Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczurze myślenie o własnej niewiedzy - eksperyment
Autor Wiadomość
zjawa 



Dołączyła: 14 Lut 2007
Posty: 92
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 14:35   Szczurze myślenie o własnej niewiedzy - eksperyment
   Zwierzątka: szczurki: Hella, Layla i Kropka


Opis eksperymentu jest tu:

http://www.racjonalista.p...38/d,12/t,10880

A wyniki bardzo ciekawe - wygląda na to, że ogony naprawdę potrafią dobrze kombinować i mają świadomość stanu swojej wiedzy!

Wyciągnięte z czeluści sieci przez AD:

Cytat:
Szczurze rozważania nad niewiedzą (14-03-2007)


Szczury znane głównie ze zdolności do przeżycia w kanałach i tunelach metra mogą pochwalić się niezwykłą umiejętnością: myśleniem o własnym myśleniu. Brzmi to może dziwacznie, ale naukowcy opublikowali rezultaty studiów w najnowszym numerze Current Biology, które rzeczywiście świadczą o tym, że gryzonie są świadome granic swojej 'wiedzy'. Zdolności te były dotychczas przypisywane jedynie najsprytniejszym z ssaków.

Człowiek doświadcza metapoznania, czyli myślenia o myśleniu, praktycznie codziennie; każdy kto zrezygnowany patrzył na pytania egzaminacyjne zna to uczucie doskonale. Zdolność do monitorowania i kontroli własnych procesów intelektualnych przypisywana była jeszcze niedawno tylko człowiekowi. Coraz więcej badań świadczy o tym, że i inne zwierzęta mogą ten talent posiadać. Problem w tym, że w przypadku zwierząt trudno jest wykryć metapoznanie, gdyż nie mogą one powiedzieć naukowcom o czym właśnie myślą.

Dlatego też badacze muszą polegać na wskazówkach behawioralnych. Małpy, na przykład, stawiają mniejsze zakłady, gdy postawi się je przed trudnymi testami. Delfiny wahają się przez chwilę, gdy każe się im rozpoznać dwa podobne dźwięki. Dotychczas jednak zwierzęta o mniejszych mózgach, jak np. gołębie nie wykazały żadnych oznak metapoznania w warunkach laboratoryjnych.

A co ze szczurami? Neuronaukowiec Jonathon Crystal z University of Georgia w Atenach, USA, wraz z doktorantką Allison Foote, poddali gryzonie testom skłaniając je do klasyfikowania dźwięków. Najpierw naukowcy wytresowali szczury tak aby kojarzyły krótki, dwusekundowy dźwięk z jedną dźwignią oraz długi, trwający 8 sekund dźwięk z drugą dźwignią. Naciśnięcie prawidłowej dźwigni podczas emisji dźwięku powodowało wypadnięcie smakowitej porcji jedzenia, naciśnięcie złej dźwigni pociągało za sobą brak pokarmu i utratę możliwości powtórzenia wyboru. Zwierzęta nauczono również, że mogą uzyskać połowę smakołyku bez naciskania dźwigni, poprzez wetknięcie nosa poprzez szczebelki klatki.


Myślę więc jestem? Okazuje się, że szczury są zdolne do metapoznania i potrafią oszacować swoją wiedzę. Dotychczas uważano, że umiejętność tą posiadają jedynie naczelne i delfiny


Aby przetestować metapoznanie, naukowcy najpierw przez jakiś czas odgrywali znajome gryzoniom dźwięki. Szczury, wiedząc, że prawidłowy wybór spowoduje uzyskanie pełnej porcji pokarmu cały czas operowały dźwigniami, jedynie sporadycznie oszukując, poprzez wciskanie pyska poza klatkę. W drugiej serii eksperymentów naukowcy utrudnili test - długość emitowanych dźwięków zmieniła się tak aby było trudno je zakwalifikować jako długie lub krótkie. Tym razem szczury dwukrotnie częściej postanowiły nie ryzykować i sięgnąć po smakołyk przez szczebelki, ignorując zupełnie dźwignie. "Im trudniejszy był test, tym częściej gryzonie z niego rezygnowały".

Aby potwierdzić, że szczury ignorowały test ponieważ wiedziały, że ich wybór może być zły, Crystal i Foote powtórzyli trudniejszą serię eksperymentów, lecz tym razem bez możliwości wygrzebywania pokarmu spoza klatki. Zmuszone do testów gryzonie wypadły dość kiepsko, o czym zapewne wiedziały, mając wcześniej możliwość wyboru. "Szczury są więc zdolne do oceny swojego stanu mentalnego, tak samo jak naczelne i delfiny", konkluduje Crystal.

