Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczur załatwia się na łóżku - wcześniej tak nie robił
Autor Wiadomość
rain89 


Dołączyła: 24 Mar 2012
Posty: 2
Skąd: Tarnowskie Góry/Wrocław
Wysłany: Śro Lis 07, 2012 23:28   Szczur załatwia się na łóżku - wcześniej tak nie robił

Witam,

Piszę ponieważ od jakiegoś miesiąca mam naprawdę nietypowy problem z jednym ogryzkiem i uważam, że ma to podłoże w jego małym szczurzym móżdżku.
Gdy wypuszczam szczurki z klatki to jeden z nich (dodam że ten bardziej dominujący, choć nie wiem czy to ma jakieś znaczenie) robi bobki na moim łóżku!!! zawsze w tym samym miejscu, zawsze z 2-3. Wcześniej nie było takich manier. Potwory potrafiły biegać i nawet pół dnia i ani jednego bobka zrobić. Od niedawna zaobserwowałam takie zachowanie i występuje za każdym razem... codziennie!
Sikanie swoją sprawą - już się do tego przyzwyczaiłam, ALE TO! bez przesady!

Na szczurach wybitnie się nie znam ale uważam że akurat takie rzeczy nie robi sobie ot, tak, bo nie może wytrzymać. To musi mieć podłoże psychiczne. Tylko co on chce tym udowodnić? Potrafi ktoś to jakoś logicznie wytłumaczyć?

Aha! czy ja mogę go w jakiś sposób nakierować, że nie podoba mi się to co robi np. zamykając go po takim incydencie w klatce? bobki na łóżku= brak wolności :twisted:
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Czw Lis 08, 2012 17:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Cegriiz 
Avaria



Dołączyła: 26 Sie 2011
Posty: 4899
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lis 07, 2012 23:42   
   Zwierzątka: Kupa szczura i cztery myszy


Cytat:
zamykając go po takim incydencie w klatce?

Klatka ma być domem i schronieniem, a nie karą. Więc ten pomysł odpada.
_________________
Moje ogony
 
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Czw Lis 08, 2012 00:48   

cóż, według mnie szczury lubią się załatwiać tam, gdzie się czują dobrze, u siebie. Raczej radzę się przyzwyczaić do bobków na łóżku, ale postawić tam kuwetę i próbować go nauczyć załatwiania w kuwecie
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
valhalla 



Dołączyła: 04 Lip 2011
Posty: 2589
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lis 08, 2012 13:29   
   Zwierzątka: świniątka


Kup jakąś grubą, mocną narzutę na łóżko i kładź ją tam w trakcie wybiegów. Nie załatwi sprawy (bo szczura nie można zaprogramować :) ), ale chociaż nie wdepczą Ci bobów w łóżko.
_________________
Rozpieszczury: pomknęły wszystkie...
Za Tęczowym Mostem: Gluś, Frodo, Pan Lizawka, Czmyś, Trzpiotek, Człapek, Szkodnik, Ryjek, Herman, Mlekołak, Adolf, Węgielek, Marquand, Ulli i Klusek [*]
 
     
Ebia 


Dołączyła: 13 Lut 2012
Posty: 2876
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 08, 2012 17:01   

U mnie pomogło systematyczne i cierpliwe przekładanie bobków za pomocą chusteczki higienicznej do niewysokiego tekturowego pudełka ze ściółką i wkładanie tam szczurka zaraz po zrobieniu bobka (czasami nawet w trakcie). Efektem tego bobki na wybiegu robione były w tym właśnie pudełku. Nauczenie się tego zajęło mojej pannie ponad 2 tyg. ale się nauczyła, choć to dość żmudna nauka. Nie wyobrażam sobie przyzwyczajenia się do bobków :? Nie wyobrażam sobie też grubej narzuty. Uwielbiam, jak moje szczury biegają po pokoju i przychodzą do mnie na łóżko, na którym czytam książkę, a lubię mieć na nim jednocześnie czystą pościel i szczury. Poza tym wybiegi są częste i spontaniczne, a narzuta to nieco ogranicza, bo trzeba ją ciągle wyjmować (nie lubię mieć na łóżku cały czas), a moje baby i tak wcisną się pod każdą narzutę :roll:

Jeśli masz dobry dostęp do klatki, to możesz go tam wkładać, gdy złapiesz go "na gorącym uczynku", ale nie zamykać. Chodzi o to, żeby kojarzył załatwianie się z klatką ale nie z karą. Ja wybrałam pudełko, bo dostęp do klatki mam akurat słaby
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Czw Lis 08, 2012 20:10   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Ja też nauczyłam szczury załatwiania się do rozstawionych kuwet. :) Da się, tylko trzeba w to włożyć wysiłek i wiadomo, że tak czy siak nie ma 100% ilości "trafień" do kuwety.
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Sob Lis 10, 2012 13:09   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Moim zdaniem najprostszym rozwiązaniem jest układanie w tym miejscu ręczników papierowych. Skoro to ciągle jedno i to samo miejsce, to żaden problem. Po załatwieniu się szczurka zwijasz ręcznik i do kosza/toalety - voila :mrgreen: Nasze chłopaki mają koszyczki w klatce wyłożone ręcznikami i załatwiają się wyłącznie na nie. Chociaż kochają papier, ręczników "kuwetowych" nie zjadają i nie roznoszą.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
rain89 


Dołączyła: 24 Mar 2012
Posty: 2
Skąd: Tarnowskie Góry/Wrocław
Wysłany: Sob Lis 10, 2012 23:45   

Przyzwyczaić się!!?? nie ma takiej opcji... toleruje siki, a to już dla mnie dużo. Otworzyłam ten wątek bo krąży opinia że szczur inteligencją dorównuje psu. Psa nie jest trudno nauczyć aby załatwiał się w określonym miejscu, więc idąc tym tropem mam nadzieje, że szczur też załapie.
Teraz przynajmniej już wiem że nie mogę go zamykać w klatce. Postaram się systematycznie wkładać go do klatki i pokazywać mu że TAM właśnie ma to robić a nie na moim łóżku.
Papierowe ręczniki raczej odpadają bo drugi Ogoniasty ma na ich punkcie świra :P
A czy metoda pozytywnego wzmocnienia (dawanie nagrody) będzie w tym przypadku skuteczna? W końcu laboratoryjne szczury tak się uczą najszybciej - za jedzenie.
 
