Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AngelsDream
Pon Mar 26, 2012 17:39
Planowanie miotów, mioty kontrolne
Autor Wiadomość
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 17:21   Planowanie miotów, mioty kontrolne

Mam kilka pytań do hodowców lub innych obeznanych osób związanych z miotami szczurów rodowodowych.

Zauważyłam że sporo miotów jest po stosunkowo młodych samcach, czemu nie jest popularne krycie samcami starszymi powiedzmy po 1,5 roku? Nie ma takich samców w hodowlach, nie potrafią już kryć czy coś innego na to wpływa?
Myślałam że trochę się zmieni w tej sprawie dzięki hodowlom zarejestrowanym za granicą bo tak się reklamowały na początku ale tam też mioty po młodych samcach.

Po drugie sprawa miotów kontrolnych.
Trochę mi brakuję informacji czemu dany miot jest kontrolny i czemu do niego dochodzi (np. co jest tak bardzo wartościowego w linii że warto ryzykować i ją sprawdzić?).
Trochę mnie zmartwiła sytuacja jaka miała miejsce w wypadku miotu kontrolnego u Nakashy. Gdyby nie reakcja baradwys do miotu by doszło a to chyba hodowca planujący miot a nie inny hodowca powinien dokładnie rozeznać się w sytuacji w linii.

Nie chcę absolutnie żeby Nakasha traktowała to jako atak na siebie czy na swoją hodowlę, zwyczajnie ten przypadek uzmysłowił mi kilka spraw o które chciałam zapytać.

Pytam o to bo o ile jestem przekonana do hodowli psów rasowych tak akurat w wypadku szczurów podchodzę do tematu sceptycznie. Założenia i plany były ambitne i słuszne ale z realizacją już bywa różnie. Niestety pomimo tylu lat i pokoleń szczurów rasowych u nas w kraju nie odbiegają one zdrowotnością i długością życia od innych szczurów.

Jeśli temat w złym miejscu to proszę o przeniesienie. Proszę mnie tylko nie odsyłać na forum związku, hodowle ogłaszają mioty tu więc nie widzę potrzeby przenoszenia się z pytaniem na inne forum.
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Pon Mar 26, 2012 17:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
wuwuna 



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Kwi 2008
Posty: 9886
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 17:49   
   Zwierzątka: Koronolo i jego królestwo


Ja nie będę się wypowiadać za innych hodowców.

Powiem tylko o swoim podejściu do hodowli.

Sorgen napisał/a:
czemu nie jest popularne krycie samcami starszymi powiedzmy po 1,5 roku?
U mnie jest. Nie zamierzam rozmnażać młodszych samców niż 20 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach może to ulec zmianie. Lub przy zastosowaniu inbreedu.
Co więcej każdy rodzic/przyszły rodzic po ukończeniu 18 m-cy będzie miał wykonany cały komplet badań. Tj. morfologia, biochemia, mocz, rtg boczne, rtg strzałkowe, ekg.
W wyjątkowych sytuacjach inne badania takie jak echo serca, czy badania na bakterie/wirusy. W ramach dostępności może w przyszłości również inne się uda jak badania genetyczne.

Moja hodowla głównie stawia na zdrowie i bardzo przykładam uwagę do takich rzeczy.

Sorgen napisał/a:
Myślałam że trochę się zmieni w tej sprawie dzięki hodowlom zarejestrowanym za granicą bo tak się reklamowały na początku ale tam też mioty po młodych samcach
Moje podejście się nie zmieniło od kilku dobrych lat. :)
Sorgen napisał/a:
Trochę mi brakuję informacji czemu dany miot jest kontrolny i czemu do niego dochodzi

U mnie będzie to wszystko bardzo dokładnie opisane. Ja nie biorę odpowiedzialności za inne hodowle, ale chętnie poruszę temat na forum hodowców.
_________________

Szczurkowe Laleczki

w bajkowej krainie do której i ja zmierzam...Aweszelle, Wowo, Ydżynty, Reggae, Ingraadu, Gunnar, CH.P.Ramudilka, Uoi, Wuneczka, Mastomys, Qremkline Qundelek, Bowdaraża, Xibbula, Kóelkonos, Tepikól, Góró Jokómkel, Gygymeszl, Gymýmmöl, Flip, Umúmrúl, Champion, Raś, Hebreebreel, Werdamerda, Enty Emiśmiś, Diópiószele, Charlie, Gín Géžužůý, Awwu, Bůxůwůxib, Umumul, Uau-uu, Dżyliki, Ju-Wu-Tumpek
 
 
     
