Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mmarcioszka
Pon Sie 19, 2013 23:45
Sugestie zmian regulaminu i funkcjonowania forum
Autor Wiadomość
Asmena 
alv



Dołączyła: 22 Cze 2010
Posty: 594
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 12:50   

Ja również. Sama staram się nie popełniać żadnych błędów, więc tym bardziej zależy mi na ich wytykaniu, bo dzięki temu uczę się czegoś.
_________________
Ze mną: Chiki, Ama, Yoru, Bambi, Latte
Za TM: Akai, Filip, Aida, Naka, Lucy, Labisia, Kate, Mariusz, Nezumi, Doku, Haya, Chibi, Riku, Shinju, Kambru, Hagu, Sukui, Arai
 
 
     
Martini 



Dołączyła: 14 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 14:50   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


Layla napisał/a:
A ja za.


Oki, w sumie, źle to ujęłam:) Mnie to zwisa, bo moje teksty są po napisaniu poddawane kontroli i błędów w nich raczej nie ma, chyba że pisze z telefonu, który nie dość, że mi różne rzeczy przepuszcza, to jeszcze czasem przekręca :oops: i nie zawsze zauważam, przyznaję. Jeszcze raz napiszę: jeśli MT chce poprawiać na czerwono, to niech poprawia WSZYSTKIE błędy, z interpunkcyjnymi włącznie, bo one też są potwornym kaleczeniem języka - a same przyznacie, że liczne są tu posty, w których przecinka nie uświadczysz. Formalnie rzeczy ujmując, mała litera po kropce też jest poważnym błędem ortograficznym - wydaje mi się, że nie widziałam poprawek i ten błąd jest tu częsty (i pewnie niejednokrotnie sama go popełniłam, jedną ręką trzymając kanapkę, a drugą stukając jednym paluszkiem w klawisze). Po prostu jestem za konsekwencją - skoro MT jest też Organem Poprawnościowym pragnącym edukować, to niech edytuje wszystkie błędy, bo jeśli nie poprawia się wszystkich błędów, to walor kształcący poprawek jest, niestety, żaden.
No i pytanie do użytkowników, czy życzą sobie, żeby ich błędy były widoczne. Ja - będąc nauczycielem - nie używam czerwonego długopisu <rzyg> i błędy poprawiam w taki sposób, żeby nie było to widoczne, a kłopotliwe słowa pomagam zapamiętać w inny sposób. Nie każdy jest wzrokowcem, nie każdy lubi czerwony kolor, na niektórych liczba czerwonych poprawek działa demotywująco.
No i po ostatnie, żadne chyba forum nie jest miejscem do uczenia się ortografii, tak jak telewizja nie jest najlepszym miejscem do osłuchiwania się z literacką polszczyzną. Jeśli ktoś ma problem z ortografią i jest tego świadomy, to świetnie, ale dobrze jest się zmobilizować i odwiedzić inne miejsce, czego serdecznie życzę:)
I to wszystko, co mam do powiedzenia:)
_________________
think big, start small
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 14:56   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Tylko ja nie wiem, czy w MT są aż tacy specjaliści od języka polskiego, żeby wychwycić wszystkie błędy. Ja na co dzień sporo piszę, ale i tak mam masę wątpliwości, a i głupie byki czasami popełniam.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 15:51   

Martini, ale takie skrajności, czyli poprawianie WSZYSTKICH błędów jest niemożliwe. Nikt nie siedzi 24h na forum szukając błędów i poprawiając wszystkim posty. Jak napisała Niamey, poprawiane są błędy rażące i zgłaszane przez kogoś. I to jest fajny i możliwy do wykonania system.
Ale mi też się nie podoba poprawianie na czerwono. Jakoś mnie to razi i kojarzy się z podstawówką. Wg mnie pomysł poprawiania błędów ort. jest dobry, ale nie na czerwono. Bo zamiast skupiać się na treści tego, co ktoś napisał, zwracam uwagę na to, że popełnił błąd.
I chyba zgodzę się z Bel, że czasami te komentarze modów są zbędne i wkurzające.
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
Martini 



Dołączyła: 14 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 16:24   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


pszczółka napisał/a:
Martini, ale takie skrajności, czyli poprawianie WSZYSTKICH błędów jest niemożliwe. Nikt nie siedzi 24h na forum szukając błędów i poprawiając wszystkim posty. Jak napisała Niamey, poprawiane są błędy rażące i zgłaszane przez kogoś. I to jest fajny i możliwy do wykonania system.