"To ważne studia", mówi Nate Kornell, naukowiec zajmujący się metapoznaniem z University of California, Los Angeles, USA. "Okazuje się, że procesy myślowe szczurów są bardziej podobne do naszych, niż wcześniej przypuszczaliśmy". Naukowiec uważa, że być może świadomość nie jest wcale zarezerwowana tylko dla nielicznych zwierząt.

Opracował Marcin Klapczyński

Źródło:
Gisela Telis, The Rodent Who Knew Too Much, ScienceNOW, 08.03.07
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Wto Mar 27, 2012 12:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Azot 



Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 5
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 16:18   

Ciekawy artykuł...Moim zdaniem gdyby szczury żyły dłuzej mogły by być mądrzejsze nawet od małp....ale to tylko moje zdanie
_________________

 
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 16:22   

ciekawe, ciekawe :)
_________________

 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 19:45   

Moja mama powiedziala kiedys,ze gdyby szczury byly wielkosci psow to na pewno rzadzilyby swiatem.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
Ewqa 
bezszczurowo



Dołączyła: 07 Mar 2007
Posty: 33
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 20:04   

I twoja mama nie wiele sie myliła albo to czytała. Jest taka hipoteza biologów że gdyby szczury były większe to istnieje duże prawdopodobieństwo że rządziły by światem.

A to kombinatory paskudne :)
Artykuł fajny i ciekawy.
 
 
     
Cola 
dumny student wet :D



Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 1730
Skąd: Gdańsk/Olsztyn
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 20:21   
   Zwierzątka: kot


i jak tu wątpic w inteligencje szczurów... :mrgreen:
_________________
mam kota.
 
 
     
Maniak 
...:::Marzena:::...



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 558
Skąd: Z pierwszej stolicy ;)
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 20:59   
   Zwierzątka: szczury, brat


Bo po prostu szczury są gordżys :D :D :D i my to wiemy :D
_________________
whatever you do,. do it well.
 
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 21:41   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Moim zdaniem szczury już dawno przejęły panowanie nad światem tylko się nie ujawinają, dają nam złudzenie kontroli. A tymczaem karmimy je, chronimy, opiekujemy się itd. zupełnie jakbyśmy to my byli ich sługami a nie oni naszymi pupilami. O ich inteligencji przekonałem się już wiele razy i wciąż mnie potrafią zadziwić :]
 
 
     
devilline 
superfrajer.



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 1641
Skąd: Czerwionka-Leszczyny/Rybnik
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 21:53   
   Zwierzątka: kot.


Ja wiem jedno na pewno - to nie ja mam szczury, tylko szczury mają mnie... :roll:
 
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 22:01   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


AmericanIdiot, dokładnie :]
 
 
     
Gość

Wysłany: Pon Mar 19, 2007 22:18   

Swietny artykul.

Moj tata od kiedy mam Matylde, zachwyca sie ich sprawnymi palcami i mowi ze za pare nascie, pare dziesiat lat my bedziemy siedziec w klatkach a szczury beda nas mizialy za uszkiem :P
 
     
zjawa 



Dołączyła: 14 Lut 2007
Posty: 92
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 22:54   
   Zwierzątka: szczurki: Hella, Layla i Kropka


hahaha - nie sądziłam, że aż do tak daleko posuniętych wniosków dojdziecie:D
Ja bym mimo wszystko wolała, żeby szczury nie rządziły światem, sądząc chociażby po tej mojej złośnicy z piekła rodem, czyli Heli ;)
 
     
Guślarka 
Bezszczurowy czytacz



Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 494
Skąd: Krosno/Kraków
Wysłany: Wto Mar 20, 2007 10:26   
   Zwierzątka: Za Tęczą: Fuf, Horus, Szaś i Ilford


Zawsze twierdziłam, że gdy ludzi zabraknie, bedą tu rządzic szczury ;)

Tak w ogóle to bardzo ciekawy artykuł - ciekawe, ile razy u nas szczury myślą nad tym, co umią, a czego nie i ile razy rezygnują ze zbyt trudnych zadań?
_________________
Once upon a time I was somebody else
In another life, I saw myself
Way back then, back when I was you
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto Mar 20, 2007 12:26   

Guślarka, wystarczy zrobić mały eksperyment domowy i obserwować ;)
 
     
fox 



Dołączył: 30 Sty 2007
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Mar 21, 2007 22:37   
   Zwierzątka: szczury, koszatniczki, agamy, rybki i chomik


Ja tam nigdy nie wątpilem w inteligencję mojego Bąbla ;)

Viss a masz moze pomysł, jak przeprowadzic taki test we własnym domu?
_________________
Nothing is sacred to the rat.
Everything is simply another meal.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 12