Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana sierści
Autor Wiadomość
CzarneSłoneczko 



Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 72
Skąd: podlaskie
Wysłany: Nie Lis 02, 2008 20:09   Zmiana sierści
   Zwierzątka: Bardzo Dużo:)


Jest taki piękny okres w życiu młodego szczura który nazywa się (nie wiem czy fachowo) zmianą futra, czyli porastanie miękkiego puszku „dorosłą”, ościstą okrywą. Fajne to jest bardzo, najpierw się na boczkach pojawia, potem idzie do góry, w końcu tylko łepek zostaje, potem od oczu do końca i szczur zmienił kolor (zwłaszcza husky).
Ilekroć to obserwuje, jestem pod wrażeniem tego procesu, ale niestety w obecnym stadzie nie dane mi było: bo na wacikach nie widać, fuzzów nie dotyczy a czarne dostałam już ofutrzone.
Wcześniej widziałam i przezywałam ze szczurem proces ofutrzania się na dorosło, ale niestety zapomniałam zapamiętać w jakim to się dzieje wieku :D
Chyba jakieś 2-3 miesiące, conie?
Jak ktoś wie, to niech pisze, bo to dla mnie ważna informacja :)
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Sob Mar 24, 2012 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Nie Lis 02, 2008 21:57   

CzarneSłoneczko, szczur zaczyna się ofutrzać na dorosło koło 2 miesiąca życia. Zmiana trwa mniej więcej 3 tygodnie. :)
 
     
CzarneSłoneczko 



Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 72
Skąd: podlaskie
Wysłany: Nie Lis 02, 2008 22:48   
   Zwierzątka: Bardzo Dużo:)


Ha! Czyli dobrze pamiętam. W 2gim miesiącu zaczyna, w 3cim kończy. Dziękuję Viss
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Nie Lis 02, 2008 22:55   

Potwierdzam, moje maluszki właśnie przechodzą zmianę sierści. Wszędzie są włosy ;) . Wyprałam tunele i domki z naszymi rzeczami i mam teraz owłosione bluzki :P .
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Gość

Wysłany: Nie Lis 02, 2008 23:16   

a wasze rzeczy nie smierdza? ;p
sory za pytanie, ale ja piore hamaki i szmatki raz w tygodniu, zmianiam dwa-trzy razy, w 90 stopniach, a i tak troche czuc.
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Lis 03, 2008 00:59   

Off-Topic:
Zazwyczaj nie śmierdzą, to zależy od tego, z czego są zrobione szczurze szmatki. Żeby pozbyć się zapachu z polarowych "elementów" wystroju wystarczy 40 st, przy mocno zabrudzonych 60, z innymi nie jest tak łatwo i czasem zapach zostaje ;) , dlatego nasze rzeczy prawie zawsze są prane osobno, tym razem wyjątkwo wyprałam razem.
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Lis 03, 2008 09:46   

Off-Topic:
katasza, to zalez od materiału. Bawełna i podobne potrafia bardzo przyswajac zapach. :? Ja mam wszystko z grubego sztucznego materiału i nic nie zaśmierdł, nie czepia się go tez sierść. :)
 
     
ciacho 



Dołączyła: 14 Maj 2008
Posty: 217
Skąd: Stargard
Wysłany: Śro Lis 05, 2008 23:31   

a ja mam pytanko związane z futerkiem, czy szczury na czas zimy mają więcej futra?
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lis 06, 2008 09:41   

ciacho, tak. Najczęsciej zmieniają trochę futro na zimowe. Nie jest to typowe linienie sezonowe, ale jednak zmiany są. :) Gromadzą tez tłuszczyk na zimę. ;)
 
     
wuwuna 



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Kwi 2008
Posty: 9886
Skąd: warszawa
Wysłany: Czw Lis 06, 2008 12:31   
   Zwierzątka: Koronolo i jego królestwo


CzarneSłoneczko napisał/a:
Chyba jakieś 2-3 miesiące, conie?
Jak najbardziej przy normalnie rozwijających się szczurach :wink:

Ja wzięłam na tymczas głodzone ogony to samce ( dlatego, ze wcześniej je wzięłam ) zaczęły zmieniać sierść około 4- 4,5 miesiąca
A samiczki teraz mają już 5 miesięcy i dopiero teraz powolutku zmienia im się sierść na dorosłą...
_________________

Szczurkowe Laleczki

w bajkowej krainie do której i ja zmierzam...Aweszelle, Wowo, Ydżynty, Reggae, Ingraadu, Gunnar, CH.P.Ramudilka, Uoi, Wuneczka, Mastomys, Qremkline Qundelek, Bowdaraża, Xibbula, Kóelkonos, Tepikól, Góró Jokómkel, Gygymeszl, Gymýmmöl, Flip, Umúmrúl, Champion, Raś, Hebreebreel, Werdamerda, Enty Emiśmiś, Diópiószele, Charlie, Gín Géžužůý, Awwu, Bůxůwůxib, Umumul, Uau-uu, Dżyliki, Ju-Wu-Tumpek
 
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Czw Lis 06, 2008 13:54   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Z tego co zauważyłam, to szczury potrafią jeszcze zmieniać futro na dorosłe nawet po 3-cim miesiącu życia, chociaż nie wiem, od czego to zależy ;) .

Szczury nie przechodzą takiej typowej sezonowej zmiany futra, jak np. wolnożyjące koty lub psy ;) . Tak jak pisała Viss - na zimę mogą utyć i ich futerko może zrobić się trochę grubsze (latem trochę linieją), ale nie jest to raczej "rzucająca się w oczy" zmiana ;) .

Najczęściej intensywne gubienie futra jest spowodowanie brakiem witamin lub pasożytami ;) .
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
myaku 
samo zuo



Dołączyła: 17 Lut 2007
Posty: 298
Skąd: Ełk/Bielefeld
Wysłany: Pią Sty 02, 2009 20:36   
   Zwierzątka: pies


Ja mam dwa husky, zmieniały futro na jaśniejsze gdzieś do 6 miesiąca może, teraz mają ponad rok i nic się nie zmieniło :P
_________________
już ni ma...
 
 
     
tamiska
[Usunięty]

Wysłany: Pią Sty 02, 2009 20:55   

Niektore husky jasnieja, niektore cieminieja. Moje dwa huskulki ciemnialy, a teraz jeden zbrazowial.
 
     
Mrówa 



Dołączyła: 11 Sie 2008
Posty: 294
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią Sty 02, 2009 22:11   
   Zwierzątka: szczury, psy, koty...


moja husky jaśnieje już ponad miesiąc... :roll:
sierść przy ogonku ładnie jej się już wybarwiła i widzę ,że będzie prawie wacikiem. :mrgreen:
_________________
:mysza: Haku Zabuza Ringo Ben Sokrates Sho :mysza:
 
 
     
marcinfcc 


Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 15
Skąd: Tarnów
Wysłany: Sob Kwi 04, 2009 20:26   
   Zwierzątka: OLO


czyli jak mój szczur gubi futro a ma ok 2mc do 3 mc to jest normalne?
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 12