Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Proso i różne jego gatunki w diecie szczurów - temat ogólny
Autor Wiadomość
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Sty 24, 2007 11:19   Proso i różne jego gatunki w diecie szczurów - temat ogólny

Widzę, że niektózy dodaja proso. Czy ogony to w ogóle jedzą?
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Pon Lis 19, 2012 21:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Śro Sty 24, 2007 11:24   
   Zwierzątka: kotka Puma


Moje tak, zwłaszcza to czerwone z mieszanki nasion HP - bardzo polecam tą mieszankę, ale najlepiej dawać ją osobno, bo ziarenka są malutkie i ogony najpierw ich nie zauważają :)
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lip 13, 2007 15:28   Proso

Baaardzo polecam proso senegalskie. Sprzedają na wagę (allegro) albo w opakowaniach, dla papug, np. Vitapolu (o dziwo b. dobra jakość). Wszystkie szczury mają teraz hopla na punkcie tych ziaren. Dziewczyny w ciągu jednego dnia opitoliły całą gałązkę, nawet wyjściem z klatki nie były zainteresowane!
Ostatnio zmieniony przez falka Czw Wrz 13, 2007 10:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Izabela 
zwierzomaniaczka


Dołączyła: 18 Gru 2006
Posty: 610
Skąd: Lublin
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 19:15   
   Zwierzątka: ogonki, smok


Potwierdzam - to bardzo fajny smakołyk dla ogoniastych i dla papug :) Jednak przestrzegam przed kupowaniem tego prosa z nieznanego źródła - źle przechowywane może stanowić doskonałe środowisko dla grzyba, zwanego aspergillusem, co z kolei prowadzi do bardzo poważnych chorób układu oddechowego. Bardzo narażone są na to ptaki z racji wrażliwego układu oddechowego, jednak ssaki też, niestety.
Jestem też userem forum papuziego i tam zdarzyły się już przypadki aspergilozy u ptaków po zakupie tzw. taniego prosa senegalskiego, więc dlatego o tym piszę.
Lepiej kupić proso drożej, ale z pewniejszego źródła. Ja np. kupiłam ostatnio po 12 zł. za kg w sklepie hodowlapapug.pl Polecam - bardzo ładne kłosy. Mają tam też karmy Versele Laga (na pewno dla papug, więc może też dla gryzoni, nie pytałam). Mają też bardzo dobrej jakości ziarno na wagę. Nie wszystko to jest wyszczególnione na stronie sklepu, ale poprzez emaile można się dopytać, co mają poza rzeczami widocznymi na stronie.

Proso kupowałam też na Czerniakowskiej w Warszawie - po 19 zł/kg.
A tak na marginesie - proso senegalskie to tak naprawdę nie proso, to włośnica ber :wink:
_________________
u nas legwan Bazyli ; 2 ogonki z Merchowego Pola (Aayla i Ylesia) oraz Paja, Tea, Milka, Ashna, Dela, Nita, Navi, Ktosio, Misia, Gabi, (Celia i Chanel) of Anahata
TM:Gucia, Fela, Mela, Jaga, Vani, Buba (Erato of Zirrael), Blusia (Kiara Rat's Troop), Bonita, Kiva (Electra of Zirrael), Tola, Tanita of Zirrael, Kola, Estelka Merchowe Pole, Klarysa, Elwirka MP, Edgar MP, Rolfik Rattery Rattonia, Jadzia MP, Enya MP, Klemens, Jula MP, Geminia MP, Pela Baltic Rats, Gotika MP, Felisia MP, Karina, Irenka MP, Inka MP, Pola MP, Petra MP, Żytnie Ziarko of Smeagolie, Selonia MP, Zubejda of Smeagolie, Korina, Stefek [*][*] [*]
 
     
Natalia 


Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 23 Sty 2007
Posty: 993
Wysłany: Sob Lip 14, 2007 10:14   

Izabela - włośnica? Ja kupiłam kolby z ziarna włośnicy(takie bardzo kruszące) w Rossmanie po 1,20 za 3 kolby :) . Nie sądzę, żeby to było to samo, a może jednak? W każdym razie ogonkom smakuje :) .
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Sob Lip 14, 2007 11:14   

Izabela, mało zawału nie dostałam przez Ciebie! :? :lol1: Ale dzięki za ważną informację. Teraz będę kupować tam gdzie polecasz (że też nawet głupiego prosa nie można normalnie kupić :roll: ).
A gdzie na tej Czerniakowskiej kupowałaś, bo to długa ulica (ja kojarzę tylko zoo sklep przy Bartyckiej...)?
 
     
Izabela 
zwierzomaniaczka


Dołączyła: 18 Gru 2006
Posty: 610
Skąd: Lublin
Wysłany: Nie Lip 15, 2007 21:20   
   Zwierzątka: ogonki, smok


No właśnie, nawet prosa nie da się kupić normalnie :roll:
Najgorsze jest to, że proso zakażone i zdrowe na pierwszy rzut oka niczym się nie różni. W związku z czym tym bardziej zaleca się kupowanie go w sprawdzonych źródłach. A co to znaczy sprawdzone? ... No właśnie... Ja wychodzę z założenia, że droższe i wypróbowane przez innych niesie większą nadzieję, że jest dobrej jakości. Dlatego m.in. nie kupuję żadnego jedzenia na allegro.

