Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Cytrusy - szkodliwe dla samców, czy podawać samiczkom?
Autor Wiadomość
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Sty 09, 2009 13:19   

irmina85,
Oli napisał/a:
nutaka napisał/a:
A im się nic nie dzieje.
Nic się nie dzieje, bo cytrusy u szczurów przyspieszają powstawanie guzów. Są najniebezpieczniejsze dla samców, bo mogą prowadzić do raka jąder. Jednak dla samiczek też nie jest to obojętne. To, że teraz jest ok, nie znaczy, że za kilka miesięcy tak będzie. :roll:
 
     
tamiska
[Usunięty]

Wysłany: Pią Sty 09, 2009 14:49   

oo to moj rudy moze jesc bo nie ma jader :P (taki zarcik :P )
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 09, 2009 19:24   

Stać się nie musi, ale może i nie wiem czy warto dla tego "może" ryzykować. Jest mnóstwo o wiele lepszych smakołyków, które można podawać i które są bezpieczne. :wink:
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
irmina85 



Dołączyła: 04 Sty 2009
Posty: 41
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Sty 09, 2009 22:58   
   Zwierzątka: Sasza, Milka, Misza


no zasadniczo tak samo z ludźmi... jedzenie potraw z grilla też może powodować nowotworzenie, ale w okresie letnim masa osób nie stroni od grilla ;) czasem wychodząc z założenia, że na coś trzeba umrzeć ;P ale to nie znaczy, że będę karmić swoje szczurzyce pomarańczami i mandarynkami ;)
_________________
za TM
Śnieżka (09.2005r. - 12.2007r.)
Hella (1.11.2008r. - 21.10.2010r.)
Inka (5.10.2010r. - 24.01.2012r.)
Łatka (1.11.2008r. - 1.05.2012r.)
Delicja
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 09, 2009 23:01   

irmina85 napisał/a:
czasem wychodząc z założenia, że na coś trzeba umrzeć ;P

Tak, tylko ludzie żyją kilkadziesiąt lat, a szczury zaledwie 2-3 jak dobrze pójdzie. :] No i ludzie mają wolną wolę, a szczury uzależnione są od naszej woli. Jesteśmy za nie odpowiedzialni i jeśli przyczyniamy się do ich krzywdy to je maltretujemy.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
irmina85 



Dołączyła: 04 Sty 2009
Posty: 41
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Sty 09, 2009 23:03   
   Zwierzątka: Sasza, Milka, Misza


dlatego też zaznaczyłam, że to nie oznacza iż będę je karmić cytrusami ;)
_________________
za TM
Śnieżka (09.2005r. - 12.2007r.)
Hella (1.11.2008r. - 21.10.2010r.)
Inka (5.10.2010r. - 24.01.2012r.)
Łatka (1.11.2008r. - 1.05.2012r.)
Delicja
 
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 11:22   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


Pozwolę sobie odświeżyć temat.
Jakiś czas temu na profilu na fb forum Alloszczur udostępniono zalecenia karmienia szczurów... i było tam napisane, że cytrusów nie można podawać W OGÓLE szczurom, nie tylko samcom, samiczkom też nie.

Zapytałam się tam wtedy w komentarzu "czemu?" - bo przecież pamiętam (trochę wtedy jak przez mgłę ;) ) że czytałam właśnie tu na tym forum, że cytrusy szkodzą wyłącznie samcom, że samicom można je podawać.

A ktoś mi tam z adminów tego profilu napisał, że nie że TUTAJ na forum wyraźnie piszą, że cytrusów nie można podawać żadnym szczurom.

To ja się zdziwiłam i sobie poszłam taka zdziwiona ;)


Teraz trafiłam przypadkiem znów do tego:
http://forum.szczury.biz/...light=pasternak
tematu gdyż szukałam czy pasternak można podawać szczurom ;)

I patrzę i czytam:
"mandarynki - tylko samice, w małych ilościach"
"pomarańcze - tylko samice, w małych ilościach"

No i jak to?

A na fb na profilu forum piszą, że tu właśnie na forum wszędzie jest że cytrusów nie można szczurom w ogóle, bo u obu płci cytrusy mogą być przyczyną powstania nowotworów (ciocia wikipedia twierdzi, że przyczyną powstawania nowotworów nerek wyłącznie, a nie "nowotworów ogólnie", albo jąder - jak w tym temacie, w którym właśnie piszę).

Ciocia wikipedia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Limonen

Więc zwracam się z prośbą - może zróbmy coś z tymi informacjami, jakoś je ujednolićmy oraz USUŃMY nieprawdziwe!

