Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: EpKee
Czw Wrz 22, 2011 19:23
Szczur dziki - odchów - dlaczego nie, a może tak?
Autor Wiadomość
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 12:58   
   Zwierzątka: brak


Kaligula14, jeśli jest z zoologa, to jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że jest dziki. Jestem przekonana, że po prostu wymaga kastracji, zwłaszcza że wiek jest odpowiedni dla rozpoczęcia okresu dojrzewania, a dodatkowo jest pobudzony zapachami innych samców. Możesz wkleić jego zdjęcie dla potwierdzenia.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Kaligula14 



Dołączył: 14 Lis 2014
Posty: 6
Skąd: Elbląg
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 12:59   
   Zwierzątka: Szczurki


a jak ma to zrobić :)

[ Dodano: Śro Lut 04, 2015 13:01 ]
Oto on
_________________
Kaligula14
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 13:07   
   Zwierzątka: brak


https://lh5.googleusercontent.com/-Tl16T-Rm3FA/UFR9vx_VCcI/AAAAAAAABPY/_4ODV5cmqB0/s1280/IMG_6732.JPG - tu jest moja samiczka odmiany agouti, szczur hodowlany
https://imagizer.imageshack.us/v2/800x534q90/210/img5095q.jpg - ta sama hodowlana samiczka w młodszym wieku
https://lh6.googleusercontent.com/-k7v5yhNegpM/T06UZChrTRI/AAAAAAAAC-E/gArUxm3i2ys/s1280/IMG_5835.JPG - a tu mój dziki samiec
https://imagizer.imageshack.us/v2/800x450q90/825/dsc0041rs.jpg - tutaj inny dziki samiec, którego miałam u siebie tymczasowo

Jak widać, różnica nie jest specjalnie zauważalna ;) Raczej jest to standardowa różnica wielkości między samiczką a samcem szczura. Swoje zdjęcie możesz wrzucić z dysku np. na stronę http://fotosik.pl i umieścić miniaturkę na forum.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Kaligula14 



Dołączył: 14 Lis 2014
Posty: 6
Skąd: Elbląg
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 13:18   
   Zwierzątka: Szczurki


No i mój wygląda tak samo jak Twój dzikus :) udało Ci się go oswoic?
_________________
Kaligula14
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 13:36   
   Zwierzątka: brak


smeg, ale mój dzikus wygląda tak samo, jak hodowlany szczur agouti, one są nie do odróżnienia po wyglądzie. Szczur kupiony w sklepie na pewno nie jest dziki.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Cegriiz 
Avaria



Dołączyła: 26 Sie 2011
Posty: 4899
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 13:49   
   Zwierzątka: Kupa szczura i cztery myszy


Chyba, ze ktoś ma wyższy level .. to rozpozna.

Ale dla laika hodowlany i dzikus raczej nie będzie do odróżnienia. Jeśli był kupiony w zoologu to dzikiem nie będzie.
_________________
Moje ogony
 
 
     
sryt9 



Dołączyła: 30 Paź 2014
Posty: 147
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 18:38   

Czy ja wiem, ja tam różnicę między dzikim, a hodowlanym widzę ;) Dzikuski mają chyba bardziej pucułowaty ryjek i takie misiowate uszka. I ta sierść taka inna.
Bądź co bądź warto chyba też wspomnieć, że zoologiczne szczury poziom socjalizacji mają raczej zerowy, więc zachowanie nie jest specjalnie dziwne ;)
_________________
→ nasza galeria ←
ze mną: Zorro • Pluszak • Żarówka

 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 18:55   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


sryt9 napisał/a:
Dzikuski mają chyba bardziej pucułowaty ryjek i takie misiowate uszka. I ta sierść taka inna.
Nie ma na to żadnej reguły ;)
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Kaligula14 



Dołączył: 14 Lis 2014
Posty: 6
Skąd: Elbląg
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 19:11   
   Zwierzątka: Szczurki


Dzikusy mają też ogon krótszy od ciała.
_________________
Kaligula14
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 19:20   

Kaligula14 napisał/a:
Dzikusy mają też ogon krótszy od ciała.
Na jakiej podstawie tak twierdzisz? I który gatunek dzikiego szczura masz na myśli?
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
FaerielDeVille 
Quendi



Dołączyła: 05 Mar 2012
Posty: 603
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 04, 2015 19:23   
   Zwierzątka: -


Jedyne, co zaobserwowałam u dzików i półdzików, to większy wytrzeszcz niż u zwykłych. Ale to tylko takie tam moje obserwacje, nie będące koniecznie regułą.
_________________
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Lut 05, 2015 10:05   
   Zwierzątka: brak


Dzikie szczury wędrowne nie różnią się od hodowlanych ani długością ogona, ani wytrzeszczem, ani sierścią, misiowaty pyszczek się zdarza, ale też nie jest regułą. Dawniej panowało przekonanie, że dzikusy mają od spodu czarne tylne łapki - niestety, takie umaszczenie mają też czasem zwykłe hodowlane aguty.

