Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak ocenić wiek szczura?
Autor Wiadomość
mihoshi1989 


Dołączyła: 10 Maj 2015
Posty: 7
Wysłany: Pon Maj 11, 2015 16:11   
   Zwierzątka: 2 szczury, 1 pies


smeg- już ma właśnie się łączą. Jesteśmy na etapie klatki. Na razie bez pisków, trochę boksu było. Ja umieram na zawał. Więc chyba spoko będzie :)
 
     
sisi Szczurek 


Dołączył: 29 Cze 2015
Posty: 1
Wysłany: Pon Cze 29, 2015 09:57   
   Zwierzątka: Szczurka


Ja jak brałem to tylko z zoologicznego ale na zamówienie tak poza tym moja sisi to rekordzista bo ma 2 lata i nadal lata po mnie
:mrgreen: :serducho:
_________________
Kocham szczurki
Ostatnio zmieniony przez smeg Pon Cze 29, 2015 10:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
ney 



Dołączyła: 22 Wrz 2013
Posty: 237
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Cze 29, 2015 10:45   
   Zwierzątka: 4 ogony


sisi Szczurek, chyba nie ma się czym chwalić, jeśli chodzi o zoolog :?
Poza tym 2 lata to dla szczura żaden rekord - rekord to by był jakby w dobrym zdrowiu dotrwała 3 lat…
_________________
Ze mną: Omiś SR, Jaskier ZR, Racuszek ZR

Nasz temat: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16092

Za TM: Harry, Potter
 
     
Lok3rs 


Dołączył: 28 Cze 2016
Posty: 14
Wysłany: Czw Cze 30, 2016 12:42   
   Zwierzątka: Brudas, Kuba, Przemek, Rufuz, Vlekje, Witje, Dżony, Bandżi, Denis, Pablo, Pacho, Zuźka (chomik syry


Witam,
wyrwałem dziś ze sklepu terrarystycznego 2 malutkie samce, który miały iść na pokarm dla węży. Nie miałem jeszcze tak małych szczurów stąd moje pytanie- ile one mogą mieć? Właściciel sklepu twierdzi że ma je ok. 2 tyg ,a jak je przywieźli miały 3, ale nie jest wiarygodnym źródłem. Szczury ważą kolejno 45g i 43g.
Jak się zaopiekować takimi maleństwami?
Mam już 7mio ogonowe stado- 4 8miesięczne,2 4miesięczne i jednego ok. 6-7 tygodniowego (potem go zważę i edytuję post, śpi w "sputniku" i nie chcę go teraz stresować.
Narazie nie myślę nawet o dołączeniu maluszków do stada, boję się, że mogłaby stać im się jakaś krzywda. Ogólnie rzecz biorąc nasze(moje i dziewczyny) stado liczyło 4 ogony, następnie zdecydowaliśmy się na adopcje 2óch, bo jakaś dziewczynka podobno miała uczulenie. Najmłodszy trafił do nas kilka dni temu przypadkiem- ze sklepu zoologicznego... Moje pierwsze z "drugimi" dwoma siedzą razem ok. 5 dni, jakieś piski były, ale bez rozlewu krwi, teraz jest spokój.
"Większe maleństwo" siedzi ze stadem od wczoraj, największa ciamajda i przytulas miewa do niego jakiś "problem", ale mały szybko i zwinnie nie dość, że nie daje sobie nic zrobić to jeszcze szczurasa zaczepia.. Reszta przyjęła go "obojętnie", nie przeszkadza im maluch chodzącym im po głowach, największy ze stada- Rufus zaczął mu nawet wydaje mi się trochę "tatuśkować".
Ile odczekać z próbą rozpoczęcia procesu łączenia? Czy wcześniej "poznać" najmniejsze ogonki z jednym troszkę większym kolegą?
Zdjęcia jeśli potrzeba wrzucę później
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Cze 30, 2016 12:59   
   Zwierzątka: brak


Wyrwałeś, czyli kupiłeś? Zapłaciłeś sklepowi za dalsze męczenie zwierząt, za Twoją kasę kupi 10 kolejnych. Poczytaj tutaj, dlaczego nie popieramy kupowania szczurów w zoologach: http://forum.szczury.biz/...p=670037#670037 , http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=3346

