Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Regeneracja wątroby u szczura?
Autor Wiadomość
Magdonald 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 77
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 08:59   Regeneracja wątroby u szczura?

Znalazłam temat o problemach z wątrobą, ale mi chodzi o coś trochę innego.

Trafiła do mnie szczurzyca ze zniszczoną (kosmiczną dawką Unidoxu) wątrobą - Mała Mi. Ostatnio pokichuje (czasem trochę przy tym "świszcząc" i "piszcząc", ciężko mi ten dźwięk określić). Obecnie całe moje stado przechodzi kurację Unidoxem. Mała Mi nie jest jeszcze połączona z resztą ze względu na to, że odkąd do mnie przybyła, ciągle ją z czegoś leczę (najpierw z pasożytów wewnętrzych - lamblia, obecnie z pasożytów zewnętrznych), mimo wszystko, tak jak pisałam, pokichuje, i to mnie niepokoi. Jednak, razem z naszą weterynarz, boimy się podjąć leczenie ze względu na tragiczny stan jej wątroby. Dodatkowo młoda dostaje jeszcze w obecnej chwili Encortolon, który również wątrobę w jakiś sposób obciąża.
Wiem, że przechodziła kurację Hepatiale Forte przez ponad miesiąc (częściowo już u mnie).

Opisałam wszystko mniej więcej, więc teraz do rzeczy - czy u szczurków, tak jak u ludzi, jest możliwe, że wątroba się "odbuduje" przy stosowaniu się do pewnych zaleceń i odpowiedniej diety? Na temat ludzkiej wątroby jest w internecie mnóstwo artykułów. Przytoczę fragment jednego:

Cytat:
Wątroba może się zregenerować
W sprzyjających warunkach wątroba zregeneruje swoje uszkodzone tkanki. Aby jednak mogła skorzystać ze swych cudownych zdolności, niezbędna jest twoja pomoc. Stosuj dietę przyjazną wątrobie. Jedz często, ale mniejsze porcje i kontroluj ilość poszczególnych składników odżywczych w swoich posiłkach:
- Zrezygnuj z tłuszczów zwierzęcych, zwłaszcza smalcu, masła. Tłustą śmietanę w zupach i sosach zastąp naturalnym jogurtem.
- Kontroluj spożycie węglowodanów (m.in. makaronów, pieczywa). Choć mogą stanowić 45 proc. spożywanych dziennie produktów, nie powinno się jeść ich więcej niż ok. 40 dag. Uważaj na cukier. Jego nadmierna ilość ( ponad 7 dag) sprzyja stłuszczeniu wątroby. Lepiej herbatę posłódź miodem rzepakowym - jest bogaty w najbardziej przyswajalny cukier, czyli fruktozę.
- Cenne w odbudowie wątroby jest białko, dlatego zadbaj by w twoim menu było mięso. Wybieraj jednak drób, chude ryby i cielęcinę – jadaj je gotowane na parze, duszone w sosie własnym lub pieczone w folii. Pij odchudzone mleko i napoje mleczne.
- Nie zapominaj o warzywach. Najlepiej, żeby 80 proc. codziennej porcji warzyw było gotowane, a 20 proc. - surowe. Najbardziej wskazane są jarzyny, które zawierają przeciwutleniacze, kwas foliowy i witaminę C, np. sałata, marchew, brokuły, buraki.
- Z owocami lepiej nie przesadzaj, choć sezonowe jagody, jabłka czy grejpfruty nie zaszkodzą. Jednak wątroba pełniej skorzysta z bogactwa zawartych w owocach witamin i soli mineralnych, jeżeli wyciśniesz z nich sok czy przyrządzisz mus.


Czy myślicie, że stosując niektóre (bezpieczne dla szczurków) z takich zaleceń żywieniowych jest szansa, że wątroba wróci do normy, lub chociaż trochę lepszego stanu?
A może ktoś już spotkał się z podobnym przypadkiem u szczurka i udało mu się?
Proszę o rady, bo młoda mi kicha, potrzebuje leczenia, które jest w jej obecnym stanie niebezpieczne.
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 09:07   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Magdonald, nie wiem, jak z takimi zaleceniami żywieniowymi. Ja po prostu bardzo uważałam na tłuszcz. Wydaje się, że wątroba się odbudowuje, Kleosz w listopadzie miał fatalne wyniki, teraz za każdym razem, gdy badam krew, są lepsze, mimo że wciąż nie idealne. Kleo dostaje przez cały czas Zentonil i będzie dostawał do końca życia.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 09:36   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Magdonald, a powtórzyłyście może teraz badanie krwi (nawet same parametry wątrobowe)? Bo to by sporo powiedziało - tamte wyniki są sprzed wakacji, zaraz po leczeniu Unidoxem -2 miesiące dla szczurzej wątroby to dużo.
U moich szczurów wyniki po leczeniu wątroby bardzo się zmieniały (dieta też była, czasem kroplówki), więc widać może się wątrobie poprawiać.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Magdonald 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 77
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 09:47   

quagmire, o Zentonilu czytałam chyba właśnie w wątku o problemach wątrobowych, w razie czego go też biorę pod uwagę. Jednak zastanawiają mnie bardziej naturalne sposoby na pomoc w odbudowaniu tej wątroby.

