Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AngelsDream
Pon Mar 26, 2012 15:45
Nowotwory w liniach rodowodowych
Autor Wiadomość
Evangelista 



Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 29
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 11:54   Nowotwory w liniach rodowodowych

Ponieważ się zaofftopiło w temacie o pseudohodowcach, a takiego tematu na alloszczurze nie było, to niniejszym zakładam. Myślę, że temat będzie bardzo ciekawy, może łatwiej będzie przejrzeć na jakie nowotwory szczurki chorują i w jakim wieku.
Chciałabym, aby temat nie tyle był miejscem do dyskusji - przynajmniej na razie - a raczej miejscem gdzie można by zobaczyć jakie są nowotwory u szczurków, prześledzić , czy jakieś nowotworu powtarzają się w liniach a także zapoznać się z rokowaniami- w końcu jak podają wszystkie dostępne mi źródła większość nowotworów u szczurów to nowotwory łagodne.
edit 12.12.2010
Ponieważ wpisów praktycznie nie przybywa, za to często pojawia się potrzeba dyskusji choćby o dziedziczeniu nowotworów i kryteriach wycofywania linii rodowodowych w których nowowory wystąpiły postanowiłam rozszerzyć temat o dyskusje.

Bardzo też proszę o uzupełnianie wpisów.

Proszę o info wg wzoru

Imię szczura:
Przydomek hodowlany szczura:
Link do rodowodu lub wklejenie rodowodu w postaci miniaturki.
Wiek w którym zachorował:
Czy był operowany?
Czy było badanie histopatologiczne - jeśli tak proszę o wpisanie wyniku
jeśli nie proszę o wpisanie wstępnej diagnozy lekarza weterynarii, który szczurka leczył.
Czy szczurek przeżył operacje?
Czy były wznowy ( ponowne wystąpienie nowotworu w tym samym miejscu)? W jakim czasie od usunięcia guza się pojawiły? Czy było badanie histopatologiczne odrośniętego guza?
Czy były przerzuty?
Ile szczurek przeżył od momentu zauważenia guza?
Co było powodem śmierci szczurka.

Bardzo dziękuję za udział w ankiecie :) .

Ankieta przeznaczona jest dla wszystkich szczurków z przydomkami hodowlanymi , zarówno urodzonymi w Polsce jak i importowanymi z zagranicy. W ankiecie mogą ( i powinny) wziąć udział szczurki nierodowodowe rozmnożone w hodowlach, których dzieci uzyskały przydomki hodowlane.

Zapraszam :)
Ostatnio zmieniony przez Evangelista Nie Gru 12, 2010 11:30, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Hanka_i_Medyk 


Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 189
Skąd: Warszawa/Wrocław
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 12:04   
   Zwierzątka: Szczury


Takie pytania porządkowe: Czy "właściciele" szczurków mogą się tu dopisywać, czy temat jest przeznaczony li tylko dla hodowców? Czy potrzebna jest zgoda hodowcy na zamieszczenie informacji?
_________________
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
 
     
Evangelista 



Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 29
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 12:06   

Jak najbardziej mają wpisywać się właściciele szczurków i hodowcy, którzy wszak, też właścicielami szczurków są. SHSR zawsze podkreśla, że wszystko jest jawne, także nie sądzę, aby mogło mieć coś przeciw :) .
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lis 30, 2010 12:41   

To ja, tez porządkowo bardzo prosze o wpisywanie rodzajów guzów ZDIAGNOZOWANYCH przez weterynarza i/lub wyniki badania histopatologicznego.


U mnie:
Fragles Rat's Troop - guz pojawił sie w wieku 3 lat, nie był operowany z oczywistych przyczyn, szczur dożył 3 lat i 3,5 miesiąca. Linia dawno przed tym zablokowana.
U Bojara Chilli Lilly zrakowaciała tkanka w odnawiającym się ropniu. Linia niekontynuowana.
Reszta samców nie miała żadnych nowotworzeń.
Ostatnio zmieniony przez Viss Wto Lis 30, 2010 12:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 12:53   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Milo Rat's Troop
7.01.2008 - 28.02.2010

Guz pod brodą pojawił się w wieku 1 rok i 10 miesięcy, szybko rósł, biopsja wykazała podejrzenie mięsaka, operowany, histo nie wykazała nic niepokojącego (ale najprawdopodobniej był błąd). Po miesiącu guz zaczął odrastać, znów operowany, tym razem histo wykazała włókniako-mięsaka. Po 10 dniach znów się odnawiał. Zdecydowałam się nie operować.
Szczur został uśpiony w wieku 2 lat i 1 miesiąca, bo guz był już za duży.

