Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mieszaniec miedzyszczepowy, szczep wistar, nazewnictwo
Autor Wiadomość
Szopenn 


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 2
Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 18:53   Mieszaniec miedzyszczepowy, szczep wistar, nazewnictwo
   Zwierzątka: ciur, patyczaki, modliszki, i wiele wiele inny


Witam, gnębi mnie pytanie co to znaczy ze szczur pochodzi z szczepu wistar (i co to jest ten wistar). Co to znaczy, że jest mieszańcem międzyszczepowym i czy można takie szczurki między sobą krzyżować.
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Śro Maj 02, 2012 09:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 20:11   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Wistar to szczep laboratoryjny.
Nie rozumiem, o co pytasz?
 
     
Szopenn 


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 2
Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 20:18   
   Zwierzątka: ciur, patyczaki, modliszki, i wiele wiele inny


to pytam o to co to jest ten wistar <już sie dowiedziałem> i czy można je krzyzować z sobą wistarka z zwykłym z zoologicznego czy to niebedzie złe dla młodych??
 
     
Gość

Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 20:19   

Dopuszczanie szczura z zoologicznego juz jest zle dla mlodych
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 20:27   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


To są szczury krzyżowane przez setki pokoleń w pokrewieństwie, żeby uzyskać jak najbardziej podobne genotypowo zwierzęta (większość genów to zdaje się homozygoty recesywne - Poprawcie mnie, jeśli się mylę, bo w sumie dużo na temat nie wiem). Już samo to źle rokuje potomstwu.
Ja osobiście posiadałam wiele laboratoryjnych wistarów. Wszystkie samce umarły mi na zapalenie płuc, więc chyba z ich zdrowiem nie wszystko jest oki. :|
Na pewno nie radzę rozmnażać takich szczurów.

----
EDIT:
Szczur w moim avacie to wistar z lab.
Wszystkie wistary to albinosy, oczywiście.
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 20:54   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Szopenn, ja mam tylko pytanie poboczne - po co ci wiedza nt. rozmnażania szczurów?
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
pituophis 
( . )( . )


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 1431
Wysłany: Śro Kwi 18, 2007 07:49   
   Zwierzątka: węże, koty, jeż, rogatki, eublefary i sporo gryzoni


Akurat wistary są szczepem zdrowym, długowiecznym, płodnym i niskorakowym. Jedne z nnielicznych trzylatków, które znałem to były właśnie wistary.

Po skrzyżowaniu ze szczurem "ze sklepu" może wyjść wszystko....
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 18, 2007 08:30   
   Zwierzątka: ogony


pituophis napisał/a:
Akurat wistary są szczepem zdrowym, długowiecznym, płodnym i niskorakowym. Jedne z nnielicznych trzylatków, które znałem to były właśnie wistary.

No własnie słyszałam podobne rzeczy. Że wistary to szczury bez obciążeń genetycznych, wykorzystywane m.in. w laboratoriach onkologicznych.

Zresztą, nie wszystkie albinosy to wistary. Wistary charakteryzują się szeroką głową, dużymi uszami i ogonem krótszym od długości ciała (z anglojęzycznej wikipedii).
Choć wistary są podobno bardzo popularne. I, rzeczywiście, wszystkie są krewnymi - aby genotyp był identyczny (co nie oznacza obciążen genetycznych - jesli jeden szczur nie ma skłonności do raka, to pozostałe też nie mają prawa mieć). O wistarach można poczytać tu: http://www.amphilsoc.org/library/mendel/1998.htm
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Kwi 18, 2007 09:25   

Nisia napisał/a:
No własnie słyszałam podobne rzeczy. Że wistary to szczury bez obciążeń genetycznych, wykorzystywane m.in. w laboratoriach onkologicznych.
dokładnie o to chodzi w tej linii. Są to szczury bardzo ściśle "skrojone" pod nierakowość.
W czwartek jeszcze się dopytam o dalsze szczegóły, ale ogólnie wygląda to tak, że jest kilka podstawowych linii szczurów laboratoryjnych, właśnie po to aby moża było je stosować do różnych celów. Wistar jest szczepem "najczystszym".
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 18, 2007 09:36   
   Zwierzątka: ogony


Viss napisał/a:
Są to szczury bardzo ściśle "skrojone" pod nierakowość.

Gwoli szczegółów, aby nie było niedomówień.
Te szczurki chorują czasem na raka, ale są to raki wywołane farmakologicznie. Wistary nie powinny chorować "same z siebie".
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Kwi 18, 2007 09:48   

Nisia napisał/a:
Te szczurki chorują czasem na raka, ale są to raki wywołane farmakologicznie.
... a poniewaz żadne z nas wywoływać raka farmakologicznie nie będzie, nie widzę tu niedomówień ;)
Choć swoja drogą ciekawa jestem jaki procent wistarów choruje na raka "sami z siebie". Ktos sie natkną może na takie dane?
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 18, 2007 09:50   
   Zwierzątka: ogony


Viss napisał/a:
nie widzę tu niedomówień

Chodziło mi o sytuację, gdy ktos by usłyszał, że w jakims laboratorium wistary chorują na raka i siał zamęt, że one takie chorowite.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 18, 2007 09:50   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Viss napisał/a:
Choć swoja drogą ciekawa jestem jaki procent wistarów choruje na raka "sami z siebie". Ktos sie natkną może na takie dane?


No i tu wypada zapytać Pithu - kto jak kto, ale on może to wiedzieć :)
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Kwi 18, 2007 10:02   

Można by też poprosić z Instytutu Nenckiego o dane, jeśli takowe mają i udostępniają. Zaraz sie wokół tego zakręcę, jestem bardzo ciekawa. Może z takich wistarów i dzikusów wyprowadzić nową linię? Pomyślcie jaką to daje szanse na, za przeproszeniem, czystość genów.
Ostatnio zmieniony przez Viss Śro Kwi 18, 2007 10:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 18, 2007 10:20   
   Zwierzątka: ogony


Viss, albo skontaktowac się z Wistar Institute (gdzie wyprowadzili tę linię).

Co do wyprowadzania nowej linii. Rozmawiałam o tym chyba z Kacprzakową. Są szanse na niezłe wyniki...

Ale to by musiały być 100% wistary, "czyste" i zdrowe.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 12