Co do wyglądu prosa senegalskiego (nazwa potoczna) = włośnicy (nazwa botaniczna) wspomogę się linkiem:

http://papugi.resnet.pl/artykuly/klosy.htm

Jak widać, są róże odmiany włośnicy. Osobiście najbardziej polecam formę bezostną białą (a właściwie żółtą, bo biała to ona na pewno nie jest :wink: ) – kłosy ma dłuższe, a ziarna lepiej trzymające się, następnie bezostną czerwoną (kłosy krótsze, ziarna szybciej rozsypujące się).Obie te formy kupowałam w wymienionych wcześniej sklepach luzem na wagę (białe w hodowlapapug.pl, czerwone na Czerniakowskiej 149 w „Sklepie z papugami”).
W normalnych sklepach zoologicznych można kupić kłosy (białe i czerwone) pakowane fabrycznie przez producentów po kilka sztuk – tak jednak wychodzi drożej. W Animaliach np. kupowałam po 2 z kawałkiem za 100g firmy Best Friend.

Trochę jestem obczajona w tym temacie z racji dwóch wrzeszczących, uzależnionych nimfoli, które codziennie ok. 20 włażą na „umówioną ” żerdź i drą się dotąd, aż dostaną porcję swojego narkotyku. Kłos znika w ciągu kilku minut :lol1:
_________________
u nas legwan Bazyli ; 2 ogonki z Merchowego Pola (Aayla i Ylesia) oraz Paja, Tea, Milka, Ashna, Dela, Nita, Navi, Ktosio, Misia, Gabi, (Celia i Chanel) of Anahata
TM:Gucia, Fela, Mela, Jaga, Vani, Buba (Erato of Zirrael), Blusia (Kiara Rat's Troop), Bonita, Kiva (Electra of Zirrael), Tola, Tanita of Zirrael, Kola, Estelka Merchowe Pole, Klarysa, Elwirka MP, Edgar MP, Rolfik Rattery Rattonia, Jadzia MP, Enya MP, Klemens, Jula MP, Geminia MP, Pela Baltic Rats, Gotika MP, Felisia MP, Karina, Irenka MP, Inka MP, Pola MP, Petra MP, Żytnie Ziarko of Smeagolie, Selonia MP, Zubejda of Smeagolie, Korina, Stefek [*][*] [*]
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Wto Sie 07, 2007 18:01   
   Zwierzątka: kotka Puma


Bardzo polecam proso czarne - kolejny mój wynalazek po prosie :mrgreen: senegalskim ;) Zjedzone do ziarenka, Witka na koniec rozszarpała całą gałązkę na strzępy, niestety chwilowo nie mam aparatu :) wcześniej zrobiłam zdjęcie miotełki:


i zbliżenie:


edit.
aha, firma to Dako-Art
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 08, 2007 00:05   

HP tez to ma, ostatnio nawet Śliwa o tym pisal
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Śro Sie 08, 2007 00:08   
   Zwierzątka: kotka Puma


Olimpia, no wiem, ale chwilowo było tylko takie, a już od dawno za mną chodziło :)

edit. te czarne z HP wychodzi sporo drożej

ja jeszcze raz polecam czarne proso - po pierwszym kłosie zwykłego osłabło zainteresowanie nim, natomiast czarnego leci n-ty kłos i cały czas tak samo chętnie wcinają, nawet jeśli jest pełna micha :)
Ostatnio zmieniony przez falka Czw Wrz 13, 2007 10:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Nie Wrz 02, 2007 09:55   
   Zwierzątka: kotka Puma


Polecam tańszą alternatywę nasion HP - karmę dla papużek kupiłam w Rossmanie, wygląda super, jest produkcji duńskiej dla Rossmana, zamieszczam fotki:




Kosztuje trochę ponad 3zł za pół kilo, robi pozytywne wrażenie, ja po troszku dosypuję do własnych mieszanek :)
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Wrz 13, 2007 10:25   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


falka, dobrze wiedzieć. Moje paskudy lubią proso okrutnie, a szczególnie po Twojej wizycie ;)
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Czw Wrz 13, 2007 10:31   
   Zwierzątka: kotka Puma


Layla, :mrgreen:

Ja jestem w ciężkim szoku, bo senegalskie sobie wisi i czasem skubną (generalnie miałam 5 kłosów, 4 leci powoli) a czarne wkładam raz na kilka dni, bo jak je wkładam to olewają karmę i wszystkie siedzą i skubią :) może to dla nich jak popcorn/słonecznik/chipsy/orzeszki* dla ludzi - takie wciągające.

* - niepotrzebne skreślić ;)
 
 
     
Tygrys 



Dołączyła: 16 Sty 2007
Posty: 1133
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Wysłany: Czw Wrz 13, 2007 13:37   
   Zwierzątka: Maniek - kocie diablę ;-)


falka, btw ja tam kupuje też karmę dla moich ogoniastych, 3,99 zł na kilo, i jest fajna, znika w całości.

A dzięki, z prosa stamtąd też skorzystam :)
_________________
Za TM: ogoniaste - Andrzej ['], Norris['], Speedy ['], Chuck['], Reynevan ['], Effendi Rat's Troop ['], Samson['], Hodari ['], Remi ['], Smirnoff Rat's Troop[']
Tofik - pierwszy mój osobisty pies [']
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Wrz 13, 2007 13:39   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Off-Topic:
Tygrys, a jaka? Dla królików czy świnków, czy jaka?
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 13