Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Lamblioza - choroba (pasożyty w ukł. pokarmowym)
Autor Wiadomość
Uria 
Obserwator



Dołączyła: 17 Paź 2008
Posty: 19
Skąd: Bydgoszcz / Olsztyn
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 15:10   Lamblioza - choroba (pasożyty w ukł. pokarmowym)
   Zwierzątka: Szczuraski


Witam. Zaobserwowałam u swojej (wówczas świerzo nabytej, dziś już 'św. pamięci') szczurci dzikie podskoki i drapanie się w bok. Zaniepokojona poszłam do weta. Po tych dziwnych zachowaniach, osłuchaniu i zapytaniu o konsystencję bobków (bywały CZASEM miękkie i mocno śmierdzące, gdy się zestresowała (wiadomo nowe otoczenie i była sama) - co nieomieszkałam mu dodać) wet stwierdził lambliozę u mojej szczurci.

Po jakimś czasie połączyłam 1 szczurcię z inną młodą samiczką. Poprzednia się troszkę uspokoiła (myślę, że przez towarzystwo nowej żywszej współlokatorki). Praktycznie po kilku godzinach druga zaczęła mi skakać jak głupia bez ostrzeżenia pionowo w górę, później dziko po klatce i drapać się w ten sam bok ;]
hm... odczekałam kilka dni i poszłam do tego samego weta - znów stwierdził lambliozę i podał im coś doustnie.

Po przeczytaniu topicu o rujce jestem skłonna bardziej podpisać te dziwne objawy pod rujkę (w koncu to młode samiczki). Sama nie wiem, co myśleć i czy wierzyć wetowi. W Bydgoszczy nie ma speca od małych zwierzaczków. Do wątpliwości skłania mnie również fakt, że nie znalazłam nigdzie na forach o szczurach wzmianki o tej chorobie... a i nie chce niepotrzebnie faszerować moje maleństwa jakimiś świństwami.

Właściwie chciałam zwrócić się do was z zapytaniem:
1. Czy to częste u gryzoni, że dopadają ich lamblie? (wierzyć mi się troszkę nie chce w to, że wg. weta znakomita większość gryzoni przychodzących do klinik ma tę chorobę)
2. Jeżeli komuś z was wet zdiagnozował lambliozę u ogonka - jakie miał objawy?

EDIT@
Poprawiłam już nazwę: z 'lambrioza' na 'lamblioza'.
Ostatnio zmieniony przez Uria Śro Lis 19, 2008 16:24, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 15:18   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Uria, ja się wczoraj dowiedziałam, że szczury należy odrobaczać niemal tak często jak psy... Z deka się zdziwiłam, ale powiedzmy, że pan doktor był z tych "ciekawych". Upewniłam się dziś i wiem już, że iwermetyna działa na część endopasożytów, ale tylko nicieni. [Niech ktoś mnie poprawi, jeśli się mylę.]

O lambii znalazłam tyle:

Cytat:
Profilaktyka zarażenia polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej oraz żywienia. Pamiętajmy, że muchy, szczury, myszy, a także prusaki mogą przenosić cysty pasożyta.

Lambliozę leczy się Tindazolem lub Metronidazolem.


I jeszcze to: http://www.lecznica-homeopatia.pl/porada19.html
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 15:19   
   Zwierzątka: ogony


Uria, lamblioza jeśli już. Przez "l".

Nigdy nie słyszałam o lambliach u szczura. Wydaje mi się, że należałoby zrobić badanie kału. Inaczej, to wiesz... Stres-kupy są miękkie i śmierdzące io niczym innym nie świadczą. Szczurki drapią się normalnie, tak jak ludzie np. po głowie. A skoki -może to rzeczywiście rujki?

Ratguide na temat lamblii milczy.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Anouk 


Dołączyła: 28 Wrz 2008
Posty: 1912
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 15:25   

Uria napisał/a:
Zaobserwowałam u swojej (wówczas świerzo nabytej, dziś już 'św. pamięci') szczurci dzikie podskoki i drapanie się w bok.

Uria, dzikie podskoki i drapanie się w bok chyba są u szczura normalne :wink: W każdym razie wszystkie 3 szczurki które w swoim życiu miałam się tak zachowywały. Drapanie się: szczurki myją się :) Dzikie podskoki: Szczur to ruchliwy zwierz. Gdy ma dużo miejsca do biegania i skakania (np. podczas wypuszczania z klatki) wariują i skaczą. A może to rujka... :wink: Kupki: ze stresu. Gdy kupowałam jakiegokolwiek szczura, na początku robił na mnie dużo miękkich kupek :]
Uria napisał/a:
Czy to częste u gryzoni, że dopadają ich lambrie?

