Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak nauczyć szczura biegania w kołowrotku?
Autor Wiadomość
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Kwi 29, 2012 04:24   Jak nauczyć szczura biegania w kołowrotku?
   Zwierzątka: ogony


Kiedyś pani weterynarz poleciła mojej otyłej szczurce bieganie w kołowrotku w ramach odchudzania przez sport.
Zaczęłam szukać odpowiedniego, ale nie mogłam się przekonać do żadnego. W międzyczasie tamta szczurka umarła, ale pozostałe szczurki też szczupłe nie są, więc temat kołowrotka pozostał. Ostatnio natknęłam się na zdjęcia i opisy, które przekonały mnie do jednego modelu kołowrotka.
Kołowrotek jest "jeżowy". Po prostu, chciałabym mieć w przyszłości jeża i oglądam strony o jeżach. Napisane jest, że kołowrotek jest idealny dla dorosłego jeża (a dorosły jeż, z tego, co doczytałam, jest wielkości dorosłego szczura - oczywiście bez ogona). Jest zabudowany, mocowanie od strony pełnej ścianki, od strony wejścia ścianka istnieje (więc szczurek by nie wypadł niechcący z kołowrotka). Ogon szczurka, nawet zwisający poza kołowrotkiem nie ma kontaktu z częściami ruchomymi kołowrotka (więc nie ma ryzyka uszkodzeń). Dobre mocowanie do klatki - kołowrotek nie może się przewrócić.
Zdjęcie tego modelu było już kilka razy na forum publikowane, dorzucę jeszcze zdjęcie z jeżem w środku (dla porównania optycznego wielkość kołowrotka - wielkość zwierzęcia):

Chcąc pokazać kołowrotek Ahirze (dorosłej samicy), wsadziłam ją do środka - zajmuje miejsce mniej więcej od połowy otworu do połowy otworu następnego.

Problem w tym, że szczury nie chcą w tym biegać. Pewnie nie znają kołowrotka, a może i nie mogą się do niego przekonać. Włożyłam kołowrotek do klatki, licząc, że same "odkryją" jak się go używa. Ale nic z tego. Włożyłam do środka smakołyk - został ostrożnie wyjęty. Czasem dziewczyny dotykają kołowrotka, ale odnotowują tylko, że się rusza.

Jak je nauczyć biegania w kołowrotku? Może po prostu jest zbyt ruchliwy i trzeba by go wytłumić, aby nie poruszał się przy byle dotknięciu?

Oczywiście, kołowrotek nie ma zastąpić im codziennych wybiegów - ma być tylko uzupełnieniem, zapewnieniem ruchu. Na wybiegach i tak Szpula na ogół idzie spać i nie chce biegać, Ahira trochę biega. Zabawy w polowanie na pióra - Szpuli to nie bawi, Ahira czasem się pobawi, ale szybko rezygnuje. Pływanie nie podoba się żadnej z nich.
Ahira ma rok, Szpula 2 lata.

Jeśli kołowrotek w ogóle się nie spodoba, to nie ma problemu. Zostanie dla planowanego jeża - dla jeży kołowrotek to podobno podstawowe wyposażenie klatki.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
majlena 
zawsze pozytywnie



Dołączyła: 16 Cze 2011
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Kwi 29, 2012 09:25   
   Zwierzątka: obecnie w sferze marzeń


myślę, żeby najpierw im wrzucać tam od czasu do czasu smakołyk, żeby przekonały się do samego przedmiotu. potem jak któraś wejdzie do środka to trochę go skręcić i zmusić szczurka do przesunięcia się odrobinę i dać smakołyk i znów obrócić i smakołyk. jak zobaczysz, że któraś próbuje w nim biegać, to ją nagródź.
chyba nic innego zrobić nie możesz. nie zmusi się szczurka do polubienia jakiegoś miejsca. o, możesz też im przenieść kołowrotek w inne miejsce, jak długo nie będą nim zainteresowane.
albo wynajmij trenera :P powodzenia
_________________
-> B.RAT: miniusie, kreciki, fragles oraz koralikowiec
WWW Ą-Trumpusia, WWW Ąqysia(Dywan), Sanders Flytrap Kärpäsloukku(Pułapka) oraz Dziedzic Morfeusza
Figa, Czarna Magia, Bzdurka, Lulu, Nutka, Choco, Bańka, Limonka, Rurka, Duszyczka, WWW Arbuzia i ...

a także bRATkowe gratki do szczurzej klatki <- tymczasowo nie szyję... proszę czekać na mój powrót do gry.
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Kwi 29, 2012 09:37   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Nisia, czytałam jedynie o tym, że szczurki biegają od małego i wtedy się nie boją. Ja bym spróbowała unieruchomić ten kołowrotek, żeby dać dziewczynkom się oswoić z takim. Możesz wkładać jedzenie i czekać aż będą wchodziły same bez obaw.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
noovaa 



Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 802
Wysłany: Nie Kwi 29, 2012 11:03   
   Zwierzątka: Brygada Ryzykownego Ratunku


Nisia ... Na 4 dość młode szczury tylko jeden zechciał w ogóle wejść u mnie do kołowrotka ;D .... Starszym nie dawałam. Zdecydowanie więcej ruchu daje im zabawa ze mną ... bo bawią się wszystkie.

