Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mmarcioszka
Nie Paź 26, 2014 01:59
BARDZO PILNE! [Wrocław] Oddam samca przejawiającego agresję
Autor Wiadomość
nitroglycerin 


Dołączyła: 25 Paź 2014
Posty: 0
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Paź 25, 2014 23:36   BARDZO PILNE! [Wrocław] Oddam samca przejawiającego agresję
   Zwierzątka: 2 szczury


(Jeżeli to zły dział, to z góry przepraszam)

[WROCŁAW] - BARDZO PILNE!!!
Oddam szczura przejawiającego agresję - tylko doświadczonemu hodowcy!

Mam taką nietypową sytuację, a mianowicie mój szczur mnie ugryzł.
Jeżeli chodzi o rodzaj ugryzienia było ono ewidentnie z premedytacją, agresywne (mam założonych kilka szwów).
Chciałabym oddać go osobie, która będzie potrafiła sobie poradzić z jego paskudnym (i zarazem cudownym) charakterkiem. Nie chcę go usypiać, to nie jego wina, że tak wyszło. Mogłabym poddać go kastracji, aczkolwiek (z racji tego, że pierwszy raz znajduję się w takiej sytuacji) nie będę potrafiła mu już zaufać i zwyczajnie się go boję. Nie jest to szczur ogólnie agresywny i wiem, że jeśli trafi w doświadczone ręce, to będzie można mu pomóc stać się kochanym szczurkiem.

Jest to samiec 10 miesięczny (dumbo rex, oczka czarne, sierść russian blue), na imię ma -Totoro- (podaję, żeby było się łatwiej połapać w opowieści).
Zaznaczam, że mam dwa szczurki (są braćmi - drugi ma na imię -Parmezan-), są razem u mnie od 2 miesiąca życia (przywiezione w tym samym czasie).

Może zacznę od początku: Parmezan był zawsze bardziej towarzyskim szczurkiem - Totoro był raczej wszędobylskim (aczkolwiek strachliwym), nie interesował go kontakt z człowiekiem. Pracowaliśmy nad oswajaniem go (Totoro) z moim chłopakiem i na dzień dzisiejszy szczurek jest bardziej ciekawski, bardziej do ludzi (w kwestii zainteresowania) niż wcześniej, często wygląda przez otwarte drzwi klatki, żeby poświęcić mu trochę uwagi (oba robią to tak samo). Nie faworyzowałam nigdy żadnego z nich, nie traktowałam inaczej, jak dostawali jedzenie, to w tym samym momencie (lubią sobie wykradać smaczne kąski), obu okazywałam tyle samo miłości. Totoro też oscyluje pomiędzy niechęcią a chęcią do kontaktu - kiedy go głaszczę to rozpłaszcza się jak żaba przyklejając do podłoża, jakby nie chciał być głaskany, aczkolwiek, wygląda to jakby udawał (nie robił tego przekonująco), w efekcie dawał się głaskać, a kiedy zabierałam rękę to szybko wyglądał z klatki jakby chciał więcej.

I w zasadzie nie byłoby się do czego przeczepić z jednym małym "ale". Kiedy puszczam oba szczurki, by sobie pobiegały to zauważyłam, że Parmezan przychodzi do mnie, przytula się, oczywiście też chce się bawić. Totoro z kolei prócz tego, że chce się bawić, rzadko przejawia oznaki towarzyskie (oczywiście to nie znaczy, że czekam aż raczy przyjść się poprzymilać, sama okazuje mu dużo czułości - mówię o jego tendencjach) i ma taką dziwną manierę "podgryzania" (już wyjaśniam szczegóły). Podchodzi, otwiera pyszczek i robi takie "hap!" w palec u nogi/palec u ręki/łokieć/kolano (wybierzcie sobie), po czym czeka na reakcję. To "hap!" nie jest dotkliwe, ale jest na tyle mocne, że boli. Okazuję mu wtedy dominację kładąc go na plecach - I TU CIEKAWE! - robi się z niego całkowicie uległa kluska, jakby wiedział, że zrobił źle, ale kiedy go puszczam, to sytuacja się powtarza (nie od razu). Ostatnio robi "hap!" we wszystkie miejsca, które znajdą się w zasięgu jego pyszczka. Raz próbowałam okazać mu dominację wyrywał się, postanowiłam spróbować drugi raz - z tym samym skutkiem (już wtedy był poddenerwowany), chciałam go chwycić za skórę na karku i wtedy pierwszy raz próbował mnie ugryźć. Zastanawiałam się co zrobiłam źle (nie sztuką jest stwierdzić, że szczur jest agresywny, bo mógł mieć ku temu powód), uznałam, że musiałam wzbudzić w nim poczucie zagrożenia. Później wszelkie próby okazywania dominacji przebiegały pomyślnie.

