Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nadwaga i otyłość - stan? choroba? przekarmianie? geny?
Autor Wiadomość
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Gru 31, 2013 10:48   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Właśnie w bardzo młodym wieku kształtują się nawyki żywieniowe. Jest szansa, że będzie w sam raz. Zwłaszcza dla najmłodszych.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
sliwkowapanna 



Dołączyła: 01 Lut 2014
Posty: 486
Skąd: Płock/Wawa
Wysłany: Śro Lut 05, 2014 19:21   
   Zwierzątka: 4 szczury i 2 myszki


hmmm chyba się właśnie uświadomiłam, że Harry ma nadwagę...chyba zacznie Chodakowską robić... :lol:
_________________

___________________________________
Harry(04.2013), Wally (02.2014), Karmelek i Hermiona(06.2014) -> Nasz temat
 
     
Oluś 
Dawniej olus_165



Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 2994
Skąd: Ryjewo / Kisielice
Wysłany: Nie Lut 16, 2014 01:02   
   Zwierzątka: 15 Popierdółek + 1 Psowata + 4 Ślimy


Chwalę się. Enoki nareszcie chudnie. :D W 4,5 miesiąca z 570 gramów ładnie zszedł do 510. Waga docelowa to 490 gramów. Nadal wygląda jak klucha, ale to więcej rozciągniętej skóry niż tłuszczyku. Już jest bliżej niż dalej. :kciuki:
_________________
Olusiowe Popierdółki: Radziwiłł & Rokosz SunRat's, Sir Lancelot, Nihil Novi & Neron of Zirrael, Puszkin ot Madam Szapokljak, Cześnik Raptusiewicz ot Madam Szapokljak, Arbiter Elegantiarum & Ab Oriente Lux spod Husarskich Skrzydeł, Chilon Chilonides spod Husarskich Skrzydeł, Izzy's Yanosik, Izzy's Zerwikaptur, Gotfryd of Zirrael, Drakkar spod Husarskich Skrzydeł, Rob Roy von Bruno oraz Psowata Gaja oraz Ślimy: Stefan, Horacy, Ambroży i Izydor :serducho:
Wokół mnie: Baal, Sir Galahad, Móó-Shó Mórmórandó EM, Siwy, Enoki SR, Ądręę WWW, Edward EM, Burton, Ave, Vea, Bazyl, Lucjusz, Akapit, Alucard, Duo, Wacuś. Tęsknię... :(
 
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Nie Lut 16, 2014 01:04   
   Zwierzątka: królinka i szczury


Super, że dieta przynosi efekty :)
Powiedz Enokiemu, że MarCysia mu zazdrości :roll:
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
beti 



Dołączyła: 13 Gru 2013
Posty: 31
Skąd: Strzelce kraj
Wysłany: Pon Lut 17, 2014 14:18   
   Zwierzątka: corka,maz,2 piesy i dwa ogoniaste szczescia


Ile powinien ważyć młody,3 miesięczniak?
_________________
Syriusz'gryzikabel' 09.12.13
Sir Xavier 09.12.13
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Lut 17, 2014 14:26   
   Zwierzątka: brak


To okres intensywnego wzrostu u szczurów, 3-miesięczny samiec może już ważyć tyle, co dorosły ;)
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 17, 2014 14:39   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Aczkolwiek lepiej, żeby nie ważył tyle, co dorosły.

beti, nie da się powiedzieć, nie ma sztywnych ram, ani w jedną ani w drugą stronę.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
beti 



Dołączyła: 13 Gru 2013
Posty: 31
Skąd: Strzelce kraj
Wysłany: Pon Lut 17, 2014 15:55   
   Zwierzątka: corka,maz,2 piesy i dwa ogoniaste szczescia


Ja co prawda czytałam temat nawet kilka razy ale jakoś nie umiem wyczuć:-). Moi panowie zrobili się bardzo pokaźni:) i tak właśnie się zastanawiałam czy nie trzeba im rygoru narzucić:)
_________________
Syriusz'gryzikabel' 09.12.13
Sir Xavier 09.12.13
 
     
Cegriiz 
Avaria



Dołączyła: 26 Sie 2011
Posty: 4899
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 17, 2014 15:59   
   Zwierzątka: Kupa szczura i cztery myszy


beti, porównaj sylwetki ze zdjęciami na pierwszej stronie ;)
_________________
Moje ogony
 
 
     
sliwkowapanna 



Dołączyła: 01 Lut 2014
Posty: 486
Skąd: Płock/Wawa
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 16:13   
   Zwierzątka: 4 szczury i 2 myszki


u mnie Harry w trochę ponad dwa tygodnie z 475g zszedł do 450g. Jeszcze troszkę przed nami:)
_________________

___________________________________
Harry(04.2013), Wally (02.2014), Karmelek i Hermiona(06.2014) -> Nasz temat
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 13, 2014 13:18   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


W ramach ciekawostek - tym razem fragment artykułu o tym, jak radzić sobie z niejadkami.
Ale o nadwadze też trochę jest.

