Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Karena
Pon Cze 08, 2015 18:24
Jak długo żył Twój szczurek?
Autor Wiadomość
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 06, 2015 09:27   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Off-Topic:
nimka, są jakieś badania, że wczesna kastracja i samcom pomaga - nie znam jeszcze szczegółów i nie wiem na jakiej zasadzie mogła by pomagać (rak jąder nie występuje tak często, aby było to istotne - może kwestia stresu u jajecznych? Może guzy przysadki?). Jak coś mi się uda wyciągnąć o tych badaniach to dam znać, bo może to zmienić podejście do jajcięcia.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
valhalla 



Dołączyła: 04 Lip 2011
Posty: 2589
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 06, 2015 09:49   
   Zwierzątka: świniątka


To może być zarówno dołujące, jak i pocieszające, ale ja uważam, że to wszystko loteria. Tyle, że z hodowli nie będzie chowu wsobnego, znasz pochodzenie szczura. Co do zdrowia szczurków - większość niestety na coś zachoruje, część z nich te choroby zabiorą.

Miałam prawie same "kundelki". Poza dwoma, które były odebrane hodowcy po tym, jak stał się pseudohodowcą. Żaden nie dożył 2 lat, miały standardowe szczurze problemy (jeden - guza przysadki, drugi - rozwalone płuca, antybiotyki nie działały). Chociaż pozostałe trzy szczury odebrane stamtąd (u innych ludzi) miały więcej szczęścia i żyły średnio 2 i 8 miesięcy.

Pozostałe moje szczury miały różnie. Z 15 szczurów mogłabym określić 4 jako w miarę długowieczne i bezproblemowe. Jeden ze sklepu - 2 lata i 5 miesięcy, choroba serca, wcześniej tylko jedno przeziębienie i wszoły. Dwa śmietnikowce - pewnie blisko 3 lat, jednemu też serce wysiadło, drugiego dopadł nagły galopujący nowotwór - oni już trochę chorowali wcześniej, ale te choroby były opanowane. Mój ostatni, Klusek, był też szczurem ze śmietnika. Nie chorował nigdy. Ostatnie 2 miesiące leczyliśmy go na serce, miał 3 lata, miesiąc i tydzień. Większość rodzeństwa odeszła dużo wcześniej, ostatnia z sióstr 2 miesiące po nim. Czyli miot nie był silny, po prostu Klusek z siostrą wzięli najlepsze geny ;) A odnosząc się do ostatnich postów powyżej - w sumie zarówno Klusek był wykastrowany, jak i jego siostra, więc może coś w tym jest.

W każdym razie, moim zdaniem zdrowie i długość życia to nie jest wyznacznik, którym trzeba się kierować przy decyzji, czy bierzesz szczury z hodowli, czy adoptujesz. Możesz przecież robić jedno i drugie :)
_________________
Rozpieszczury: pomknęły wszystkie...
Za Tęczowym Mostem: Gluś, Frodo, Pan Lizawka, Czmyś, Trzpiotek, Człapek, Szkodnik, Ryjek, Herman, Mlekołak, Adolf, Węgielek, Marquand, Ulli i Klusek [*]
 
     
Ninek 



Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 4588
Skąd: Brzeg
Wysłany: Nie Cze 07, 2015 09:25   
   Zwierzątka: 7 kotów, 2x chomik + pies


Miałam dwa szczury rodowodowe, dwa szczury od Merch (prawnuki dzikuski), reszta to były kundelki. Rodowodowe żyły 1 rok i 8 miesięcy i 2 lata i 10 miesięcy (więc różnica ogromna). Szczurki od Merch były zdecydowanie najzdrowszymi moimi szczurami - zdrowe przez całe życie, do starości. Żyły 2 lata i 5 miesięcy i 2 lata i 8 miesięcy.

Moja pierwsza szczura, zoologowa Solisia żyła 2 lata i niespełna 9 miesięcy. Pozostałe bardzo różnie, od roku do około 2,5 roku.
Tutaj jest większość wypisana (z wyjątkiem ostatniego stada, powinnam zaktualizować):
http://szczury.dzs.pl/tupot-malych-stop/aniolki/
_________________
Ze mną:
Kotowate: Mefisto, Mocca, Mia, Manga, Rambosz, Nyks i Hades. [*] Maura [*]
Chomik dżungarski: Ekler; Chomik syryjski : Truskawka
W pamięci 'stare stado': H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F i 'nowe stado': G, B, M, T, Z, MM, W, P, P i LL
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Nie Cze 07, 2015 21:11   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Czyżby chodziło o ten wątek?
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
cane 


