Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
PODEJRZEWASZ CIĄŻĘ U SZCZURA? ZADAJ PYTANIE!
Autor Wiadomość
sashetka 



Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 125
Skąd: Chełm
Wysłany: Pon Sty 19, 2015 21:57   
   Zwierzątka: 13 ogonków, psinka-suczynka


_________________
ze mną: CHŁOPCY: ,Kowu, Krecik, Śmietan, Dwukropek, Miś, Blacky
DZIEWCZYNY: Łysa, Portia, Luna, Ginny, Kelly, Melinda, suczka Polcia
po drugiej stronie:Rocco[*] Diablo [*], Ryjek [*], sunia Aza [*] :(

temat moich ogoniastych: http://forum.szczury.biz/...p=993147#993147
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Sty 19, 2015 21:59   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


sashetka, słodkie kluski :)
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Mega 


Dołączyła: 06 Mar 2015
Posty: 1
  Wysłany: Pią Mar 06, 2015 16:28   porada!

Kupiłam ogonek samiczkę, ma ok 8-10 tyg.
Od jakiegoś czasu zauważyłam ogromny brzuch... pomyślałam o tym, że to może być zalegający pokarm w jelitach. Ale ostatnimi czasy częściej ten brzuch się rusza i nadal rośnie! Pomocy! Jak myślicie to może być ciąża?

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Pią Mar 06, 2015 17:16 ]
Scaliłam temat z już istniejącym.
Pyl podlinkowała już odpowiednie tematy, które warto przejrzeć. Gdybyś miała inne pytania, pisz.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 17:09   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Mega, Tak, jeśli kupiłaś ją w sklepie i jest w takim wieku jak piszesz to jest to niemal pewne.
Skąd jesteś?
Poczytaj sobie ten temat i ten.

/Edit
Możesz jeszcze wstawić fotkę dziewczynki do tego wątku.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Szewczyk 


Dołączył: 06 Lut 2018
Posty: 6
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto Lut 06, 2018 22:05   

Cześć :)

Prosiłbym o poradę albo pokierowanie do właściwego tematu.
Na forum jestem od dzisiaj, wcześniej tylko czytałem porady dla nowicjuszy, ale do rzeczy.

Około dwa tygodnie temu, przygarnęliśmy z dziewczyną dwa szczurki. Z dość nietypowego sklepu zoologicznego, jadąc tam byliśmy przekonani że to komuś prywatnie się rozmnożyły i za symboliczną opłatą chce je oddać. Niestety na miejscu już w środku okazało się inaczej, a brak chłodnej głowy i miękkie serca spowodowały że i tak wzięliśmy dwa samczyki.

Po paru dniach zaczęliśmy podejrzewać że jeden z nich to nie do końca samczyk, teraz mamy już raczej pewność. Niestety nie mamy możliwości ich rozdzielić, nie mamy miejsca na dwie klatki. Najpewniej jest już w ciąży i to tylko kwestia dni jak urodzi. Zupełnie nie jesteśmy przygotowani ani na ciążę, poród ani wychowanie całej gromadki. W zasadzie zupełnie nie mamy pojęcia co w tej sytuacji zrobić, docelowo możemy wykastrować samca, ale na tę chwilę z tego co wiem jest jeszcze za młody. Udało mi się dotrzeć do tematu o kastracji aborcyjnej, przy czym mam wątpliwości moralne. Mimo wszystko to jedyne wyjście jakie dostrzegam, dlatego zwracam się do was o pomoc, czy ktoś widzi inne rozwiązanie? Albo jest w stanie pomóc w takiej sytuacji?

Dzięki :)

EDIT: Dodam tylko że jutro po pracy jadę z nim/nią do weterynarza, liczę że da mi pewność co do jej płci i stanu
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 10:45   

Najlepiej zorganizować od razu kastrację aborcyjną. Nie masz doświadczenia, nie wiadomo do jak wielkiego szczurzego cierpienia mógłbyś doprowadzić próbując zająć się obydwoma dorosłymi szczurami i jeszcze małymi. Nie ma sensu brać na siebie więcej, niż jesteś w stanie zrobić. Jest dostatecznie wiele bezdomnych szczurząt na świecie.

Jeśli jednak będziesz chciał doprowadzić do porodu, MUSISZ rozdzielić te szczury przed porodem. Samica ma ruję poporodową i mogłaby od razu zajść w drugą ciążę, co byłoby koszmarnym obciążeniem dla jej prawdopodobnie bardzo młodego organizmu i może skończyć się śmiercią.

Na jakiś czas przed porodem ona zacznie budować gniazdo, więc im szybciej zorganizujesz dla niej klatkę, tym lepiej. To może być niska klatka tymczasowa. Jeśli masz konto na FB, zapisz się do szczurzych grup i popytaj, na pewno ktoś w Twoim mieście będzie mógł taką klatkę pożyczyć.
 