Kombinowałam też kiedyś kupić dla Adasia talerz do biegania i zmusić go żeby biegał za smakołykiem ... ale ostatecznie zrezygnowałam ;) .

Moje szczury bawią się tym: Miotełki
_________________

* Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Kwi 29, 2012 14:11   
   Zwierzątka: ogony


noovaa, miotełki, piórka na moje nie działają - są za leniwe i szybko je to nuży.
quagmire, tak też myślę, żeby ograniczyć ruchomość kołowrotka (a w zasadzie unieruchomić go).
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
skaktus 


Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 9
Wysłany: Wto Maj 22, 2012 15:16   
   Zwierzątka: Kot i szczur


A ja czytałem że szczury nie lubią biegać w tego typu cudach z jednego głównego powodu - mają długie ogony, co im w tym przeszkadza a i sam ogon w takim czymś łatwo jest uszkodzić.
_________________
NYSA / OPOLE
ILPT
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Maj 22, 2012 15:30   
   Zwierzątka: brak


W odpowiednio dużym kołowrotku (moim zdaniem minimum 30 cm średnicy dla samiczek), pełnym, bez prętów, ogon nie przeszkadza i nie da się go uszkodzić ;) Co nie zmienia kwestii, że niektóre szczury i tak nie chcą biegać, w takich wynalazkach - może nie widzą sensu :P Mam taki kołowrotek jak na zdjęciu w pierwszym poście i tylko jedna z moich szczurzyc w nim biega.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 22, 2012 16:41   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


smeg, a 30 cm to jednak nie za mało, skoro 28 cm powinien mieć kołowrotek dla syryjka? Nie znam się, więc się pytam.

Nisia, a jaką średnicę ma ten Twój kołowrotek?
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Maj 22, 2012 17:20   
   Zwierzątka: brak


Dla syryjka na chomiczym forum czytałam o 20 cm... Kołowrotek Nisi ma 29 cm, jeśli to taki sam jak mój ;) Ma jeszcze mniejszą wersję, 20 cm.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Cze 03, 2012 22:14   
   Zwierzątka: ogony


Tak, kołowrotek jest z tych większych. Kołowrotek stał jakiś czas w klatce, unieruchomiony, ale nie cieszył się zainteresowaniem. Teraz stoi na pokoju, ale też nie ma zainteresowania nim. Myślę, że po prostu, jeśli szczur się nie nauczy od małego kołowrotka, to potem nie będzie z niego korzystał. A ja jestem słabą nauczycielką szczurów :)
No nic, kołowrotek zostanie dla planowanego jeża :)
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
lepakkomies 
uszate&skrzydlate



Dołączyła: 24 Lut 2010
Posty: 173
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Cze 04, 2012 23:51   
   Zwierzątka: Obecnie nie mam żadnego


Off-Topic:
smeg napisał/a:
Dla syryjka na chomiczym forum czytałam o 20 cm...

Dla ścisłości, 20cm jest dla chomika dżungarskiego, dla syryjskiego 28cm :wink:
_________________
 
 
     
szczurowata 
ciurza mama



Dołączyła: 20 Sie 2011
Posty: 366
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Cze 05, 2012 13:43   
   Zwierzątka: Pies i świnka morska.


Nisia, ja nie polecam kołowrotków..słyszałam kilka razy, że niszczy on szczurkom kręgosłup. Po za tym, uważam, że szczury są zbyt inteligentne na kołowrotek :roll: :|

A jeśli szczurzyczka nie chce biegać, to nie zmuszaj :wink: U mnie pomógł długi wybieg, zmiana karmy na taką, z wartościowszym składem, warzywka, itp. :)
_________________
Za TM - Keyko, Bambi, Ariska, Pchełka, Wenus i Sawa. ;(

aktualny brak ogonów
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Cze 06, 2012 22:10   
   Zwierzątka: ogony


szczurowata, a ja czytałam, że z tą inteligencją to przesada. Szczur to szczur, nie ma go co demonizować.
Miałam pewne wątpliwości co do tego kręgosłupa, ale większe kołowrotki chyba nie istnieją (a przynajmniej ja o nich nie słyszałam).

Długi wybieg.... u mnie zwykle trwa od 20 do 4 rano :) Większość czasu przesypiają w ulubionych kątach (a szczególnie ta grubsza, która, zresztą, jest już niemłoda - ma ponad 2 lata).
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.22 sekundy. Zapytań do SQL: 11