Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczur bez łapki/Utrata kończyny
Autor Wiadomość
Ratata 
death note



Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 533
Skąd: Laskowa/Kraków
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 12:44   Szczur bez łapki/Utrata kończyny
   Zwierzątka: Zoo


Szukałam i nie znalazłam - jeżeli był już taki temat to bardzo proszę o połączenie.

Interesują mnie przypadki utraty kończyn u szczurów - w jaki sposób i w jakim stopniu szczur łapę stracił i jak rzutowało to na jego dalsze życie i zdrowie. Trafił mi się ogon bez przedniej łapki (najprawdopodobniej wypadek), jesteśmy na etapie leczenia zaniedbanej rany i poprawy ogólnej kondycji małej, ale chciałabym wiedzieć, co potem - u większych gatunków w takich sytuacjach występują skrzywienia kregosłupa i znaczne przeciążenia drugiej kończyny z powstawaniem zwyrodnień włącznie. Czy u szczura będzie podobnie, czy jednak fakt, że to mniejsze i lżejsze zwierzę, które w dodatku często leży/siedzi, działa tutaj in plus?

Mała z jedzeniem i myciem się radzi sobie dobrze, jednak jest mało aktywna (głównie przez bolesność rany), zakładam też że w przyszłości może nie być zbyt ruchliwa. Jak - poza urządzeniem klatki jak dla emeryta - mogę jej jeszcze ułatwić życie? Może jakaś suplementacja? Nie siedzę długo w temacie - czy szczurom też można podawać glukozaminę, msm, czy coś w tym klimacie?

Off-Topic:
Przy okazji witam się grzecznie ze wszystkimi, którzy mnie jeszcze pamiętają. Szkoda że takim mało przyjemnym tematem, ale mimo że miało mnie już tu nie być (i szczurów też miałam nie mieć) - miło znowu Was czytać :zawstydzony:
_________________
Biszkopt i Baton <3~

Kredka i Kropka <3~

['] Bąbel Szuler Ronnie Furby Roy Amidamaru Ceylon Richie Szafir Lilu Toffee Nutella Harriet Rubi Beza Astra Coral Pralinka Danielle Pyza Picia Larunia Mary Loki Drops Achajka Ogryzek Holly Nela Foton Nitael Ushi Eustachy Pinky Budyń [']
 
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 14:47   

Pamiętam cię pamiętam. ;)

Odezwij się do wuwuny. Mój wnuk z miotu R miał amputowaną kończynę (tylna łapka) i żył bez niej jeszcze dłuuuugo.
Nie znam wielu szczegółów poza tym, że radził sobie nieźle.
Obciążenie kończyny było, ale mniejsze niż u przykładowego psa. Jeśli wunia sama się tu nie odezwie, napisz do niej na pw, na pewno poda ci więcej informacji. :)
 
     
Ratata 
death note



Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 533
Skąd: Laskowa/Kraków
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 16:17   
   Zwierzątka: Zoo


nezu :serducho:

Dzięki za wiadomość, zaraz wysmaruję pw. Do Ciebie z resztą później też ;)
_________________
Biszkopt i Baton <3~

Kredka i Kropka <3~

['] Bąbel Szuler Ronnie Furby Roy Amidamaru Ceylon Richie Szafir Lilu Toffee Nutella Harriet Rubi Beza Astra Coral Pralinka Danielle Pyza Picia Larunia Mary Loki Drops Achajka Ogryzek Holly Nela Foton Nitael Ushi Eustachy Pinky Budyń [']
 
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 16:20   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Pamiętam. :D Widziałam szczurka wuwuny, wtedy był już dziadkiem, ale i tak nieźle sobie radził. :) A żył bardzo długo.

Co do suplementacji, to można podawać substancje wzmacniające pracę stawów, ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć jakie... arthroflex na pewno.
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 16:24   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Off-Topic:
Ale Ty to TA Ratata? Cześć :D Znam Cię głównie z przydomków niektórych szczurów :D
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
wuwuna 



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Kwi 2008
Posty: 9886
Skąd: warszawa
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 16:24   
   Zwierzątka: Koronolo i jego królestwo


Ratata, hej

Jak nezu wspomniała, ja miałam Rasia. Dla szczura 3 czy 4 łapy nie są żadną różnica, kwestia przyzwyczajenia. To bardzo dobrze adaptujące się zwierzęta.
Pies przeciętny ma inną konstrukcję niż szczur. Szczur się płasko przemieszcza, a łapy ma niskie, więc bez łapki nie będzie miał wielu problemów.
Raś podbierał się biodrem i żył w 3 piętrowej klatce jeszcze mając 2 lata i 7 miesięcy. Radził sobie b. dobrze i się wspinał do końca swoich dni.

Więc myślę, że jak tylko twój szczur się wyleczy to nie trzeba się o niego bać.

Znam co najmniej ze 3 szczury bez kończyny i one również nie miały kłopotów z chodzeniem.
_________________

Szczurkowe Laleczki

w bajkowej krainie do której i ja zmierzam...Aweszelle, Wowo, Ydżynty, Reggae, Ingraadu, Gunnar, CH.P.Ramudilka, Uoi, Wuneczka, Mastomys, Qremkline Qundelek, Bowdaraża, Xibbula, Kóelkonos, Tepikól, Góró Jokómkel, Gygymeszl, Gymýmmöl, Flip, Umúmrúl, Champion, Raś, Hebreebreel, Werdamerda, Enty Emiśmiś, Diópiószele, Charlie, Gín Géžužůý, Awwu, Bůxůwůxib, Umumul, Uau-uu, Dżyliki, Ju-Wu-Tumpek
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 16:33   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Ratata napisał/a:
czy szczurom też można podawać glukozaminę


Ja podaję. Taką dla kotów, bo grzecznie jedzą same.