Mogą mieć 4-5 tygodni przy tej wadze, jeśli nie były dobrze odżywiane. Dokarmiaj je wysokobiałkową karmą do ukończenia ok. 7-8 tygodni. Obserwuj, czy są zdrowe i nie mają pasożytów, przyda im się kwarantanna, skoro są z niepewnego źródła. 8-tygodniowe szczurki są już dużo silniejsze i trudniej zrobić im krzywdę, niż 5-tygodniowym, więc to dobry moment na łączenie. Kolejność zależy od stada - możesz łączyć wszystkie na raz, możesz najpierw z jednym. Jeśli Twoje szczury nie są zbyt dominujące i agresywne, spróbowałabym łączyć całe stado na neutralnym terenie (np. w kartonie).
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 30, 2016 13:00   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Lok3rs, trudno powiedzieć po samym opisie. Tak mało to ważą zazwyczaj 3 tygodniowe dzieciaki. Ale odbierałam kiedyś 5 czy 6-tygodniowego malucha (też oddany ze sklepu), który ważył około 50 gramów. Więc tak naprawdę wszystko zależy od warunków, w jakich były trzymane (a wiadomo, że hurtownia i sklep, to niekoniecznie najlepsze miejsca). W każdym razie zostałabym przy tych szacowanych 5 tygodniach, choć waga mogłaby wskazywać, że są młodsze.

Chyba lepiej je odkarmić, zrobić im kwarantannę, bo to, że są takie małe może też wynikać z choroby i próbować łączyć.
Maluchy są zazwyczaj dużo lepiej akceptowane przez stado, więc szczególnie długo nie czekaj. Ważne, żebyś Ty czuł się z tym komfortowo, a nie bał się, że dzieciaki zostaną zgniecione.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Lok3rs 


Dołączył: 28 Cze 2016
Posty: 14
Wysłany: Pią Lip 01, 2016 07:52   
   Zwierzątka: Brudas, Kuba, Przemek, Rufuz, Vlekje, Witje, Dżony, Bandżi, Denis, Pablo, Pacho, Zuźka (chomik syry


Wiem, że nie powinno się tego robić, ale serce nie sługa- gdy zobaczyłem to pudełko, w którym trzymał te wszystkie szczurki i terraria z ogromnymi wężami na około.... Wziąłbym ich pewnie więcej, ale wśród tych maluszków miał tylko 2 samce, swoją drogą nie zważał na to, że siedzą razem z 20 samicami...

Udało mi się zważyć Dżonego, jest "troszkę" większy, waży 145g.

Pozostałej szóstki narazie nie zważę, padły mi baterie w wadze "właściwej", maluszki zważyłem "kieszonkową" do 200g.


Dżony dla porównania ze starszymi kolegami podczas "pierwszego spotkania"(jak widać emocje sięgają zenitu)

Na ramieniu u mojej dziewczyny


Bandżi

Denis

Maluchom ciężko zrobić ostre zdjęcie. Dodam, że oba naraz mieszczą się w jednej dłoni.


Edit:
Gdy "wymiziałem" trochę maluchy odkryłem, że mają coś w rodzaju "pryszczy" na ogonkach. Nie ma tam żadnych strupków ani krwi, nie zauważyłem też żeby się jakoś nadmiernie drapały. Uszka też są czyste. Co to może być?

Nie chcę pisać kolejnych postów, więc jeszcze jedno pytanko: na ogonku i na jednej łapce i jednego z moich dużych "miziaków" znalazłem kilka maleńkich ranek. Podejrzewam o to Dżonego, bo wydaje mi się, że nieszczególnie się polubili. Czasem z klatki dochodzą ciche piski, ale nie było żadnych dzikich walk. Zwykłe przeganianie się i dominowanie, raczej starszy był agresorem. Za dnia jest zupełny spokój, nie zauważyłem "krwawych bitek", żaden inny szczur też nie jest ranny. Co powinienem zrobić?
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Lip 01, 2016 12:44   
   Zwierzątka: brak


Pryszcze na ogonkach to świerzb - pasożyt. Czasem występuje też na uszach, czasem tylko na ogonie, bokach pyszczka, na karku. Nie zawsze szczury się intensywnie drapią lub mają strupki, być może to dopiero początkowa faza. Weterynarz może pobrać zeskrobinę i zbadać ją pod mikroskopem. Trzeba przeleczyć maluchy i wszystkie szczury, które miały z nimi kontakt (nawet jeśli objawów brak), najlepiej iwermektyną (3 tanie dawki) lub Strongholdem (jedna droższa). Po leczeniu trzeba zdezynfekować klatkę i dopiero wtedy łączyć ze stadem, czyli ok. 3 tygodni będziesz musiał poczekać.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Lok3rs 


Dołączył: 28 Cze 2016
Posty: 14
Wysłany: Pią Lip 01, 2016 13:38   
   Zwierzątka: Brudas, Kuba, Przemek, Rufuz, Vlekje, Witje, Dżony, Bandżi, Denis, Pablo, Pacho, Zuźka (chomik syry


Bezpośredniego kontaktu nie było z żadnymi szczurami Raz nie dopilnowałem jednego i widziałem, że przebiegł po klatce z małymi, ale wyglądało na to że ich nie zauważył (spały w kryjówce, nawet nie wąchał).

