Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Layla
Wto Lip 07, 2009 17:40
Dodatkowe drzwiczki w klatce
Autor Wiadomość
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sie 18, 2008 23:26   Dodatkowe drzwiczki w klatce
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Kilka razy już się mnie pytano co zrobić aby w wiewiórce lub innej klatce z mikroskopijnymi drzwiczkami dało się wygodnie operować bez demontażu z kuwety. Najprościej oczywiście jest dorobić dodatkowe drzwiczki lub powiększyć te istniejące.

1. Musimy wyciąć dziurę w ścianie klatki. Nie powinno być z tym większego problemu, tylko trzeba uważać aby nie osłabić za bardzo całej konstrukcji. Odradzam drzwiczki bliżej niż 3 pręty od krawędzi i większe niż 75% powierzchni ściany klatki.

2. Potrzebujemy nowe drzwiczki:

2.1. Najprościej jest użyć gotowych drzwiczek ze starej klatki, ale trzeba je mieć :]

2.2. Można drzwiczki zrobić z drutu i siatki ocynkowanej, na podobieństwo firmowych, ale to dosyć skomplikowane i czasami mało trwałe rozwiązanie.

2.3 Trzecią możliwością jest zrobienie drzwiczek z plexi. Poniżej marnej jakości szkice:



Przy większych drzwiczkach można użyć dwóch zawiasów lub jednego długiego. Samo mocowanie na śruby jest dosyć podobne do tego, które zastosowałem w naszych klatkach:



3. W drzwiczkach z plexi można wywiercić dziury dla wentylacji i aby ogony mogły się wspinać. Zamknięcie drzwiczek pozostawiam waszej inwencji, podpowiem tylko, że śruby i drut ocynkowany są tutaj niezastąpione.

Co do zdjęć takich drzwiczek z plexi, to niestety mojego autorstwa ich nie będzie, bo już przerobiłem nasze klatki tak, że otwierają się całe fronty. Jednak nie polecam takiego rozwiązania bez solidnego stelaża.
Ostatnio zmieniony przez Asaurus Wto Sie 09, 2011 17:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
LunacyFringe 
lucyfer



Dołączyła: 10 Sie 2007
Posty: 2045
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto Sie 19, 2008 09:40   
   Zwierzątka: 3 x szczur , pies


Asaurus, kocham Cię :mrgreen: :serducho:
_________________
Kto chce, szuka sposobu; kto nie chce, szuka powodu.

ze mną : Serge Pandemonium, Fetysz, Maniek i Milva
za TM [*]: Felek, Pysio, Albin, Seth, Dante, Nero, Luno, Mefit, Isei, Kornel, Fenomen, Hector
Lucyferkowe Ratsy
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lut 10, 2009 11:43   

Ja mam prośbę do Asaurusa lub jego Wybranki. :) Temat jest świetny i bardzo pomocny, ale zdjęcia niestety wyparowały. Czy moglibyście te zdjęcia odnaleźć lub jakoś inaczej reaktywować ten temat? :)
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Lip 06, 2009 20:33   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Otwieram na prośbę jednej z userek ;)
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
idaa 



Dołączyła: 05 Kwi 2008
Posty: 745
Wysłany: Wto Lip 07, 2009 21:06   
   Zwierzątka: 7 myszek, 1 świń, 2 chomiki, 2 psy i kocica


Wreszcie powiększyłam drzwiczki w mojej "wiewiórce".
Potrzebne materiały:
- kratka (u mnie kratka podłogowa z „wiewiórki”)
- szczypce do cięcia drutu
- szczypce do wyginania
- pilnik
- podkładki, śrubki, motylki, wygięte blaszki na zamki



Wszystkie obcięte końcówki drutów trzeba dokładnie upiłować. Jest jeden minus. Podczas przecinania i spiłowywania uszkadza się ocynk. Podejrzewam, że w tych miejscach będę kłopoty z rdzą. Ma ktoś pomysł, jak to zabezpieczyć?
_________________
Za TM
Hektor[*]&Rodney[*]
 
