Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dwa szczury, dwóch właścicieli
Autor Wiadomość
Barszcz 


Dołączył: 01 Mar 2016
Posty: 4
Skąd: Jaskrów k Częstochowy
  Wysłany: Wto Mar 01, 2016 19:58   Dwa szczury, dwóch właścicieli
   Zwierzątka: Szczur


Siemka!
Niedawno kupiłem szczura, samczyka z ogromnymi jajami :) Nie chcę żeby szczurek był sam, a mój współlokator też napalił się na szczura. I tutaj zachodzi pytanie: Czy może być tak że te dwa szczury będą żyć w jednej klatce, a będą mieć poniekąd dwoje właścicieli. Jak będą reagować, jak wpłynie to na ich oswajanie, psychikę i czy są jakieś przeciwskazania???
:)
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 01, 2016 22:59   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Barszcz, one Wam do portfeli nie będą zaglądać i sprawdzać kto zapłacił i jest właścicielem ;) Dla nich najważniejsze będzie, że mają siebie na wzajem, czyli stado.
Jedyne co jest ważne to pytanie co będzie jeśli Wy przestaniecie razem mieszkać - dla nich to duży problem, bo żaden szczur nie powinien być skazywany na samotność, to silnie stadne zwierzęta.

No i skoro jesteś już na forum to poczytaj czemu nie warto kupować szczurów w sklepach zoologicznych czy przypadkowych pseudohodowlach - drugiemu ogonowi po prostu podarujcie dom adoptując go na forum czy przez fb.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
RudaWilczyca 



Dołączyła: 08 Lut 2016
Posty: 30
Wysłany: Wto Mar 01, 2016 23:01   

Wydaje mi się, że samym szczurom będzie zupełnie wszystko jedno czy mają jednego właściciela czy dwóch, przeciwskazań widzę jednak kilka.
Po pierwsze, kto będzie sprzątał klatkę / karmił szczurki / kupował wyposażenie? Oczywiście, można sie co do tego dogadać, chodzi mi tylko o to, żeby się nie okazało że będziecie się potem przerzucać obowiązkami.
I po drugie, znacznie ważniejsze, co jeśli nie będziecie już dłużej mieszkali razem? Rozdzielicie najlepszych przyjaciół, bo każy z was pójdzie w swoją stronę? Musicie omówić poważnie taką sytuację, bo dla szczurków (niestety nie dla was) najlepsze wyjście jest takie że wtedy jeden z was wziąłby oba i tu pytanie - który?
_________________
U mnie: Felicja zwana Felą + szukamy...
Za TM: Hugo, Michael zwany Ciapą
 
     
Albireo 



Dołączyła: 11 Wrz 2014
Posty: 1081
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Mar 02, 2016 20:45   

Barszcz, przeżyłam takie coś. Jedna siostra była mojej współlokatorki, druga moja. Nie polecam Ci takiej relacji. Czułam się poniekąd pokrzywdzona i wykorzystywana, bo to ja głównie musiałam sprzątać klatkę, szyłam i wieszałam całe wyposażenie, spędziłam kilkanaście godzin na samodzielnym osiatkowaniu klatki. Moja współlokatorka nie brała szczurów na wybieg, bo w pokoju miała dwa koty. Jeśli już, to na kolana, a przestraszony szczur siedział w bluzie i często bał się wyjść, bo na biurku czekał zaciekawiony kot. Musiałam pilnować im miski i poidła. Po kilku miesiącach tamta pomagała mi przy ogarnianiu klatki, ale wybiegi spadły prawie w całości na mnie. Nic dziwnego, że kiedy dowiedziałam się, że ona chce zamieszkać ze swoim narzeczonym, a ja muszę szukać mieszkania, twardo postawiłam sprawę - ja biorę szczury. Nie mogłam się pogodzić z myślą, że zostaną z nią, z wybiegiem przesiąkniętym zapachem kotów i rzadszym sprzątaniem...
Od lipca są tylko ze mną i widzę ogromną różnicę. Nawiązałam z nimi bliskie relacje, przychodzą na zawołanie, na wybiegu przybiegają popatrzeć, co robię. Mam monopol na urządzanie klatki i mizianie. Przemyśl dobrze tę sprawę, bo potem rodzi się masa frustracji.
_________________
"Zawsze przy mnie, lecz nie ze mną": Spika, Irina, Akne, Rosika, Spock, Flawia sHS, Flora sHS, Xilesia of ZR, Yldritta od ZR [*]
 
     
Barszcz 


Dołączył: 01 Mar 2016
Posty: 4
Skąd: Jaskrów k Częstochowy
Wysłany: Śro Mar 02, 2016 23:48   
   Zwierzątka: Szczur