Pyl, dopiero się do ponownych badań szykujemy (czekam na wypłatę, bo ostatnio mnie leczenie trochę kosztowało :P ). W sumie wyjdzie to jakoś akurat po zakończeniu leczenia na pasożyty zewnętrzne i po zakończonym podawaniu Encortolonu.

Teraz ślęczę nad artykułami o szczurzych wątrobach i próbuję coś wykombinować, żeby jakoś Małej pomóc się z tego "wylizać"...
Na razie trafiłam, standardowo, na produkty typu jogurty, kefiry. Dodatkowo żeńszeń, chociaż ciężko mi stwierdzić, czy to akurat nie jest jedynie jakimś chwytem marketingowym :roll:

Cytat:
Żeńszeń koreański był podawany szczurom, które miały operacynie usunięte 2/3 wątroby, poziom regeneracji wątroby był ponad 34% wyższy w porównaniu ze szczurami, dla których nie był podawany żeńszeń.
Żeńszeń koreański redukuje obumieranie komórek wątrobowych po zatruciu substancjami jadowitymi, tj. węgiel, czterochlorek oraz fenacetyna.
(...)
Dawkowanie saponinów żeńszeniowych podwyższa aktywność różnych enzymów biorących udział w metaboliźmie alkoholu. Było to potwierdzone w badaniu przeprowadzonym mikroskopem elektronowym, przy czym udowodniono, że poziom uszkodzenia wątroby u szczurów, którym podawano żeńszeń razem z alkoholem przez okres 10 dni była o wiele niższa niż u szczurów, które dostawały tylko alkohol.
 
     
Kami 



Dołączyła: 19 Maj 2011
Posty: 1446
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 09:53   
   Zwierzątka: nie ma :(


Off-Topic:
Magdonald, a badanie krwi robiłaś gdzieś w Poznaniu?
_________________
Moje słoneczka:
Roxanne Weasley HF (16.08.2011 - 1.06.2013)
Batalia SR (1.03.2012 - 15.12.2013)
Bellatrix Lestrange HF (16.08.2011 - 21.10. 2014)
Bitwa SR - (1.03.2012-13.04.2015)
:serducho: :serducho: :serducho: :serducho:
 
 
     
Magdonald 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 77
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 10:02   

Off-Topic:
Kami, badanie było robione 23.06 (faktycznie przed wakacjami) w Warszawie. Zanim Mała Mi do mnie trafiła, była na DT u Pyl (pomiędzy transportami), krew miała pobraną w Pulsvecie.
 
     
ol. 


Dołączyła: 20 Cze 2010
Posty: 92
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 10:10   

Magdonald, z naturalnych - do polecenia jest ostropest plamisty http://biokurier.pl/compo...isty-jak-pomaga. Dostaniesz w sklepach ze zdrową żywnością, w aptekach, a najtaniej wychodzi wysyłkowo (np. http://rybyozdobne.pl/ost...1kg,65,636.html ).
Szczury lubią łupać ziarenka, nie mają nic przeciwko jeśli im się dosypie sproszkowany do miękiego jedzenia, i zdecydowanie nic przeciwko olejowi z ostropestu :wink:
Działa leczniczo i prewencyjnie.
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 10:41   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


quagmire napisał/a:
Wydaje się, że wątroba się odbudowuje, Kleosz w listopadzie miał fatalne wyniki, teraz za każdym razem, gdy badam krew, są lepsze, mimo że wciąż nie idealne.