Ja czytając jakiś czas temu właśnie ten temat oraz listę bezpiecznych dla szczurów owoców i warzyw sądziłam z pełnym przekonaniem, że nie robię moim samicom krzywdy podając im cytrusy... bo przecież tutaj tak przeczytałam... bo przecież tutaj jak ktoś napisał, to na pewno miał rację, bo jakby nie miał to by ktoś z tych mądrzejszych usunął nieprawdziwą informację albo sprostował... :(

To co z tym zrobimy?
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 11:59   
   Zwierzątka: brak


To prawda, ten zakaz podawania cytrusów szczurom w ogóle powstał na zasadzie "skoro szkodzą samcom, to na wszelki wypadek samicom też nie będę podawać". Jeszcze kilka lat temu na forach istniała wyłącznie informacja na temat samców, potem jakoś rozeszło się to na wszystkie szczury, a ludzie powielają tę informację, nie weryfikując źródła. Trochę jak z klatkami - z roku na rok ktoś dodaje 10 cm do "minimalnych wymiarów" i informacja idzie w świat :P

nimka, czy mogłabyś wskazać konkretne miejsce na forum, w którym znajduje się informacja, że nie można szczurom podawać cytrusów?
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 12:45   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


smeg napisał/a:

nimka, czy mogłabyś wskazać konkretne miejsce na forum, w którym znajduje się informacja, że nie można szczurom podawać cytrusów?

Nie podam, bo nie trafiłam na taką informację na forum.
Kto jest adminem profilu na fb Alloszczura? Ja tylko tam przeczytałam, bez podania źródła, że cytrusy szkodzą wszystkim szczurom.
I że "przecież tu na forum tak ktoś napisał" - nie pamiętam czy dostałam wtedy konkretnego linka. Trzebaby było odgrzebać to na profilu Alloszczura na fb.

Z drugiej strony: też nie wiem od kogo to słyszałam (nie pamiętam), ale czy nie było tak, że badania "pozytywne" szkodliwości cytrusów były robione tylko na samcach szczurów, a na samicach nie, i stąd jest info że "u samców cytrusy powodują nowotwory nerek", a u samic po prostu tego nie wiadomo, bo nikt nie badał?

Coś jak z tym awokado - niby truje, ale niby nie ;) Ja na razie się nie odważyłam swoim szczurom awokado podać, mam jakieś wewnętrzne opory...
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 13:13   
   Zwierzątka: brak


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7945892 - źródło

"The naturally occurring food constituent d-limonene has been found to cause tumors at high doses only in the kidney of the male rat in association with the development of hyaline droplet nephropathy. In contrast, neither kidney tumors nor the associated nephropathy have been found in female rats or mice at much higher doses." - badania pod kątem nowotworów nerek były przeprowadzane również na samicach i d-limonen występujący w skórce cytrusów nie powoduje u nich nowotworów. Z wiadomych powodów trudno stwierdzić u samic wywoływanie nowotworów jąder ;)

Warto dodać, że również pieprz, gałka muszkatołowa i mango zawierają d-limonen (mango prawie dwukrotnie więcej, niż sok pomarańczowy!). Źródło: http://www.rmca.org/Articles/oj.htm .

Co do awokado - trująca dla szczurów jest jedynie skórka i pestki, należy też unikać miąższu bezpośrednio przy tych częściach. Ja swoim szczurom daję awokado, zwłaszcza chorym i wymagającym podtuczenia i nie zauważyłam nigdy, żeby im zaszkodziło.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 13:33   
   Zwierzątka: 8 x M


nimka, wszystkie moje szczury dostają przeciętnie raz na tydzień kawałek dojrzałego awokado jako smakołyk, nigdy im nie zaszkodziło. Od lat szukam rzetelnych badań i informacji na temat jego szkodliwości i nie mogę takowych znaleźć, naprawdę nie ma się czego bać.
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 14:12   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


smeg, dzięki :) To w takim razie kto jest adminem profilu Alloszczura na fb i dlaczego propaguje tam takie głupoty? :roll: Może warto chociaż na to wpłynąć, żeby informacje co do szkodliwości jakichś substancji były we wszystkich miejscach takie same (i prawdziwe ;) ).

Emilia, a to jest niewiarygodne źródło o awokado (bo właśnie nie wiem, dlatego pytam)?
http://forum.szczury.biz/...p=395452#395452
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 14:41   

Nimka, czy mogłabyś wskazać link do tej informacji na FB?
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 15:19   
   Zwierzątka: 8 x M


nimka, widziałam, aczkolwiek informacje w tych linkach nie są poparte naukowymi źródłami i badaniami, więc mogą być takim samym powielaniem błędnej informacji jak to, że cytrusy są zabronione dla samic tak samo, jak dla samców. :wink:
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 16:33   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


Devona napisał/a:
Nimka, czy mogłabyś wskazać link do tej informacji na FB?

Próbowałam to teraz wyszukać, ale niestety nie znalazłam.

Kojarzę, że było to albo po albo dużo przed tą informacją:
https://www.facebook.com/...692453750843255
Wydaje mi się, że na ten profil wchodziłam właśnie jak forum nie działało i potem jakoś trafiłam na tą informację o zakazie podawania cytrusów w ogóle szczurom (mogła byś przed tą datą, mogła być trochę po niej). Wpisywałam się w komentarzu pod postem (o żywieniu). To był post "ogólnie o żywieniu" (jeśli dobrze pamiętam). W treści był jakiś dłuższy wywód, nie sam link do czegoś.

Wszystkie posty są na pewno widoczne nadal?

Dużo jest administratorów tego profilu?
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.29 sekundy. Zapytań do SQL: 11