Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
czkwaka, chrupanie, "szlochanie" ?
Autor Wiadomość
turtles 


Dołączyła: 19 Mar 2016
Posty: 9
  Wysłany: Sob Mar 19, 2016 11:45   czkwaka, chrupanie, "szlochanie" ?

Witam, od wczoraj mam pierwszy raz w życiu 4 tygodniowego malucha.
Wczoraj było wszystko ok, a dziś zauważyłam, że chyba coś jest nie tak. Mała właśnie śpi zwinięta w kulkę (główka schowana pod przednie łapki) i co jakiś czas tak jakby miała czkawke, albo kwiczła jak świnka morska (?). Nie mam pojęcia nawet jak mogę to opisać.
Czy szczurek może mieć czkawke? Czy te dźwięki, które wydaje są normalne podczas spania (kwiczenie, mlaskanie, chrupanie, i nawet "szlochanie") ? Wczoraj jak wariatka zwiedziła całą klatkę, a teraz śpi (rozumiem, że to dlatego, że jest zwierzęciem głównie nocnym)? W nocy jak kilka razy się przebudziłam i spojrzałam na małą to wszystko było w porządku.
I wydaje mi się, że chyba dość szybko i głośno oddycha.

Proszę o pomoc, bo na prawdęe nie mam pojęcia co mam robić :(
 
     
Chester 
Szczurza mamusia



Dołączyła: 09 Lut 2016
Posty: 391
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 19, 2016 11:49   

Myślę, że to tylko przewrażliwienie właścicielki :]
Nie wiem dokladnie co to za dźwięki, dałoby sie ocenić tylko po usłyszeniu. Gorzej gdybyś słyszała dźwięki zatkanego noska, czy kichnięcia.
Podczas spania szczurki nie wydają takich dźwięków. Ile masz szczurków?
Pozostałe tak nie robią?
Szczurki z natury szybko oddychają. Jednak gdyby to przekraczało normy to jest to zrozumiałe w tym wieku, bo szczurek nie jest oswojony i zwyczajnie sie boi. :)
_________________
Chester i spółka - Facebook :
https://www.facebook.com/...?ref=ts&fref=ts
Ostatnio zmieniony przez Chester Sob Mar 19, 2016 15:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
turtles 


Dołączyła: 19 Mar 2016
Posty: 9
Wysłany: Sob Mar 19, 2016 11:53   

Uff... to już mi trochę lepiej. Jestem trochę zielona jeśli chodzi o szczurki. Doczytałam się, że są stadne, ja niestety mam jednego...
Nie, to nie jest dźwięk kichnięcia, bardziej przypominam mi to odgłosy takie jak świnki wydaj, albo dosłownie jakby maleństwo czkawke miało :)

Edit
Dodam, jeszcze że jak przebudziła się, żeby coś przegryźć to jak oddychała było to dość głośne, takie sapanie, eh..
Może faktycznie jestem przewrażliwiona?
 
     
Chester 
Szczurza mamusia



Dołączyła: 09 Lut 2016
Posty: 391
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 19, 2016 12:01   

Jezeli słyszałaś sapanie, to może wina ściółki ? Może pyli, przez co mała ma problemy z oddychaniem? W najgorszym wypadku to problemy z płucami. Może obejrzalby to wet na wszelki wypadek? Na forum w dziale o leczeniu i chorobach są opisani dobrzy weterynarze, z wielu miast. Może znajdzie się i twoje?
_________________
Chester i spółka - Facebook :
https://www.facebook.com/...?ref=ts&fref=ts
 
     
turtles 


Dołączyła: 19 Mar 2016
Posty: 9
Wysłany: Sob Mar 19, 2016 12:04   

jako ściółkę mam pellet, wcześniejszy właściciel miał ją na trociach
 
     
Chester 
Szczurza mamusia



Dołączyła: 09 Lut 2016
Posty: 391
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 19, 2016 12:05   

http://forum.szczury.biz/viewforum.php?f=126
Zajrzyj :)

Edit
Pellet? To w porządku. Niektóre jednak pylą. Zobacz czy ściółka pod tym nie jest rozdrobniona, nie ma tzw. Piasku na dnie.
_________________
Chester i spółka - Facebook :
https://www.facebook.com/...?ref=ts&fref=ts
Ostatnio zmieniony przez Chester Sob Mar 19, 2016 12:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
turtles 


