Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Awokado - trujące czy nie?
Autor Wiadomość
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Wrz 24, 2007 13:23   Awokado - trujące czy nie?

Awokado – jego wszystkie części nie nadają się do jedzenia dla zwierząt. W owocu tym jest persin - substancja trująca dla zwierząt (udowodniona toksyczność dla ptaków, psów, kotów, koni, krów, królików, szczurów, ryb, owiec ...). Spożycie awokado może u zwierząt prowadzić do wymiotów, biegunki, zapalenia gruczołu mlekowego, uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzeń krążenia i oddychania.

Jest to informacja skopiowana z fretkowego forum. Ale jak widać szkodzi nie tylko fretkom
Cytat:
udowodniona toksyczność dla szczurów
.

Osobiście nie wiedziałam tego. Co prawda awokado kupuje stosunkowo rzadko, a moje szczury nie lubią go, ale nie jestem na świecie sama, zatem przestrzegam.
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Śro Gru 05, 2012 10:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Wrz 24, 2007 13:34   

Viss napisał/a:
awokado może u zwierząt prowadzić do wymiotów, biegunki

jestem zwierzeciem - mam takie same objawy :lol1:

Viss napisał/a:
a moje szczury nie lubią go

moze jakas czastka instynktu zachowala sie u tych naszych nawet-nie-cwierc-dzikusow?
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
gijane 
pani Rolnik :)



Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 152
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Wrz 25, 2007 10:45   

o kurcze! moje chlopaki uwielbiaja awokado! nie wiedzialam ze jest trujace. Na szczesciebywa u mnie rzadko....
_________________

 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Czw Wrz 27, 2007 01:09   

a ja nie jadam bo nie lubie ;) wiec w sumie moje kubki smakowe troche podratowaly moje szczury ;)
 
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 28, 2007 08:59   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Ja się w ogóle nie dziwie, jak dla mnie awokado jest po prostu niejadalne. Co do instynktu ogonów to z moich obserwacji wynika, że mają dużo lepiej rozwinięty niż ludzie. Najlepszym przykładem był Cid gdy miał ropnia w pyszczku i nie chciał jeść nic innego poza ogórkiem, który tworzy środowisko zasadowe i zapobiega infekcjom wewnątrz jamy ustnej. Dlatego dajemy ogonom to co im smakuje bo wierzę, że jedzą to co potrzebują.

EDIT:Oczywiście chodziło mi o żywność bez dodatków smakowych, cukru czy soli, bo wtedy ten instynkt jest oszukiwany.
 
 
     
Gość

Wysłany: Pią Wrz 28, 2007 22:36   

A to ja wiedzialam ze awokado trujace.
I mimo, iz uwielbiam salatke z awokado, pomidorow i czosnku to szczurom nigdy nie dawalam.

błąd poprawiony, falka
Ostatnio zmieniony przez falka Sob Wrz 29, 2007 07:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Sob Sty 23, 2010 15:11   

Gwoli ścisłości:
Cytat:
As for Avocados, It is NOT an advisable food to give to rats or any pets for that matter. Avocado leaves, fruit, seeds and bark contain a toxic principle known as Persin which rodents are especially sensitive to. Consumption of avocados can lead to respiratory distress and fluid accumulation around the tissues of the heart. Some rat owners insist it is safe to feed the "pulp" to their rats and have done so without incident. However, the pulp is loaded with fat
cyt. za: http://en.allexperts.com/...1/rats-nuts.htm
i jeszcze
Cytat:
Avocado - small cubes (avoid the area around the seed and just under the skin as it contains toxins)
cyt. za http://www.dapper.com.au/articles.htm
Również amerykański rat&mouse club poleca awokado jako dobry środek na przemycenie antybiotyków lub dożywianie szczurów.
Tu jeszcze trochę o persinie:
Cytat:
The chemistry of persin is not yet understood, but it is similar to a fatty acid, carried in an oil, and it leaches into the body of the fruit from the pits. Negative effects in humans seem to be primarily in allergic individuals.
- wikipedia
Ja awokado nie daję, bo jest za tłuste (choć sama uwielbiam i żadnych sensacji po nim nie mam). Zgadzam się też, że na wszelki wypadek po prostu lepiej nie dawać, bo po co ryzykować, ale poszukałam trochę więcej informacji, żeby zrozumieć o co dokładnie w tym chodzi i żeby wiedzieć, że przy odpowiednich środkach ostrożności można szczurowi choremu lub osłabionemu odrobię awokado podać.
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 14