Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogon - świadomość ogona, gonienie za własnym
Autor Wiadomość
dorra 


Dołączyła: 12 Sty 2013
Posty: 10
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 11:13   Ogon - świadomość ogona, gonienie za własnym

Cześć wszystkim!
jestem tu nowa. Mam póki co jedną szczurkę (w piątek dostanie towarzyszkę ) 4 miesięczną o imieniu Sadza. Jest albinoską i jest u mnie od tygodnia. Ostatnio zauważyłam, że Sadza biega za swoim ogonem w kółko, a czasami nawet się z nim bije (bierze w ząbki i ciagnie). Nie wiem, czy to jest normalne? Czy ona nie wie o tym, że ma ogon? (: I przede wszystkim, nie powinno ją to boleć? czasami też bierze ogon w zęby i próbuje go wepchać do miski w której śpi i do której składuje wszelkie hamaczki i polarki z klatki (...). Póki nie robi sobie krzywdy nie martwi mnie to jakoś bardzo, ale ciekawi.

A i jeszcze się zapytam. Zauważyłam, że ma na ogoni takie nieregularne ciemne plamki. I nie jest to brud. To przez brak witamin czy tak już jest?
_________________
Va'esse deireádh aep eigean.
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Wto Mar 12, 2013 13:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 14:38   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


dorra, witaj!
Skąd masz ogonka? Bo jeśli ze sklepu lub niezbyt pewnego źródła to może warto, żeby kontrolnie zobaczył ją weterynarz.
Bieganie za ogonem może być zarówno formą zabawy jak i zachowania nerwowego spowodowanego brakiem towarzystwa. A może być też tak, że te ciemne plamki to pasożyty (bardzo, bardzo popularne w sklepach) i po prostu ją to swędzi. Czy ma też plamki na obrzeżach uszu? Może być też brud w postaci takich jakby łusek - niektóre ogony tak mają i tym nie trzeba się przejmować. Może być to częściowo spowodowane brakiem witamin, ale nie zawsze - niektóre ogony po prostu nie czyszczą sobie zbyt często ogonków (to osobnicze).

Jeśli masz fotkę to wstaw na forum, chętnie zobaczymy dziewczynkę. Jeszcze nie widziałam białej sadzy :P

Szczury dobrze wiedzą, że mają ogon - niektóre (choć nie wszystkie) potrafią pięknie go myć - zobacz sobie moją dziewczynkę po zdjęciu kołnierza po operacji - o tutaj .

Jakby co to popatrz w tym wątku na zdjęcia szczura ze świerzbem (dość zaawansowana forma, w początkowej fazie może być mniej widoczny) - ten sam pasożyt atakuje i uszka i ogon.
A na za tydzień pewnie przyda Ci się poczytać nieco o łączeniu. Czy Sadza miała wcześniej koleżanki?
 
     
dorra 


Dołączyła: 12 Sty 2013
Posty: 10
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 15:10   

Sadza jest ze sklepu zoologicznego, ale pan ktory tam pracował był bardzo miły i zaangażowany, była uratowana zdaje się z laboratorium z tego co pamiętam. Niestety była tam sama te cztery miesiące i miedzy innymi to było powodem, że ją kupiłam - nie chciałam by się męczyła sama. Do weterynarza wybieram się z poniedziałek, więc napiszę co powie.
Świerzb to nie jest, uszka ma czyste, skórę też ma czystą. To wygląda właśnie jak takie łuski. Sadza bardzo często się myje, ale jeszcze nie widziałam by ogonek sobie czyściła, więc przetarłam go wacikiem nasączonym letnią wodą, ale plamki nie zeszły. Pozatym moja Kochana wygląda na zdrową, więc zakładam, że to przez brak witamin. Dam znać czy coś się zmieni.
Zdjęcie wrzucę już z towarzyszką (:
Dziękuje za linki i szybką odpowiedź.
_________________
Va'esse deireádh aep eigean.
 
     
cornflakegirl 



Dołączyła: 30 Lip 2012
Posty: 1602
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 15:27   
   Zwierzątka: 2 szczury i 2 psy


Jedna z moich szczurzyc jest leniuchem jeśli chodzi o mycie ogonka :) Czasem myję jej ogonek starą szczoteczką do zębów właśnie z ciepłą wodą, stare łuski łatwo schodzą :)
_________________
moje dziewczynki: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13637

ze mną: Nutelka i Mortadela na wiecznym DT
za TM: Elza, Siwa, Tola, Lusia, Wena, Nanna, Neska(*)
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 15:39   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


dorra, jeśli to łuski to nie musisz się przejmować - ogony tak po prostu czasem mają.

