Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Karena
Pią Sty 29, 2016 20:32
Miot kontrolny F of Anahata - 04.06.2012 - REZERWACJE str. 6
Autor Wiadomość
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sie 18, 2014 12:00   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Tak jak pisała pszczółka przekazuję nieco szczegółów odnośnie śmierci Forelka.

Mysz przyjechał do mnie jako okaz zdrowia, co z resztą zostało potwierdzone na kontrolnej wizycie u weta (przy okazji wizyty z chrumkającym Faunem). Tydzień później już mi się nie podobał - doktor stwierdziła początki zapalenia płuc (ale bez tragedii - dostał "zwykły" antybiotyk, bez sterydu czy wspomagania tlenem, po tygodniu miałam przyjść na kontrolę).
Następnego dnia stadko było u mnie w pracy (jechaliśmy na echo serca z Faunem) - po przyjeździe do pracy nakarmiłam, napoiłam - wszystko było ok. Godzinę później usłyszałam tylko dwa chrząknięcia - takie nietypowe, dość ciche dźwięki - zajrzałam, a mysz lał się przez ręce. Nie był zakrztuszony, ale był bez kontaktu. Na cito pojechałam do weta (mam 10-15 minut trasy), ale było już za późno :(

Sekcja niewiele wykazała - były zmiany w płucach, z podejrzeniem maleńkich ropni oraz niewielkie zmiany w wątrobie, ale według weterynarz przeprowadzającej sekcję, nie były to zmiany mogące być przyczyną śmierci. Reszta organów bez zmian. Ze względu na bardzo szybkie odejście mysza doktor podejrzewała nadostrą sepsę.
Pobrany został wymaz z płuc (głównie z myślą o chrumkającym Faunie) - niestety nic nie wykazał, nic nie udało się wyhodować.
Dopiero wyniki histopatologii dały jakieś informacje:
Cytat:
ROZPOZNANIE:
Serce: zwłóknienie mięśnia sercowego oraz nieznaczne przewlekłe, limfoplazmocytarne zapalenie mięśnia sercowego.
Płuco: śródmiąższowe zapalenie płuc, przekrwienie. W jednej lokalizacji pod opłucną podejrzenie gruczolaka z towarzyszącym zapaleniem.
Wątroba: nieznaczne przekrwienie bierne. Pojedyncze nacieki limfatyczne.
Nerka: nieznaczne, przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek.
Mózg: wieloogniskowe, umiarkowane limfocytarne zapalenie opon mózgowych.
KOMENTARZ:
Występuje przewlekły proces zapalny, który manifestuje się w różnych narządach, przez co w pierwszej kolejności rozważana jest infekcja wirusowa, która jednak na podsatwie ocenianych preparatów nie może być dokładniej oceniona. Obraz zapalenia nie pasuje za to raczej do infekcji bakteryjnej w formie posocznicy. W wątrobie oraz płucu występują zmiany, które oceniane są jako skutrek wyraźnego zwłóknienia mięśnia sercowego. W płucu występuje mały gruczolak, który oceniany jest jako rozpoznanie poboczne.


Nie jest znana przyczyna zwłóknienia płuc - histo nie wskazuje czy jest to efekt stanu zapalnego czy osobno rozwijające się schorzenie.
Nie jest też znana dokładna przyczyna odejścia, ale może być to zatrzymanie akcji serca występujące przy zapaleniu mięśnia sercowego lub też zator w mózgu.

Dla mnie wnioski przynajmniej trzy:
- szczurze okazy zdrowia potrafią ukrywać tysiące chorób,
- sekcja bez histopatologii jest bezwartościowa (tu serce zostało ocenione jako zdrowe, a sekcję wykonywała szczurza kardiolog!),
- na histo warto dawać jak najwięcej wycinków - tu serce zostało wysłane nieco "nadmiarowo".
W szczególności hodowcom (i tym weterynarzom, którzy diagnozują guza w śródpiersiu na podstawie RTG!) polecam uwadze dwa ostatnie wnioski.


