Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Własna karma - mieszanka
Autor Wiadomość
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Pią Lis 17, 2006 14:38   Własna karma - mieszanka

Ja polecam wlasna mieszanke ;) w sumie w polowie wlasna ;) otoz jeden duzy megan owocowy przysmak + XtraVital dla szczurow + suszone warzywa (mozna kupic takie bez soli bez niczego, czesto dodawane do zup i sosow) + Herbal pets (zalezy jakie szczur lubi) + platki kukurydziane + ciasteczka bebe + (mozna dodac to co szczury lubia, slonecznik, kukurydza - surowe badz prazone) :) powiem wam jedno - u mnie znika wszystko ;)

jak wam sie nie chce robic, to polecam sama mieszanke megana (koniecznie owocowy przysmak) i XtraVital dla szczura :)
 
 
     
marhef 
Idiot.



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 1411
Skąd: Wroclove
Wysłany: Sob Lis 18, 2006 01:35   

Ja polecam też karmę własnej roboty, tzn. prawie własnej ;)
Koktajl dla gryzoni Vitapolu (lub jakiś inny) + megan owocowy + herbal pets jakieś + opakowanie bio-kalu + suszona kukurydza (z własnego ogrodu ;) ) + duuuża ilośc suchego makaronu + suchy ryż + suszone warzywa + pestki dyni.

Tak właściwie ten koktajl z Vitapolu można sobie darować, ale ja daję żeby kluchy nie myślały sobie, że zawsze tylko najlepsze i najbardziej ulubione jedzonko będą dostawać ;)

Aha, i jeszcze bardzo bardzo polecam "gerberka" firmy HIPP "Puree jarzynowe z indykiem". W składzie ziemniaki, kukurydza i mięso z indyka. Od kiedy dałam im posmakować tego, innego nie ruszą. Nie ma szans. :)
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob Lis 18, 2006 09:23   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Ja do megana szczurzego albo jakiegoś żarełka na wagę dodaje pestki dyni, suchy makaron, musli tradycyjne, ziółka (ludzie, polecam Naturę Szczura, u mnie zżarły z prędkością ponaddźwiękową :P ) i co tam mi się jeszcze nasunie. Moje szczury nie są wybredne i nawet jak raz w awaryjnej sytuacji kupiłam im lipne żarcie dla chomików z Lider Prajsa to zżarły :shock: A gerbery jedzą absolutnie wszystkie, najchętniej firmy Bobovita :)
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Chesti 
bez kija nie podchodź



Dołączyła: 21 Paź 2006
Posty: 170
Skąd: Trzebinia :]
Wysłany: Sob Lis 18, 2006 09:50   
   Zwierzątka: Odeszły na zawsze... Bakuś, Toffik, Batman i Che :(


Mieszanka moich chłopaków:

Megan owocowy na wagę (w zaufanym sklepie, bez żadnych zwierzątek ;) ), musli, chrupy kukurydziane, pszenica preparowana (lub ryż preparowany), popcorn, pestki dyni, słonecznik i coś co moje miśki kochają... suszone rybki (stynka) albo suszone krewetki.

Dodatkowo gotuję im zupki (marchew, brokuły, ziemniaki, mięsko z kurczaka albo soja, ryż, makaron). Z gotowych uwielbiają wszelkie zupki z Bobovity, niektóre dania z Gerbera (np. warzywa z mięsem i kluseczkami), no i ukochany deserek z firmy HiPP - truskawki i maliny z jogurtem (mniam, nawet mnie smakuje :P ).
_________________
CHE (dumbo rex russian blue blazed berkshire)

Za tęczowym mostem: BAKUŚ (*.06.2005 - 3.09.2007), TOFFIK (*.10.2005 - 21.01.2008), BATMAN (Ballentines of Zirrael) (4.07.2006 - 6.04.2009), CHE GUEVARA Rat`s Troop (7.09.2006 - 7.05.2009) Żegnajcie... nikt was nie zastąpi :( ((((
 
 
     
wanna 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 284
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Lis 18, 2006 21:40   
   Zwierzątka: Gupik Niesmiertelny


Ja już nie pamiętam kiedy podawałam szczurkom coś innego niż karma Megan. Są tam podstawowe ziarna, słoneczniki, kukurydza, pestki dyni, płatki kukurydziane, prażony ryż, fasolki, groszek, chrupki witaminowe, i coś brązowego... wygląda to na jakieś suszone pestki czy ogromną fasole... nie mam pojęcia co to jest

Teraz mam zamiar robić im mieszankę własnej produkcji :) , bo kiedyś na spróbowanie kupiłam taką zwykłą bez-cukrową dietetyczną mieszankę różnych płatków (do zupy mlecznej) od kukurydzianych, przez jęczmienne, do ryżowych itp., która bardzo posmakowała szczurkom. Do tego dodam słoneczniki, dynie, jakieś suszone owoce i warzywa, siemie lniane (na piękne futerko) itp.
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że można samemu dobrać proporcje składników które zwierzaczki najbardziej lubią i ograniczyć te których powinny spożywać mniej (orzechy, słonecznik) No i płatki można też podawać dla urozmaicenia w różnych formach, np z mlekiem, kefirem czy jogurtem (ale sporadycznie, żeby nie przebiałczyć), czy np papką warzywną itp.

