Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oswajanie młodego szczura
Autor Wiadomość
Martini 



Dołączyła: 13 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sty 06, 2015 17:56   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


Hmmmm, a jak by miało wyglądać oswajanie szczura na siłę?

Cytat:
Gdy wkładam rękę do klatki wącha ją po czym (chyba myli z jedzeniem) i zaczyna lekko gryźć a gdy poruszę ucieka w swój bezpieczny kącik.


Dobrze, ze kombinujesz, ale nie w tym kierunku. Przeczytaj sobie ten wątek, myśle, ze rozwieje mnóstwo Twoich wątpliwości, łącznie z tymi, które ewentualnie się pojawią. O ile mnie pamięć nie myli, temat podskubywania był poruszany wielokrotnie.
_________________
think big, start small
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Wto Sty 06, 2015 18:40   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


LizaR, http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16350
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
LizaR 


Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 40
Wysłany: Wto Sty 06, 2015 20:33   

Martini, no czytałem gdzieś temat że są 2 metody, wybiera się jedną i konsekwentnie stosuje; na siłę czyli właśnie biorę go na siebie i "przekonuję" że nic mu nie grozi lub po dobroci czekam aż sam się przekona.
Nevermind.

No nic, spróbuję go złapać w rękawiczce, nosić pod bluzą itp.

Może to pytanie nie do tego tematu, ale czy są różne rasy szczurków które różnią się wielkością czy jak to wygląda ?
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Wto Sty 06, 2015 21:03   

LizaR, chwytanie szczura na siłę to przeważnie nie jest najlepszy pomysł (no chyba, że masz doświadczenie), tym bardziej w rękawiczce. Sposobów na oswajanie jest mnóstwo i nie trzeba trzymać się jednego. Możesz zacząć od karmienia łyżeczką, podawanie przysmaku (np. odrobiny jogurtu naturalnego) w ten sposób zmusi szczura do przebywania bliżej Ciebie. Dostałeś link do krótkiego artykułu, tam znajdziesz podstawowe informacje. Polecam przeczytanie innych tematów w tym dziale, znajdziesz mnóstwo rad i opisów doświadczeń różnych osób.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
Ostatnio zmieniony przez Devona Śro Sty 07, 2015 18:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
LizaR 


Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 40
Wysłany: Wto Sty 06, 2015 22:15   

Devona, no fakt z tego co przed chwilą zauważyłem szczurek traktuje to jako zagrożenie, próbował zakopać się w trocinach i ukryć.
Spróbuję z jogurtem ;)

Mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego gdy wkładam rękę do klatki szczurek ją wącha po czym próbują ją lekko skubać ?
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Wto Sty 06, 2015 22:59   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


LizaR napisał/a:
czy są różne rasy szczurków które różnią się wielkością czy jak to wygląda ?

http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=668
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Śro Sty 07, 2015 18:19   

LizaR napisał/a:
Mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego gdy wkładam rękę do klatki szczurek ją wącha po czym próbują ją lekko skubać ?
Może skubać z ciekawości albo ze strachu. Jeżeli nie boli, nie cofaj palców, to powinien się szybko znudzić takimi praktykami, jak zobaczy, że to nie robi na Tobie "wrażenia". Bywa także, że takie poskubywanie to jedno ze stadnych zachowań szczurów - iskanie. Jednak dopóki nie będziesz miał drugiego, trudno będzie Ci odróżnić "zwykłe" skubanie od iskania. Dlatego im szybciej sprawisz kompana szczurkowi, tym lepiej :) .
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Śro Sty 07, 2015 19:45   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Przeniosłam posty dotyczące klatki tutaj i bardzo proszę ewentualną dyskusję na ten temat kontynuować w wątku, który podlinkowałam.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Sabrina 



Dołączyła: 11 Sty 2015
Posty: 15
Skąd: świętochłowice
Wysłany: Nie Sty 11, 2015 23:14   
   Zwierzątka: szczury


Witam jestem tu nowa. Mam szczurka Tuptusia od przedwczoraj ma ok.półtora miesiąca, oraz od dziś jego kolegę szczurka Timona - Timon żywy i wesoły, Tuptuś spokojniejszy z Timonem nie ma póki co problemu, Tuptuś prycha, jakby psikał jutro rano idziemy do weterynarza, dlatego Timon jest w osobnej klatce, bo w razie czego nie mam pewności czy mogą być razem przy tym "chyba katarku", ale problem mam z tym, że dziś wziełam Tuptusia-tego z katarkiem-na łóżko. Początkowo ładnie chodził, obwąchiwał, był przyjazny, jednak za kolejnym razem jak wszedł pod kołdrę, wyskoczył z niej jak oparzony, próbował gryźć palce, delikatnie, nie zrobił krzywdy. Czy początkujący etap taki jest czy ja coś robię źle?? :?

Sabrina, poprawiłam błędy i zwiększyłam czytelność tekstu. Lepiej pisać krótsze zdania i robić spację po przecinkach i kropkach, bo bardzo trudno zrozumieć taki "zbity", zwłaszcza, jeżeli brakuje znaków interpunkcyjnych.

[ Dodano: Pon Sty 12, 2015 11:45 ]
No tak,moje szybkie pisanie ,Przepraszam za błędy ,ortografia nigdy nie była moją domeną jestem "antyortograficzna "od kiedy pamiętam.