     
Kajeczkaaa 



Dołączyła: 31 Sty 2009
Posty: 43
Wysłany: Śro Lip 08, 2009 00:17   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koszatniczki, Szynszyl, Hodowla myszy i jeży


Dziękuje ci bardzo za pomoc :serducho: , jak tylko powiększe swoje także wstawie fotki. Planuje tylko inne zamykanie i w tych dużych drzwiczkach zamontować te małe oryginalne. :mrgreen:
Zastanawia mnie tylko czy brałaś część kratki z brzegu czy z środka? :?:
_________________
http://jez.pigmejski.glt.pl

Nasz Fotograf
http://veritas.photography.glt.pl

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości" - Terry Pratchett
 
     
idaa 



Dołączyła: 05 Kwi 2008
Posty: 745
Wysłany: Śro Lip 08, 2009 08:45   
   Zwierzątka: 7 myszek, 1 świń, 2 chomiki, 2 psy i kocica


Wzięłam część kratki z brzegu. Mniej cięcia, mniej pracy, bo odcinasz druty tylko z jednej strony. Trzy elementy nośne (te grube druty). Dzięki temu została mi jeszcze druga taka sama część kratki. Przy powiększaniu otworu wzięłam pod uwagę otwór po starych drzwiczkach. Gdybym wcześniej spytała Asaurusa, drzwiczki mogłyby być jeszcze większe :( . Jeśli uda mi się załatwić drugą kratkę podłogową, to te jeszcze powiększę :mrgreen: . Zauważyłam, że szczurasy zdecydowanie wolą te większe drzwiczki.
_________________
Za TM
Hektor[*]&Rodney[*]
 
     
Kajeczkaaa 



Dołączyła: 31 Sty 2009
Posty: 43
Wysłany: Śro Lip 08, 2009 11:34   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koszatniczki, Szynszyl, Hodowla myszy i jeży


Ahh dzieki bo właśnie ten pierwszy segment jest szerszy więc się jeszcze naprzymierzam przed cięciem.
Co do kratki mogę popytać znajomych może ktoś ma do oddania. Tylko napisz mi jeszcze skąd jesteś, ale to już na PW. Pewnie kosztowało by cię to max. tyle, co przesyłka. :mrgreen:
Swoją drogą też bym chętnie jeszcze drugą taką chciała to bym zrobiła im takie duże też na suficie :D
_________________
http://jez.pigmejski.glt.pl

Nasz Fotograf
http://veritas.photography.glt.pl

"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości" - Terry Pratchett
Ostatnio zmieniony przez H. Śro Lip 08, 2009 11:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
magnes 
na lodówkę



Dołączyła: 05 Lut 2008
Posty: 3008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lip 15, 2009 18:54   

(link do Allegro nie działa - zostawiam post z uwagi na to, że kolejne odnoszą się do niego)
czy w takiej wolierze jak ta da sie powiększyć drzwiczki?
_________________
ze mną: :3 ) Bolek, =^..^= Totoro(??.06.2011)
na zawsze w :serducho: Franek (??.06.2008-09.02.2009), Zdzisio (??.11.2007-21.05.2009), Drakuś Ratteria Rataty (28.03.2008-14.02.2010), Dino Happy Feet (18.04.2009-01.04.2010),
Qremkline Qundelek Anahata (03.06.2010- 11.07.2010) Zenek (??.01.2009-17.07.2010), księżniczka Mrimblanka(??.03.2010-25.01.2012), Hěmiómil Beris(23.08.2010-05.02.2013) Qiỹlilóoy Anahata(03.06.2010),
Ostatnio zmieniony przez limomanka Pią Maj 23, 2014 08:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
marla
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lip 16, 2009 15:08   