No i właśnie o to chodzi, Pszczółko - dlatego uważam, że te opowieści o poprawianiu błędów na czerwono to element misji edukacyjnej są mocno na wyrost. Jeśli jest misja edukacyjna, to musi być przemyślana i być wprowadzona sensownie, od początku do końca, a nie wyrywkowo (jeden błąd jest poprawiony, inny zostaje, jeden post jest wyedytowany, inne - pełne błędów), bo inaczej, to - że się posłużę szczurzym porównaniem - jak serwowanie antybiotyku zaleconego do podawania codziennie co 4 dni. Może po prostu poprawiać błędy bez użycia czerwonej czcionki, a jeśli któryś z forumowiczów ma życzenie pracować nad swoją ortografią (tak, tak, tak :serducho: ), to jest naprawdę wiele miejsc do tego przeznaczonych. Choć niestety dość infantylnych, bo w większości przeznaczonych dla dzieci:(
_________________
think big, start small
 
     
Kluska 
Hell yeah!



Dołączyła: 03 Lip 2011
Posty: 552
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 16:32   

Cytat:
a nie wyrywkowo (jeden błąd jest poprawiony, inny zostaje, jeden post jest wyedytowany, inne - pełne błędów)


Szczerze mówiąc jeszcze nie widziałam tego rodzaju postów :wink: Poproszę o kilka takich postów, bądź linków, bo aż mnie to zaciekawiło.
_________________
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Ze mną: Buzz, Rex
 
 
     
Asmena 
alv



Dołączyła: 22 Cze 2010
Posty: 594
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 21:48   

quagmire napisał/a:
Tylko ja nie wiem, czy w MT są aż tacy specjaliści od języka polskiego, żeby wychwycić wszystkie błędy. Ja na co dzień sporo piszę, ale i tak mam masę wątpliwości, a i głupie byki czasami popełniam.

A jaka różnica? Mnie może poprawiać nawet Amusia, o ile zauważy błąd. Nikt tu nie twierdzi, że każdy mod jest nieomylny, natomiast jeśli wie, że ktoś popełnił błąd- dlaczego ma go nie poprawić?

A co do tego, że forum to nie jest miejsce do nauki ortografii... Nie zgodzę się. Każde miejsce jest dobre. Ja osobiście nie znam ani jednej reguły ortograficznej, a popełniam bardzo mało błędów, bo czytam dużo książek i o wiele łatwiej zapamiętuję coś, co ktoś mi wytknął, aniżeli regułki.
_________________
Ze mną: Chiki, Ama, Yoru, Bambi, Latte
Za TM: Akai, Filip, Aida, Naka, Lucy, Labisia, Kate, Mariusz, Nezumi, Doku, Haya, Chibi, Riku, Shinju, Kambru, Hagu, Sukui, Arai
 
 
     
Bel 
Rockabilly



Dołączyła: 19 Paź 2009
Posty: 8297
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 13:54   
   Zwierzątka: Szeregowy Pierdolot,Alpha i 3 smoki


A ja mam taką propozycję odnośnie "zatrudniania" nowych modów... Niech to wygląda demokratycznie : ogłaszacie nabór- wybieracie kandydatow-robicie forumową ankietę i lud zgadza się bądź nie. Dlaczego to Wy macie wybierać kto mi będzie błędy poprawiał? moje błędy- ja wybieram. Prawda jest taka, że są osoby w mt, których ja w ogóle nie znam. Nie zamieniłam z nimi nawet słowa. Mt ma być alfą i omegą forum, czymś w rodzaju "Ci wybrani" i Ci z autorytetem. Ciężko mi tu o autorytet skoro dla mnie takie mt to są całkiem obcy ludzie-jakbym miała z przypadkowych na ulicy wybrać.
 
     
tgategav 
pif paf =]



Dołączył: 22 Wrz 2003
Posty: 394
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 14:20   
   Zwierzątka: piesek :)


Bel napisał/a:
Niech to wygląda demokratycznie : ogłaszacie nabór- wybieracie kandydatow-robicie forumową ankietę i lud zgadza się bądź nie



W ostatnim przypadku by to wyglądało tak:
Hej, potrzebujemy trzech nowych moderatorów na stanowiska. Jako panuje demokracja, to pozwalamy wam wybrać. Poniżej lista osób, która zgłosiła swoją kandydaturę:
kandydat 1
kandydat 2
kandydat 3

Brzmi głupio, nie? :wink:
_________________
 
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 14:21   

Zgadzam się z Bel, o czym już wcześniej wspomniałam w różnych wątkach dotyczących zmian na forum. Miałam pomysł doprecyzować, ale jestem ostatnio koszmarnie zajęta, tak więc całą dyskusję przegapiłam, a później zapomniałam.