Po wizycie u lekarza ,wspomnę tylko że wizyta przebiegła świetnie,a szczurki są w doskonałej formie,nie będę się rozpisywać o wizycie bo ,już ją opisałam w innym temacie,jedynie co do zachowanie wet.stwierdził ,że początki mogą być raz z górki raz pod górkę ,zależy od dnia i ich nastroju:) tak ,że póki co jest ok :)

Sabrina, poprawiłam to "puki" tutaj i w Twoim podpisie, bo nie zareagowałaś na wpis, który umieściłam na kolejnej stronie tematu. Nie edytuj tyle razy jednego postu, tylko napisz nowy pod moim.

Scaliłam z wątku zbiorczego.
_________________
Jesteśmy 5osobową rodziną wliczam ogonki oczywiście . Póki co jestem ja -mama Sabrina,mój mąż Sebastian ,córeczka Emilka -ma 7 lat i od wczoraj Tuptuś ,i Timon.Na zdjęciu TUPTUŚ.
Ostatnio zmieniony przez limomanka Śro Lut 11, 2015 15:48, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Sty 12, 2015 13:09   

Sabrina, szczurek jest u Ciebie bardzo krótko, daj mu czas na oswojenie się z Tobą. Początkowo nowe ogonki mogą być nieufne i płochliwe, z czasem będzie coraz lepiej. Jeżeli szczurek tylko delikatnie łapie zębami palce, to raczej z ciekawości niż chęci ugryzienia. Poczytaj tutaj o metodach oswajania i historiach innych użytkowników z ich podpiecznymi.

A, i popraw proszę to "puki" w podpisie ;) .
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
LizaR 


Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 40
Wysłany: Wto Sty 13, 2015 19:46   

Hej, jak to jest z tym wkładaniem szczurka pod bluzę bo nie mam o tym zielonego pojęcia a widzę że praktyka ta jest bardzo popularna w pomocy z oswajaniem. Proszę o dokładny opis gdzie umieścić szczurka i co zrobić żeby tam siedział :)
 
     
Sabrina 



Dołączyła: 11 Sty 2015
Posty: 15
Skąd: świętochłowice
  Wysłany: Wto Sty 13, 2015 20:47   Małe walki
   Zwierzątka: szczury


Od ostatniej wizyty,chyba zaczynam się powoli łapać co gdzie tutaj szukać, teraz jedynie widzę ,że chłopaki od czasu -do czasu się między sobą,jakby "kłócą",ale czytałam ,że to akurat jest normalne,jeśli sobie nie robią krzywdy. To takie ich zaczepki,jak im przechodzi to znowu ,się tulą .
Tuptuś chodzi się,głaskać,Timon raczej woli świrować .
_________________
Jesteśmy 5osobową rodziną wliczam ogonki oczywiście . Póki co jestem ja -mama Sabrina,mój mąż Sebastian ,córeczka Emilka -ma 7 lat i od wczoraj Tuptuś ,i Timon.Na zdjęciu TUPTUŚ.
 
 
     
Sajena 


Dołączyła: 17 Sty 2015
Posty: 15
Skąd: Suwałki
  Wysłany: Wto Sty 20, 2015 16:31   Dziwne zachowanie?
   Zwierzątka: Figa i Felek


Moja 1,5 miesięczna szczurka(jest u mnie od 4 dni) nie chce jeść poza klatką, strasznie się wszystkiego boi i chowa się jak biorę ją na ręce. Dodatkowa jak jest w klatce to czasami podskakuje i śpi na pięterku zamiast w swojej skarpecie.
To normalne? Robię coś źle?

[ Komentarz dodany przez: smeg: Wto Sty 20, 2015 17:21 ]
Połączyłam z istniejącym tematem.
_________________
SAJENA
 
     
angelus 
garota



Dołączyła: 30 Kwi 2009
Posty: 2327
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Sty 21, 2015 19:56   
   Zwierzątka: szczurowadła


Sajena, Jest w nowym miejscu więc ma prawo się bać. Czy jest sama? Szczurki powinny być co najmniej 2, bardzo potrzebują towarzystwa ze swojego gatunku (oczywiście tej samej płci)
Moje czasami śpią w bardzo dziwnych miejscach mimo, że maja pełno wygodnych miękkich legowisk i hamaków.
Takie podskakiwanie jest całkowicie normalne u maluchów, one mają sprężynki w dupkach to skaczą :)
_________________
angelusowe aniołki
Zdecydowanie za szybko opuściły ten świat, ale nigdy nie opuszczą mojego serca...
Denga, Dżuma, Sepsa, Ebola, Plaga, Vena, Febra, Xerxes, Yakuza, Coma, Coli

 
     
Sajena 


Dołączyła: 17 Sty 2015
Posty: 15
Skąd: Suwałki
Wysłany: Czw Sty 22, 2015 16:32   
   Zwierzątka: Figa i Felek


angelus, Niestety jest sama, rodzice i tak ledwo się na nią zgodzili, ale cały czas staram się pokazać im jakie to cudowne zwierzaki i gdy tylko będę mogła dokupię jej koleżankę ;)
Staram się spęczać z nią dużo czasu żeby się nie nudziła :serducho:
_________________
SAJENA
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 12