Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress
Autor Wiadomość
evanduril 
Humorozaurus


Dołączył: 16 Cze 2013
Posty: 32
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pon Cze 17, 2013 22:56   Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress
   Zwierzątka: 2 samce :)


Witam serdecznie.
Parę słów wstępu.
W ciężkich sytuacjach, gdy napotykam na duży zbiór wiedzy, który muszę przyswoić, a w przypadku szczurów tak jest, stosuję jeden trik, który do tej pory zawsze się sprawdzał - tworzę poradniki.

Tak, tworzę poradnik na tematy, o których nie mam pojęcia, bo nie ma lepszego sposobu, by posiąść i przeorganizować wiedzę, niż odpowiedzialność wynikająca z nauki innych :) Tak przynajmniej sobie tłumaczę.

W związku z tym, że mam zamiar zaadoptować szczury, a potrzebna jest mi wiedza na ich temat, mam zamiar stworzyć kompendium wiedzy o szczurach, na podstawie informacji nabytych na polskich forach, stronach internetowych i fanpage-ach. Kompendium będzie miało minimum 20-30 stron, uzupełnionych o ilustracje i zdjęcia. Przygotowane będzie docelowo w formie PDF, do ściągnięcia i udostępniania za darmo przez wszystkich, w rozdzielczościach do internetu i do druku. Mam doświadczenie jeśli chodzi o grafikę i skład (to mój zawod), całość będzie więc przygotowana profesjonalnie.

Poradnik będzie rozwijany pod tym adresem:
https://docs.google.com/document/d/1SbvxPekUH6NoW6uvZXM9IJE_6Zip9uDXRXAWQHk_zHs/edit


Zapraszam wszystkich do podsyłania swoich uwag i komentarzy, zmiany będę wprowadzał, w miarę możliwości - na bieżąco, dział po dziale. Źródła mam zamiar wyszukiwać sam, ale byłoby mi bardzo miło, gdyby ktoś tutaj pomógł i do każdego z działów podrzucił jakieś linki bezpośrednio do postów/stron opisujących wiarygodnie i sensownie dane zagadnienie - przyspieszy mi to prace.

Dzięki i życzcie mi szczęścia, aby to co wyjdzie na koniec miało jakąś wartość :)
 
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Wto Cze 18, 2013 12:21   

evanduril, ale takich poradników już trochę jest, na przykład ten: http://www.ebookinfo.pl/h...m.html#recenzja
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Wto Cze 18, 2013 12:47   

Kasik, im więcej dobrych poradników, tym lepiej :) , tym bardziej, że ten jest darmowy, co na pewno niektórych zachęci do przeczytania :] .
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Ninek 



Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 4588
Skąd: Brzeg
Wysłany: Wto Cze 18, 2013 13:10   
   Zwierzątka: 7 kotów, 2x chomik + pies


evanduril, na razie wygląda to naprawdę dobrze :)
Myślę, że znajdzie się kilka osób z większym doświadczeniem, które przeczytają i doradzą.
Ja też się o to postaram w wolnej chwili.

Powodzenia! :)
_________________
Ze mną:
Kotowate: Mefisto, Mocca, Mia, Manga, Rambosz, Nyks i Hades. [*] Maura [*]
Chomik dżungarski: Ekler; Chomik syryjski : Truskawka
W pamięci 'stare stado': H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F i 'nowe stado': G, B, M, T, Z, MM, W, P, P i LL
 
     
evanduril 
Humorozaurus


Dołączył: 16 Cze 2013
Posty: 32
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Wto Cze 18, 2013 18:07   
   Zwierzątka: 2 samce :)


Dziękuję pięknie za wsparcie. Pomagają osoby z dwóch forów, więc myślę, że nie wyjdzie to źle. Jak na razie jednak, patrząc na ilość tekstów jakie wrzuciłem, muszę zacząć skracać, bo wyjdzie mi książka. A to nie o to chodzi :)
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Cze 18, 2013 18:11   
   Zwierzątka: brak


Myślę, że artykuł o odmianach można skrócić albo przynajmniej dać na koniec ;) To nie jest podstawowa wiedza niezbędna początkującym, raczej przydatna hodowcom. Poza tym jest tam tyle niuansów, że nawet bardzo doświadczone pod względem opieki osoby mają z tym problemy, jeśli nie zajmują się rozmnażaniem rodowodowych szczurów.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Asmena 
alv



Dołączyła: 22 Cze 2010
Posty: 594
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Cze 18, 2013 18:14   

Swoją drogą- rozdział o odmianach bez zdjęć poglądowych wg mnie nie ma zbytnio sensu :)
_________________
Ze mną: Chiki, Ama, Yoru, Bambi, Latte
Za TM: Akai, Filip, Aida, Naka, Lucy, Labisia, Kate, Mariusz, Nezumi, Doku, Haya, Chibi, Riku, Shinju, Kambru, Hagu, Sukui, Arai
 
