Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AngelsDream
Pon Mar 26, 2012 16:45
Nowotwory w liniach rodowodowych
Autor Wiadomość
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Śro Gru 01, 2010 20:44   

Na 14 maluchów:
- Elka miała tłuszczako-włókniaka (histo), który pojawił sie około 2 roku życia (operacja odbyła się pomyślnie)
- Elishka miała guza, który okazał się ropniem (histo), nie miał on wpływu na jej zgon
- a na wyniki sekcji i histopatologii Elyon (po 2 rż) oraz Elroya (po 2 rż) jeszcze czekam. Poza tym w miocie EL nie było żadnych innych zmian nowotworowych.
Dodam, że linia została wstrzymana jeszcze przed śmiercią Elyon oraz Elroy'a ze względu na chęć obserwacji. :wink:
_________________

 
     
Evangelista 



Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 29
Wysłany: Śro Gru 01, 2010 20:50   

Czyli przy eLkach glównym problemem były inne kłopoty ze zdrowiem- bo sporo szczurków z tego miotu odeszła dość wcześnie?
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Czw Gru 02, 2010 15:10   

Evangelista, nie.
tzn. mnie najbardziej zaniepokoiły przypadki Elishki (już wyjaśniony), Elroya oraz Elyon, ponieważ ich stan pogorszył się 'z dnia na dzień' i bardzo szybko odeszły.

Hmm.. dość wcześniej. Przed 2 rż życia odeszły 4 ELki (na przypominam 14). Rekordów miot nie bije, ale ja uważam, że osiągnął/osiąga niezłe rezultaty :wink: Sekcje nie wykazały zmian o podłożu genetycznym, a szczury (Elishka, Elize, Else oraz Elf) odeszły z powodów wirusowych lub w przypadku Else z powodu długotrwałej otyłości, która spowodowała niewydolność krążeniowo-oddechową.

Podsumowując linia jest pod obserwacją z mojej chęci, dla mojego spokoju, bo nic zupełnie na razie nie wskazuje na podłoże genetyczne.
Jak dla mnie jedynym problemem jest tendencja do tycia samców (przy każdym miocie o tym informuje właścicieli), która poszła po Samsonie, jednak z moich obserwacji wynika, że w dalszych miotach to się rozrzedziło i zdarzają się pojedyncze przypadki grubasków :wink: - co już w sumie jest winą diety, którą serwują im właściciele - oczywiście zwracam im na to uwagę.
Dodam jeszcze, że mama miotu dożyła 2 lat 7 miesięcy 2 tygodni.

Wydaje mi się, że już wszystko co trzeba powiedziałam na ten temat.

edit: i nie "eLki" bo to nie miot "L" tylko ELki, bo to miot "El" :wink:
_________________

 
     
Evangelista 



Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 29
Wysłany: Sob Gru 11, 2010 22:22   

L. cieszę się, że jednak u ELek nie było poważnych kłopotów ze zdrowiem.
Wpisów jest niewiele i niestety nie dlatego, że nowotworów jest niewiele.
Pobieżnie przeglądając wątki natrafiłam na 2 nowotwory w miocie B VR u Belfasta i Bamberki a jednak linia jest ciągnięta i to nawet bez klauzuli "miot kontrolny" Breezer został kilka razy ojcem: miot I SR i G SR i bodajże V VR, po miocie G SR jest już planowany kolejny miot i to wcale nie kontrolny to jak to w końcu jest z tym wyłączaniem linii w których wystąpiły nowotwory?
 
     
Ren
[Usunięty]

Wysłany: Nie Gru 12, 2010 09:55   

Evangelista napisał/a:
i Bamberki

Bamberka była moim szczurem i zmiany u niej nie były nowotworowe - miała robioną sekcję i histo. Z tego co wiem Belfast też miała robione histo, które nie wykazało zmian genetycznych. Możesz "pobieżnie szukać" dalej :]
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Nie Gru 12, 2010 10:31   

przypominam, że to temat do wpisywania przypadków nowotworów w liniach rodowodowych, a nie impresji na temat zarządu shsrp
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Gru 12, 2010 10:58   

Tu podajemy TYLKO odpowiedzi na pytania z ankiety. Offtopy będą wycinane. Pytania o guzy proszę zadawać w temacie guzów, a o politykę shsrp, na forum shsrp.
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Evangelista 



Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 29
Wysłany: Nie Gru 12, 2010 11:04   