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 17:55   

wuwuna dziękuję bardzo za odpowiedz :) Mam nadzieję że w kwestii hodowli wszystko będzie szło zgodnie z Twoim planem. Może dzięki właśnie takiemu podejściu coś się ruszy na plus w kwestii szczurów rasowych.
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
 
     
wuwuna 



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Kwi 2008
Posty: 9886
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 18:02   
   Zwierzątka: Koronolo i jego królestwo


Sorgen napisał/a:
wuwuna dziękuję bardzo za odpowiedz :) Mam nadzieję że w kwestii hodowli wszystko będzie szło zgodnie z Twoim planem. Może dzięki właśnie takiemu podejściu coś się ruszy na plus w kwestii szczurów rasowych.
Sorgen, bardzo w to wierzę, że wyprowadzenie silnych linii zależy od wkładu włożone w rozmnażanie najsilniejszych szczurów :wink:
_________________

Szczurkowe Laleczki

w bajkowej krainie do której i ja zmierzam...Aweszelle, Wowo, Ydżynty, Reggae, Ingraadu, Gunnar, CH.P.Ramudilka, Uoi, Wuneczka, Mastomys, Qremkline Qundelek, Bowdaraża, Xibbula, Kóelkonos, Tepikól, Góró Jokómkel, Gygymeszl, Gymýmmöl, Flip, Umúmrúl, Champion, Raś, Hebreebreel, Werdamerda, Enty Emiśmiś, Diópiószele, Charlie, Gín Géžužůý, Awwu, Bůxůwůxib, Umumul, Uau-uu, Dżyliki, Ju-Wu-Tumpek
 
 
     
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 18:11   

Też mi się tak wydaje że tylko dokładna kontrola potencjalnych rodziców i ich przodków oraz krycie starszymi samcami jest w stanie cokolwiek zmienić u szczurów rasowych. A niestety jakoś tego nie widać ostatnimi czasy.
Aha żeby nie było, rozumiem że w wypadku samic to niewiele da się zrobić bo trzeba je kryć jak są młode a wtedy niemal wszystkie są zdrowe i jedynie można się opierać na zdrowotności linii jako takiej ale krycia młodziutkimi samcami nie jestem w stanie zrozumieć w kontekście dbałości o zdrowotność i długowieczność :roll:
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
 
     
wuwuna 



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Kwi 2008
Posty: 9886
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 18:19   
   Zwierzątka: Koronolo i jego królestwo


Sorgen napisał/a:
Aha żeby nie było, rozumiem że w wypadku samic to niewiele da się zrobić bo trzeba je kryć jak są młode a wtedy niemal wszystkie są zdrowe i jedynie można się opierać na zdrowotności linii jako takiej
Sorgen, nie jest tak źle. Ja samce będę badać przed kryciem, a samice gdy ukończą półtora roku.
Mimo, że samica miała miot to jest to wiek, w którym jeśli coś będzie genetyczne na pewno będzie widoczne, zacznie się rozwijać. Dlatego gdy szczur zachoruje majać ponad 2 lata, wszystko co wyjdzie w kolejnych badaniach będzie wtórne nie pierwotne, genetyczne.

Wykluczenie jednego miotu to nie katastrofa niż 3 lub więcej pokoleń pokoleń. :)

Będzie dobrze
_________________

Szczurkowe Laleczki

w bajkowej krainie do której i ja zmierzam...Aweszelle, Wowo, Ydżynty, Reggae, Ingraadu, Gunnar, CH.P.Ramudilka, Uoi, Wuneczka, Mastomys, Qremkline Qundelek, Bowdaraża, Xibbula, Kóelkonos, Tepikól, Góró Jokómkel, Gygymeszl, Gymýmmöl, Flip, Umúmrúl, Champion, Raś, Hebreebreel, Werdamerda, Enty Emiśmiś, Diópiószele, Charlie, Gín Géžužůý, Awwu, Bůxůwůxib, Umumul, Uau-uu, Dżyliki, Ju-Wu-Tumpek
 
 
     
Nakota 
Światowy transporterek



Dołączyła: 23 Maj 2009
Posty: 2954
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 18:24   
   Zwierzątka: Dużo szczurów i kot


Odpowiem biorąc pod uwagę moje obecne działania i dalsze plany.

