Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Iwermektyna: Biomectin, Ivomectrim -leczenie
Autor Wiadomość
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 02, 2007 14:44   Iwermektyna: Biomectin, Ivomectrim -leczenie
   Zwierzątka: ogony


Iwermektyna to lek, który działa zarówno na pasożyty zewnętrzne (świerzb, wszy, pchły), ale tez na wewnętrzne (np. nicienie).
Podawany jest w zastrzykach, dopyszcznie lub jako kropla na kark.
W handlu mozna ją znaleźć w preparatach Biomectin i Ivomectrim. Przy czym dr Kacprzak uważa, że dla szczura najbezpieczniejszy jest Biomectin.
Dawkowanie wynosi 0,2 mg iwermektyny (czyli substancji aktywnej) na 1 kg masy szczura (wg Arbora). Czyli, dla tych, co mają kłopoty z rachunkami chemicznymi, jeśli mamy Biomectin 1% to dajemy szczurkowi dawkę 0,02 ml/kg.
Zwykle podaje sie 2 zastrzyki w odstępie 10 dni (przy czym drugi jest tak "na zakończenie"), ale w cięższych przypadkach kuracja może być dłuższa, a zastrzyki mogą być podawane co tydzień.
Jesli się mylę - prosze mi powiedzieć.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
Ostatnio zmieniony przez Pią Sie 10, 2007 17:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 14:51   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Niedawno walczyliśmy z pasożytami u naszych ogonów, jako że przedział wagowo wiekowy jest dosyć znaczny Dr. Wojtyś dokładnie mi wytłumaczyła ile na jakiego szczura podać leku. Dawkowanie jest w przypadku metody nakraplania na skórę, przy zastrzyku powinno się zastosować nieznacznie mniejsze ilości. Pełna kuracja składa się z 2 nakropleń/zastrzyków w odstępie 7-10 dni. Pierwsza dawka zabija dorosłe robale a druga te, które się wyklują z jajek, których nie zabija lek. Dlatego pojedyńcza dawka w większości przypadków nic nie daje. Lek to biomectin ale z tego co pamiętam dla ivomectrimu dawkowania są takie same.

Zastosowana strzykawka to insulinówka 40j.m. = 1ml
[nie polecam większych strzykawek bo dawki są na prawdę małe i ciężko je dokładnie wymierzyć a tymbardziej zaaplikować]

szczur . . . . . waga . . . . . j.m. . . . ml . . . . . . przykład szczura
duży . . . . . . 500-700g . . 2 . . . . 0,05 . . . . . Orbith 690g / 13 miesięcy
średni . . . . . 200-300g . . 1+ . . . 0,025 . . . . Coco 295g / 5 miesięcy
mały . . . . . . 50-130g . . . 0,5 . . . 0,012 . . . . Farai 120g / 1,5 miesiąca

Kilka porad praktycznych:
- łatwiej, mniej stresująco i bezboleśnie jest zakraplać lek na skórę niż podawać w zastrzyku jednak zastrzyk jest bardziej skuteczny w przypadku dużej ilości pasożytów dlatego np. Coco dostał jako pierwszy zastrzyk a drugą dawkę już nakroploną.
- ja najchętniej zakraplam ivomec maluchom przez kratki klatki najlepiej jak śpią wtedy nawet nic nie zauważają
- nie ma się co przejmować, że maluchy zaczną zlizywać lek, może on być podawany doustnie więc tylko lepiej się wchłonie (a z obserwacji albo jest on bardzo smaczny lub mamy wyjątkowe czyściochy)
- warto po zakropleniu palcem delikatnie wetrzeć lek w skórę, szybciej i skuteczniej się wchłonie (palec nie odpada po kontakcie z lekiem)
- najlepiej zakroplić na plecy kawałek za głową, można zasłonić dłonią głowę szczura - mniej się będzie denerwował widokiem strzykawki nad sobą i nie zakropli się leku do oka
- zastrzyk oczywiście podskórnie robimy najlepiej na plecach w okolicach tyłka, każdemu szczurowi osobną strzykawką lub przynajmniej igłą (nakraplać można z jednej strzykawki wiele razy)
Ostatnio zmieniony przez H. Czw Lip 02, 2009 09:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 15:06   
   Zwierzątka: kotka Puma


moje szczurki zawsze miały podawane dopyszcznie, dawkowanie na ratguide to od 0,025 do 0,05 więc w praktyce zaczynaliśmy od najmniejszej dawki i to wystarczało. okazuje się że idealnie wstrzeliłam się w rozkład podany przez Asaurusa, bo moje szczurki ważą +/- 300 gram :)
 
 
     
wanna 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 284
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 22:31   
   Zwierzątka: Gupik Niesmiertelny


A jak to jest z vetamectrinem, bo to też to samo, ale chyba słabsze... Beza dostała 2 zastrzyki a dalej się drapie po uszach, głowie, okolicach ogona i podbrzusza... Możliwe, że jest tam za mała dawka ivemektyny, czy lepiej zmienić strategie leczenia?
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 23:09   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


wanna, może to nie pasożyty tylko uczulenie lub przebiałczenie ? Możliwe też że dawka leku była za mała.
 