     
Szewczyk 


Dołączył: 06 Lut 2018
Posty: 6
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 11:08   

Senthe, zdaję sobie sprawę że to czy będą cierpieć czy nie jest ważniejsze od mojego sumienia, dlatego pewnie przeprowadzimy kastrację aborcyjną, po prostu miałem nadzieję że jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie sytuacji, którego nie dostrzegam. Ale mam jeszcze jedno pytanie, bo nie mogłem znaleźć na ten temat żadnych informacji. Czy samiczka po takiej kastracji może mieszkać z samcem? Czy może jest to z jakiegoś względu niewskazane? Znalazłem sporo informacji o samcach kastratach mieszkających z samiczkami, ale nic nie mogę znaleźć o odwrotnej sytuacji.
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 11:23   

Może mieszkać z samcami, jeśli się akceptują nawzajem to nie ma przeciwwskazań.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 11:23   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Szewczyk, po kastracji samicy nie ma żadnych przeciwwskazań do mieszkania z samcami. Oczywiście musi się zagoić, więc i tak przez jakiś tydzień, dwa będą musiały mieszkać osobno - chorobówka i tak jest potrzebna, choćby wypożyczona.
A najlepiej jak najszybciej zabierz je do dobrego weta niech zobaczy co tam w trawie piszczy - w Gdyni masz kilku polecanych na forum (zobacz w dziale o leczeniu). No i niestety rozdziel jak najszybciej - może jeszcze nie doszło do zapłodnienia? Czasem cuda się zdarzają. A zapłodnienie w rujce poporodowej, o którym pisze Senthe, to koszmarne obciążenie dla samicy (karmi kilka-kilkanaście głodomorów a równocześnie w brzuchu rosną kolejne).
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Szewczyk 


Dołączył: 06 Lut 2018
Posty: 6
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 11:35   

Jak dotąd to świetnie się dogadują, dzisiaj idę do: www.morskavet.pl, sprawdzałem już w dziale o leczeniu, wszyscy polecają. Na tę chwilę udało nam się je oddzielić, klatka jest dość wysoka, około metra, podzieliliśmy ją w połowie, poziomo, wiem że docelowo się nie nada, ale na dzisiaj i prawdopodobnie jutro musi jeszcze wystarczyć. Możliwe że jeszcze nie doszło do zapłodnienia, dopiero wczoraj Maniek zaczął się do niej dobierać, całe szczęście byliśmy w domu i do niczego nie doszło bo je rozdzieliliśmy potem, ale nie liczę na cuda, pewnie udało mu się kiedyś wcześniej.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 12:16   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Szewczyk, fajnie, że udało się rozdzielić, choćby tymczasowo - czasem godziny się liczą. Daj znać co powie wet.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Albireo 



Dołączyła: 11 Wrz 2014
Posty: 1081
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 16:17   

Szewczyk, ja tylko dopiszę, że dr Judyta to świetna specjalistka i sama do niej chodzę, możesz jej zaufać bez obaw :)
_________________
"Zawsze przy mnie, lecz nie ze mną": Spika, Irina, Akne, Rosika, Spock, Flawia sHS, Flora sHS, Xilesia of ZR, Yldritta od ZR [*]
 
     
Szewczyk 


Dołączył: 06 Lut 2018
Posty: 6
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 18:05   

Przede wszystkim, dziękuję wszystkim za pomoc, w tym dr Judycie, bardzo miła dla pacjentów i wyrozumiała dla klientów. Odpowiedziała wyczerpujaco na wszystkie pytania.

A sprawa wygląda tak:

To na pewno jest samiczka, śliczna i zupełnie zdrowa. Jeśli jest w ciąży to jest jeszcze zbyt wcześnie żeby to wykryć. Mam przyjechać za ok 10 dni, aby sprawdzić jeszcze raz. Wtedy jeśli okaże się w ciąży przeprowadzimy kastrację aborcyjną, a jeśli nie, to ze względu na jej młody wiek poczekamy jeszcze miesiąc i wtedy przeprowadzimy sterylizację. Do tego czasu szczurki mamy trzymać osobno, ale blisko siebie. Dopóki nie zorganizujemy im dodatkowej klatki, muszą mieszkać w jednej podzielonej na pół, jest dość duża więc krzywda im się nie stanie, a wypuszczać będziemy je osobno.

Także dzięki jeszcze raz i trzymajcie kciuki żeby nie była w ciąży :)
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 20:26   

Szewczyk, super, gratuluję poważnego podejścia i szybkiego ogarnięcia tematu : ). Mam nadzieję, że udało się i uda się w przyszłości uniknąć zapłodnienia. Co do wypuszczania osobno - przez kratki też "się da", jak szczury są zdeterminowane, więc lepiej żeby podczas wybiegu klatka w ogóle była w osobnym pokoju.

Powodzenia, jak już się zorientujesz za jakiś czas, to daj znać, jak sytuacja : )
 
     
Szewczyk 


Dołączył: 06 Lut 2018
Posty: 6
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 20:38   

Senthe, co do innego pokoju to może być ciężko bo to kawalerka :D
Na razie są jeszcze dość nieśmiałe i podczas wybiegu nie schodzą z łóżka które jest daleko od klatki, więc tym nie musimy się na razie martwić, ale tak czy inaczej, będziemy mieli na nie oko, żeby nie było przykrej niespodzianki. Dam znać po kolejnej wizycie u weterynarza, jeszcze raz dzięki za pomoc i do usłyszenia :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 11