Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczur i pies - porównanie zachowań, wzajemne relacje
Autor Wiadomość
Mao 
Dorosłe dziecko



Dołączyła: 13 Lut 2008
Posty: 3056
Skąd: z Bąbaju
Wysłany: Czw Maj 08, 2014 21:22   
   Zwierzątka: Gończy polski i 9 Maogonków


Arczisan, dokładnie. Ze szczurami też uważać, bo u mnie, jak suka została "rozbrojona", to były na tyle bezczelne, że potrafiły zrobić na nią polowanie z nagonką po to, by zabrać jej piłkę - a nie każdy pies jest tak cierpliwy ;) a skasować potrafią, raz krew z psiego nosa tamowałam, jak jedna z moich samic uznała, że pies ją wkurza chodzeniem za nią krok w krok.

Skoro planujecie szczeniaka, łatwiej go będzie nauczyć, że na szczury się nie poluje, ale w tych kontaktach oko właściciela to podstawa. Suka nie tknęła szczura przy mnie i pozwalała na wszelkie "upokorzenia", ale gdybym ją spuściła z oka, to pewnie jakiś ubytek w stadzie by się pojawił.
_________________
... ponieważ bułka.
Nade mną i w :serce: : Hinata EM, Hexe EM, Óshi Óme Jagodzianka EM, Drei AR, Książę Mieszko, Milka Mieszkowa, Krówka - Kjówka, Mały Rycerzyk - Ligia Kallina, Uwertura Kalinka AR, Elena i Eta CarinaeEM, Yankes AR spod skrzydeł pszczoły, Lela i Perperuna SR, Malina, Madara SR i Rusinek SR.
W rolach głównych: Nel - Bułka, Oleńka, Husaria, Pacta Conventa - Pecet, Rota, Chidori, Anahita - Anka oraz Dąbrówka jako caryca Maogonków
8)
 
 
     
Pati112 



Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 66
Wysłany: Czw Maj 08, 2014 22:11   

Ja wam napiszę, że nasz Benek nigdy nie był w kontakcie z gryzoniami jednak szybko się do młodych przyzwyczaił i nawet podchodzi do klatki i jak wychodzą na górę to się powąchają, czasami któryś na niego wejdzie albo podejdzie, to w sumie uwagi na nie nie zwraca tylko pierwsze dwa dni spał przy klatce. Wszystkie kontakty są pod naszą kontrolą i sami nigdy nie zostają bo wiadomo że nawet najspokojniejszemu psu mogą puścić nerwy.
_________________
-= Natan i Edek =-
 
     
Katinka 



Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 245
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 08, 2014 22:19   
   Zwierzątka: pies


A jak psy reagują jak zostawiacie je same w domu ze szczurastymi w klatce? Nie przesuwają klatki? Nie oszczekują, osikują itp.?
_________________
W Krainie Wiecznego Sera: Olena, Osa, Lia, Lizzy.
Instagram: ratsgonenuts
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 08, 2014 23:09   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


Katinka napisał/a:
A jak psy reagują jak zostawiacie je same w domu ze szczurastymi w klatce? Nie przesuwają klatki? Nie oszczekują, osikują itp.?
Mój pies nie ma dostępu do szczurzej klatki niemal w ogóle, a już na pewno nie jak nikogo nie ma w domu*, więc nie wiem jak by się zachował ;) ale pewnie by piszczał pod klatką i w nią drapał (zdarzało się).
*Pies ma do dyspozycji przedpokój i kuchnię jak nikogo nie ma w domu.
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Pati112 



Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 66
Wysłany: Pią Maj 09, 2014 00:31   

Katinka napisał/a:
A jak psy reagują jak zostawiacie je same w domu ze szczurastymi w klatce? Nie przesuwają klatki? Nie oszczekują, osikują itp.?


Czasami podejdzie zalukać co tam młode robią, poza tym nie zwraca na klatkę uwagi, czasami jak wychodzimy na dłużej to zamykamy pokój.
_________________
-= Natan i Edek =-
 
     
wilczek777 



Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 1966
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Maj 09, 2014 08:35   
   Zwierzątka: 2 x sheepdog


Pieseł spędza banicję w innym pomieszczeniu niż klatka stoi więc nie wiem... jak jesteśmy w domu to praktycznie cały czas (poza kuchnią,łazienką) jesteśmy w rat roomie bo to nasz pokój dzienny. Siłą rzeczy Nessie olewa ich obecność w klatce - czasem tylko szczeknie jak biją się i o dziwo wtedy przestają i patrzą na nią zza krat ^^

EDYCJA!
Taki kontakt ma Nessie z niektórymi chłopakami - jest to jednak wynik pewnej pracy w to włożonej, indywidualnych charakterków etc.
https://www.youtube.com/watch?v=BgxaRuzbjqY
_________________
Nasz temat :)
http://forum.szczury.biz/...t=13184&start=0