Cytat:
Metoda na niejadka? Kuchnia wydaje posiłki, a po 20 min. się zamyka, obojętnie, co się dzieje. Proszę wytrwać tak przez tydzień.
(...)
Czy teraz jest więcej niejadków niż kiedyś?
- Teraz rodzice bardziej się przejmują jedzeniem, a dzieci to wykorzystują. Dzieci rządzą matkami przez jedzenie!

Jak?
- Polecam książkę "Mały tyran" Iriny Prekop. W skrajnym przypadku, który tam jest opisany, żeby dziecko coś zjadło, ojciec musiał wejść po drabinie na wysokość drugiego piętra i założyć na głowę cylinder. Dzieci szybko wyczuwają, na czym rodzicom zależy i jeśli mama zacznie za nimi biegać z łyżeczką, zaczną to wykorzystywać.

Ale jak dziecko słabo przybiera na wadze i nie chce jeść, to co robić?
- Żadne dziecko, któremu dajemy jeść, nie zagłodziło się na śmierć. Radziłbym przestać się przejmować i przyjąć taką strategię: kuchnia wydaje posiłek i po 20 minutach koniec z jedzeniem aż do następnego posiłku. Najlepiej, żeby posiłki były o stałych porach i żeby dziecko jadło wspólnie z rodziną. Proszę wytrwać tak tylko przez tydzień, a będzie lepiej. I przestać w ogóle mówić o jedzeniu, jakby ten problem nie istniał.

A co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść warzyw i zup?
- Nic na siłę. Dzieci często unikają określonych grup produktów. Z doświadczenia wiem, że gdy rodzice będą jeść zupy i warzywa, dziecko zachęcane do próbowania w końcu się przełamie. Nic tak nie smakuje jak nieznane warzywo ściągnięte z talerza mamy czy taty. Dziecko może okazać niechęć do jedzenia, żeby wyrazić swoje "ja" lub w ten sposób walczyć z mamą, która je zmusza do posiłku. 90 proc. dzieci, gdy nie są dokarmiane między posiłkami, odczuwa głód i jest w stanie nam to zasygnalizować.

Cały czas pokutuje przekonanie, że pulchny bobas to zdrowy bobas.
- To nieprawda, bo nadmiar tłuszczu nie jest wykładnikem zdrowia, ale raczej ryzykiem wystąpienia różnych chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Można być otyłym, a w pewnym sensie niedożywionym, czyli mieć braki ważnych składników odżywczych.

Źródło: Gazeta Wyborcza, "Z wizytą u specjalisty. Dr Piotr Albrecht: Nie nudź dziecku o jedzeniu"
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Pon Maj 19, 2014 12:38   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Od czasu kiedy moim chłopcom udało się solidnie schudnąć (nie mam już ani jednego szczura z nadwagą w siedmiostadzie), utrzymujemy stały schemat żywienia, który pozwala im trzymać wagę (żaden z ogonów nie przekracza w tej chwili 550g, nie chudną, chyba że z powodu chorób) i być w dobrej formie (sierść, zęby).
Codzienne dawkowanie karmy przynosi efekty. Karmię 2 razy dziennie: rano 10g suchej karmy na łeb (aktualnie mam znów Vilmie, ale długo stosowałam własną mieszankę i wrócę do niej, kiedy skończy nam się ta karma podstawowa) a wieczorem, po wybiegu surowe warzywa lub kiełki (4 razy w tygodniu); owoce (2 razy w tygodniu); danie gotowane (raz w tygodniu) - jakaś kasza/makaron razowy z warzywami, czasem kisiel z owocami lub jogurt z owocami i płatkami; jajko ugotowane na twardo (raz na 2 tygodnie); kawałek suszonego mięsa/suszonej ryby (raz na 2 tygodnie); wypieki mączne (od święta) - ciasto z ziarnami, owocami i roślinami strączkowymi.
W czasie odchudzania przyzwyczaiłam chłopców do codziennego intensywnego wybiegu przez godzinę - tyle czasu mogę im poświęcić na zabawę. Pozostały czas na wybiegu (różny, zależnie od dnia) organizują już sobie sami - zazwyczaj po prostu zwiedzają kartonowe królestwo, które im urządziłam. Muszę przyznać, że nie mam problemu z usypianiem szczurów na wybiegu, ale są takie dni, że część ekipy wraca do klatki po tej godzinie zabawy ze mną. Przyzwyczajenie to jedno, ale starzeją się przecież.
Suchą karmę wysypuję im w ściółkę. Dzięki temu do następnego karmienia wynajdują jeszcze coś do zjedzenia i nie czekają 12 godzin bez dostępu do pokarmu. Karma sucha kończy się około 3 godziny przed kolejnym karmieniem - uważam, że to optymalny czas, by nie byli wygłodzeni, ale chętnie wychodzili na wybieg, po którym mogą liczyć na ulubione (lub nie ;) ) smakołyki.