zdaje mi się, że skoro jest wzmacniana na łączeniach, to bez problemu można dorobić drzwiczki, nawet cały bok mogłabyś zrobić otwierany. ale poczekaj z tym na wypowiedź kogoś, kto bardziej zna się na rzeczy.
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 16, 2009 15:57   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Magnes, wszystko się da tylko pytanie jakim kosztem. W wolierze ze stelażem można całą ścianę z prętów zamontować na zawiasach i zapinkach, jednak zawsze będzie problem ze szczelnością na krawędziach. Szczur będzie mógł podważyć ścianę w rogu i zwyczajnie wyleźć. Trzeba by minimum 2-3 zawiasy na jednej krawędzi plus 2-3 zapięcia po przeciwnej stronie i po 1-2 na górze i dole. Jako zapięcie mogą służyć nakrętki motylkowe na kątownikach lub jakieś patenty do szafek kuchennych lub innych mebli. Tak czy inaczej na pewno w wolierze nie wycinałbym dodatkowych drzwiczek w ścianie tylko całą otwierał a to wiąże się z wierceniem w stelażu, który może być ciężki do obróbki i wyjątkowo łatwy do uszkodzenia.

Cały problem polega na tym, że na rynku nie ma dobrze zaprojektowanych klatek ani wolier, poza tymi robionymi na zamówienie więc planując zakup nowej woliery czy dużej klatki warto się zastanowić nad taką zrobioną na zamówienie niż kombinowaniem nad przeróbkami nowych wolier.
 
 
     
magnes 
na lodówkę



Dołączyła: 05 Lut 2008
Posty: 3008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 16, 2009 20:24   

Asaurus napisał/a:
planując zakup nowej woliery czy dużej klatki warto się zastanowić nad taką zrobioną na zamówienie niż kombinowaniem nad przeróbkami nowych wolier
kupując woliere nie pomyślałam o tym, nie sądziłam że to będzie tak uciążliwe :wink:
Asaurus, dziekuję za odpowiedź :mrgreen:
_________________
ze mną: :3 ) Bolek, =^..^= Totoro(??.06.2011)
na zawsze w :serducho: Franek (??.06.2008-09.02.2009), Zdzisio (??.11.2007-21.05.2009), Drakuś Ratteria Rataty (28.03.2008-14.02.2010), Dino Happy Feet (18.04.2009-01.04.2010),
Qremkline Qundelek Anahata (03.06.2010- 11.07.2010) Zenek (??.01.2009-17.07.2010), księżniczka Mrimblanka(??.03.2010-25.01.2012), Hěmiómil Beris(23.08.2010-05.02.2013) Qiỹlilóoy Anahata(03.06.2010),
 
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 01:36   

Czy wiecie gdzie zdobyć "materiał" do dorabiania większych drzwiczek? Do klatki, która ma otwierany dach na zewnątrz. Urządzałby mnie właśnie taki dach (ale jak kupić go osobno :roll: ) albo coś innego, co by się nadało. Nie mam żadnej starej klatki, kratki znad kuwety itp.
Chyba że użyłabym własnego dachu, a zamiast tego zakryła klatkę czymś innym (ale czymś co też umożliwia dostęp od góry, bo tamtędy wkładam jedzenie itp.)
Jakieś propozycje? :wink:

usunęłam niedziałający link - limomanka
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
Ostatnio zmieniony przez limomanka Pią Maj 23, 2014 08:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Małpa 
Dawniej maartuusiaa94



Dołączyła: 17 Sty 2010
Posty: 228
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 09:30   
   Zwierzątka: <: )~ Jamal, Za TM: Joyuś ;((


Można kupić siatkę ocynkowaną do budowy wolier.
( tak myślę....)
_________________
Moje ogonki:
Jamal standard standard black capped.
Za TM: ;(
Joy dumbo velveteen black silvered niest. irish.

[/url]
 
 
     
cytryn007 



Dołączyła: 09 Lis 2009
Posty: 1017
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 18:32   
   Zwierzątka: zero:(


także powiększyliśmy drzwiczki w naszej wiewiórce i także za pomocą kraty nad kuwetę. zdjęcia słabe bo komórką, jak dorwe cyfrówkę to zmienie na lepsze.
_________________
Nie boję się obietnic, nie lękam się zazdrości, nie dbam o nagrody kpię z przyzwoitości...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 15