Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Agresywny młody szczurek
Autor Wiadomość
Zorilla 


Dołączyła: 25 Gru 2020
Posty: 1
  Wysłany: Pią Gru 25, 2020 23:41   Agresywny młody szczurek

Hej, zarejestrowałam się tutaj z jednego powodu - przeszukałam chyba wszystko co było dostępne w internecie na temat oswajania szczurków, ale niestety nie uzyskałam satysfakcjonujących instrukcji.

Zacznę od przybliżenia sytuacji - 4 dni temu znajoma poprosiła mnie o zaopiekowanie się szczurkiem jej koleżanki przez okres świąteczny, gdyż sama mam trójkę rocznych ogonków. Zgodziłam się bez wahania, ale jak maluch (na moje ok. 3 miesięczny) przyjechał, złapałam się za głowę. Był sam w malutkiej klatce dla chomika. Moje próby tłumaczenia dziewczynie, że są to zwierzaki stadne spełzły na niczym. Od razu pojechałam po większą klatkę, a następnego dnia podjęłam próby integracji ze zwierzakiem, niestety okazał się dość agresywny, parę razy ugryzł mnie do krwi. Aktualnie normalnie spaceruje po klatce i nie wydaje się zestresowany. Szczurek zostanie ze mną, bo średnio widzi mi się oddawanie go tej dziewczynie, a sama też uznała, że sobie z nim nie radzi.

Więc po tym przydługim wstępie, moje pytanie brzmi - co robić, by szczurek nie gryzł, a co ważniejsze, kiedy rozpocząć proces łączenia? W momencie, gdy całkowicie się do mnie przyzwyczai czy jednak wcześniej, by jak najkrócej siedział sam?

Dodam też, ze z tego co dziewczyna mówiła, ogonek gdy go wzięła (z zoologicznego) był spokojny, a dopiero po paru tygodniach zaczął ją gryźć
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Gru 26, 2020 14:15   

Zorilla, fajnie, że zabierasz szczura od osoby, która nie umie się nim opiekować : )

Przed łączeniem upewnij się co do płci szczura, u kilkumiesięcznego samca muszą już być widoczne jądra.

Łączenie najlepiej zacząć jak najwcześniej, niezależnie, czy szczur jest oswojony z ludźmi, czy nie. Nie ma jednego przepisu, dużo zależy od obecnego stada i charakteru poszczególnych szczurów. Szczur łagodny dla ludzi może być agresywny wobec obcych szczurów, i odwrotnie. Jeżeli nie przeprowadzałaś łączenia wcześniej, tutaj znajdziesz kompleksową instrukcję: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13141

Takie młode szczury na ogół gryzą ludzi ze strachu. W związku z tym w oswajaniu pomoże wszystko, co obniży jego poziom niepokoju: miłe towarzystwo innych szczurów, bezpieczne mieszkanko z hamaczkami i kryjówkami, podsuwanie fajnych smaczków, przytulny materiał o Twoim zapachu (np. włożenie ponoszonej koszulki do klatki - oczywiście z koszulką się pożegnaj). Staraj się zapewnić szczurowi poczucie bezpieczeństwa od Ciebie przynajmniej w jakimś wyznaczonym obszarze (np. jeżeli siedzi w konkretnym ulubionym punkcie klatki, to nigdy go tam nie zaczepiaj). Nigdy nie próbuj go karać za gryzienie, szczury nie ogarniają koncepcji kary. Przede wszystkim cierpliwość i spokój : )
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 12