Dzisiaj kąpałam obu Panów, Totoro przeszedł całą operację mycia bez żadnych zastrzeżeń, nie obraził się jak ostatnio, wszystko było w porządku, był chętny do kontaktu. Jakiś czas później (tego samego dnia) patrzył przez okienko, więc do niego podeszłam, pogłaskałam. On zrobił "hap!" w moją rękę, głaskałam go dalej (przy tym bełkocząc słodko i ciepło brzmiące sylaby bez sensu - lubię bełkotać do szczurków :) ) i bez żadnego ostrzeżenia (najeżonego futra, odsunięcia się) ugryzł mnie w rękę. Jak udało mi się jakkolwiek zatamować krwawienie to wyciągnęłam Parmezana z klatki (nie mam pewności, że Totoro go nie zaatakuje), po czym pojechałam na ostry dyżur.

Na dany moment Totoro siedzi troszkę napuszony (do przed chwili siedział w tym samym miejscu, w którym doszło do ugryzienia - siedział tam w sumie ok. 5h, teraz przeniósł się na hamaczek), nie przejawia żadnego zainteresowania moją osobą, co uważam za dziwne zachowanie. I to w zasadzie koniec historii.

Kwestia pozycji w stadzie jest dosyć wątpliwa, a mianowicie na początku (do 5 miesiąca życia) Totoro był na czele hierarchii, potem Parmezan i tak jest do dziś. Jeżeli chodzi o kontakt z innymi szczurami to ciężko mi cokolwiek powiedzieć, jak do tej pory się kochały (nie było krwawych bójek), ale nie wiem jak Totoro zareagowałby na szczura spoza małego stadka, którego jest częścią.

Chciałabym jeszcze dodać, że (bardzo sporadycznie) oba szczurkom wycieka czerwona wydzielina z nosa (wyczytałam, że to porfiryna z gruczołu hardera) i że może się wydzielać przy: podrażnieniu dróg oddechowych - Panowie się prześcigują w obsikiwaniu moczem terytorialnym wszystkiego co się da i mimo, że sprzątam im 2-3 razy w tygodniu (mają żwirek), to one po prostu śpią w tych oszczanych szmatkach (które zmieniam co 2 dni), więc to może być powód; inny może być taki, że zrobiło się bardzo zimno i wilgotno z dnia na dzień ostatnimi czasy; jeszcze inny może być taki, że mogą być nosicielami patogenu o nazwie mycoplasma (choroba jest zaraźliwa). Uważam, że warto o tym wspomnieć. Nie byłam z nimi u lekarza - zaczęłam zmieniać częściej hamaczki, szmatki i im sprzątać i zauważyłam, że wydzieliny nie ma (to było w czwartek). Niestety czasu nie mogłam znaleźć i planowałam pójść w poniedziałek do lekarza ich przebadać, ale sytuacja się skomplikowała.

Podkreślam, że sprawa jest BARDZO PILNA, dlatego, że mam prócz dużej klatki, w której jest Totoro, tylko naprawdę malutką klateczkę dla chomika i naprawdę nie chcę musieć tam trzymać Parmezana, bo to będzie dla niego męczarnia. Kiedy jestem w domu, to sobie biega, ale kiedy idę spać, bądź muszę wyjść z domu muszę go tam niestety wsadzić.

Szczurka oddam bez niczego. Mam mały transporterek, ale wydaje mi się, że Totoro jest już na niego zwyczajnie za duży. Mam plastikowe wiaderko z przykrywką, w której można zrobił dziurki (jestem skora do kombinowania, jeśli ktoś też nie ma transporterka). Mogę dać tę małą klatkę po chomiku. Tylko odbiór osobisty, chyba, że ktoś, kto ma zająć się transportem do innego miasta przyjdzie po niego i wyciągnie go z klatki.

Jeżeli nie znajdzie się dom dla niego to będę zmuszona go uśpić, czego naprawdę szczerze nie chcę robić, bo to kochany szczurek, tylko problematyczny i trzeba wiedzieć jak sobie z nim poradzić.

Bardzo proszę o kontakt telefoniczny (881 924 224) - niestety mam niesprawną rękę i odpowiadanie na wszelkie pytania pisemnie byłoby katorgą i zajęło wieki.

PROSZĘ, POMÓŻCIE! :(

Ilona
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Paź 26, 2014 01:02   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