Dołączyła: 28 Maj 2015
Posty: 416
Wysłany: Nie Cze 07, 2015 23:02   

Limomanka nie wiem czy o ten wątek chodziło, ale mi zdecydowanie odpowiada... lecę się zagłębiać w temacie :twisted: .
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Cze 07, 2015 23:11   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


limomanka, tak, dziękuję, dokładnie o ten. Ma tę samą wartość - dane deklaratywne, ale większość danych na forum ma tę cechę. Wadą jest "wiek" wątku - wiele mogło się zmienić, ale na bieżące potrzeby jest ok.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Pon Cze 08, 2015 08:54   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Zawsze można go ponownie otworzyć. Gdybyście potrzebowały, dajcie znać.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 08, 2015 13:52   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


To może połączyć? Straty na ankiecie i tak nie będzie, bo jak widać narzędziowo słabo wspiera.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon Cze 08, 2015 18:24   
   Zwierzątka: szczurze damy


Scaliłam ;)
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
waskisongo 


Dołączył: 24 Cze 2014
Posty: 83
Wysłany: Śro Cze 10, 2015 18:14   

moja pierwsza szczurzyca żyła u mnie około 4-5 lat nie pamiętam dokładnie ile ...

możecie wierzyć lub nie , wasza decyzja
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Cze 10, 2015 18:52   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


waskisongo, nie wierzymy :] Szczególnie w te 5 lat.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
waskisongo 


Dołączył: 24 Cze 2014
Posty: 83
Wysłany: Śro Cze 10, 2015 21:05   

Layla napisał/a:
waskisongo, nie wierzymy Szczególnie w te 5 lat.


:shock: czemu mnie to nie dziwi ??

to był rok przed 2000 :D
 
     
SzczurLOVE 



Dołączyła: 08 Paź 2014
Posty: 579
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 11, 2015 01:35   

Ja tam w 4 lata jestem skłonna uwierzyć :) No niewiele więcej niż udokumentowany Yankees of Anahata (3 lata i 10 miesięcy) :)
_________________
Hodowla SHSRP Incredible Rats <3
Moi Panowie: Sebastian Bach SR, Robin Williams SR, Magic Mike RT, Morgan Freeman RT, Mandarin Cheesecake RT, Vincent van Gogh, Peter Pan ZR, Yanko Muzykant SR, Cud nad Wisłą, Lukrowany Pierniczek SR, Śmietankowy Śledzik SR, Han Solo, Canto I Wielki HS i Chryśko II Wspaniały HS :wavexxs:

Za TM: Franklin Delano Roosevelt, Barack Obama, Winston Churchill, Marlon Brando, George Clooney, Albert Einstein, Galaxy Gold ZR, Bruce Willis, Harry Potter, Benjamin Franklin, Hugh Hefner ZR, Stephen Hawking SR, Leonardo Dicaprio, Salvador Dali SR i Indiana Jones ZR<3
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 11, 2015 03:06   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


A ja wierzę w bajki o 5-cio letnich szczurach - większość szczurów kupowanych dla dzieci dożywa 5-ciu a nawet 6-ciu lat poprzez cudowne ozdrowienia i reinkarnacje. Dziwnym trafem takie przypadki nie zdarzają się nam potem w dorosłym życiu i średnia życia ogonów wynosi niestety kole 2 lat, a nie 3 czy 4. Nawet jak stajemy na głowie.

Dlatego też mówiłam, że wartość tego wątku jest wyłącznie deklaratywna - każdy ma prawo napisać to w co wierzy.

Z danych, które posiadam (niestety nadal nieobrobionych, ale kiedyś mam nadzieję, że do tego wrócę) na opisane na forum 771 udokumentowanych przypadków szczurów o znanym/oszacowanym wieku mamy:
0 szczurów żyjących powyżej 5 lat
1 szczura żyjącego powyżej 4 lat (i jest to wiek 4 lata i 1 miesiąc)
11 szczurów żyjących powyżej 3 lat a poniżej 4 lat (to jest niecałe 1,5%!)

Dane te nie pochodzą z tego wątku (na szczęście) i niestety nie obejmują danych z ostatnich dwóch? lat (m.in. Janeczki), ale oddają kilka lat szczurzych historii z tego forum. To nie wyklucza oczywiście wystąpienia przypadków 5-cio letnich ogonów, ale oddaje prawdopodobieństwo takiej sytuacji.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
waskisongo 


Dołączył: 24 Cze 2014
Posty: 83
Wysłany: Czw Cze 11, 2015 06:27   

:hyhy: :hyhy: Pyl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.32 sekundy. Zapytań do SQL: 13