To ja poproszę o link do tematu , gdzie mogę zadać pytanie o te badania genetyczne. Bo to wynikło z dyskusji i chciałabym przeczytać gdzieś odpowiedź na to pytanie.
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Gru 12, 2010 11:17   

Temat o guzach: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=1719. Jeśli Ci nie odpowiada, załóż nowy.

btw - opcja szukaj i spisy treści nie gryzą.
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Evangelista 



Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 29
Wysłany: Nie Gru 12, 2010 11:26   

Jakoś nijak mi to pytanie nie pasuje do zbiorczego tematu o guzach, chyba już lepiej będzie zedytować pierwszy post i rozszerzyć temat o dyskusje.
 
     
susurrement 
i'm a dreamer.



Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 3379
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Gru 12, 2010 11:29   
   Zwierzątka: 2 susły, jeż i piesy dwa a Nela z rodzicami


Evangelista, albo zapytać w odpowiednim miejscu czyli na forum SHSRP.
_________________
dwa susły, jeż Zefir; psy Pikolo i Molly, Nela
za TM Po, Tori, Timon, Pumba, Tosia, Misia, Tina, Mimi, Plamka, Bonifacy, Filemon, Miracle of A, Chandrika of A, Czekoladka of A, Elodie SR, Timba, Groteska of A, Czereśnia of A, Iluzja SR, Magnolia, Destiny of A, Molly, Moduł of A, Konwalia of A, Helenka SR, Pció, Mabelle of A, Kokardka, Koniczynka SR, Gracja SR, Kami of R4U, Pasja, Vivienne of A, Bamse, Vinci of A, Kulka, Kiss of RAT4U, Antonine B, N, B&B, Krunio, Biszkopcik, Bilbo, Fiona, Molly, Całusek, Bójka, Skarpetka, Brawurka, Bajka. Tościk i Huk & Przytulak, Lucek, Puszka, Rich i Stefan
 
     
Evangelista 



Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 29
Wysłany: Nie Gru 12, 2010 11:40   

Susurrment, właśnie zajrzałam na tamto forum i nie znalazłam nic na ten temat, temat ważny i go nie ma , to chyba jednak forum SHSRP nie jest nim zainteresowane, w związku z tym nie sądzę, aby było ono właściwym miejscem na takie pytania. Już tutaj znalazłam więcej informacji na temat szczurów rodowodowych i ich chorób w tematach narodzin.
 
     
susurrement 
i'm a dreamer.



Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 3379
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Gru 12, 2010 11:49   
   Zwierzątka: 2 susły, jeż i piesy dwa a Nela z rodzicami


Evangelista, dziwne kryterium oceny sobie przyjęłaś. to, że nie ma akurat takiego tematu nie oznacza, że nie jesteśmy tym zainteresowani. wszystkie informacje są jawne, nic nie jest ukrywane; nie musi być do tego specjalnego tematu, wszystkie informacje są w odpowiednich miejscach. a jeśli chcesz zadać jakieś pytanie to załóż temat na forum SHSRP i zapytaj.

a skoro nie umiesz napisać mojego nicku to sobie go po prostu skopiuj :roll:
_________________
dwa susły, jeż Zefir; psy Pikolo i Molly, Nela
za TM Po, Tori, Timon, Pumba, Tosia, Misia, Tina, Mimi, Plamka, Bonifacy, Filemon, Miracle of A, Chandrika of A, Czekoladka of A, Elodie SR, Timba, Groteska of A, Czereśnia of A, Iluzja SR, Magnolia, Destiny of A, Molly, Moduł of A, Konwalia of A, Helenka SR, Pció, Mabelle of A, Kokardka, Koniczynka SR, Gracja SR, Kami of R4U, Pasja, Vivienne of A, Bamse, Vinci of A, Kulka, Kiss of RAT4U, Antonine B, N, B&B, Krunio, Biszkopcik, Bilbo, Fiona, Molly, Całusek, Bójka, Skarpetka, Brawurka, Bajka. Tościk i Huk & Przytulak, Lucek, Puszka, Rich i Stefan
 
     
Evangelista 



Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 29
Wysłany: Nie Gru 12, 2010 12:16   

Może i dziwne, ale są tematy miotów zupełnie nie uzupełniane, jest temat o chorobach szczurków rodowodowych założony rok temu z jednym wpisem, to może wniosek i dziwny , ale nasuwa się sam. Na tym forum ogłaszane są wszystkie mioty, są relacje z wystaw, nie wiem czemu temat o dziedziczeniu miałby być na tym forum niewłaściwy.
Wracając do tematu, Ren skoro ten guz nie był nowotworem to czym był - możesz podać ten wynik histo.
U Belfast VR był
Cytat:
nowotworem rogowaciejącym cewki moczowej

U Baletki siostry ojca Breezera też były jakieś nowotwory
Cytat:
Baletka była operowana. Teraz dochodzi do siebie.