A weta masz takiego co zna się na szczurach? Bo nie każdy jest dobry - na weterynarii bardzo, bardzo mało jest o szczurach, więc rzadko, który weterynarz umie się nimi zajmować. Co gorsza, weterynarz będący świetnym i polecanym specjalistą od kotów i psów może nie znać się na szczurach. Tutaj masz jeszcze listę polecanych i niepolecanych weterynarzy (ocena kompetencji oczywiście w kontekście szczurów).
Nie wiem co to za sklep, ale może warto żebyś przy okazji poczytała ten wątek - może uda Ci się adoptować Sadzy towarzyszkę, a nie kupić w sklepie.

I czekam na fotki dwóch szczęśliwych szczurzyc :wink:

/Edit
Zapomniałam - skoro Sadza siedziała 4 miesiące sama to musisz być ostrożna przy łączeniu - mogła po prostu zapomnieć jak się rozmawia z innym szczurem. To nie jest przeciwwskazanie do łączenia, ale wymaga zazwyczaj po prostu więcej czasu i uwagi.
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob Sie 24, 2013 17:23   Ciągnięcie za ogon przez drugiego szczura.
   Zwierzątka: ....


Witam.
Dzisiaj w południe jak przyglądałam się moim szczurom Stefanowi i Fredowi to zauważyłam ich dziwne zachowanie.
Stefan(najsłabszy członek stada) złapał Freda za ogon swoimi ząbkami i wtedy słychać takie "cap" i zaczął go ciągnąć za ten ogon jak jakąś lalkę :shock:
Czy to jest normalne zachowanie u szczura?
_________________
...
 
     
Itu 



Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 73
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sob Sie 24, 2013 18:22   

Raczej tak, chyba najczęściej takie zachowanie występuje wśród maluchów :)
Ja, u moich, jak były jeszcze młode, też to czasem widziałam, więc jestem pewna, że nie ma się czym martwić.
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob Sie 24, 2013 19:24   
   Zwierzątka: ....


Ale moje szczury to już nie maluchy ;)
_________________
...
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Sob Sie 24, 2013 19:53   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Szczurówka, maluchy i nie - dopiero dorastają. Albo się bawią, albo zaczynają ustalać hierarchię - to się dzieje dopiero teraz, w szczurzym okresie dojrzewania.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
angelus 
garota



Dołączyła: 30 Kwi 2009
Posty: 2327
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Sie 25, 2013 11:37   
   Zwierzątka: szczurowadła


Szczurówka, I moim zdaniem nic w tym dziwnego. Aktualnie jestem w trakcie łączenia i takie scenki rodzajowe mam 24/7. Osobiście stawiała bym na ustalanie hierarchii :)
_________________
angelusowe aniołki
Zdecydowanie za szybko opuściły ten świat, ale nigdy nie opuszczą mojego serca...
Denga, Dżuma, Sepsa, Ebola, Plaga, Vena, Febra, Xerxes, Yakuza, Coma, Coli

 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Sie 25, 2013 16:21   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Moje szczury robią to czasem dla zabawy, a mają ponad dwa lata :)
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Nie Sie 25, 2013 20:29   
   Zwierzątka: królinka i szczury


Szczurówka, szczury różnie i się bawią, akurat Twoje lubią ciągnąć się za ogony ;)
Mogą też próbować ustalić hierarchię, ale aby zdominować najpierw trzeba przeciwnika złapać, np.za ogon.

Raczej nie masz się czym przejmować.
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie Sie 25, 2013 20:47   
   Zwierzątka: ....


Ja się boję że jeden szczur ciągnąc drugiego szczura za ogon może zrobić krzywdę :evil:
_________________
...
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Sie 25, 2013 21:00   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Szczurówka, bardzo wątpliwe. Przecież i tak ciągle z nimi jesteś, nie masz wpływu na to, co robią.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie Sie 25, 2013 21:06   
   Zwierzątka: ....


Szczurzy ogon jest taki delikatny :|
_________________
...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 12