Jeśli chodzi o Fauna to jego stan się specjalnie nie zmienia - okresowo chrobocze (prawdopodobnie nosowo). Jest obecnie na antybiotyku i wziewnie na sterydach. Dodatkowo ma zmiany na oczkach - zmatowienie i owrzodzenie, na które dostaje antybiotyk w kropelkach i dużo, dużo nawilżania oczu. Na szczęście oczka ładnie się poprawiły po lekach i pewnie uda się niedługo tylko nawilżać.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto Wrz 23, 2014 00:51   
   Zwierzątka: szczurze damy



Fuska pokichuje. Poza tym ok.
Co u reszty?
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Wrz 23, 2014 01:29   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Faun po Oxyvecie znacznie lepiej, choć po odstawieniu powoli wraca nosowe chrumkanie. Natomiast znacznie lepiej mają się jego oczka - nie ma już owrzodzenia, udało się wyrównać ciśnienie i co najważniejsze cofnął się stan zapalny błony naczyniowej (mam nadzieję, że nie przekręciłam nazwy), który był objawem ogólnego stanu zapalnego organizmu. Mam nadzieję, że na stałe, a przynajmniej na długo.
Ładnie utrzymuje wagę i ma śliczną, mięciutką sierść :serducho:
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Wto Wrz 23, 2014 08:10   

Kochane maleństwa :serducho: :serducho: :serducho:
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto Wrz 23, 2014 11:09   
   Zwierzątka: szczurze damy


Oby tak dalej :kciuki: :mrgreen:
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Dimishka 


Dołączyła: 21 Mar 2009
Posty: 310
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie Paź 05, 2014 20:43   
   Zwierzątka: duuuzo ;)


Dziś umarł Flossek, niespodziewanie, nigdy nie chorował.
Jak będę wiedzieć coś więcej po sekcji dam znać.
_________________
O-kuni-nushi & Ofelia Emerald Moon, Isilya of Anahata, Geshtinanna & Getsumei of Anahata, Czeremcha Czarna Czarownica of Anahata, Crazy Mary, Q Quilla EM, Buka Beyla SunRats, Vilya sell en giliath silivren or Valinor Valhalla i Odinn & Old Old Coyote of Anahata, Fenrir Chernobog, Finrod Floss e-'run of Anahata
 
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Pon Paź 06, 2014 17:37   

Dimishka, ogromnie mi przykro :cry:
Mam nadzieję, że reszta eF-ek nie będzie się już tak sypać i pożyją długo, bo są naprawdę wyjątkowe...
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 18, 2014 12:29   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Dimishka, smutno :(
Czy coś już wiadomo?


Melduję, że Faun jest od tygodnia na kabergolinie - na razie próbnie, ale wygląda na to, że częściowo pomaga. Mysz się wyraźnie ożywił, na wybiegach obwą:cenzura: ślady innych stad, znaczy teren. Niestety pozostaje nadal zaporfirynione lewe oczko (okulistycznie jest pod opieką, są zmiany na rogówce, ale nie koniecznie tak duże, żeby dawać takie ilości porfiryny) i pewna niezdarność ruchów (czasem spada z hamaczków, ma osłabioną "przyczepność"). Uszy stale pod kontrolą - nic nie widać, ale ze względu na stałe chromolenie mysz jest dożywotnio na Unidoxie.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 16, 2015 19:36   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Pozwolę sobie poruszyć to tutaj, bo to stosowniejsze miejsce.

pszczoła napisał/a:
Naku, czy wiadomo, co dolegało Fokusowi? Czy robiliście mu sekcję?
Nakasha napisał/a:
ze względu na swój wiek nie miał sekcji...
Nie wiem co to "swój wiek" - oni mają 2 latka i 7 miesięcy. Wolałabym wiedzieć co się dzieje u rodzeństwa, w szczególności, że Faun zdrowy nie jest i każda informacja jest cenna.

Czy zmieniły się jakoś wymagania odnośnie wykonywania sekcji szczurów rodowodowych?
Oficjalnie proszę o informację do czego jestem zobowiązana jako posiadaczka szczura rodowodowego. I do czego zobowiązani są wszyscy posiadacze szczurów z tej hodowli / z tego miotu.

Bo dziwnym trafem ja staram się wypełnić swoje zobowiązania wykonując zarówno sekcje jak i - jeśli potrzeba - histopatologię. I tak dotychczas rozumiałam sens posiadania szczurów rodowodowych.

A powyższa sytuacja... nie mieści mi się w głowie.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Mao 
Dorosłe dziecko



Dołączyła: 13 Lut 2008
Posty: 3056
Skąd: z Bąbaju
Wysłany: Pią Sty 16, 2015 21:12   
   Zwierzątka: Gończy polski i 9 Maogonków


Również chciałam poruszyć tę kwestię, Pyl mnie ubiegła ;) Pozwolę sobie napisać w imieniu swoim oraz - ponieważ pogląd na sprawę mamy ten sam - hodowli HS.