Dziki szczur nie oswajany od maleńkości przez człowieka nie usiedzi w klatce, przegryzie natychmiast plastik i zwieje. Wbrew pozorom dzikusy rzadko są agresywne na dzień dobry, najczęściej unikają człowieka jak tylko mogą, kulą się w kącie, nawet dają się pogłaskać w klatce (chociaż bez przyjemności) - gryzą dopiero, gdy czują się zagrożone, czyli np. podczas próby ich podnoszenia.

Kaligula14, według Twojego opisu masz po prostu agresywnego szczura hodowlanego, który wymaga kastracji, ponieważ jest zbyt pobudzony hormonalnie.

Połączyłam temat z już istniejącym.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Megi_82 
Zeszczurowana


Dołączyła: 19 Lis 2012
Posty: 72
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lut 05, 2015 20:43   
   Zwierzątka: 6 szczurzych babeczek i 1 facecik


Mam dziewczynkę agouti z ogonkiem krótszym od ciała, która na 100% dzikiem nie jest, i miałam też czarno-białą kapturkę, z ogonkiem krótszym od ciała i wytrzeszczem, która na 200% nie była dzikiem :D
 
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro Sie 03, 2016 19:12   

Powiedzcie mi, czy jest jakaś metoda, by stwierdzić, czy szczur pochodzi z 2-3 pokolenia po dzikusach?

Pytam, bo mój Pix ma wiele przesłanek za tym, ale żadnego jasnego dowodu.

Przede wszystkim, szalona baba, od której go dostałam, trzymała w mieszkaniu dzikie szczury i krzyżowała z laboratoryjnymi, bo "zdrowsze geny". Więc jest jak najbardziej możliwe, że i Pix, którego oddała za darmo, ma w sobie dziką krew. Ale nie chcę mieć już z nią kontaktu, zresztą wątpię, by w ogóle go pamiętała przy 100+ szczurach trzymanych i rozmnażanych w jednym pokoju...

Wygląda jak modelowy russian blue, ogon, stopy i uszy różowiutkie. Nie udało mi się go oswoić przez ponad pół roku. Obecnie Pix:

- boi się ludzi, każdego ruchu i dźwięku
- nie lubi światła, lubi się chować
- łapany wrzeszczy, panikuje i gryzie
- dotykany zastyga w miejscu, gryzie albo ucieka
- najbardziej oswojone zachowanie to wchodzenie mi na kolana, ale tylko z innymi szczurami
- podchodzi po jedzenie, ale natychmiast odchodzi i nie daje się dotykać
- skubie mnie w stopy bez powodu
- strzyże uszami w dwóch różnych kierunkach
- jest wykastrowany ze względu na ogromną agresję i zajadłość przy łączeniu
- zaczepia większego od siebie, niewykastrowanego alfę, przegrywa, piszczy, ucieka, a potem znowu zaczepia
- bardzo się drze podczas bójek
- uwielbia przytulać się w stadzie i jest bardzo z alfą związany, czasem dosłownie chodzi za nim krok w krok

Czy to brzmi jak pół/ćwierćdzikus? Czy jest możliwe, by wyglądał tak jak wygląda?
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 03, 2016 20:51   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Senthe, jeśli ta pani ma taką praktykę, to absolutnie możliwe już w trzecim pokoleniu (chodzi mi o genetyczną możliwość powstania russian blue).

Niestety nie da się tego stwierdzić. Wg mnie dobrze zsocjalizowany szczur, który miałby w trzecim pokoleniu dzika nie powinien się zachowaniem za bardzo różnić od hodowlanego. No chyba że wychowywała go pół dzika matka, a z człowiekiem ani ona ani on nie mieli za bardzo kontaktu.

Dobrze zsocjalizowany dziki samiec (samice są zazwyczaj trudniejsze w tej kwestii) potrafi być zupełnie poprawnym towarzyszem, często strachliwym oczywiście. Dużo to po prostu kwestia samego charakteru.

Możliwe, że ktoś, kto się zna na szczurach, byłby w stanie po wyglądzie, sposobie biegania i zachowaniu stwierdzić, czy Pix ma gdzieś w bliskich przodkach dzika.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.28 sekundy. Zapytań do SQL: 13