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Wto Cze 18, 2013 18:37   

Ja uważam, że rozdział o odmianach jest bardzo ciekawy i potrzebny, wcale też bym go nie skracałą, ale faktycznie zdjęcia powinny być. Dobry poradnik będzie ciekawy zarówno dla początkujących, jak i "praktykujących", którzy zechcą pogłębić wiedzę :) .
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
evanduril 
Humorozaurus


Dołączył: 16 Cze 2013
Posty: 32
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Wto Cze 18, 2013 19:57   
   Zwierzątka: 2 samce :)


Na tym etapie w ogóle nigdzie nie będzie zdjęć. Zdjęcia będę dorzucał jak będzie skończony poradnik pod względem merytorycznym, i to dopiero po przerzuceniu treści do programu graficznego w ktorym zaprojektuję cały układ poradnika.

Obecnie skupiam się wyłącznie na zorganizowaniu treści.
 
 
     
Asmena 
alv



Dołączyła: 22 Cze 2010
Posty: 594
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Cze 18, 2013 20:01   

evanduril, chyba że tak :D No to trzymam kciuki ;)
_________________
Ze mną: Chiki, Ama, Yoru, Bambi, Latte
Za TM: Akai, Filip, Aida, Naka, Lucy, Labisia, Kate, Mariusz, Nezumi, Doku, Haya, Chibi, Riku, Shinju, Kambru, Hagu, Sukui, Arai
 
 
     
evanduril 
Humorozaurus


Dołączył: 16 Cze 2013
Posty: 32
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Czw Cze 20, 2013 12:36   
   Zwierzątka: 2 samce :)


Prace nad poradnikiem zbliżają się ku końcowi. Bardzo bym prosił o nasilone działania na rzecz sprawdzenia poprawności zawartych w nim danych. Bardzo, bardzo będę za nie wdzięczny i dziękuję :)

Autorzy artykułów z tego forum, których prace zostały wykorzystane w części lub całości, a którzy nie zgadzają się na takie wykorzystanie, proszeni są o kontakt. Generalnie będę się starał zapytać na koniec o zgodę każdego autora, ale mógłbym kogoś przeoczyć.
 
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Czw Cze 20, 2013 12:57   

na szybko, rzut okiem na kilka akapitów...

Cytat:
W ich ogonach znajduje się trująca strychnina

Kolejny idiotyczny mit powtarzany w kółko bez sprawdzenia jakiegokolwiek źródła solidnej i pewnej informacji. Strychnina jest bardzo często stosowana jako trucizna dla gryzoni, więc pewnie jakiś „inteligentny” inaczej pomyślał, że szczury po najedzeniu się takiej trucizny odkładają ją sobie w ogonie, co jest oczywiście kompletną bzdurą. Żadne źródło także nie mówi o tym, żeby jakikolwiek zwierzak zdechł po ugryzieniu szczurzego ogona – jest to całkowita nieprawda powtarzana w kółko przez niezbyt rozgarniętych ludzi, którzy wierzą we wszystko, co im ktoś powie po wypiciu 3 piw. Jedyna możliwość zatrucia się strychniną, to zjedzenie martwego gryzonia zabitego przez trutkę.

Czy traktujesz ten poradnik poważnie?? :P Mnie wzmianki o piwach odpychają.

Cytat:

Ta odmiana jest dość ciężka do określenia

Często używasz słowa ciężka, ciężki, co nie jest zbyt poprawne. Ładniej by wyglądało np. słowo trudny, skomplikowany.

Cytat:

Blazed
Odmiana z łysinką na głowie. Łysinka ta może przybierać wiele różnych kształtów (plamy, paski itp.)

Bzdura. Blazed to znaczenie, nie łysina. Spójrz na szczura w moim avatarze.


Dalej jeszcze nie doczytałam ;)
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 20, 2013 12:59   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


evanduril, zdecydowanie, jeśli poradnik ma służyć do edukowania, należy popracować nad doborem języka, tonem wypowiedzi, etc.

Pewne zwroty są niedopuszczalne, bo czytelnik/odbiorca słusznie poczuje się obrażany.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Czw Cze 20, 2013 13:04   

Dokładnie, momentami czytanie mnie boli.
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
evanduril 
Humorozaurus


Dołączył: 16 Cze 2013
Posty: 32
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Czw Cze 20, 2013 13:13   
   Zwierzątka: 2 samce :)


Dziękuję, ale stwierdzenie "pewne zwroty" bez wskazania które i gdzie - nic mi nie da. Pamiętajcie, że nie cały poradnik jest pisany przeze mnie, w sporej mierze są to skopiowane treści z for i stron, po mniejszej i większej modyfikacji.

Uwagę odnośnie sposobu pisania zanotowałem, ale w tej chwili bardziej interesują mnie komentarze odnośnie merytoryki, a nie stylistyki.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 12