Osobiście staram się kryć starszymi samcami. Nie zawsze mają oni powyżej 1,5 roku, ale zawsze gdzieś w okolicach. Te wahania zależą głównie od gotowości samicy do rozpłodu, zdrowia linii, a także mojego własnego rozplanowania czasu i planów hodowlanych. Dla przykładu napiszę, że:
- bracia Aether i Au Lait kryli w wieku roku i czterech miesięcy - i tutaj mogłam sobie pozwolić na nieco wcześniejsze krycie, ponieważ bracia mieli (i wciąż mają) idealne charaktery, a linia jest zdrowa i nic złego się w niej nie dzieje.
- Chnapik krył w wieku roku i pięciu miesięcy,
- Paradox, samiec, którego obecnie planuję wykorzystać przy następnym miocie również będzie krył w wieku roku i pięć miesięcy lub powyżej.

W dalszych planach chcę ponownie wykorzystać Chnapika, który musi jednak poczekać aż samica podrośnie. Jeżeli wszystko będzie w porządku to w trakcie krycia będzie miał około 2 lat. Z kolei inny samiec, również czekający na dorośnięcie samicy, będzie miał rok i około osiem miesięcy. Także jak widać samce kryjące u mnie mają w okolicach 1,5 r., czasem trochę mniej, a czasem więcej.

Co do miotów kontrolnych to akurat się zgodzę, też mi tego brakuje. Rozumiem, że potencjalny rodzic jest obiecujący, ale uważam, że warto byłoby się podzielić z chętnymi dlaczego akurat właśnie tak go postrzegamy. Dodatkowo uważam, że mioty kontrolne mają sens po rodzicu z pewnej, zdrowej linii i obiecującym rodzicu, którego linię znamy wszerz i wskroś, a w razie ewentualnych problemów będziemy wiedzieli skąd się to wzięło, dlaczego i jak sobie z tym dalej radzić. Jeśli "obiecujący szczur" takich kryteriów nie spełnia to według mnie nie należy brać go w ogóle pod uwagę do rozpłodu, bo nie wiadomo czego się po nim spodziewać.
_________________
Kto walczy przegrywa czasem, kto nie walczy przegrywa zawsze.
Per aspera ad astra.
 
     
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 18:32   

Ja wiem że samicę można a nawet trzeba badać gdy będzie starsza tak aby właśnie można było zawiesić linię po niej i warunkowo linię odwiesić "na samcach" gdy te skończą np. te 20 miesięcy i ich miotowe rodzeństwo nie będzie miało problemów ze zdrowiem.
I np. chciałabym w wypadku miotów kontrolnych mieć informację co się działo w linii że miot jest kontrolny, co linia ma w sobie cennego że warto ryzykować kontrolnym miotem (nie czarujmy się miot kontrolny to miot z wyższym ryzykiem że coś w nim wyjdzie nie tak w kwestii zdrowia przez to jest kontrolny). A takich informacji na forum nie widzę tak samo jak często nie ma informacji w ogłaszanych miotach po jakich rodzicach są rodzice miotu i kiedy rodzice miotu się urodzili.
Do tego trochę zamieszania jest z miotami. Szkoda że hodowcy nie mają w zwyczaju np. prowadzić osobne tematy każdego swojego miotu gdzie będą tylko suche fakty np. w jakim wieku zmarli rodzice miotu jeśli zmarli, na co chorowały lub chorują młode z danego miotu, które młode już nie żyją i na co umarły oraz jakie były wyniki sekcji. Brakuje mi takich tematów, część tych informacji można wyszukać w tematach miotów ale ciężko się przebić przez ochy i achy nad młodymi lub nad kolejnymi skończonymi miesiącami przez młode z danego miotu.
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
 
     
wuwuna 



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Kwi 2008
Posty: 9886
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 18:39   
   Zwierzątka: Koronolo i jego królestwo


Sorgen napisał/a:
Szkoda że hodowcy nie mają w zwyczaju np. prowadzić osobne tematy każdego swojego miotu gdzie będą tylko suche fakty np. w jakim wieku zmarli rodzice miotu jeśli zmarli, na co chorowały lub chorują młode z danego miotu, które młode już nie żyją i na co umarły oraz jakie były wyniki sekcji.
Sorgen, jest taki temat na forum SHSRP, wszystkich miotów i konkretnych informacji o kążdym maluchu i rodzicach. Które żyją, które zmarły i na co chorują/chorowały. :)

Posty są systematycznie uzupełniane i wrzucane do tematów miotu.
_________________

Szczurkowe Laleczki

w bajkowej krainie do której i ja zmierzam...Aweszelle, Wowo, Ydżynty, Reggae, Ingraadu, Gunnar, CH.P.Ramudilka, Uoi, Wuneczka, Mastomys, Qremkline Qundelek, Bowdaraża, Xibbula, Kóelkonos, Tepikól, Góró Jokómkel, Gygymeszl, Gymýmmöl, Flip, Umúmrúl, Champion, Raś, Hebreebreel, Werdamerda, Enty Emiśmiś, Diópiószele, Charlie, Gín Géžužůý, Awwu, Bůxůwůxib, Umumul, Uau-uu, Dżyliki, Ju-Wu-Tumpek
 