Guz był guzem powierzchownym. Po podaniu narkozy i zwiotczeniu mięśni, wyczułyśmy o wiele większy guz w jamie brzusznej. Oba zostały wycięte. Prawdopodobnie tłuszczaki, ale wycinki poszły na histo.


Czyli na pewno linia po Breezerze VR nie jest linią wolną od nowotworów.
 
     
Azi 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 3402
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Gru 12, 2010 17:00   
   Zwierzątka: Impuls ZR, Impet ZR, Kakashi ZR, Snoopy, Wypłosz i czterolatek


Evangelista napisał/a:
Na tym forum ogłaszane są wszystkie mioty, są relacje z wystaw, nie wiem czemu temat o dziedziczeniu miałby być na tym forum niewłaściwy.
a czemu miałby być właściwy?

W wystawach biorą udział wszyscy zainteresowani szczuromaniacy, maluchy z miotów SHSRP trafiają do wszystkich szczuromaniaków, ale decyzje o wyłączaniu linii podejmuje jedynie SHSRP.

Evangelista, Twoje posty są napastliwe i moim zdaniem mają na celu zdyskredytowanie SHSRP jako organizacji jawnie uwidaczniającej problemy w swoich liniach. To, że o nich mówimy, nie znaczy, że mamy obowiązek o nich mówić i nie znaczy że mamy obowiązek mówić o nich wszędzie.

Problemy linii poruszane są w naszym gronie, w celu ustalenia czy dane linie wykluczać, czy też nie. Dodatkowo każdy chętny na malucha ma prawdo dowiedzieć się o zdrowotności linii i tu hodowca jest zobligowany odpowiedzieć. Inaczej nie musi odpowiadać każdemu, ale może i bardzo bym Cię prosiła o lepsze nastawienie. Chyba, że nie mogę go uzyskać, wszak Twój ton, przypomina mi to pewnej osoby wykluczonej z SHSRP, która posiada obsesję na punkcie tego Stowarzyszenia. Mam nadzieje, że jednak się mylę ;)

Przypominam, że Twój post brzmiał:
Evangelista napisał/a:
Chciałabym, aby temat nie tyle był miejscem do dyskusji - przynajmniej na razie - a raczej miejscem gdzie można by zobaczyć jakie są nowotwory u szczurków, prześledzić , czy jakieś nowotworu powtarzają się w liniach a także zapoznać się z rokowaniami- w końcu jak podają wszystkie dostępne mi źródła większość nowotworów u szczurów to nowotwory łagodne.


a Ty sama dyskusję prowokujesz i to dyskusje an temat zdrowotności i ograniczania linii SHSRP, co nijak ma się do pierwotnego planu. Błagam. Dość podchodów i jadu. Nikt Ci nie każe nas lubić, ale bądź uczciwa sama ze sobą.

Co do Baletki - Baletka od początku miała problemy osobnicze natury hormonalnej, które najprawdopodobniej przeniosły się na jej układ rozrodczy i nie jest to mój wymysł, a konsultacje weterynaryjne z kilkoma weterynarzami. Linia Dexa (ojca Baletki i dziadka Breezera) jest rozbudowana mocno z Czechach i nie ma tam szczególnie dużej ilości nowotworów - w ogóle ich nie ma, z tego co wiem, więc bardzo Cię proszę o nie wchodzenie w nieswoje kompetencje.
_________________
W :serducho: : Gandalf, Bilbo, Frodka, Asfa, Dzika, Yavanna, Fniszka RT, Nessa, Fea RT, Moria, Bajaderka HF, Dafne z TM, Baletka z TM, Finka JR, Sasanka RT, Itsu SR, Ruda, Nastka, Irytacja SR, Luthien Tinuviel AB, Hipokryzja HF, Inazuma SR, Athame HF, Kagura HF, Muffinka HF
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 13