Linia jeszcze przed pojawieniem się guza u Milusia została wycofana. Żaden szczur z linii nie został nigdy rozmnożony.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
Ostatnio zmieniony przez quagmire Śro Gru 01, 2010 11:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 13:50   
   Zwierzątka: ogony


Iskierka Rat's Troop
W wieku 10 miesiecy zachorowala na gruczalokowlokniaka. Podczas operacji zostala tez wykastrowana. Histopatologiczne badanie wykazalo, ze byl to zwykly gruczolakowlokniak, bez tendencji do naciekania i zlosliwienia sie.
Wznow nie bylo z oczywistego powodu (kastracja). Po kastracji nawet nie pojawily sie cysty mlekowe.
Umarla w wieku 2 lat i 10 miesiecy na nowotwor nerki - stwierdzony po smierci (uspiona zostala w momencie, gdy nowotwor zaczal ropiec). Nie zostal on dostatecznie wczesnie zdiagnozowany (byl niewidoczny), a gdy stwierdzono zmiany w nerce, bylo juz za pozno na operacje (anemia). Dokladne badanie guza nerki bylo niemozliwe - nerka w stanie rozpadu.

Indi Rat's Troop
Pierwsze gruczolaki sutka pojawily sie w wieku 2 lata i 4 miesiace. Nie zostaly operowane, bo mala miala problemy natury oddechowej. Z czasem uroslo duzo gruczolakow, prawie przy kazdym sutku. Uspiona z powodu duzych gruczolakow.
Gruczolaki zostaly stwierdzone po smierci (sekcja).
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lis 30, 2010 14:04   

Ori Rat's Troop 3.01.08 - 26.03.2010
w lipcu 2009 pojawił się guz w pachwinie, Ori została zoperowana pod koniec września. histopatologia potwierdziła diagnozę, to był tłuszczak. niestety kilka dni po operacji pojawił się kolejny guz, tuż obok szwów po zabiegu. Ori miała mieć kolejną operację w marcu, niestety jej stan ogólny (wynikający z wieku, miała 2 lata i prawie 3 miesiące) nie był najlepszy, Ori była za słaba by znieść kolejną narkozę.

o ile dobrze pamiętam miot O był dalej rozmnażany.
 
     
Ren
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lis 30, 2010 14:53   

Offtop został wycięty, proszę zamieszczać tylko informacje o szczurach.
 
     
Hanka_i_Medyk 


Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 189
Skąd: Warszawa/Wrocław
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 19:23   Re: Nowotwory w liniach rodowodowych
   Zwierzątka: Szczury


Omega Emerald Moon ur. 2009-07-11

Pierwszy guz w wieku 1 rok i 1 miesiąc (2010-08-13). Operowany przez dr Astachow (Elwet) po rozpoznaniu guza gruczołu mlekowego prawego pierwszego. Operacja przebiegła bez zakłóceń.
Wyciąg z histopatologii: [...] widoczne rozrośnięte zraziki gruczołowe sutka o prawidłowej architekturze, poprzedzielane zwłókniałą tkanką łączną. [...] we wszystkich gruczołach wykazano obecność warstwy komórek mioepitelialnych. Zmiany mają charakter rozrostowy, bez [...] cech złośliwości.
Kolejny guz (nie jestem w stanie stwierdzić, czy w tym samym miejscu - za dużo mieliśmy guzów po drodze...) pojawił się po ok. 1,5 miesiąca. Operacja 2010-10-28, potem długie leczenie po zerwaniu wszystkich szwów... Na wyniki histopatologii wciąż czekamy, a z opisu lekarza wynika, że rósł bardzo szybko (1/4 w ciągu 2dni), tęgawy, nieregularny, słabo przesuwalny od podłoża. Węzły chłonne b/z, RTG klatki piersiowej b/z.