Nie wiem, od kiedy wiek 2,5 roku to za wysoki wiek na przeprowadzenie sekcji. Zleciłam wykonanie jej u szczura mającego 2 lata i 11 miesięcy i nikt nie powiedział mi, że nie ma takiej potrzeby. W przypadku naprawdę starych szczurów (3 lata i więcej) zawsze wolałam zapytać hodowcy, nawet jeżeli mi wydawało się to bez sensu i czułam, że może podzielać moje zdanie.
Wyniki sekcji mogłyby się bardzo przydać domkom rodzeństwa. Nakasha, w Twoim wątku ani tutaj nie widzę nawet informacji, czy Fokus na coś ostatnio chorował, więc tym bardziej domkom należą się wyjaśnienia. Przykre, że hodowca, który wymagał sekcji od innych, zignorował domki szczurów z jego hodowli, które wciąż żyją.
_________________
... ponieważ bułka.
Nade mną i w :serce: : Hinata EM, Hexe EM, Óshi Óme Jagodzianka EM, Drei AR, Książę Mieszko, Milka Mieszkowa, Krówka - Kjówka, Mały Rycerzyk - Ligia Kallina, Uwertura Kalinka AR, Elena i Eta CarinaeEM, Yankes AR spod skrzydeł pszczoły, Lela i Perperuna SR, Malina, Madara SR i Rusinek SR.
W rolach głównych: Nel - Bułka, Oleńka, Husaria, Pacta Conventa - Pecet, Rota, Chidori, Anahita - Anka oraz Dąbrówka jako caryca Maogonków
8)
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 16, 2015 21:18   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


W umowie nie ma zróżnicowania wymogów w zależności od wieku:
Cytat:
pkt. 3h "w przypadku śmierci szczurków wykonać sekcję zwłok oraz w razie potrzeby histopatologię tkanek, następnie wysłać wyniki do Hodowcy."
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Mao 
Dorosłe dziecko



Dołączyła: 13 Lut 2008
Posty: 3056
Skąd: z Bąbaju
Wysłany: Pią Sty 16, 2015 21:43   
   Zwierzątka: Gończy polski i 9 Maogonków


Nie ma, jednak znam przypadki, że hodowca sekcję odpuścił, jeśli było to jego zdaniem uzasadnione. Dwa takie nawet były u mnie. Rzadko, ale się zdarza (przykład: szczur grubo ponad 3 lata, linia nie poszła dalej, rodzeństwo wymarło dawno temu).
_________________
... ponieważ bułka.
Nade mną i w :serce: : Hinata EM, Hexe EM, Óshi Óme Jagodzianka EM, Drei AR, Książę Mieszko, Milka Mieszkowa, Krówka - Kjówka, Mały Rycerzyk - Ligia Kallina, Uwertura Kalinka AR, Elena i Eta CarinaeEM, Yankes AR spod skrzydeł pszczoły, Lela i Perperuna SR, Malina, Madara SR i Rusinek SR.
W rolach głównych: Nel - Bułka, Oleńka, Husaria, Pacta Conventa - Pecet, Rota, Chidori, Anahita - Anka oraz Dąbrówka jako caryca Maogonków
8)
 
 
     
maris 



Dołączyła: 25 Mar 2009
Posty: 1571
Skąd: Gierałtowice/Warszawa
Wysłany: Pon Sty 19, 2015 01:00   
   Zwierzątka: 5 Ogonków i Bożątko ;)


Pyl napisał/a:
Czy zmieniły się jakoś wymagania odnośnie wykonywania sekcji szczurów rodowodowych?
Oficjalnie proszę o informację do czego jestem zobowiązana jako posiadaczka szczura rodowodowego. I do czego zobowiązani są wszyscy posiadacze szczurów z tej hodowli / z tego miotu.

Wymagania odnośnie wykonywania sekcji szczurów z hodowli zrzeszonych w SHSRP są takie jak zapisano w umowie kupna-sprzedaży szczura z danej hodowli, chyba że hodowca postanowi inaczej i ogłosi to w ogólnodostępnym wątku na forum Alloszczur (jak np. zrobiła swego czasu hodowla SunRat's). Hodowca nie podpisuje umowy sam ze sobą, jednak jest z automatu zobowiązany do przestrzegania zasad, których wymaga od nowych domków.

