Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Hodowle - oceny, opinie, ranking - temat dyskusyjny
Autor Wiadomość
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 12:21   Hodowle - oceny, opinie, ranking - temat dyskusyjny
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Na forum jakiś czas temu pojawił się pomysł, żeby stworzyć możliwość oceny występujących na nim zarejestrowanych hodowli szczurów rodowodowych.

Uznałam, że ocena taka musi znajdować się w takim miejscu, by MT mógł nadzorować jej przebieg i dbać o rzetelność pojawiających się w opiniach informacji.

To, co dziś chcę zaproponować, to poniższy schemat oceny:

Cytat:

Hodowla, której dotyczy opinia:
Hodowca, którego dotyczy ocena:
Zakres czasu, do którego opinia się odnosi:
Ocena ogólnego profesjonalizmu hodowcy w skali 1-6 wraz z uzasadnieniem:
Ocena kontaktu z hodowcą przed narodzinami miotu w skali 1-6 (1 - bardzo słabo, potężne niedociągnięcia i zastrzeżenia; 6 - wszystko idealnie) wraz z uzasadnieniem:
Ocena kontaktu z hodowcą po wydaniu maluchów w skali 1-6 wraz z uzasadnieniem:
Ogólne wrażenie:


Plus opis do szablonu:
Cytat:
Zachęcamy wszystkie osoby, które posiadają szczury rodowodowe do podzielenia się z użytkownikami forum swoimi opiniami dotyczącymi poszczególnych (zarejestrowanych oraz uznanych na forum) hodowli działających na terenie Polski. Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt, że ocenie powinien podlegać profesjonalizm hodowcy, jego zaangażowanie w wypełnianiu obowiązków oraz dbaniu o swoje linie, a nie to, czy jest sympatyczną i miłą osobą. Działa to oczywiście w obie strony: ocena negatywna powinna być wyważona i konkretna, zawierać fakty.

Hodowców zachęcamy do odpowiedzi na wszelkie dotyczące ich oceny.

Uwaga: ograniczeniem ilości ocen wystawionych danej hodowli przez jedną osobę/osoby pozostające w związku jest ilość szczurów zakupionych w danej hodowli.


To jedna rzecz. Druga wynikałaby z rozpowszechnienia pierwszej.

Co trzy miesiące można zliczać uzyskane w ocenach punkty, po czym tym samym uzyskiwać najlepszą hodowlę danego kwartału/pory roku. Po czterech takich cyklach zliczone punkty wskazałyby na hodowlę Alloszczura z danego roku, co byłoby tytułem dożywotnim, odbieranym tylko po wykazaniu potężnych niedociągnięć czy nadużyć (patrz: przypadek hodowli baradwys).

Co Wy na to?
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Asmena 
alv



Dołączyła: 22 Cze 2010
Posty: 594
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 12:48   

Czy ankieta dotyczyłaby tylko miotów przeprowadzonych w danym kwartale? Jeśli nie, to jak to rozwiążecie?
_________________
Ze mną: Chiki, Ama, Yoru, Bambi, Latte
Za TM: Akai, Filip, Aida, Naka, Lucy, Labisia, Kate, Mariusz, Nezumi, Doku, Haya, Chibi, Riku, Shinju, Kambru, Hagu, Sukui, Arai
 
 
     
majlena 
zawsze pozytywnie



Dołączyła: 16 Cze 2011
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 12:59   
   Zwierzątka: obecnie w sferze marzeń


bardzo podoba mi się ten pomysł. byłaby to dobra informacja dla osób, które kochają szczurki i chciałyby mieć rodowodowego, tylko nie mogą się zdecydować na hodowlę.
_________________
-> B.RAT: miniusie, kreciki, fragles oraz koralikowiec
WWW Ą-Trumpusia, WWW Ąqysia(Dywan), Sanders Flytrap Kärpäsloukku(Pułapka) oraz Dziedzic Morfeusza
Figa, Czarna Magia, Bzdurka, Lulu, Nutka, Choco, Bańka, Limonka, Rurka, Duszyczka, WWW Arbuzia i ...

a także bRATkowe gratki do szczurzej klatki <- tymczasowo nie szyję... proszę czekać na mój powrót do gry.
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 13:08   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Asmena, raczej nie, bo w takim przypadku wiele osób nie mogłoby wystawić swojej oceny.

Być może tytuły za kwartał i dany rok powinny być przyznawane inaczej, tylko jak, jeśli w ogóle.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 13:25   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


AngelsDream napisał/a:
Zakres czasu, do którego opinia się odnosi:

to nie po to będzie podawany zakres czasu?
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 13:30   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


quagmire, potem mógłby, ale pierwsze oceny będą się też tyczyć wcześniejszych miotów.

Ale ogólnie ja to widziałam tak, że mechanizm ocen, punktowania, musiałby się przetestować w praktyce.