Dołączyła: 19 Mar 2016
Posty: 9
Wysłany: Sob Mar 19, 2016 12:08   

super! nie wiedziałam, że dr. Pastuszyński specjalizuje się w gryzoniach.
Dziękuje za pomoc :)
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Sob Mar 19, 2016 14:07   
   Zwierzątka: królinka i szczury


turtles, szczury nie wydają raczej dźwięków podczas snu.
Dźwięki, które opisujesz nie są naturalne i mogą (ale nie muszą) świadczyć o chorobach serca czy płuc. Nie widzimy szczura, więc ciężko cokolwiek ocenić.
Wizyta u weterynarza specjalizującego się w leczeniu szczurów jest zdecydowanie wskazana.
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
turtles 


Dołączyła: 19 Mar 2016
Posty: 9
Wysłany: Nie Mar 20, 2016 11:35   

dziś podczas snu malucha nic nie słyszałam, za to jak biorę ją na ręcę, to ona tak jakby ząbkami mieliła i od czasu do czasu kicha. Gdzieś wyczytałam, że może to alergia? Bo szczurzyca jest w pełni zdrowa i wcześniej w swoim starym stadzie (w sensie tam gdzie ją kupiłam)_ takich dźwięków nie wydawała, ani nie kichała. Może być uczulona na pellet? (Pellet zakupiony w OBI) Mam zmienić ściółkę na trociny?


Edit:
oo, a teraz wyczytałam, że kichanie może być od stresu (?!), bo w prawdzie w klatce niezawuażyłam, aby kichała
 
     
tuśka 



Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 663
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Nie Mar 20, 2016 11:54   
   Zwierzątka: Labrador, szczury


Jeżeli szczur tylko kicha, to owszem może to być stres bądź ewentualnie uczulenie . Natomiast jeśli to tego wydaje niepokojące odgłosy, może to oznaczać coś poważniejszego. Możesz spróbować wyjąć ściółkę i na dno klatki powkładać jakieś szmatki, ścinki, czy ręczniki papierowe i zaobserwować, czy nadal kicha. Natomiast moim zdaniem powinnaś koniecznie zabrać ją do weta. Po nabyciu szczurka, w ogóle wskazane jest by obejrzał go lekarz na wizycie kontrolnej, tym bardziej że tu dochodzą niepokojące objawy.
I spraw szczurci koleżankę, teraz jest samotna :(
_________________
Obecnie ze mną Alex, Parszywek,Carlos, Denzel

ZA TM min: Manfred [*] Zosia [*] Halina [*] Czarna [*] Alexander [*] Scotty [*] Hania [*] Alina [*] Sasha [*] Mała [*] i wiele wiele innych [*]...
 
     
turtles 


Dołączyła: 19 Mar 2016
Posty: 9
Wysłany: Nie Mar 20, 2016 12:07   

Tylko gdzie ja dziś mogłabym znaleźc weterynarza? Z tego co widzę wszyscy polecani mają dziś zamknięte :(
Teraz spi mi w kapturze :serducho: faktycznie, muszę znaleźć jej jakąś towarzyszkę. Najlepiej, żeby była w podobnym wieku co ona, gdzie taką mogę szukać ? :)
 
     
agathe1988 



Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 919
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Mar 20, 2016 12:09   
   Zwierzątka: Cała 16 w <3


turtles, Szczurze adopcje na facebooku lub Domy Tymczasowe. W Trójmieście DT prowadzi paula14s https://www.facebook.com/...rynaryjnaGdynia
_________________
Na zawsze w sercu: Dumbo [*] Dabi [*] Abu [*] Dropsik [*] Gucio [*] Bubuś [*] Mount [*] Tadeusz of Zirrael Rattery [*] Everest [*] Homer [*] Thor [*] Dover [*] Otto [*] Puci [*] Navaho Incredible Rats [*] Powhatan Incredible Rats [*]
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Mar 20, 2016 12:31   
   Zwierzątka: brak


Do weterynarza możesz pójść jutro, lepiej w sytuacji, która nie jest kryzysowa, poczekać chwilę dłużej, ale trafić na kogoś kompetentnego - w całodobowych lecznicach poza normalnymi godzinami pracy niestety nigdy nie wiesz, kto akurat będzie na dyżurze i czy będzie potrafił zająć się szczurem. Jeśli masz dobry dojazd do Gdańska Osowy, to polecam lecznicę przy ul. Feniksa i dr Annę Bielską, to najlepsza szczurza wetka w Trójmieście.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 13