Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak oswoić strachliwego szczurka
Autor Wiadomość
szermiona 


Dołączyła: 18 Sie 2019
Posty: 3
  Wysłany: Śro Sie 21, 2019 09:03   Jak oswoić strachliwego szczurka

Trzy dni temu adoptowałam dwie ogoniaste dziewczynki w wieku 5 tygodni od hodowcy, który zajmuje się hodowlą od lat, kocha szczurki i małe były dobrze traktowane, brane na ręce itp. Jedna ze szczurynek jest dzięki temu bardzo ufna i już drugiego dnia sama chętnie szła do mnie, odważnie wychodzi z klatki, je z ręki. Druga natomiast bardzo się wszystkiego boi, nawet ruchów (a staram się nie robić gwałtownych), widać że albo boi się ręki i głaskania albo tego nie lubi. Większość czasu siedzi zakopana pod szmatką, mało co wychodzi, smakołyka też nie chce z ręki. Pytanie jak ją oswajać? Brać na siłę z klatki na kolana? Głaskać mimo że się boi/nie lubi? Jak bym miała czekać aż sama się zdecyduje przyjść do mnie to mogłabym się nie doczekać. Nie wiem jak się z nią obchodzić żeby nie pogarszać jej strachu :roll:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 21, 2019 21:45   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


szermiona, to chyba jednak nie jest super hodowca skoro młody szczur boi się człowieka. Szczury chodzące z polecanych hodowli tak się nie zachowują, choć oczywiście każdy szczur jest inny.
Ale skoro już są u Ciebie, to polecam poczytać o oswajaniu.
Skoro są u Ciebie krótko to możesz dać jej jeszcze dzień- dwa na oswojenie się z nowym miejscem. Ale docelowo warto popracować nad oswojeniem. Szczur nie musi lubić dotyku, ale musi być "obsługiwalny" - czyli nie może być sytuacji, w której nie możesz wziąć go do ręki i obejrzeć czy nic złego się nie dzieje, albo chociażby włożyć do klatki, kiedy się spieszysz.
Powodzenia :)

/edit
I nie zakładaj nowego tematu - pisz w istniejących. Dzięki temu można potem czytać w jednym miejscu jak sobie ludzie poradzili z danym problemem.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Niwka 


Dołączyła: 13 Kwi 2016
Posty: 348
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sie 22, 2019 01:04   

Pyl napisał/a:
/edit
I nie zakładaj nowego tematu - pisz w istniejących. Dzięki temu można potem czytać w jednym miejscu jak sobie ludzie poradzili z danym problemem.

Off- topic : Pyl ja się z tym akurat nie zgadzam. Ty jesteś na forum od lat i czytasz na bieżąco. Tymczasem jak ktoś nie ma takiego stażu i chce znaleźć szybko informację, to przekopywanie się przez kilkadziesiąt stron jednego wątku jest utopią (zobacz sobie np. ten o guzach przysadki). Niestety wyszukiwarka "szukaj" też działa tak, że w zależności od wybranej opcji albo są pojedyńcze rozfragmentowane posty, albo właśnie całe wątki, w których na którejś stronie, może 25 a może 41 pojawiło się "słowo", którego szukasz ale niekoniecznie w tym kontekście, który cię interesuje. Pojedyńcze, dobrze zatytułowane, nowe wątki są bardzo pomocne. Temat jest sprecyzowany tytułem (albo opisem problemu od razu w pierwszym poście) a dalszy ciąg postów jest spójny. Tak to działa na szczury.org i tam właśnie szybko można znaleźć informacje przy pomocy wyszukiwarki podzielonej na działy (np. o zdrowiu i leczeniu).
 
     
szermiona 


Dołączyła: 18 Sie 2019
Posty: 3
Wysłany: Czw Sie 22, 2019 10:59   

Boi się ale jest obslugiwalna, nie wyrywa się ani nie piszczy, więc da się ją wyjąć. Dziś nawet na kanapie pobawiła się z siostrą, a wczoraj wieczorem skubnęła trochę smakołyka z dłoni. Tak więc chyba jakiś postęp :)
Przy okazji podpytam ile takie samiczki powinny ważyć? Moje ważą 52 i 65 g. Ta mniejsza to właśnie ta strachliwa. Apetyty mają jak coś, jedzą ładnie karmę i mają energię, ale wydają mi się malutkie bardzo.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sie 22, 2019 15:01   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Niwka, a jaki problem zadać to pytanie w dedykowanym do tego [url=forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=724]wątku[/url]? Przecież nikt nie pyta "jak oswoić oswojonego szczura" tylko właśnie bojaźliwe, nieoswojone, lękliwe. Więc nie rozumiem problemu. Gdyby takiego tematu nie był to bym się zgodziła, ale oswajanie to niekończąca się historia, dużo ludzi o to pyta i można przeczytać wcześniejsze porady jak i zadać pytanie.
Trudno znaleźć wątek? Jest na pierwszej stronie w dziale dotyczącym oswajania. To na serio takie trudne? Do tego nie trzeba nawet umieć korzystać z wyszukiwarki.

szermiona, to dawaj je obie pod bluzę (tylko nie zdziw się jak ją pogryzą). Szybciej zaakceptują Twój zapach, a w ciemności będą czuć się bezpieczne.
A ważą malutko - w jakim są wieku? Jeśli ok. miesiąca to ok.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
szermiona 


Dołączyła: 18 Sie 2019
Posty: 3
Wysłany: Czw Sie 22, 2019 15:57   

Urodzone niby 13 lipca, czyli prawie 6 tygodni mają.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 24, 2019 21:02   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


szermiona, to małe, ale bez tragedii. Sprawdź za tydzień czy przybrały na wadze, jeśli nie to możesz przejść się kontrolnie do weta i sprawdzić czy nie mają pasożytów.
Maluchy w dobrych warunkach powinny bardzo szybko przybierać na wadze.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.48 sekundy. Zapytań do SQL: 12