Albo jeszcze inaczej: wliczane do statystyk oceny byłby dopiero od stycznia 2013. Tylko trzeba zadecydować, czy liczy się data oceny czy może data miotu.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 13:47   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Data miotu - właśnie po to, żeby można było się do starszych miotów odnieść.
Inaczej nigdy nie byłoby dobrego momentu. Bo z jednej strony najlepiej jakby właściciel od razu po otrzymaniu szczurka ocenił hodowcę, ale nie oceni wtedy:
AngelsDream napisał/a:
Ocena kontaktu z hodowcą po wydaniu maluchów w skali 1-6 wraz z uzasadnieniem:
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 13:52   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


quagmire, okej, czyli decydująca byłaby data urodzin miotu, w takim razie co z ocenami za mioty z ostatnich dwóch lat i/lub wcześniejsze?
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 13:57   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


AngelsDream, nie wiem :)
Może na przykład jako początek takiego systemu ocen przyjąć rok 2012 (to tylko luźna propozycja), a wszystkie wcześniejsze mioty potraktować wspólnie?
Tylko tu pojawia się pytanie, czy jest w ogóle sens liczenia tego kwartalnie.
Nie wiem, nie myślę dziś troszkę.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 15:04   

Ale jak ma się ilość punktów np. do ilości opinii o hodowcy lub/i ilości miotów?
Wiadomo, że:
a) co raz więcej jest domków spoza forum i które czytają je ale nie mają zamiaru sie udzielać
b) jedne hodowle mają 3-5 miotów rocznie inne 1 - wiadomo więc, że hodowca który ma wiecej miotów, czyli tym samym więcej osób, które mają od niego szczurów będzie posiadać więcej opinii, a tym samym i punktów



Osobiście myślę, że idea wydawania opinii i dzielenia sie nimi jest fajna i pożyteczna, ale jakieś tytuły i wzbudzanie w ten sposób pewnego rodzaju atmosfery konkurencji już nie...
_________________

 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 15:10   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


L. napisał/a:
b) jedne hodowle mają 3-5 miotów rocznie inne 1 - wiadomo więc, że hodowca który ma wiecej miotów, czyli tym samym więcej osób, które mają od niego szczurów będzie posiadać więcej opinii, a tym samym i punktów


Chyba że wyciągać średnią.

L. napisał/a:
ale jakieś tytuły i wzbudzanie w ten sposób pewnego rodzaju atmosfery konkurencji już nie...


W takim razie SHSRP nie powinno także robić wystaw, prawda? To, jaką atmosferę wzbudzi możliwość uzyskania tytułu hodowli roku, w moim odczuciu, zależy tylko od samych hodowców.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 15:24   

Nie wiem, ja osobiście nie odczuwam wystaw jako konkurencji pomiędzy hodowlami, bo stawiamy w końcu zupełnie na coś innego niż zdobywanie tytułów. Jasne, że człowiek pęka z dumy jak szczur z jego przydomkiem coś zdobędzie, ale nie jest to wyznacznikiem jakości hodowli.
To, że jakaś hodowla wyhodowała linie z kiepską sierścią np. rex, ale jest to linia zdrowa - jest w moim mniemaniu bardziej powodem do dumy niż wstydu :wink:

A tutaj obawiam się, że mimo wszystko ilość szczurów urodzonych w hodowli, a tym samym udzielających się właścicieli na forum może wydać niemiarodajną opinię na temat danej hodowli, a tym samym (chociaż przynajmniej w teorii nie powinno się to wydarzyć) negatywnie wpłynąć na ilość chętnych na mioty w niej urodzone.
_________________

 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 15:28   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


L., szczerze mówiąc, ja jakoś specjalnie bardzo nie będę się upierać, żeby z ocen cokolwiek wynikało. Ale z drugiej strony, jaki jest sens w ogóle oceniać, jeśli nie po to, by wyłonić lepsze i gorsze hodowle? Teraz jest ich mało, ale nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja np. za dwa lata.

Osobiście w tym momencie właściwie bez mrugnięcia okiem mogę polecić wszystkie obecne i uznane na forum hodowle.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
PACZEK 



Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 371
Skąd: niestety POLAND
Ostrzeżeń:
 5/4/5
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 15:54   
   Zwierzątka: Szczuraski,pieski,kotki,rybki


To może inaczej :)
Może ustalić czym charakteryzuje się zła hodowla? Czego hodowla robić nie powinna,
a za niewłaściwe postępowanie dawać żółte i czerwone kartki.
_________________

 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 16:00   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


PACZEK napisał/a:
Może ustalić czym charakteryzuje się zła hodowla? Czego hodowla robić nie powinna,
a za niewłaściwe postępowanie dawać żółte i czerwone kartki.


To też jest rozwiązanie.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 11