Godryk miał fatalne wyniki wątroby, obecnie po półtora roku od problemów z wątrobą, jego wyniki nie są idealne, ale są zadowalające. Na stałe przyjmuje preparat wspomagający wątrobę, dbamy także, by jego dieta nie była ani zbyt białkowa, ani za tłusta.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 11:45   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


A ja tylko dodam, że Mała Mi miała badanie krwi tuż po b. silnej antybiotykoterapii. To nie oznacza jednoznacznie, że ma predyspozycje do źle działającej wątroby, a raczej, że miała "incydent wątrobowy". Dieta oczywiście jest wskazana, ale z wprowadzaniem silnych leków na wątrobę poczekała bym na aktualne wyniki badań. Mam tylko nadzieję, że podawany teraz steryd jest na krótko.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 11:46   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Magdonald, tyle, że szczury nie powinny jeść nabiału, bo często powoduje uczulenie, więc jogurty i kefiry odpadają niestety :( Można też spróbować z awokado, które mimo że jest tłuste to dobrze podobno działa na wątrobę. A szczurom bardzo smakuje, czego zupełnie nie rozumiem ;) Aczkolwiek wydaje mi się, że nie powinno być podawane bardzo często.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
susurrement 
i'm a dreamer.



Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 3379
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 11:55   
   Zwierzątka: 2 susły, jeż i piesy dwa a Nela z rodzicami


Pyl napisał/a:
A ja tylko dodam, że Mała Mi miała badanie krwi tuż po b. silnej antybiotykoterapii.

dokładnie, reakcja wątroby może być chwilowa, to nie musi od razu oznaczać stałego uszkodzenia. należałoby pobrać krew na te parametry ponownie.

ja mam też pytanie z innej strony - z jakiego powodu dostaje encortolon?
wydaje mi się, że on bardziej obciąża wątrobę niż ew antybiotyk.
_________________
dwa susły, jeż Zefir; psy Pikolo i Molly, Nela
za TM Po, Tori, Timon, Pumba, Tosia, Misia, Tina, Mimi, Plamka, Bonifacy, Filemon, Miracle of A, Chandrika of A, Czekoladka of A, Elodie SR, Timba, Groteska of A, Czereśnia of A, Iluzja SR, Magnolia, Destiny of A, Molly, Moduł of A, Konwalia of A, Helenka SR, Pció, Mabelle of A, Kokardka, Koniczynka SR, Gracja SR, Kami of R4U, Pasja, Vivienne of A, Bamse, Vinci of A, Kulka, Kiss of RAT4U, Antonine B, N, B&B, Krunio, Biszkopcik, Bilbo, Fiona, Molly, Całusek, Bójka, Skarpetka, Brawurka, Bajka. Tościk i Huk & Przytulak, Lucek, Puszka, Rich i Stefan
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 12:05   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Tylko teraz po sterydzie znów wyniki mogą nie być wiarygodne :(
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Magdonald 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 77
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 12:20   

susurrement napisał/a:
ja mam też pytanie z innej strony - z jakiego powodu dostaje encortolon?
wydaje mi się, że on bardziej obciąża wątrobę niż ew antybiotyk.


Dostała Advocate na karczek, bo strasznie się drapała, miała łyse placki i strupki. Dodatkowo dostała Encortolon przeciw swądowi (podobno Advocate pierwsze ok. 2 dni po podaniu własnie wywołuje natężony swąd).
Encortolon dostała w takich dawkach (gdyż odstawia się go stopniowo):
przez 3 dni 1 x dziennie o stałej porze 0,5 tabletki, potem przez 3 dni 1/4 tabletki, następnie 1/4 tabletki co 2 dni (3-krotnie).
Dziś zaczynamy trzeci "etap" - podajemy 1/4 tabletki, następnie już tylko 2 i 4 września i koniec.

Pyl napisał/a:
Tylko teraz po sterydzie znów wyniki mogą nie być wiarygodne :(

A ile należałoby po nim odczekać, by były w miarę wiarygodne?
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 12:34   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


A jaką tabletkę (w znaczeniu ilości substancji czynnej)? Jak PoLucek dostawała to były znacznie mniejsze dawki, był nawet problem z dzieleniem (Encorton miał mniejsze tabletki i było łatwiej, ale miała dostawać właśnie Encortolon).

Nie wiem ile czasu, trzeba by już weta pytać.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Magdonald 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 77
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 12:50   

5 mg, poza tym nasza weterynarz wspominała też, że często mylą w aptece Encortolon z Encortonem, który z jakiejś przyczyny mi odradziła, nie pamiętam już tylko czemu :oops:

Widzę, że różnią się m.in. substancją czynną:
Encortolon (prednizolon): http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=786
Encorton (prednizon): http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=787

Z tego co zrozumiałam z powyższych linków (mogę się mylić!), prednizon jest przekształcany w wątrobie do "czynnego metabolitu prednizolonu", więc może to jest powodem wypisania tego, a nie innego leku, by dodatkowo tej wątroby jednak nie obciążać przekształcaniem się w niej substancji, a podać bezpośrednio prednizolon (naplątałam, ale może zrozumiecie mój "tok rozumowania" :P )
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.21 sekundy. Zapytań do SQL: 11