 
     
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 18:45   

A to widzisz jakoś przegapiłam :oops: to zwracam honor choć uważam że tu na forum też powinno coś takiego być bo to jednak tu a nie na forum stowarzyszenia hodowcy znajdują większość domków dla maluchów, to tu jest największy "ruch" w temacie miotów a funkcja kopiuj wklej nie boli.
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
 
     
wuwuna 



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Kwi 2008
Posty: 9886
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 18:49   
   Zwierzątka: Koronolo i jego królestwo


Sorgen napisał/a:
tu a nie na forum stowarzyszenia hodowcy znajdują większość domków dla maluchów, to tu jest największy "ruch" w temacie miotów a funkcja kopiuj wklej nie boli.
Sorgen, tam jest przejrzyściej i nic nie ginie w gąszczu zachwycających się ludzi zdjęciami i dzielącymi chociażby wagami.

Tam hodowle mają główną siedzibę i wszystko co najważniejsze powinno się tak znaleźć.
Tematy są krótkie na SHRP, więc nic się nie pogubi.

Na allo też są te same tematy wrzucone, ale one giną jednak w gąszczu tak dużej ilości postów. :]

W związku z tym zapraszamy na tamto forum.
_________________

Szczurkowe Laleczki

w bajkowej krainie do której i ja zmierzam...Aweszelle, Wowo, Ydżynty, Reggae, Ingraadu, Gunnar, CH.P.Ramudilka, Uoi, Wuneczka, Mastomys, Qremkline Qundelek, Bowdaraża, Xibbula, Kóelkonos, Tepikól, Góró Jokómkel, Gygymeszl, Gymýmmöl, Flip, Umúmrúl, Champion, Raś, Hebreebreel, Werdamerda, Enty Emiśmiś, Diópiószele, Charlie, Gín Géžužůý, Awwu, Bůxůwůxib, Umumul, Uau-uu, Dżyliki, Ju-Wu-Tumpek
 
 
     
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 19:01   

Dziękuję już przeglądam choć w niektórych przypadkach bardziej aktualne są informacje na allo w dziale odeszły niż na forum związku.
Mam nadzieję że Nakota i baradwys też coś w tym stylu będą prowadzić na swoich stronach lub tu na forum bo jednak na czeskie lub słowackie forum to już mnie nie wywieje z racji słabej znajomości języków obcych ;)
Nakota dziękuję za opis jak to się ma u Ciebie w hodowli i jak się zapatrujesz na mioty kontrolne :)
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 22:59   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Sorgen, do tej pory nie otrzymałam jakiegokolwiek potwierdzenia ze strony czeskiej o problemach linii Pavati. Polska odnoga linii problemów nie ma. Odwołałam miot z zupełnie innej przyczyny. ;)

Sama czeskiego nie znam i mogę polegać tylko na kontakcie z hodowcą, od którego kupuję szczura, na jego rzetelności i szczerości. Już nieraz się przekonałam, że inni hodowcy niż ten bezpośredni nie zawsze posiadają pełne informacje, więc najlepiej kontaktować się z macierzystą hodowlą.

Ja sama informowałam i nadal zamierzam informować w tematach miotów kontrolnych o wszystkich za i przeciw. Tak samo wrzucam do tematów informacje o przodkach miotu. I również w dziale mojej hodowli na forum SHSR jest temat z dokładnym opisem zdrowotności miotów - aktualny.

Co do wieku samców - byłoby fajnie, gdyby miały ukończone 1,5 roku w chwili krycia. Niestety nie zawsze jest to możliwe... Wszystko zależy od tego, jaką samicę planujemy dla samca, kiedy ona będzie zdolna do rozrodu, jeśli z nią się nie uda, czy będzie czas na znalezienie innej, itp. Nie popieram krycia bardzo młodymi samcami, ale szczury żyją krótko, samice mają krótki okres kiedy mogą mieć mioty i nie zawsze uda się idealnie zgrać wiek samca...

