochodzenia, jak np. wspomniana sepia.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Pon Sty 12, 2015 19:31   
   Zwierzątka: 8 x M


Nie wiem, czy jest zadbanie o to, aby nie doszło do niedoboru jest aż takie trudne. Wapń znajduje się w wielu szczurzo-bezpiecznych produktach, np. orzechach, sezamie, słoneczniku, jarmużu, brokułach. Owies i inne ziarna też zawierają wapń - a z bardziej egzotycznych rzeczy, ktore są łatwo dostępne w Polsce także quinoa i amarantus. Ludzie jedzący powszechną środkowoeuropejską dietę może i mają często problemy z wapniem (wypłukuje go m.i. kawa oraz wysokoprzetworzone produkty), jednak na szczurzą dietę mamy wpływ i możemy ją komponować w taki sposób, że nie będą miały niedoborów. :)
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 12, 2015 22:46   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Emilia, a co szkodzi powieszona w klatce kostka lub sepia? Bo ja chyba nie rozumiem sensu tej dyskusji - nie w znaczeniu ogólnym, ale w tym konkretnym przykładzie, gdy osoba zaczynająca przygodę z ogonami zostaje "pouczona" o zbędności kostki wapiennej. Dla mnie np. ma ona dodatkowe walory informujące o chorobach - jak zaczyna znikać to trzeba iść na przegląd do weta. A do tego czasu nie szkodzi jak wisi.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Wto Sty 13, 2015 08:00   
   Zwierzątka: 8 x M


Pyl, ani nie chciałam wnikać w jakąś dyskusję, ani nie odradzałam, ani nie powiedziałam, że szkodzi, co jasno wynika z mojej wypowiedzi. Zachęcanie nowych osób do wniknięcia głębiej w szczurzy jadłospis chyba jednak też nie zaszkodzi. :) poza tym, niedobory wapnia mogą być też spowodowane niedoborami poniektórych witamin, które są konieczne dla jego przyswajania i wtedy taka kostka niewiele załatwi. Mnie szczególnie interesuje optymalna dieta prewencyjna bez niedoborów i takie mam podejście. Aczkolwiek kto woli mieć sepię, temu jej nie zabraniam. :wink:
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Wto Sty 13, 2015 10:04   

Emilia, zdaniem mojej dentystki nawet u ludzi bardzo trudno o prawidłowy poziom przyswojonego wapnia jedząc nawet spore ilości wymienionych przez Ciebie produktów, a szczurom raczej nie pozwalamy na spożywanie orzechów, migdałów i sezamu w dużej ilości. Biorąc pod uwagę dostępność niektórych produktów (czy raczej ich brak, co dotyczy np. świeżych warzyw od lokalnych wytwórców zimą) suplementacja naturalnymi źródłami wapnia jest także elementem zbilansowanej diety. Niedobór tego pierwiastka trudno stwierdzić bez specjalistycznych badań, a negatywne skutki, które często pojawiają się dopiero w dojrzałym wieku, bywają już wtedy niemożliwe do zredukowania.

Jednak jak najbardziej się zgadzam, że należy zachęcać nowych do poszerzania swojej wiedzy na temat żywienia szczurów :) .
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Wto Sty 13, 2015 11:58   
   Zwierzątka: 8 x M


Dentysta to jednak nie ekspert dietetyczny a człowiek to nie szczur. Co do tłustych nasion i orzechów - podałam też inne źrodła, ktore mogą się znajdować w jego diecie codziennie i w diecie moich szczurów się znajdują. :) nie chce się kłócić. Rozumiem wasze obawy, ja też staram się o najwyższe zdrowie u moich szczurów.
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Wto Sty 13, 2015 12:26   

Emilia, przecież nie podważam Twoich starań :) . Po prostu nie ma jednej dobrej drogi ze względu na mnogość czynników, które wpływają na ostateczny efekt. Ja zwróciłam tylko uwagę, że wielu niedoborów nie widać gołym okiem i można nie być świadomym ich występowania. Wapń dość trudno przedawkować, bo w ogólności nie jest łatwo przyswajalny i dlatego moim zdaniem warto go suplementować, przynajmniej od czasu do czasu, zwłaszcza w okresie wzrostu.

W kwestii wpływu diety na kościec wspomniana przeze mnie pani akurat jest ekspertem i mamy wystarczająco dużo wspólnego ze szczurami, żeby porównywać wpływ diety na tkankę kostna u obu gatunków.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
Ostatnio zmieniony przez Devona Nie Maj 17, 2015 18:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
LizaR 


Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 40
Wysłany: Nie Lut 01, 2015 11:27   

Jaka jest optymalna dzienna ilość karmy ?
W sumie co wsypię do miski to po kilku minutach znika więc nie wiem czy ogon ma tyle jeść czy trzeba ograniczać?

