Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pasożyty wewnętrzne - prośba o ostrożność i badania
Autor Wiadomość
Imbira 


Dołączyła: 29 Maj 2013
Posty: 18
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 15:04   

Wczoraj dostałam od Magdonald info, że moja szczurzyca z tej samej adopcji co Magdy Mała Mi, może mieć lamblie. Dobra. Teraz całe stado jest niby tylko do przebadania (6 szt) tylko się zastanawiam na ile to jest pilne. U ludzi jak mi lekarze tłumaczyli jest tak, że bardzo dużo osób ma lamblie, które nie dają objawów bo się nie aktywizują czy jakoś tak.

Czy w takim razie badanie całego stada to konieczność? Na dobra sprawę to mam tez do przepadania psa inne stworki bo zdarzyło mi się zamienić je klatkami bez dokładnego szorowania...
_________________
ze mną 6szczurzych bab :D
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 31, 2013 16:08   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Imbira, całe stado szczurów możesz przebadać jednym badaniem - tylko rozszerzonym, bo lamblie nie wychodzą w standardowym badaniu. Jak będzie czysto to nie masz się co martwić, choć akurat posiadając psa powinnaś go co pewien czas badać i odrobaczać ze względu na to, że ma kontakt ze światem zewnętrznym (czyli nie psa ze względu na szczury, a raczej szczury ze względu na psa).
Objawów możesz nie mieć, ale pasożyty osłabiają organizm i jak poczytasz ten wątek to poważne objawy u ogonów były raczej płucne niż z układu pokarmowego. Jak pilnie to już kwestia Twojej decyzji i kondycji stada - mi ze względu na wyjazd wetka odroczyła odrobaczanie o miesiąc, ale nie ryzykowała bym dużo więcej.
No i akurat lamblie mogą atakować człowieka (nie jest to reguła, mi się udało, ale ryzyko istnieje), więc i o ewentualnym przebadaniu siebie nie zapomnij.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 12:14   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Do kompletu zrobiłam badanie maleńkiej Targowicy - nie miała kontaktu z moim stadem, ale pochodzi ze sklepu, więc też jest w grupie podwyższonego ryzyka.
Wynik: lamblie obecne.
Od niedzieli startujemy z odrobaczaniem :|
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 15:48   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Jak się okazuje w różnych laboratoriach jednemu zwierzęciu mogą wyjść zupełnie różne wyniki, stąd nasza decyzja, by czasem po prostu odrobaczyć zwierzaki i już.

Sytuacja dotyczy Portkeya Vaco, który obecnie u nas tymczasowo mieszka. Na jednym wyniku lamblia i kokcydia, na drugim (w odstępie i po leczeniu) nadal lamblia, ale także tęgoryjec. Objawów u szczura brak. Próbki pobierane w identycznych warunkach, oddane do badania świeże.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 15:56   

AngelsDream napisał/a:
Jak się okazuje w różnych laboratoriach jednemu zwierzęciu mogą wyjść zupełnie różne wyniki
Nie w różnych, tylko po prostu. Badanie kału na obecność pasożytów ma bardzo niską czułość, rzędu 30% przy jednej próbce (tzn. jedna kupa, mówiąc dokładniej :P ), dlatego kał zbiera się z kilku dni i z różnych "partii", żeby zwiększyć szanse na obecność jaj w badanym materiale.
Ostatnio zmieniony przez Kasik Czw Wrz 05, 2013 15:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 15:56   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


AngelsDream, a metoda badania taka sama? Bo nie wiem jak jest z tęgoryjcem, ale w przypadku lamblii skuteczność różnych form badania jest znacząco różna.

Mi na lamblie polecili test metodą ELISA jako dający wiarygodne wyniki - to dość ważne dla osób planujących badania, szkoda kasy na mało wiarygodne metody.

/Edit
Kasik napisał/a:
Badanie kału na obecność pasożytów ma bardzo niską czułość, rzędu 30% przy jednej próbce, dlatego kał zbiera się z kilku dni i z różnych "partii", żeby zwiększyć szanse na obecność jaj w badanym materiale.
To też, ale czy to dotyczy wszystkich metod badania? Bo dla niektórych badań jest wymagana "wielokrotna próbka", a do niektórych (w tym ELISA) nie.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 15:59   

Pyl napisał/a:
Mi na lamblie polecili test metodą ELISA
ELISA jest testem na obecność danego antygenu i ma wysoką czułość. Natomiast jaj tasiemca poszukuje się "naocznie", pod mikroskopem, więc po prostu trzeba na takie jajo natrafić w tej konkretnej badanej próbce.
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 16:02   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Pyl, czy metoda taka sama, tego się nie dowiem.
Próbki były świeże, żeby były z kilku dni, należałoby je oddawać codziennie, a tym samym koszt badania (3 do 5 dni) wzrasta z przeciętnego do monstrualnego.

Lamblie były potwierdzone metodą ELISA właśnie.
Tęgoryjec nie został opisany.
Szczury po prostu zostaną odrobaczone i przebadane ewentualnie raz jeszcze.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 16:07   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Kasik napisał/a:
Natomiast jaj tasiemca poszukuje się "naocznie", pod mikroskopem

A jak z nicieniami, takim tęgoryjcem właśnie?
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 16:12   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


AngelsDream, mi polecali przechowywanie próbek z kilku dni w lodówce i badanie jednym badaniem. Nie wiem czy to na tasiemca działa, ale takie dostałam instrukcje przy "ogólnopasożytniczym" badaniu. Zdecydowanie taniej niż badanie n próbek osobnymi badaniami.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 16:13   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


W sumie ogromna szkoda, że laboratorium nie opisało gatunku tęgoryjca. Ja niestety, im bardziej zgłębiam sprawę, tym bardziej widzę problem nie z samymi pasożytami czy sensem z nimi walki, ale wiarygodnością wyników badań.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 16:21   

quagmire napisał/a:
A jak z nicieniami, takim tęgoryjcem właśnie?
Matko, ja nie wiem, czemu ja ciągle o tasiemcu myślałam... :roll: Ale nicienie, w tym tęgoryjca (owsiki u ludzi wykrywa się inaczej niż pozostałe pasożyty jelitowe, nie wiem jak robi się to u zwierząt), wykrywa się tak samo, pod mikroskopem, poszukując jaj.
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 16:23   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Kasik, dzięki za odpowiedź :)
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 17:43   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Kasik, dzięki za dzielenie się wiedzą.

Myślę, że najrozsądniej jest przeleczyć zwierzaki i ew. powtórzyć badanie dla świętego spokoju, prosząc konkretnie o sprawdzenie pod kątem tęgoryjca.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 18:14   

AngelsDream napisał/a:
powtórzyć badanie dla świętego spokoju, prosząc konkretnie o sprawdzenie pod kątem tęgoryjca.
Właśnie postanowiłam się dogrzebać do notatek z parazytologii i dzielę się wiedzą dalej - z tego, co nam mówili, wykrycie jaj tęgoryjca może być trudne w preparacie bezpośrednim i zaleca się dodatkowo badanie wykonane metodą zagęszczającą (flotacji - jeżeli ktoś ma chęć wiedzieć dokładnie). Być może też stąd różnica w wyniku (pomijając ogólną niską czułość badań). Ale nie dam sobie ręki uciąć za to, co tu piszę, bo odnoszę to do wiedzy o ludziach, a jednak szczurze kupy trochę się różnią i nie mam zielonego pojęcia, jak one są badane :P Zawsze można dopytać w labie, jak badają kał.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.22 sekundy. Zapytań do SQL: 11