Jeśli uważasz, że jakiś hodowca nie udziela wystarczających informacji, możesz mu to napisać, podnieść temat na forum SHSR, itp. To NIE JEST forum hodowców, nie każdy tu regularnie zagląda, więc jeśli ktoś ma jakieś pomysły czy uwagi, powinien pisać na forum SHSR. ;)
 
 
     
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Śro Mar 28, 2012 12:58   

Ja wiem z jakiego powodu odwołałaś miot, podałaś ten powód w temacie miotu. Zdziwiło mnie tylko że ogłosiłaś miot zanim wszystko dokładnie sprawdziłaś a było tak skoro miot odwołałaś.
I nie chodzi mi absolutnie o czepianie się Ciebie jako takiej, chodzi mi o samo podejście w dobieraniu par wśród hodowców.
Nie przemawia do mnie argument że nie zawsze da się kryć samcem po ukończeniu 1,5 roku. Albo się chce tak robić i tak się dobiera pary albo się nie chce i wtedy faktycznie znajdzie się masa powodów które staną na przeszkodzie. Rozumiem że można samicę konkretną chcieć kryć ale wtedy można szukać najlepszego samca z puli samców starszych. Wiek samca jest kryterium które łatwo sprawdzić a które dosyć jednak skutecznie pozwala przekonać się o zdrowotności jego linii (np. jego siostry już mogły mieć mioty w których już zdążą wyjść ewentualne problemy).

Pytanie zadaję tu bo tu jestem zarejestrowana, tu był umieszczony wątek o miocie który mnie zmobilizował do powstania tematu i tu hodowcy ogłaszają mioty i znajdują przeważającą liczbę nowych domków więc raczej zaglądają na forum. Do tego to tu prędzej znajdę aktualne informacje co się dzieje ze szczurami a nie na forum związku :wink: W temacie nie muszą wypowiadać się jedynie aktualni, byli i przyszli hodowcy, choć podejrzewam że temat zdechnie śmiercią naturalną :wink:
Dziwi mnie niechęć do wypowiedzi innych hodowców, w świecie psów rasowych każdy dobry hodowca z przyjemnością opowiada o swojej wizji hodowli, o krokach i staraniach jakie poczynił w rozwój linii oraz co chciał osiągnąć konkretnym kryciem i z jakiego powodu krył takim a nie innym samcem. Widać że jednak za dużo wymagam tym tematem.

Nakasha dziękuję za wypowiedz, nie ze wszystkim co napisałaś się zgadzam ale cieszę się że podjęłaś temat :)
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 28, 2012 13:23   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Sorgen, ale ilu jeszcze hodowców zostało?
SunRat's chyba tylko - dałam znać, żeby zerknęli na temat, bo na pewno go jeszcze nie widzieli.
No i Emerald Moon, ale dziewczyny też pewnie nie zajrzały.

Sorgen napisał/a:
Zdziwiło mnie tylko że ogłosiłaś miot zanim wszystko dokładnie sprawdziłaś a było tak skoro miot odwołałaś.

Nakasha odwołała miot, ponieważ u Venus pojawiły się problemy z sercem. Problemy się pojawiły już po ogłoszeniu miotu, przecież nie da się wszystkiego przewidzieć.

Odnośnie krycia - sama jestem za kryciem starszymi samcami, ale doszłam do tego dopiero ostatnio, wcześniej bez oporów dałam moich dwóch około rocznych chłopców na krycie, więcej tego nie zrobię, chyba, że hodowcy by bardzo zależało.

Mimo wszystko bardzo wzrósł w ostatnim czasie wiek krycia samca i nie da się tej zmiany nie docenić. Nie ma co porównywać hodowli szczurów z hodowlą psów, bo to i nie ten gabaryt, nie ten staż i nie ta dostępność badań.
A do tego nie do końca jest tak, że można wybrać ze starszych samców. Bo mimo wszystko trzeba brać pod uwagę odmiany. Bo ludzie tak chcą.

Sorgen napisał/a:
Niestety pomimo tylu lat i pokoleń szczurów rasowych u nas w kraju nie odbiegają one zdrowotnością i długością życia od innych szczurów.

W GB hodowla szczurów ma dużo dłuższy staż i wcale nie udało się osiągnąć dużo lepszych efektów. Nie usprawiedliwiam nas. Zdrowie to coś nad czym pracujemy, ale to, co udało się osiągnąć, to informacja. Nawet jeśli nie znajdziesz informacji o jakimś problemie w wątku miotu, to, o ile hodowca został o tym poinformowany, na pewno poinformował o tym także właścicieli innych maluchów z prośbą o zwrócenie uwagi na to czy na tamto.
No i dodatkowo dochodzi dobry socjal maluchów - oczywiście szczury z miotu wpadkowego, dobrze odchowane i odchuchane będą podobne, ale biorąc szczura z hodowli masz swojego rodzaju gwarancję* (z gwiazdką, bo każde zwierzę jest inne, zmienia się też w okresie dojrzewania).
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 13