 
     
Chyna
[Usunięty]

Wysłany: Nie Mar 25, 2007 20:17   

Czy ktoś z Was jest zorientowanty, ile kosztuje np. Biomectin lub Ivermectin?

Ostatnio u mnie posucha, a muszę się jakoś przygotować.. I jeśli te leki dostanę to chciałabym wiedzieć, dzięki z góry!
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 26, 2007 07:41   
   Zwierzątka: ogony


Sam lek - grosze. W Warszawie ok. 3 zł zastrzyk. Ale czasem życzą sobie za wizytę.
Jesli umiesz robić zastrzyki, to możesz szczura nie brać i wtedy powinnaś zapłacić tylko za zastrzyk. Ale wcześniej musisz go zważyć.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Naciol 
twój koszmar senny



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lis 2006
Posty: 1511
Wysłany: Śro Gru 26, 2007 19:57   
   Zwierzątka: trzy czterołapy


Czy po iwermektynie może wystąpić wstrząs? (lub jakiś inny skutek uboczny, nie wnikałam - nie znam się). Moja wetka stwierdziła, że boi się podać, bo u psów i kotów właśnie po iwermektynie zdarzają się wstrząsy (?) i przetrzymuje je po podaniu jakieś dwie godziny do obserwacji.
Aha, w końcu się przemogła (jak zobaczyła Toxica, na którego tamten lek nie działał) i jutro idziemy na zastrzyk.
Z góry dzięki za odpowiedź ;]
_________________

ze mną: Freya, Mokka, Ąnygsia Qchana WWW

za TM: Thor, Toxic, Rashne, Reggae, Catti-brie, Mii
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Gru 26, 2007 20:02   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Naciol, u psów na pewno tak. U kotów nie wiem. U szczurów spotkałam się tylko z maleńkim strupkiem w miejscu zastrzyku. Raz.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Naciol 
twój koszmar senny



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lis 2006
Posty: 1511
Wysłany: Śro Gru 26, 2007 20:06   
   Zwierzątka: trzy czterołapy


AngelsDream, a problemy z wątrobą u szczurów? Zapomniałam napisać, a wetka cośtam wspominała na ten temat. Ja się nie znam, tylko pytam (na wszelki wielki) ;)
_________________

ze mną: Freya, Mokka, Ąnygsia Qchana WWW

za TM: Thor, Toxic, Rashne, Reggae, Catti-brie, Mii
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Gru 26, 2007 20:09   

Naciol, tak moze wywolac wstrzas. Ostatnio mielismy taki przypadek w lecznicy z psem, wstrzac wystapil 30 min po podaniu zastrzyku. Swoim szczurom podawalam iwermektyne dwa razy (Elton dostal 4 razy w swoim zyciu) i nigdy nic sie nie dzialo, ale nie mozna miec 100% pewnosci.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Gru 26, 2007 20:10   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Naciol, problemy z wątrobą, jak to okreslasz, to temat rzeka... Każda substancja przedawkowana może osłabić/uszkodzić/zatruć organizm i wątrobę. Jeśli zwierzę jest uczulone może to być wzmocnione, ale nie słyszałam nigdy o jakis strasznych efektach ubocznych po iwermektynie u szczurów. Natomiast psie fora jak najbardziej ostrzegają przed iwermektyną, szczególnie u collie i pochodnych.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Gru 26, 2007 22:10   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


AngelsDream napisał/a:
Natomiast psie fora jak najbardziej ostrzegają przed iwermektyną, szczególnie u collie i pochodnych.

Dokładnie - collie i inne rasy szkockie + ich mieszańce są bardzo wrażliwe na iwermektynę (nie powinno się jej u nich stosować, a jeśli tak, to w dawce dużo mniejszej niż powszechnie zalecana. Bodajże 0,06mg/kg? - ale głowy nie dam.)
Podobnie wstrząs zdarzyć się może u persów.
U szczurów generalnie nie powinno się nic złego stać, choć jedna z moich samiczek miała guzek nowotworowy - dokładnie w miejscu iniekcji iwermektyny, nie powiązany z żadnymi tkankami. Rozmawiałam na ten temat z kilkoma wetami i jest możliwe, że to właśnie po iwermektynie. Dlatego teraz staram się zakraplać ją na skórę, zamiast podawać w zastrzykach.
 
     
Naciol 
twój koszmar senny



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lis 2006
Posty: 1511
Wysłany: Śro Gru 26, 2007 22:13   
   Zwierzątka: trzy czterołapy


AngelsDream, Olimpia, dzięki :)
AngelsDream, ja się naprawdę nie znam - pytam, bo usłyszałam. Wetka nie mówiła dużo (zresztą i tak bym dużo nie zrozumiała :P ), więc wolałam się upewnić. Niemniej dzięki :)
_________________

ze mną: Freya, Mokka, Ąnygsia Qchana WWW

za TM: Thor, Toxic, Rashne, Reggae, Catti-brie, Mii
 
     
agacia 



Dołączyła: 12 Lut 2007
Posty: 2089
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro Gru 26, 2007 23:01   
   Zwierzątka: szczurki, psy i smoki;)


Nam mowili,ze nie mozna podawac psom ras staroangielskich,chartom afganskim i psom roznookim.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 13