Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nadwaga i otyłość - stan? choroba? przekarmianie? geny?
Autor Wiadomość
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 10, 2013 12:03   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Layla, gubią o wiele za szybko.

Grubaskom to się zdarza, ale mimo wszystko lepiej na to nie pozwalać.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Cze 10, 2013 12:35   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


AngelsDream, wiem, ale jest gorąco i z tego powodu też im się mniej chce.

Dieta: zmieniłam karmę na Rat Nature (roboczo bo szybko musiałam), oni jej nie lubią, wyłowiłam banany. Nie dosypuję jedzenia póki nie zjedzą, codziennie świeże warzywa. Nie głodzę ich, spokojnie, żarcie w misce jest. Obaj apetyt mają, ale wiadomo, że jak jest ciepło, sporą część dnia przesypiają. Wcześniej jedli dla rozrywki, bo uwielbiali VL zero i jedli jej niewyobrażane ilości.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Zuzia1976 



Dołączyła: 22 Kwi 2010
Posty: 185
Skąd: Święte miasto-Częstochowa
Wysłany: Wto Lip 23, 2013 13:32   
   Zwierzątka: Zośka,Mania,Skórka,Bella,Klara


Mam bardzo otyłą szczurkę.Moje odchudzanie jej nie przynosiło efektu.Poczytałam,przeanalizowałam i już wiem,jak sobie z tym problem poradzić.Na szczęście nie ma żadnych kłopotów zdrowotnych typu serce płuca więc bez przeszkód mogę wprowadzić z życie odchudzanie.Cieszę się bo ona lubi biegać a zwłaszcza za jedzeniem...jest mega pasibrzuchem więc nie będę musiała jej zmuszać do ruchu.Nie mam w klatce żadnych drabinek i pochylni.Żarcie w/g forum jest w innym miejscu niż poidło i hamak.Zatem do dzieła.......grubasico moja.
_________________
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
— George Bernard Shaw
Moje stado http://forum.szczury.biz/...er=asc&start=60
 
 
     
Saaa 



Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 25
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 14:24   
   Zwierzątka: 12 szczurzych łap


U mnie Chlopaki jedz Verse Lega rat complet sypie im spora miseczke, ale Irokez w przeciagu nocy wszystko zjada. Ostatnio jak to zauwazylam zaczelam im dawac tylko wieczorem ale wydaje mi sie ze zaczal miec nadwage:( zmienic mu karme czy moze dawac jeszcze rzadziej?
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 14:33   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Saaa, myślę, że powinnaś zacząć od ważenia karmy (szczurom wystarcza 15 g karmy na łebek dziennie). Możesz też ją zmienić (complete ma dużo białka) np. na Vilmie. Dobrze jest też odejmować od wagi karmy podstawowej dodatkowe smakołyki - bo to głównie one tuczą. U nas nie ma szans, żeby zostało coś na noc dla takich podjadaczy - karmy jest tyle, że znika w pół dnia (dostają po 15 g/szczura rano i coś "mokrego" - warzywa, mlecze, od czasu do czasu mięso - po powrocie z wybiegu). Jeśli szczury mają stały dostęp do karmy w misce często kończy się to przejadaniem.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Saaa 



Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 25
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 15:45   
   Zwierzątka: 12 szczurzych łap


chlopaki z mokrego dostaja przede wszystkim ogorka i pomidora. Raz na bardzo dlugi czas dostaja dropsy trixi chyba musze im zapewnic wiecej wybiegu. Wlasnie dobralam kolege dla Irokeza, bo odszedl nasz ukochany Albinek:( jak zobaczylam malenstwo jakie jest chudziutkie i malutkie (kregow policzyc mu nie moge, wiec chyba za chudy nie jest) stwierdzilam ze musze odchudzic Irokeza- grubaska xd
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 15:48   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Saaa, jak masz wątpliwości, to możesz pokazać zdjęcie :)
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Saaa 



Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 25
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 15:54   
   Zwierzątka: 12 szczurzych łap


dobic Irokezowi- adhd zdjecie jest trudne ale zaraz sprobuje

[ Dodano: Wto Sie 13, 2013 16:06 ]
udalo sie:))) niestety jest zbyt duze, zeby dodac jako zalacznik. http://forum.szczury.biz/album_page.php?pic_id=239
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 16:54   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Saaa, na tym zdjęciu nie wygląda jakoś szczególnie grubo.
Jakby został przy takim wyglądzie, to myślę, że byłoby ok :)
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Saaa 



Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 25
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 17:09   
   Zwierzątka: 12 szczurzych łap


przy moim nowym ogonku to wyglada jak wielki grubiutki szczur. Vallego tez wstawie

[ Dodano: Wto Sie 13, 2013 17:27 ]
a tutaj malutki Vally http://forum.szczury.biz/album_page.php?pic_id=240 . miedzy mini jest poltorej miesiaca roznicy
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 22:34   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Saaa, w tym wieku każdy tydzień robi jeszcze różnicę ;) Ale wystarczy spojrzeć na sylwetkę - w pierwszym poście tego tematu są zamieszczone zdjęcia sylwetki szczura z nadwagą, a nawet otyłego. Na zdjęciu Irokeza z boku widać, że ma normalną sylwetkę :) Nie musisz się martwić, ale ważyć karmę i tak warto - żeby zapobiec ewentualnemu przytyciu za jakiś czas :wink:
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Saaa 



Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 25
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Sie 14, 2013 14:55   
   Zwierzątka: 12 szczurzych łap


wielkie dzieki
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 14, 2013 15:06   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


A tak a propos, AngelsDream wrzuciła jakiś czas temu na forum link do artykułu o chorobach nerek u szczurów ("Przewlekła postępująca nefropatia szczurów" lek. wet. Jakub Sadłowski)

Pozwolę sobie zacytować fragment dotyczący wpływu żywienia na występowanie i rozwój choroby (podkreślenia moje):
Cytat:
Istnieją czynniki predysponujące do rozwoju choroby. Są nimi wiek, płeć, szczep, sposób żywienia, zaburzenia hormonalne, przebyte choroby, podawane leki oraz czynniki genetyczne. PPN częściej występuje u szczurków albinotycznych, zwłaszcza u samców. Wczesna kastracja może spowolnić rozwój choroby. Nieprawidłowości dietetyczne związane są z nadmiarem pokarmu, zwłaszcza białka w dawce pokarmowej. Powyżej 6 miesiąca życia powinniśmy szczurkom ograniczyć ilość protein w diecie - przypadku klinicznej postaci choroby nawet do 4-7%. Zwiększamy natomiast ilość węglowodanów i tłuszczy. Odpowiednie żywienie opóźnia moment pojawienia się klinicznej PPN.

Niby prawda znana, ale... powtórzeń nigdy nazbyt wiele :wink:
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 14, 2013 15:12   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Off-Topic:
Wg mnie 4-7% białka w diecie to za mało - chyba, że chodzi o mega przyswajalne białko, bo wtedy wystarczy 5% - tyle, że takie białka w naturze nie istnieją i karmiąc zwykłą karmą potrzeba właśnie 11-14% białka, żeby dostarczyć tych niezbędnych 5%. Osobiście skłaniałabym się ku zmniejszeniu ilości białka do dolnej granicy, czyli 10-11%, przerzuceniu się na łatwiej strawne białko - np. sojowe. I wśród nasion wyborze tych, które mają mniej fosforu.

Również warto pamiętać, że samice są dużo mniej podatne na choroby nerek i u nich te zmiany nie muszą być tak znaczące.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 14, 2013 15:21   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Off-Topic:
quag, ale 4-7% to zalecany poziom dla ogonów z chorobą nerek - nikt nie narzuca zdrowym szczurom takiego limitu.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 7