Za TM :(
Silver i Sharingan [*] Śpioch i Grubas [*] Białas i Mithril [*] Czarnuszek i Bibs [*] Miki i Kaszmir [*] Desant zwany Fretką i Miętus Emerald Moon [*] Bjorn i Anubis (Ibasan) Beris[*] Belfast [*]
 
     
Katinka 



Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 245
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 10, 2014 16:49   
   Zwierzątka: pies


wilczek777 ale super filmik! :)
_________________
W Krainie Wiecznego Sera: Olena, Osa, Lia, Lizzy.
Instagram: ratsgonenuts
 
     
Katinka 



Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 245
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 15, 2014 19:15   
   Zwierzątka: pies


To teraz ja mam pytanie, które nie wiem gdzie zadać. Otóż jak powinno wyglądać PIERWSZE spotkanie szczeniaka ze szczurami? Szczury są stałymi domownikami, szczeniak ma dołączyć do rodziny. Dużo czytałam o szczurach i psach pod jednym dachem ale nie spotkałam się z poradą co zrobić przy pierwszym spotkaniu, kiedy szczeniak pierwszy raz wchodzi do domu (klatka ogoniastych stoi w korytarzu, więc jak nic szybko ją zauważy). Będę wdzięczna za wasze rady. Z góry dziękuję.

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Czw Sty 29, 2015 01:27 ]
Scaliłam z tematu zbiorczego.
_________________
W Krainie Wiecznego Sera: Olena, Osa, Lia, Lizzy.
Instagram: ratsgonenuts
 
     
wilczek777 



Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 1966
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lip 15, 2014 19:21   
   Zwierzątka: 2 x sheepdog


Jaki szczeniak? Wiek, rasa? Ew. jak kundelek to w jakim typie? Coś o nim wiadomo już ?
_________________
Nasz temat :)
http://forum.szczury.biz/...t=13184&start=0

Za TM :(
Silver i Sharingan [*] Śpioch i Grubas [*] Białas i Mithril [*] Czarnuszek i Bibs [*] Miki i Kaszmir [*] Desant zwany Fretką i Miętus Emerald Moon [*] Bjorn i Anubis (Ibasan) Beris[*] Belfast [*]
 
     
Katinka 



Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 245
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 15, 2014 19:29   
   Zwierzątka: pies


wilczek777 napisał/a:
Jaki szczeniak? Wiek, rasa? Ew. jak kundelek to w jakim typie? Coś o nim wiadomo już ?
Kundelek. Średniego wzrostu (max. sięgający do kolana jak będzie dorosły). Wiek ok. 8-10 tygodni. Ojciec nie znany. Matka w typie Border Colie (ale tylko podobna kształtem i kolorem bo do rasowego psa jej daleko).
_________________
W Krainie Wiecznego Sera: Olena, Osa, Lia, Lizzy.
Instagram: ratsgonenuts
 
     
wilczek777 



Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 1966
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lip 15, 2014 21:04   
   Zwierzątka: 2 x sheepdog


Jeśli chociaż troszkę pastucha to lżej bo takie psy mają niedomknięty łańcuch łowiecki. Temperament psiaka dużo zadecyduje o reakcji. Jeśli to typowe ADHD przejmujące się każdym bodźcem to zapach, ruch, dźwięk związany z ogonami będzie psa nakręcał. Ja mam bordera ale w tym wieku (8-10) nie ogarniała, że w klatce coś jest. Świat był taki piękny i nowy, że ogonki nie będące na poziomie psa (klatka nieco wyżej) nie były "w centrum" uwagi i obyła się z ich zapachem i dźwiękami. Dopiero kiedy nabrała koordynacji ruchowej i zrobiliśmy inhibicję ugryzień bo żarła mocno daliśmy jej szczurka i oglądaliśmy reakcję. Szczur ma być wszystkim co miłe i fajne - szczur to jedzenie, szczur to pochwały, szczur to głaskanie (nie zabawa bo pobudzenie nie sprzyja zapoznawaniu zwierzaków).
_________________
Nasz temat :)
http://forum.szczury.biz/...t=13184&start=0

Za TM :(
Silver i Sharingan [*] Śpioch i Grubas [*] Białas i Mithril [*] Czarnuszek i Bibs [*] Miki i Kaszmir [*] Desant zwany Fretką i Miętus Emerald Moon [*] Bjorn i Anubis (Ibasan) Beris[*] Belfast [*]
 
     
Katinka 



Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 245
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lip 25, 2014 13:57   Szczury i szczeniak - prośba o Wasze rady
   Zwierzątka: pies


Potrzebuję Waszych porad w temacie szczurzo-psim:

Mam 4 szczurzyce - 2 starsze (10 mies., Lia i Lizzy), 2 młodsze (4 mies., Osa i Olena). Dwa dni temu dołączył do nas pies -Luffy. Chłopak ma około 3 miesiące, jest wielorasowy (bardzo podobny do szczeniaka Collie Rough z krótką sierścią). Znaleziono go przy drodze z dwoma braćmi, nie wiadomo jak długo się błąkali i żyli "dziko, później kilka tygodni byli w schronisku, aż Luffy trafił do nas.