Uważam, że cały mod team powinien być wybierany "demokratycznie" przez użytkowników, regulamin forum powinien także uwzględniać procedurę odwołania "grupy trzymającej władzę". Warto ustalić stały okres kadencji, po którym następowałyby wybory, oczywiście nie widzę przeciwwskazań do "panowania" przez wiele kadencji, jeśli ktoś się sprawdza i taka jest wola użytkowników. W obecnej chwili to wygląda tak, że użytkownicy mają w tej sprawie mało do powiedzenia, co nie jest uczciwe, bo żeby np. awansować na wyższe stanowisko, przeważnie trzeba przejść wszystkie "stopnie" moderowania i liczyć na to, że obecni administratorzy zrezygnują. Ja np. kiedyś startowałam na junior admina i ogólnie byłam naprawdę chętna do pełnienia takiej funkcji, ale jeśli wtedy miałoby to oznaczać "zaliczenie" wcześniej stanowiska moderatora, to na pewno nie byłabym tym zainteresowana, bo zwyczajnie nie mam czasu na poprawianie błędów w tysiącach postów. Byłam ortmodem na innym forum, więc wiem, ile to wymaga czasu, którym od dawna nie dysponuję w takiej ilości, natomiast zdeklarowałam się do prawie codziennej obecności na forum, żeby mój udział w rozwiązywaniu problemów poważniejszych niż błędy ortograficzne. Decyzją administracji została wybrana inna osoba i od tamtego czasu takie wybory nie zostały powtórzone.

tgategav napisał/a:
Brzmi głupio, nie? :wink:
Dlaczego głupio? To, że zgłosiły się 3 osoby na tyle samo stanowisk ma oznaczać, że zawsze wybieramy wszystkich? Duża dysproporcja w poparciu poszczególnych kandydatów też jest ważną informacją. Może w takim wypadku (oczywiście jest to sytuacja hipotetyczna, nie piję do ostatniego naboru) warto przyjąć mniej osób i zaczekać na lepszych kandydatów?
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 14:27   
   Zwierzątka: szczurze damy


Devona, A nie sądzisz, że każdemu kto wychodzi z inicjatywą warto dać szansę?

<edycja>
No może nie dosłownie 'każdemu' ale osobom, które zrobiły naprawdę dobre wrażenie i MT zadecydowało je przyjąć.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 14:39   

Karena napisał/a:
Devona, A nie sądzisz, że każdemu kto wychodzi z inicjatywą warto dać szansę?

<edycja>
No może nie dosłownie 'każdemu' ale osobom, które zrobiły naprawdę dobre wrażenie i MT zadecydowało je przyjąć.
Sądzę, że modteam jest bardziej subiektywną grupą niż np. 20 użytkowników, więc dlaczego ma sam decydować o swoim składzie? Aktualnie sam modteam nie jest wybierany przez userów, więc nie mówi głosem większości. To nie ma żadnego związku z dawaniem szansy czy jej odbieraniem, bo przecież nie każdy nabór wygląda tak, że zgłasza się dokładnie tyle osób, ile potrzeba. Poza tym nawiązując jeszcze do pierwszego zdania - podążając takim tokiem rozumowania, każdy "porządny" użytkownik powinien zostać administratorem głównym, jeśli wyjdzie z taką inicjatywą ;) . Ja nie poruszam tutaj kwestii ostatniego naboru, bo zupełnie go przegapiłam, ale podnoszę problem ogólny, bo być może jest więcej userów, którzy woleliby wybierać moderację/administrację forum w sposób demokratyczny. To jest mój pomysł na rozwiązanie problemu utraty autorytetu czy zbiorowego niezadowolenia. Jeśli zostaną jasno określone warunki wyboru czy odwołania osób z "grupy trzymającej władzę", to skończą się dyskusje i konfrontacje zwolenników świętego spokoju z "aktywistami". Ci ostatni będą mogli zebrać się i zmienić grupę dowodzącą, natomiast tym pierwszym i tak będzie wszystko jedno.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
Ostatnio zmieniony przez Devona Pon Sty 23, 2012 14:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
tgategav 
pif paf =]



Dołączył: 22 Wrz 2003
Posty: 394
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 14:40   
   Zwierzątka: piesek :)


Devona napisał/a:
Dlaczego głupio? To, że zgłosiły się 3 osoby na tyle samo stanowisk ma oznaczać, że zawsze wybieramy wszystkich? Duża dysproporcja w poparciu poszczególnych kandydatów też jest ważną informacją. Może w takim wypadku (oczywiście jest to sytuacja hipotetyczna, nie piję do ostatniego naboru) warto przyjąć mniej osób i zaczekać na lepszych kandydatów?