Jeżeli umowa nie precyzuje wymogów wykonania sekcji, oficjalnym stanowiskiem jest ten temat: Sekcja zwłok szczura z SHSRP

Z powyższego tematu:
quagmire napisał/a:
Kiedy przeprowadzić sekcję?
1) otwarcie szczura, obejrzenie narządów - zawsze, niezależnie od wieku i domniemanej przyczyny zgonu - u szczurów powyżej 2 lat i 6 miesięcy można zaniechać tego punktu, jeśli hodowca wyrazi na to zgodę.
2) sekcja głowy - gdy:
a. objawy choroby wskazują, że mogła mieć ona podłoże w obrębie głowy, zazwyczaj objawy neurologiczne;
b. na podstawie sekcji ogólniej nie udało się ustalić przyczyny zgonu.
3) wszelkie guzy, których rodzaju nie da się określić na podstawie wyglądu i umiejscowienia z 95% prawdopodobieństwem lub które nie były wcześniej poddane badaniu histopatologicznemu (np. były wcześniej wycięte i odrosły), należy wysłać na histopatologię.
4) wszelkie inne szczegółowe badania zależą od potrzeby i woli właściciela szczura.

Jeśli szczur przekroczył 2,5 roku, od dłuższego czasu wykazuje oznaki starości i widać, że powoli zbliża się do końca swojego życia - skontaktuj się z hodowcą i spytaj, czy sekcja będzie konieczna. Jeśli w danym momencie nie możesz się skontaktować z hodowcą, a masz możliwość wykonania sekcji - zrób ją.

Miot kontrolny F of Anahata urodził się 04.06.2012, w chwili śmierci (12.12.2014) Fokus miał 2 lata 6 miesięcy i 8 dni. Hodowca mógł więc odstąpić od badania sekcyjnego.

Nie mniej jednak proszę Nakashę o wyjaśnienie sytuacji, a przede wszystkim:
* opisanie historii choroby/chorób oraz leczenia Fokusa,
* podanie powodu poddania eutanazji,
* powodów zaniechania wykonania sekcji (poza wiekiem),
* czy wiadomo coś o wynikach sekcji Finrod Floss e-' run, który odszedł 5.10.2014.

Informacje te są cenne zwłaszcza dla właścicieli (o ile mi wiadomo) trójki żyjącego rodzeństwa Fokusa.
_________________
http://ogonkowo.pl - zapraszam do odwiedzin! <:3 )~
Ze mną: Pringles SR, Totoro SR, Fiołek ZR, Morgan i Magic RT
Za TM [*]: Hugo, Charlie, Claire, Niunia, Juliet, Klusia, Lori, Amelka, Kira, Ashanti, Krzysiu, Vanilka V, Aralka Ab, Mia, Florence SR, Maniek, Fergie SR, Kelly Ab, Franklin, Michael, Reynevan SR, Toffee SR, Szarlej SR, Rubin SR, Pepper SR, Mikan RT
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sty 20, 2015 11:45   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Dzięki maris za stanowisko.

maris napisał/a:
Jeżeli umowa nie precyzuje wymogów wykonania sekcji, oficjalnym stanowiskiem jest ten temat: Sekcja zwłok szczura z SHSRP
Jeśli dobrze rozumiem to umowa z domkami jest nadrzędna nad ogólne postanowienia SHSPR, które przedstawiłaś, czy tak?

Idąc tym tropem w tym konkretnym przypadku
- umowa z domkami zobowiązuje do sekcji niezależnie od wieku szczura,
- nie było komunikatu hodowcy zmieniającego te uzgodnienia (a propos - jaki jest formalny status takiego komunikatu? nie wpływa to przecież na formalne umowy - jest to jakoś unormowane?),
- hodowca jest zobowiązany tak samo jak inne domki - czyli do sekcji niezależnie od wieku szczura.

Każda inna interpretacja jest dla mnie zupełnie nielogiczna, bo zobowiązania domków będą większe niż zobowiązania hodowcy. Nie jest dla mnie ważne czy linia dalej jest rozwijana czy nie (nijak nie wpływa to ma umowy z domkami).


I nadal z utęsknieniem oczekuję informacji od Nakashy.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Wto Sty 20, 2015 17:08   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Z zasady nie wymagam sekcji u szczurów w wieku powyżej 2 lat i 6 miesięcy. Sekcja jest przede wszystkim potrzebna, aby sprawdzić, czy w linii są przenoszone poważne, dziedziczne choroby. Ujawniają się one zazwyczaj gdy szczury mają 1,5-2 lata, tak więc sekcja szczura tak starego nie jest potrzebna.

Fokus zmarł z powodu zapalenia płuc, na które nie podziałał antybiotyk.
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.33 sekundy. Zapytań do SQL: 12