Gdzie to mogę dostać i ewentualnie za jakimi składnikami patrzeć/pytać? Mieszkam w Holandii i tutejsze produkty myślę, że mogą się troszkę różnić..

Czekam na odpowiedź od znajomej, która ma króliki z kontaktem do jej weta, podobno specjalizuje się w gryzoniach. Tak poza tym nie mamy tutaj żadnych znajomych, którzy mieliby szczury, czy w ogóle gryzonie.
 
     
Nicponiowie 


Dołączyła: 11 Maj 2016
Posty: 16
Wysłany: Śro Lip 27, 2016 20:43   
   Zwierzątka: 2x Staffordshire bull terrier 2x ogonki 3x pajaki


Kochani prosze o przeniesienie postu bo to na_pewno nie ten dzial a ja sie nie moge odnaleźc. Jak wiecie mam dwa ogony. Oba sa z lutego. Jeden to kapturek drugi husky dumbo i moje pytanie jest nastepujace. Jedsn jest wiekszy od drugiego i to dosc sporo... czy to mozliwe czy moze jednak jeden jest starszy? Fakt jeden ma wiekszy apetyt od drugiego wcina wszystko jak leci nie patrzy a drugi to dziubie ale z umiarem. I nie wiem czy wet od ktorego pzygarnelam ogony zle okreslil ich wiek? Dumbo (Homer) ma jeszcze taki dzieciecy ryjek a Kaptur (Bart) ma ju taki bardziej szczurzy ryjek... jakies rady? Podoqiedzi? Jutro ich zważe i wam napisze :) za osp dzieki wielkie pozdrawiam


Nicponiowie, zwracaj większą uwagę na pisownię.
Ostatnio zmieniony przez Devona Czw Lip 28, 2016 17:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Czw Lip 28, 2016 06:49   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Nicponiowie napisał/a:
Jutro ich zwarze i wam napusze

Lepiej ich nie warz (po śląsku warzyć znaczy gotować), a zważ :]

Może być tak, że weterynarz źle określił wiek, zwłaszcza jeśli rzadko ma do czynienia z ogonami. Najlepiej będzie zrobić chłopakom zdjęcia, to postaramy się pomóc :)
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Wrz 23, 2016 22:25   

Czy da się jakoś określić wiek szczura po 12 miesiącu? Merlin przyjechał do mnie 8 miesięcy temu i był wtedy "prawie dorosły", ważył chyba 500g (nie jestem pewna, czy dobrze pamiętam, ważył go weterynarz), a teraz jest już w ogóle ogromny - 650g. Wydaje mi się, że był wtedy większy od obecnego Solkana (425g, 4 miesiące), co by się zgadzało z zapamiętaną wagą. Więc ogólnie ma jakoś trochę powyżej 12 miesięcy, ale ciekawi mnie, ile dokładnie. Da się to w ogóle jakoś stwierdzić?
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 23, 2016 22:47   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Senthe, nie da się. Można oceniać budowę, jakość futra, wagę, ale to wszystko jest częściowo zależne od warunków bytowych - jeśli te się zmieniły to i szczur ma prawo się zmienić (urosnąć, przytyć, zmienić sierść...). Można mówić o pewnych ograniczeniach np. że dwumiesięczny ogon nie będzie ważył 500g a roczny ogon nie będzie miał zaniku mięśni, ale to raczej abstrakcyjne ograniczenia i niewiele wniosą przy ocenie ogonów w średnim wieku.
Jedna moja samiczka, którą dostałam jako 2-3 miesięczną młódkę przez cały życie wyglądała dokładnie tak samo - gdybym miała drugi raz ją oceniać pod koniec życia oceniłabym na dzieciaka ;)
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
jokada 



Zaproszone osoby: 2
Dołączyła: 08 Sty 2007
Posty: 2391
Skąd: w-wa, żoliborz
Wysłany: Pon Wrz 26, 2016 08:46   

Myśle że mniej więcej po dojrzewaniu 5-8 miesiąc juz sie nie da.
U młodych jeszcze widać różnice w sierści, w kondycji skóry
potem, to juz wróżenie z fusów.... ;)
_________________
Skunksik / Robin <:3 )~
 
     
FaerielDeVille 
Quendi



Dołączyła: 05 Mar 2012
Posty: 603
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Wrz 26, 2016 09:42   
   Zwierzątka: -


Off-Topic:
jokada napisał/a:
potem, to juz wróżenie z fusów....


A czasami nawet wróżenie z fuzzów :lol:
_________________
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 13