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Czw Paź 06, 2016 10:59 ]
Przeniosłam posty z tematu zbiorczego.
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Lut 01, 2015 11:39   
   Zwierzątka: brak


LizaR, dla młodych szczurków bez ograniczeń. Po skończeniu ok. 4 miesięcy należy ograniczyć dzienną porcję do ok. 15-20 g na szczura dziennie (można podawać dwa razy dziennie po pół porcji).
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 18:12   

smeg napisał/a:
15-20 g

Ja zawsze liczyłam 5g/100g szczura. Oczywiście zmniejszałam stosownie porcję za każdym razem, gdy dawałam coś innego do jedzenia. Ale jednak zakładając karmienie tylko karmą, jak ktoś ma samce ważące po 500g-600g, to 15 g to według mnie trochę (a nawet o połowę) za mało ;)
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 18:30   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Kasik, mi w moich "głodowych" racjach żywnościowych wychodzi idealnie 15 g dziennie na szczura o średniej wadze 0,5 kg. I nie chciałabym im dawać 25 czy 30 g :)

Myślę, że jednak trzeba to dostosować do karmy, którą się podaje - karma karmie nie równa.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 18:55   

Pyl, no nie wiem. Z drugiej strony mówi się, że szczur nie może mieć pustej miski. Gdybym ja sypała moim 15g/dobę, to nie miałyby nic po 12 godzinach, a nie po 23h jak zalecane ;) Sypałam zawsze ok. 25-30g karmy na szczura w ściółkę, resztki nie zostawały, a grubego szczura miałam jednego, który był gruby bo jadł więcej niż inne i wiecznie był głodny. Reszta trzymała linię. Karmiłam Vilmie, itp. Na opakowaniach jest często napisane, żeby dawać właśnie 15g, ale uważam, że to porcja na średnią samiczkę, a nie dużego samca. Oczywiście, w momencie, gdy dochodzi do tego jedzenie typu jajko czy gotowane warzywa, zmniejszałam porcję o 1/3 albo nawet o połowę.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 20:03   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Kasik, ja tam pamiętam napis na opakowaniu 15g na każde 100g ogona i to jest dopiero tragedia.
Aż mnie zaciekawiło jak jest obecnie, bo fakt, że to 15g na 100g jakieś stare zalecenie było:
Vilmie napisał/a:
Szczury potrzebują ok. 25 g pożywienia na dzień.
Selective napisał/a:
Dorosły szczur potrzebuje przeciętnie ok. 20 - 25 g na dzień.
Reggie Rat napisał/a:
Średniej wielkości dorosły szczur potrzebuje dziennie od 20 do 25 g karmy Reggie Rat.
Versele-laga Rat Nature pokarm dla szczura napisał/a:
Zaleca się podawanie dziennie świeżej porcji 15g karmy na jednego dorosłego szczurka.
FR Farm napisał/a:
Napełniaj miskę na jedzenie Twojego pupila, kiedy jest już zupełnie pusta. Podawać codziennie tyle pokarmu, ile zwierzątko będzie w stanie zjeść w ciągu doby.
Bephare Care+ napisał/a:
8 gram karmy na 100 gram wagi ciała szczura dziennie (około 15-17 gram dziennie).
tu drobny wyjątek z pozytywnego zaskoczenia... gdyby by dawać wg zaleceń to wychodziło by po 40g na półkilowego ogona... A średniej wielkości szczur to 200g ogona ;)

Wychodzi, że producenci zalecają coś pomiędzy naszymi dawkami.

Swoją drogą skąd masz zalecenia o niepustej misce - bo faktycznie bardzo jest to istotne dla świnek morskich, królików czy innych trawożerców, w przypadku szczurów o ile wiem nie jest to tak restrykcyjnie traktowane. Chętnie poczytam.
Moje dobrze sobie radzą na takiej ilości karmy, w zasadzie bez specjalnych dodatków. Szarańcza co prawda da się zabić i sprząta karmę w kwadrans, ale starsze stado przy tych samych porcjach zjada karmę dopiero przed kolejnym nasypaniem, a wagowo nie cierpią (630g czy 570g to nie są chude szczury - zdecydowanie muszę pilnować nadmiaru karmy). Czy wyjdzie im to na zdrowie - nie odpowiem, dopiero to stado ma limitowane żarcie. Ale wagowo wyglądają ok, kondycyjnie póki co też nie są stratni.

Nie chcę się upierać przy 15 gramach, bo tak restrykcyjne karmienie wymaga stałego kontrolowania wagi, ale chcę napisać, że tak można i że nie zagłodzi się tak szczurów ;)
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 21:48   

Pyl napisał/a:
Nie chcę się upierać przy 15 gramach, bo tak restrykcyjne karmienie wymaga stałego kontrolowania wagi, ale chcę napisać, że tak można i że nie zagłodzi się tak szczurów ;)

Tak samo ja nie upieram się przy 30g ;) Bo to też wymaga stałej redukcji porcji przy podawaniu jakiegokolwiek innego pokarmu.
Pyl napisał/a:
Swoją drogą skąd masz zalecenia o niepustej misce - bo faktycznie bardzo jest to istotne dla świnek morskich, królików czy innych trawożerców, w przypadku szczurów o ile wiem nie jest to tak restrykcyjnie traktowane.

Chodziło mi raczej o to, co wielokrotnie czytałam na forum - dawać tyle jedzenia, żeby na ok. godzinę przed kolejnym karmieniem miska była pusta.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 02, 2015 22:01   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Szkoda, myślałam, że jest jakiś materiał poza "wiedzą forumową". Nie stosuję się do tego, a jeśli są na to jakieś badania / zalecenia (inne niż ogólno-forumowe) to chciałabym wiedzieć, bo też nie chcę ogonom krzywdy zrobić.
Jak zwiększam ilość karmy to się u mnie baryłki robią (klasyczny efekt jo-jo), więc sama nie wiem...
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.24 sekundy. Zapytań do SQL: 11