Jeżeli wet zna się na rzeczy, to prawdopodobnie wszystkie moje ciury cierpią na lambliozę. Jednak wątpię, żeby tak często szczury miały pasożyty układu pokarmowego :wink:
 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 15:28   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Mimo mojej wielkiej solidarności ze wszystkimi kolegami po fachu...
Określę to krótko - żenada! :?

Stwierdzić lambliozę tak o... wg widzimisię?
Częste u gryzoni?
Hmm... :roll:

Off-Topic:
Choć ostatnio wetka spojrzała na kota mojej kumpeli, na oko stwierdziła świerzbowca w uszach i dała atecortin do wpuszczania (który oczywiście na świerzbowce nie działa - jeśli już w ogóle takowe tam były)... Ręce opadają... :/
 
     
Uria 
Obserwator



Dołączyła: 17 Paź 2008
Posty: 19
Skąd: Bydgoszcz / Olsztyn
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 15:30   
   Zwierzątka: Szczuraski


Podniosłyście mnie na duchu :o

Dla pewności kiedyś w wolnej chwili przejdę się do weta lub jakiegoś laboratorium i oddam bobki wszystkich moich kudłatków do przebadania.
Ostatnio zmieniony przez Uria Wto Lis 18, 2008 15:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 15:31   
   Zwierzątka: ogony


Uria, badanie kału nie zaszkodzi (zwykle lecznice współpracują z analitykami).
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 15:39   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Trzeba tylko zaznaczyć, że sie chce badać w kierunku lambliozy (giardiozy) - bo takie badanie się różni od standardowego. Konieczne jest barwienie i ogląda się pod innym powiększeniem. :wink:
 
     
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 22:18   

Hmm to ja może z ciekawości mojej mamie dam do zbadania bobki dziewczyn. Mateczka pracuje na analityce i toksykologii. Co by jeszcze z kupy można było sprawdzić?
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
 
     
pituophis 
( . )( . )


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 1431
Wysłany: Śro Lis 19, 2008 14:30   
   Zwierzątka: węże, koty, jeż, rogatki, eublefary i sporo gryzoni


Cytat:
Zaobserwowałam u swojej (wówczas świerzo nabytej, dziś już 'św. pamięci') szczurci dzikie podskoki i drapanie się w bok. Zaniepokojona poszłam do weta. Po tych dziwnych zachowaniach, osłuchaniu i zapytaniu o konsystencję bobków (bywały CZASEM miękkie i mocno śmierdzące, gdy się zestresowała (wiadomo nowe otoczenie i była sama) - co nieomieszkałam mu dodać) wet stwierdził lambliozę u mojej szczurci.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

"Ciekawy" sposob diagnozowania chorob ukladu pokarmowego, nie ma co :roll:

W zyciu nie stwierdzi sie po tym lambliozy. Nie slyszalem tez o tej chorobie u hodowlanych gryzoni, jedyne zwierzeta, u ktorych przypadek zachorowania znam to... malpy. Mysle, ze nigdy nie nalezy juz do tego weta zagladac...
_________________
Love is a flaw, love never completely under will :]
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Lis 19, 2008 14:43   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Tak w ogóle to moje szczury, zwłaszcza młode, jak mają głupawkę to dziko skaczą i drapią się po bokach :P
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
pituophis 
( . )( . )


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 1431
Wysłany: Śro Lis 19, 2008 14:51   
   Zwierzątka: węże, koty, jeż, rogatki, eublefary i sporo gryzoni


Moje fuzzy mialy wiec ciezka przewlekla lamblioze.

Wole nie myslec, co by sie stalo, gdyby do tego lekarza pojsc z naprawde chorym gryzoniem...
_________________
Love is a flaw, love never completely under will :]
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Lis 19, 2008 14:56   

pituophis napisał/a:
Moje fuzzy mialy wiec ciezka przewlekla lamblioze.
dokładnie to samo pomyślałam. :D Plus jeszcz wszystkie rozbrykane dzieciaki i samiczki z rujką odfruwajką. ;)

Ja słyszałam, że lamblioza jest raczej ludzka, nie zwierzęca. Co prawda odzwieręca, ale na kilka psów moich rodziców (żyjących w domu z ogrodem i łąkami) żaden nigdy nie miał. U nas w badaniu też nikomu nie wyszły lamblie.
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Lis 19, 2008 14:57   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


W ogóle pamiętajmy, że nie da się takich rzeczy stwierdzić bez badania kału. Więc tak to sobie można gdybać. Weta dodałabym do niepolecanych będąc na miejscu autorki tematu.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Śro Lis 19, 2008 14:58   

Off-Topic:
Sugerowałabym pewną korektę w nazwie tematu. Lambioza to nazwa choroby, a nie pasożyta. Pierwotniak ją wywołujący nazywa się lambia intestinalis. Oczywiście to tak tylko gwoli ścisłości.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 12