Nowych guzów, szczęśliwie, nie widać, ale nie wiadomo, czy nie ma żadnych przerzutów. Póki co mała ma się dobrze, jest ruchliwa, je normalnie i nie daje sobie w kaszę dmuchać ;)
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 19:45   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Off-Topic:
Miot O EM - z mojej strony, po Orinoko (mioty K i Ro) - nie jest już rozmnażany, linia została zastopowana, ze względu na problemy w miocie El EM.
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 20:06   

Off-Topic:
Ja tylko dodam, że linia po EL'kach ma obserwacje do 1,5 roku.
To znaczy, że nie miałam dotychczas genetycznych podstaw do zawieszenia linii :wink: ale dla spokoju własnego sumienia jak i przyszłych domków podjęłam 'hodowlaną' decyzję, że ostatnie mioty z EL'kowymi przodkami są pod obserwacją do ukończenia 1,5 roku. Jak wiadomo w tym wieku samiczek już się nie rozmnaża więc jeśli obserwacja przebiegnie pozytywnie zostaną one pociągnięte po wybranych samcach :wink:
Pisząc "ostatnie mioty z EL'kowymi przodkami" mam na myśli miot Q EM, P i Ro AR czy F SR.

Na przykładzie: mając w kolejności miot EL, O, Q EM, gdy miot Q ukończy 1,5 roku i wszystko będzie okej będzie mogło dojść do rozmnożenia samca z miotu O lub/i Q EM :wink:
_________________

 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 20:08   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Off-Topic:
Mi właśnie chodziło o to, ja to zastopowałam bo tak chciałam, dla bezpieczeństwa, a nie, bo musiałam. :P
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 20:45   

ja niestety muszę pisać na raty bo wszystko wysyłam do L. a nie wszystkiego robię ksera, niestety..

Asterixin Erinomainen 06/06/2008 - 29/07/2010 - 2 lata, 1 miesiąc, 23 dni
zachorowała w wieku 2lat i jednego miesiąca - pojawił się wieki ropień - nie wiem dokładnie kiedy, nie było mnie w domu przez tydzień, kiedy wróciłam już był. Ropień był czyszczony, ale z uwagi na miejsce nie dało się tego dobrze oczyścić, po tygodniu wetka zdecydowała się na ciachnięcie. wynik histopatologii : rak płaskonabłonkowy, rogowaciejący z martwicą i towarzyszącym zapaleniem - wg 2 wetek zaczęło się od ropnia, który zrakowaciał.
Rana się babrała. Bezpośrednią przyczyną śmierci była infekcja która z rany dostała się do mózgu.
Wg lek wet nie jest to sprawa przenoszona genetycznie.
 
 
     
magnes 
na lodówkę



Dołączyła: 05 Lut 2008
Posty: 3008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 21:03   

Draco Ratteria Rataty

28.03.2008-14.02.2010
W wieku roku i siedmiu miesięcy miał wycinanego guza, który urósł mu na boku. Był to newiakowłókniak. Nie było wznowy guza. Draco zmarł z powodu bakterii w stadzie.
_________________
ze mną: :3 ) Bolek, =^..^= Totoro(??.06.2011)
na zawsze w :serducho: Franek (??.06.2008-09.02.2009), Zdzisio (??.11.2007-21.05.2009), Drakuś Ratteria Rataty (28.03.2008-14.02.2010), Dino Happy Feet (18.04.2009-01.04.2010),
Qremkline Qundelek Anahata (03.06.2010- 11.07.2010) Zenek (??.01.2009-17.07.2010), księżniczka Mrimblanka(??.03.2010-25.01.2012), Hěmiómil Beris(23.08.2010-05.02.2013) Qiỹlilóoy Anahata(03.06.2010),
 
 
     
Evangelista 



Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 29
Wysłany: Śro Gru 01, 2010 20:32   

a jakie nowotwory były u Elek ?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 13