Moderacja mówi(przykładowo): trzeba nam 5 osób, by sprawnie sprzątać forum
Użytkownicy mówią: Bzdura, starczą wam 3 osoby, bo pozostałych dwóch nie znamy i są fuj
A potem uzytkownicy mają pretensje ;)

Rozumiem sytuacje, gdy kandydat na moderatora dziś się zarejestrował i odrazu się zgłosił, ale tutaj są osoby z ciutke większym stażem, niż 1 dzień.
_________________
 
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 14:45   

\edytowałam poprzedni post

tgategav napisał/a:
Moderacja mówi(przykładowo): trzeba nam 5 osób, by sprawnie sprzątać forum
Użytkownicy mówią: Bzdura, starczą wam 3 osoby, bo pozostałych dwóch nie znamy i są fuj
A potem uzytkownicy mają pretensje ;)
Sądzę, że jasne wyszczególnienie praw każdej strony rozwiąże takie problemy, np. mod team decyduje o ilości "wakatów" i tyle, na tym forum wypowiadają się głównie ludzie na poziomie, więc nie róbmy z nich idiotów, kłócących się o liczbę osób ;) . Poza tym nie przesadzajmy, gdy zabraknie 1-2 osób przez jakiś czas, to na forum nie zapanuje chaos i anarchia, na dobrych kandydatów warto czekać. Zresztą moim zdaniem aktualny stan rzeczy nie zachęca nowych osób do wstąpienia w szeregi grupy moderującej.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 14:47   

Teoretycznie pomysł "demokratycznych wyborów" brzmi fajnie, gdyby dobrze przemyśleć, na pewno byłby to ciekawy system, mam tylko kilka uwag i punktów do rozpatrzenia.

1) MT nie jest odpowiednikiem organu ustawodawczego, raczej czymś w rodzaju służb sprzątających - to tak jakby w głosowaniu wybierać pana/panią, którzy wywożą Wasze śmieci, sprzątają chodniki, ewentualnie wlepiają mandaty.
Żeby demokratyczne wybory miały sens, trzeba by zrobić trójpodział władzy - osobna sekcja MT do ustanawiania regulaminu, osobna do karania użytkowników i rozsądzania sporów i osobna do tropienia przewinień, poprawiania błędów itp. Przy czym każda z tych sekcji powinna nie mieć bezpośredniego kontaktu z innymi, a już na pewno nie pokrywać się personalnie.

2) Forum jest małą społecznością i zasady z "dużych" społeczności funkcjonują inaczej. Co mam na myśli?
Ano jeśli będziemy wybierać MT w głosowaniu powszechnym, to będą wybierane osoby powszechnie znane, nasi koledzy, koleżanki, znajomi. Nie dlatego, że jesteśmy bandą kumoterskich nepotystów :P Ale dlatego, że zawsze mając do wyboru osobę, którą się zna lub taką, której się nie zna, łatwiej zaufać tej pierwszej, mimo że druga może być bardziej kompetentna.

Dam przykład: podejrzewam, że najliczniejszą aktywną grupą, są użytkownicy z Warszawy, którzy w dodatku relatywnie często się spotykają, a tym samym znają osobiście. Będzie więc zupełnie naturalne, że w wyborach wybiorą kogoś ze swojego grona (bo znają, mogą zaufać, bo to fajna i miła osoba).

Tylko czy to jest dobra sytuacja albo w czymkolwiek lepsza od tego, że teraz ludzie przysyłają zgłoszenia i przyjmujemy ich na okres próbny, a potem Wy ich oceniacie?


3) Jeślibyśmy chcieli przejść na system wyborów powszechnych, to jak chcielibyście zminimalizować powyższe niebiezpieczeństwo?
Jeśli mają być wybory, to powinna być kampania wyborcza, inaczej będzie to zwykłe promowanie własnych znajomych. Jak wyobrażacie sobie kampanię wyborczą na forum?


Bel pisze:
Bel napisał/a:
Prawda jest taka, że są osoby w mt, których ja w ogóle nie znam.
Ale czy to źle? Czy słysząc, kto został nowym dzielnicowym (na okres próbny), najważniejszą kwestią, byłby fakt czy jest Waszym kolegą? Czy w świetle dyskusji ostatnich miesięcy nie jest właśnie lepiej gdy modem zostaje osoba nie zaangażowane w żadne układy personalne na forum i i dzięki temu może pozostać względnie obiektywna? Dla mnie to jest zaleta.
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.26 sekundy. Zapytań do SQL: 13