Zarówno szczury, jak i pies mają swoje klatki. Luffy szczury ignoruje. Widzi je, ale są mało interesujące. Nie szczeka, nie ekscytuje się. Czasem powącha.

Kiedy szczurki wypuszczam na spacer Luffy siedzi grzecznie w swojej klatce. 3 szczurki się go boją (dla nich to ogromna zmiana w domu) i bawią się schowane pod kocem czy w swoich tunelach, które im rozkładam na podłodze. Natomiast jedna ze starszych szczurzyc, Lizzy, przejawia dużą fascynację psem. Do tego stopnia, że pędzi do jego klatki i próbuje ją sforsować (nie wystawia zębów ani pazurów, ale jest nastawiona ciekawsko-bojowo). W klatce psa na samym dole są małe oczka, ale wystarczy, że szczur stanie na tylnych łapkach i zaczynają się przestrzenie między prętami wystarczające, aby wejść bez żadnego problemu do środka. Lizzy próbuje więc wpakować się do środka. Tłumaczę jej, że nie wolno, bo chociaż pies jest spokojny, moja wyobraźnia szaleje podpowiadając niebezpieczne scenariusze, bo to przecież szczeniak i mało jeszcze rozumie. Lizzy rozumie hasło "nie wolno" i zwykle się słuchała. To był do tej pory nasz najspokojniejszy, najposłuszniejszy szczur w stadzie. Tymczasem co ją odsunę, leci jak torpeda znowu do psiej klatki i hyc do środka.

Co powinnam zrobić? Pozwolić jej (oczywiście pod kontrolą) wejść do środka i obwąchać psa? Mówić, że nie wolno i odsuwać (jak od kabli)?

Nie chcę zamykać zwierzaków w pokoju na czas swobodnego poruszania się po domu któregoś z nich (drzwi mam do dyspozycji tylko w sypialni i łazience, w pozostałych pomieszczeniach nie ma drzwi, mam mieszkanie 53m2) ani ograniczać im przestrzeni. Szczurki były w domu pierwsze, na wybiegach 2 razy dziennie poruszały się swobodnie po całym mieszkaniu i nie chcę aby były pokrzywdzone tym, że pojawił się pies. Należą im się wybiegi i basta. Z drugiej strony nie chcę zamykać psa samego w pokoju, bo jego reakcja na szczury jest naprawdę dobra i nie chcę aby wyczuł moje zdenerwowanie kiedy podchodzą bliżej, ani nie zaczął ich odbierać jako czegoś kojarzącego się z ekscytacją, czy zakazami. Mimo wszystko to psiak ze schroniska, jeszcze do końca się do nas nie przyzwyczaił, nie lubi jak się oddalamy czy znikamy, zamknięcie go w sypialni bez kontroli nie jest teraz najlepszym pomysłem. W przyszłym tygodniu idę z nim do psiego przedszkola, żeby nauczył się podstawowych komend, ale zanim go trochę podszkolę, minie parę tygodni, jak nie więcej.

Jak powinnam się zachowywać, aby szczury nauczyły się, że do klatki psa się nie wchodzi, oraz aby pies dalej nie interesował się szczurastymi? Wiem, że niektórzy z was mają i psy i szczury, które dogadują się ze sobą i tolerują wzajemnie. Oczywiście nie zamierzam robić psu i ogonkom wspólnych wybiegów, ale chciałabym aby w tym stadzie panowała zgoda i akceptacja, aby pies biegał po mieszkaniu kiedy szczury są w klatce, a szczury biegały kiedy pies jest w klatce. To chyba uczciwy układ ;)

Czekam na Wasze porady, zwłaszcza te z własnego doświadczenia.

Z góry bardzo, bardzo dziękuję za każdą informację.

Kasia
_________________
W Krainie Wiecznego Sera: Olena, Osa, Lia, Lizzy.
Instagram: ratsgonenuts
Ostatnio zmieniony przez Katinka Nie Lip 27, 2014 12:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lip 25, 2014 14:56   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Katinka, tutaj masz odpowiedni temat.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Katinka 



Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 245
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lip 25, 2014 14:59   
   Zwierzątka: pies


Bardzo ci dziękuję. Czytałam już wcześniej ten wątek, ale jest tam dużo porównań, natomiast nie znalazłam wszystkich odpowiedzi pasujących do mojej sytuacji. Przeczytam więc jeszcze raz, może coś pominęłam.
_________________
W Krainie Wiecznego Sera: Olena, Osa, Lia, Lizzy.
Instagram: ratsgonenuts
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lip 25, 2014 15:55   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


To skoro czytałaś wątek to czemu w nim nie zadałaś pytania? Szkoda zakładać wątek na każde osobno, skoro jest miejsce gdzie się na ten temat rozmawia. Zaraz modzi będą tę dyskusję przenosić ;)
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 12