Off-Topic:
Dobrze Cię widzieć.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Ratata 
death note



Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 533
Skąd: Laskowa/Kraków
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 19:35   
   Zwierzątka: Zoo


Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

wuwuna, tak właśnie myślałam, że brak tylnej łapki nie był zbyt dużym utrudnieniem. Moja mała nie ma całej przedniej prawej - martwię się głównie, czy da radę się wspinać i czy przy ewentualnych próbach nie zrobi sobie krzywdy :?

AngelsDream, w jakiej ilości dajesz i w jakiej formie? Ja mam tylko w proszku psią, ale smakuje jak gładź szpachlowa i luzem raczej tego nie ruszą ;)
Off-Topic:
Widzę, że Ty też dalej/znowu tu jesteś? :)


quagmire, aż się przez moment poczułam sławna :oops: :mrgreen:
_________________
Biszkopt i Baton <3~

Kredka i Kropka <3~

['] Bąbel Szuler Ronnie Furby Roy Amidamaru Ceylon Richie Szafir Lilu Toffee Nutella Harriet Rubi Beza Astra Coral Pralinka Danielle Pyza Picia Larunia Mary Loki Drops Achajka Ogryzek Holly Nela Foton Nitael Ushi Eustachy Pinky Budyń [']
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 20:18   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Ratata, ta dla kotów jest w smakowym żelu (łosoś), daję im ok 1 ml, czasem więcej.

Off-Topic:
Ja tu nadal. :D
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
wuwuna 



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Kwi 2008
Posty: 9886
Skąd: warszawa
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 21:41   
   Zwierzątka: Koronolo i jego królestwo


Ratata napisał/a:
Moja mała nie ma całej przedniej prawej - martwię się głównie, czy da radę się wspinać i czy przy ewentualnych próbach nie zrobi sobie krzywdy
przystosuje się. widziałam osobiście szczura bez przedniej który biegał i skakał. A była to młoda samica.
_________________

Szczurkowe Laleczki

w bajkowej krainie do której i ja zmierzam...Aweszelle, Wowo, Ydżynty, Reggae, Ingraadu, Gunnar, CH.P.Ramudilka, Uoi, Wuneczka, Mastomys, Qremkline Qundelek, Bowdaraża, Xibbula, Kóelkonos, Tepikól, Góró Jokómkel, Gygymeszl, Gymýmmöl, Flip, Umúmrúl, Champion, Raś, Hebreebreel, Werdamerda, Enty Emiśmiś, Diópiószele, Charlie, Gín Géžužůý, Awwu, Bůxůwůxib, Umumul, Uau-uu, Dżyliki, Ju-Wu-Tumpek
 
 
     
Ratata 
death note



Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 533
Skąd: Laskowa/Kraków
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 22:08   
   Zwierzątka: Zoo


AngelsDream, o popacz, jaki bajer. Muszę w takim razie się za taką rozejrzeć :)

wuwuna, w takim razie pozostaje mieć nadzieję, że i z moją tak będzie :)
_________________
Biszkopt i Baton <3~

Kredka i Kropka <3~

['] Bąbel Szuler Ronnie Furby Roy Amidamaru Ceylon Richie Szafir Lilu Toffee Nutella Harriet Rubi Beza Astra Coral Pralinka Danielle Pyza Picia Larunia Mary Loki Drops Achajka Ogryzek Holly Nela Foton Nitael Ushi Eustachy Pinky Budyń [']
 
 
     
Noxa 



Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 328
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Paź 10, 2012 07:43   
   Zwierzątka: Pięć szczuropaskudów


Ratata, Hej, możesz jeszcze pogadać z Vaco , ona ma Vipusia, właśnie bez przedniej łapki (;
_________________
Moje Tuptaki zapraszają (;

ze mną: Kłapouszek, Villemo, Dolg, Jaskier, Łizel i Wacław Nostromo de Pip :D

za TM biegają: Zgryzek, Dejmon, Kangurek, Miki, Virion, Kamyk, Blum, Hachiko vel Haczyk, Gizmonek, Tygrysek oraz Placek
 
 
     
Ratata 
death note



Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 533
Skąd: Laskowa/Kraków
Wysłany: Śro Paź 10, 2012 10:43   
   Zwierzątka: Zoo


Noxa, dzięki za inf., zaraz napiszę do niej :)
_________________
Biszkopt i Baton <3~

Kredka i Kropka <3~

['] Bąbel Szuler Ronnie Furby Roy Amidamaru Ceylon Richie Szafir Lilu Toffee Nutella Harriet Rubi Beza Astra Coral Pralinka Danielle Pyza Picia Larunia Mary Loki Drops Achajka Ogryzek Holly Nela Foton Nitael Ushi Eustachy Pinky Budyń [']
 
 
     
Vaco 
phage the Chihuahua



Dołączyła: 30 Sty 2010
Posty: 1785
Skąd: Świnoujście
Wysłany: Wto Paź 16, 2012 09:56   

Vipula nie ma przedniej łapki, ale on się już taki urodził. W tym wypadku to trochę inna sytuacja bo dla niego to jest "normalne". Z poruszaniem żadnych problemów nie ma. Ja mam klatkę Toddy Roll i ona jest dłuższa niż wyższa, ale ze wspinaniem problemów nie ma, bo ma dobre odbicie z tylnych łapek póki młody :P Jeżeli masz pytania to bardzo chętnie na PW zapraszam :)
_________________


 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.36 sekundy. Zapytań do SQL: 12