Dzięki wielkie za pomoc i porady :) rozmawialiśmy z kolegą i zdecydowaliśmy, że zarówno ten jak i kolejny szczur będą moje, będę za nie odpowiedzialny, a jeśli czasem, na jakiś weekend będę zjeżdzał do domu, to on uzupełni im ewentualnie jedzonko i wodę. Przy okazji chciałbym jeszcze spytać w jakim wieku kastrować szczura??? (Roman ma 8 tygodni) . Chciałbym mu załatwić jakąś samiczkę, bo nie chcę wybierać później którego samczyka okaleczać ale mam obawy odnośnie ciąży i dlatego chciałbym też wiedzieć czy nie lepiej najpierw zająć się kastracją, a dopiero później szukac koleżanki dla Romusia..
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro Mar 02, 2016 23:59   
   Zwierzątka: ....


Barszcz, a nie lepiej drugiego samca dobrać? :)
_________________
...
 
     
Rusałka 


Dołączyła: 25 Sty 2016
Posty: 782
Ostrzeżeń:
 7/4/5
Wysłany: Czw Mar 03, 2016 00:13   

Barszcz napisał/a:
rozmawialiśmy z kolegą i zdecydowaliśmy, że zarówno ten jak i kolejny szczur będą moje, będę za nie odpowiedzialny, a jeśli czasem, na jakiś weekend będę zjeżdzał do domu, to on uzupełni im ewentualnie jedzonko i wodę.

Barszcz dobrze że zdecydowałeś wraz z współlokatorem na takie rozwiązanie.
Szczurówka napisał/a:
Barszcz, a nie lepiej drugiego samca dobrać?

Otóż to :wink:
 
     
Barszcz 


Dołączył: 01 Mar 2016
Posty: 4
Skąd: Jaskrów k Częstochowy
Wysłany: Czw Mar 03, 2016 00:28   
   Zwierzątka: Szczur


a nie będą się gryzły? Znajomy miał dwa samce i żarły się strasznie. Nawet kastracja nic nie dała.. :(
 
     
Rusałka 


Dołączyła: 25 Sty 2016
Posty: 782
Ostrzeżeń:
 7/4/5
Wysłany: Czw Mar 03, 2016 01:31   

Barszcz napisał/a:
a nie będą się gryzły?

Nie powinny, jeśli odpowiednio je połączysz; w spokoju, na neutralnym gruncie. Początkowo wypuść ogoniaste w miejsce wybiegów.
W tym czasie należy dokładnie wyczyścić klatkę, w której mają razem mieszkać. Nie może być w niej zapachu innego (pierwszego z nich). Zmień również ustawienie akcesoriów.
Jeżeli zabierzesz je w miejsce, w którym żaden z nich nie był, to na nowo i wspólnie będą odkrywać powierzchnię. Jeżeli zaobserwujesz że futrzaki się dogadują, czekasz godzinę, dwie,
aby jeszcze obserwować ich zachowanie. Po takim czasie można bez problemu włożyć oba ogony do czystej i przemeblowanej klatki 8:)

Barszcz napisał/a:
Znajomy miał dwa samce i żarły się strasznie. Nawet kastracja nic nie dała..

Barszcz co szczur to inny charakter i osobowość. Problemy związane z agresja można rozwiązać, jeśli odnajdzie się przyczynę i odpowiednio zareaguje :wink:
Kastracja nie jest niezbędna. Kilkoma czynnikami agresji mogła być między innymi; za mała klatka, czynnik stresogenny, za mało pokarmu lub brak wybiegów.


Miałam stadko panienek i stadko samców pełnojajecznych. Panowie byli bardziej ze sobą zżyci.
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 03, 2016 08:32   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Barszcz, chłopak jest młodziutki i 2 zależności od doświadczenia weta pewnie by musiał poczekać na kastrację. Zaadoptuj mu kumpla. W tym wieku to nawet szczególnego łączenia być nie powinno. Chłopcy czasami w wieku dojrzewania (od 4 do 8 miesiąca) miewają problemy z agresją na tle hormonalnym, ale nie jest to na szczęście regułą, aczkolwiek łączenie w tym wieku może być bardzo trudne.

Ja miałam stado 14 samców. Niektórzy byli wykastrowani, ale większość pełnojajeczna.
Zazwyczaj chłopców się nie kastruje bez powodu (agresją, choroby jąder). Za to wskazane jest kastrowanie dziewczynek w młodym wieku względu na tendencję do pojawiania się guzów hormonalnych.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 11