Ogony, które są u mnie od małego (w tej chwili 5 z 7 szczurów), nie mają tendencji do tycia, trzymają wagę optymalną dla siebie, mają ładne sylwetki. Najmłodsza trójka przybyła w czasie, kiedy reszta została przestawiona na nową dietę i to prawdziwe sznurówki, zdrowe, aktywne, piękne szczury.
Dwa najstarsze Batony (panowie, od których cała akcja "odchudzanie" się zaczęła) mają większe problemy ze zdrowiem, ale są nad wyraz aktywni jak na swój wiek. Z ich tuszą mogą być związane takie choroby jak: cukrzyca, problemy wątrobowe, zwyrodnienia stawów, czy kłopoty kardiologiczne. Mają w tej chwili 2 lata i ponad 5 miesięcy.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3695
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Wrz 08, 2014 17:58   
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


Mam problem z za grubym szczurem.
Mam trzy samiczki - jedną ponad 26 miesięczną i dwie siedmiomiesięczne.
Daję im rano i wieczorem po półtorej garści Vilmie na wszystkie trzy.
Starsza i jedna z sióstr jedzą w normie i wyglądają w normie. Druga młoda samiczka cały dzień spędza w misce. Gdy kończy się karma, gryzie wyposażenie klatki, szmatki. Co tylko się da. Jest tak gruba, jakby już jutro miała urodzić co najmniej piętnaście bachorków z ogonkami. Co jest niemożliwe, bo pięć miesięcy temu została wykastrowana.

Czy jest jakiś sposób na zmniejszenie jej łaknienia??

Na szczęście nie je łapczywie, ogólnie zachowuje się w normie jest spokojniejsza i łagodniejsza od siostry, bardziej proludzka. Nie wiem, gdzie szukać przyczyn tego apetytu i jak go ograniczyć.
_________________
449955886677
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Wrz 08, 2014 23:43   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


U mnie pomogły dwie rzeczy:
- karmię tylko raz dziennie suchą karmą, 4 szczury (w tym jedna za chuda dokarmiana na boku sinlakiem) dostają jedną miarkę mieszanki (resztka Vilmie + dużo JR Farmu + trochę suszonych warzyw) w której mieści się jej średnio 32-40 gramów (zależy czy wpadnie coś cięższego czy nie - nie ważę za każdym razem, po prostu daję jedną miarkę). Cały suchy pokarm znika w ciągu może godziny jeśli nie szybciej. Co jakiś czas dostają jakieś warzywa, rzadko owoce, zielsko (mieszanka ziółek i kwiatów bardziej dla królików niż dla szczurów, ale im bardzo smakuje).
- klatka jest urządzona w sposób "jak się nie wespniesz po prętach to nie będziesz spać w sputniku ;) ", karmę sypię na zrębki wędzarnicze na dole klatki, poidło z wodą jest na dole, szczury głównie śpią i siedzą na górze klatki

I chudną (te grube), powoli i nie w tej kolejności co powinny, ale chudną.


Jak dam im chociaż ciutkę więcej niż zazwyczaj - natychmiast grubną :|
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Wrz 09, 2014 13:00   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Hanami, wydaje mi się, że półtorej garści karmy 2 razy dziennie na 3 szczury, to bardzo dużo. Raz dziennie tyle by wystarczyło.
Możesz spróbować zostawić im karmę wieczorem, a rano dawać warzywa - zaspokoją głód, a zjedzą coś lżejszego.
Polecam karmienie bez miski, możesz też zakopać zupełnie karmę w ściółce, najlepiej rozłożyć na jak największym terenie. Zabawa w szukanie podbudza mózg do pracy i daje zajęcie na dłużej.

Suchy pokarm sypany wieczorem powinien jednak starczać na dłużej niż na godzinę. Dlatego może warto dokupić po prostu nasiona (np. owies, ryż paddy, proso - lepiej bez pszenicy) i dodać ich więcej do mieszanki. Szczury zazwyczaj jedzą je na koniec i porcja karmy wystarcza na dłużej. Inna kwestia, że łatwiej tak karmić duże stada niż małe - nie wiem dokładnie z czego to wynika.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 12