 
     
Martini 



Dołączyła: 14 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 11, 2012 00:14   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


rain89 napisał/a:
Postaram się systematycznie wkładać go do klatki i pokazywać mu że TAM właśnie ma to robić a nie na moim łóżku.


Nie sądzę, żeby dla szczura bylo to tak oczywiste, jak dla człowieka. Jak mu to pokażesz? Nie bardzo sobie to wyobrażam.
Skoro kupka w jednym miejscu, to może po prostu nasyp do małego pudełka na przykład trochę ściółki i konsekwentnie wrzucaj tam wszystkie bobki. W końcu załapie, po co dostał pudełko.
_________________
think big, start small
 
     
Onia 



Dołączyła: 04 Mar 2011
Posty: 2096
Skąd: Kielce
Wysłany: Śro Lis 14, 2012 14:59   

Samiec czy samiczka ?
_________________
http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0 - Moje kochane paskudy
16.12.2011 - Czesio :( 27.03.2012 Gutek za TM :(
29.12.2012 - Staś za TM :( 31.01.2013 - Keksiu za TM :(
23.04.2013 - Cymez za TM
03.06.2013- Czesiu za TM
15.11.2013 Rysiu za TM
06.06.2014 Edziu za TM
09.09.2014 Gacek za TM
10.01.2015 Smerf za TM
 
 
     
mloda88 


Dołączyła: 24 Lis 2012
Posty: 52
Skąd: Świnoujście
Wysłany: Śro Gru 05, 2012 11:15   
   Zwierzątka: szczury, pies


ja ze swoim mam ten sam problem, jak był mniejszy to nigdzie bobków nie było, a teraz już od tygodnia codziennie na łózku :/ nie mam ochoty codziennie zmieniać pościeli a zwłaszcza że czasami ma ta kupką "luźniejszą" i zwyczajnie śmierdzi.. :evil:
_________________
Ze mną: Hondziu i Ciapek
Linkt do naszego tematu!
Nasza galeria :)
 
     
Zizollo 



Dołączyła: 11 Sty 2012
Posty: 2803
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Śro Gru 05, 2012 11:34   
   Zwierzątka: kot


mloda88, a nie widzisz jakiś zmian w zachowaniu ogonka? :>
szczurki zazwyczaj luźne bobki robią w sytuacjach stresowych i skoro wcześniej się nie załatwiał to może się czymś denerwuje na wybiegu, a może zmieniałaś im karmę bo to też częsta reakcja musisz poobserwować .
_________________
tu nas zobaczycie http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13006


na zawsze w sercu : Balu ?.10.12- 27.10.13,Bonzo 01.03.12-13.01.14,Bolo 01.03.12-14.08.14, Dragon ?-02.09.2014 ,Kiran 02.09.13-27.01.16, Karmel 02.09.13-31.05.2016[*]
 
     
mloda88 


Dołączyła: 24 Lis 2012
Posty: 52
Skąd: Świnoujście
Wysłany: Śro Gru 05, 2012 11:37   
   Zwierzątka: szczury, pies


właśnie problem jest taki że w klatce te bobki są suche, więc może one tylko że tak powiem "od razu" są mokre a później schną... :roll: nie jest też raczej tak że się stresuje bo biega, biega i nagle wpada mu coś do łepka i stwierdza że sobie pobobkuje :roll: Hondziu dostaje codziennie coś świeżego prócz stałej karmy, ale nigdy nie było problemu z tym, dopiero od jakiegoś tygodnia widzę że codziennie na łóżku musi boba postawić, jakby trochę po złośliwości.. nie ma zmienionej karmy, nie pije jakoś specjalnie dużo, w klatce sucho..
_________________
Ze mną: Hondziu i Ciapek
Linkt do naszego tematu!
Nasza galeria :)
 
     
Nashi 



Dołączyła: 08 Kwi 2011
Posty: 876
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro Gru 05, 2012 11:40   

Mam jednego szczura, który po prostu upatrzył sobie sralniczek wybiegowy na łóżku. Po zmianie mieszkania i zmianie łóżka pozostało. Moim zdaniem pozwalanie szczurom na bieganie we własnej pościeli nie jest zbyt higieniczne, bo trzeba pamiętać, że oprócz "tego drugiego" szczury cały czas znaczą teren moczem, a ja w osikanej pościeli spać bym nie chciała. U nas pościel jest chowana na czas wybiegu, na na łóżku jest koc, który łatwo wyprać i szybko wysycha.
_________________
Magma 27.03.2011 - 08.02.2013
Pola 27.03.2011 - 17.07.2013
Dżuma 10.05.2011 - 04.11.2013
 
     
re_st_ho_me 



Dołączył: 16 Mar 2011
Posty: 7
Skąd: Sulechów
Wysłany: Śro Gru 05, 2012 12:42   
   Zwierzątka: 7 kotów 1 pies 4 szczury 1 mysz :D


Nashi, Zgadzam się z tobą też nie wyobrażam sobie spać w osikanej pościeli.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 12