nitroglycerin, a co w tej sytuacji planujesz zrobić z Parmezanem? Skażesz go na samotność? Dobierzesz innego szczura, z którym albo sobie poradzisz albo też okaże się agresywny? I co wtedy?
Wiem, że trudno jest ponownie zaufać zwierzakowi, który nas ugryzie (miałam kilka takich przypadków), ale nie przekreślaj go po jednym ugryzieniu - szczególnie jeśli nastąpiło po kąpieli (która nota bene jest szczurom zbędna, a powoduje duży stres i zaburza zapach będący wyróżnikiem stada). Jeśli jego zachowania mają podłoże hormonalne (a jego wiek na to wskazuje) to kastracja może pomóc. Miałam kiedyś szczura, którego z agresora kastracja przemieniła w najcudowniejszego miziaka. Nie zawsze tak jest, ale bywa.
Przemyśl jeszcze swoją decyzję, podejmij przynajmniej próbę - wykastruj, pozwól opaść hormonom i zobacz jak Wam się ułożą relacje. Wtedy możesz podjąć decyzję o oddaniu mając pewność, że próbowałaś mu pomóc. Biorąc ogona pod swoją opiekę decydujemy się również na pewne zobowiązania w stosunku do zwierzaka - nie tylko wtedy, gdy będzie kochanym i zdrowym miziakiem, ale również wtedy, gdy ma trudny okres w życiu - czy to emocjonalny czy zdrowotny.
Nie jestem też przekonana, że Twoja decyzja o ewentualnym uśpieniu jest taka prosta w realizacji - weterynarze (chwała bogu) nie usypiają tak po prostu zdrowych zwierząt na życzenie właściciela.

Może ktoś z Wrocławia może Ci teraz pomóc pożyczając drugą klatkę i pomagając w obsłudze zwierzaka, póki nie odważysz się robić tego sama?
Może warto pojechać do weta i zbadać czy nic go nie boli - skoro siedzi napuszony to albo jest zestresowany albo go coś boli.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
nitroglycerin 


Dołączyła: 25 Paź 2014
Posty: 0
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Paź 26, 2014 01:27   
   Zwierzątka: 2 szczury


Ugryzienie nie nastąpiło zaraz po kąpieli. Nie wykazywał też żadnych zachowań, które mówiłyby, że jest zestresowany, był bardzo pogodny.

Bywały sytuacje kiedy ten szczur się wkurzał, wtedy nie wiem co zrobić, boję się. Po tym incydencie zdaję sobie sprawę, że bywa nieobliczalny. Może zabrzmi to żałośnie, ale wydaje mi się, że szczury wyczuwają strach, to też działa na moją niekorzyść jako właściciela.

Bardzo chciałabym zebrać się w sobie i odważyć, ale nie umiem, teraz boję się go nawet dotknąć. Ten szczur przejawia bardzo skrajne zachowania. Możliwe, że kastracja by pomogła, ale nie chcę skazywać Totoro na mniej czułości z mojej strony podpartej strachem. Zanim ta relacja się ułoży, opadną hormony szczurkiem trzeba się zajmować, poświęcać mu czas, dawać mu miłość.

Nie wiem czy kolejny szczur jest dobrym pomysłem, nie wiem jak Parmezan by zareagował na szczura z zewnątrz, nigdy nie brałam szczurków, które by się nie znały wcześniej od małego. Nie jestem kompetentna by zaznajamiać szczury, a branie innego szczura bo - być może - się polubią jest bez sensu. Dam mu tyle miłości ile będę w stanie mu dać, więc w pewnym sensie skażę go na samotność.

Chciałabym, żeby Totoro znalazł dom, w którym ktoś mu pomoże, bo ja nie potrafię. To nie będzie zdrowa relacja jeśli będę się zawsze zastanawiać, czy mnie nie ugryzie. Nie chcę, żeby cierpiał przez to, że się boję, żeby czegoś mu brakowało.
 
     
nitroglycerin 


Dołączyła: 25 Paź 2014
Posty: 0
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Paź 26, 2014 01:46   
   Zwierzątka: 2 szczury


W sumie po dłuższym zastanowieniu podejmę próbę (kurcze, kocham tego szczuraska) i wysterylizuję go. Mam nadzieję, że to pomoże.

------------- TEMAT DO USUNIĘCIA -------------
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Paź 26, 2014 01:48   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


nitroglycerin, to oddaj oba. Parmezan jest zbyt młody, aby przez 2/3 życia nie mieć towarzystwa swojego gatunku - nie wyiskasz go, nie będziesz z nim sypiać w hamaku, nie będziesz z nim się komunikować w jego języku, nie oznaczysz swoim moczem, aby stanowić jedno stado. On nie może ponosić kary za to, że Ty się boisz jego brata.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Paź 26, 2014 01:54   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


nitroglycerin, pisałyśmy równocześnie ;)
Trzymam kciuki, żeby się udało i żeby kastracja pomogła. Poczytaj w wątku polecanych wetów gdzie kastrować (nie każdy nawet najlepszy psio-koci wet potrafi operować szczury!) i jak się opiekować zwierzakiem po operacji.
I daj znać jeśli potrzebujesz wsparcia - może ktoś lokalnie pomoże.

Mocno trzymam za Was kciuki! :kciuki: :kciuki: :kciuki:
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Nie Paź 26, 2014 01:58   
   Zwierzątka: królinka i szczury


nitroglycerin, zamykam w takim razie.
Mam nadzieję, że zajrzysz do innych tematów na forum i poczytasz trochę celem dokształcenia - uczymy się całe życie, a zawsze lepiej na cudzych błędach niż własnych ;)
W razie potrzeby zadawaj oczywiście pytania, spróbujemy pomóc.
Powodzenia!
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 14