Ze smakołyków polecam dropsy jogurtowe, albo marchewkowe jakiejś niemieckiej firmy w granatowym opakowaniu. Są z dodatkiem popiołu co podobno na ząbki dobrze wpływa...
Aha jeszcze kolby Nestor... oprócz tego, że są pakowane w pudełko, to jeszcze dodatkowo w folie... Nie wiem czy nie pomyliłam firmy w każdym razie te w folii są przynajmniej zabezpieczone przed wilgocią i nieproszonymi gośćmi w magazynach. Szkoda tylko, że nie wybijają na nich daty ważności.
 
     
Guślarka 
Bezszczurowy czytacz



Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 494
Skąd: Krosno/Kraków
Wysłany: Nie Lis 19, 2006 10:21   
   Zwierzątka: Za Tęczą: Fuf, Horus, Szaś i Ilford


Moi dostają mieszankę Vitapolu, Megana owocowego i exclusiwe oraz musli z Lidla ;) , do tego codziennie chlebek, jabłuszko, co jakiś czas ryż i ziemniaczek, czasem jogurcik i serek biały. Smakuje :)
_________________
Once upon a time I was somebody else
In another life, I saw myself
Way back then, back when I was you
 
     
Azi 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 3402
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Lis 20, 2006 09:03   
   Zwierzątka: Impuls ZR, Impet ZR, Kakashi ZR, Snoopy, Wypłosz i czterolatek


Moje wcześniej dostawały mieszanke ewa-poz, według mnie była dobra, lecz ostatnio zrobiłam im własną mieszankę, która składa sie z:
-owies
-żyto
-słonecznik
-dynia
-suszone winogrono
-suszone jabłko
-suszony korzen selera
-suszony korzeń pietruszki
-suszony korzeń marchwi
-suszone buraki czerwone
-suszony banan
-len
-kasza gryczana
-surowy ryż
-szczypta płatków nestle fitness

oprócz tego dostaja smakołyki - jogurt, serek, jajko, czasem mięsko, warzywa świeże, a ostatnio orzechy włoskie w całosci i żołędzie.
Ostatnio zmieniony przez Azi Czw Lis 23, 2006 18:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Czw Lis 23, 2006 13:13   Własna karma - mieszanka
   Zwierzątka: kotka Puma


Moje przykładowe składniki własnej mieszanki:

- pszenica
- jęczmień (owsa i tak nie jedzą)
- płatki owsiane (duże) lub musli np. 6 zbóż (bez owoców kandyzowanych i bez cukru)
- ryż preparowany (gryka i pszenica preparowana do dostania w Lider Price)
- orkisz
- soja (ziarna lub granulat)
- makaron (może być razowy)
- dynia niełuskana
- słonecznik ni ełuskany (niesolony!)
- płatki kukurydziane (w sklepie ze zdrową żywnością dostaniecie bez cukru, także sojowe identyczne jak kukurydziane)
- gryka sucha
- ryż suchy
- proso (takie dla papużek)
- susz warzywny (marchewka, buraczki - patrz warzywniak)
Z zoologa dorzucam do tego Herbal Pets (np. nasionka, brokuły, gruszki lub Natura Szczura są chętnie zjadane) i karmę Prestige lub XtraVital.

Przepis na mieszankę melasową ;)

t - mała łyżeczka
T - łyżka stołowa
lb - funt = 454 gramy

(wystarczy na tydzień dla dwóch szczurów w zależności od ich wielkości - w razie potrzeby można zwiększyć proporcje)

1500 mg wapna z tabletek lub płynnego wapna z witaminą D
2000 mcg pikolinianu chromu
preparat z pikolinianem chromu
250 mcg witamina B12
40 mg manganu (z kapsułek)
3/4 C płatków zbżowych Total (produkt gotowy, chyba niedostępny w Polsce, ale są to po prostu pełnoziarniste płatki śniadaniowe wzbogacone witaminami itp.)
1 lb paczkowanego miękkiego tofu
4 t nasion słonecznika w łupince
1 T nasion lnu
3 T płatków owsianych
4 t jęczmienia (kaszy)
4 t prosa
3 T ugotowanego brązowego ryżu
4 T opiekanych kiełków zbożowych
2 1/4 T płatków drożdżowych (5.6 g)
2 T płynnej melasy

Rozpuścić pkolinian chromu, wapno i witaminę B12 w niewielkiej ilości wody i zmiażdżyć, kiedy wszystko zmięknie. Zmiażdżyć Total w plastikowej torbie. Utłuc tofu w misce. Zmieszać wszystkie składniki z ciepłą melasą. Trzymać zakryte w lodówce lub zamrażarce.

źródło: http://www.ratfanclub.org/diet.html
 
 
     
Elbereth 


Dołączyła: 13 Paź 2006
Posty: 136
Wysłany: Czw Lis 23, 2006 18:00   
   Zwierzątka: szczury, psy, patyczaki


Hm, ten przepis na mieszankę wygląda ciekawie. Będę musiała zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju ziarna i wreszcie zacząć samemu produkować karmę dla szczurów :) .

falka, próbowałaś dać swoim szczurkom mieszankę melasową?
_________________
Moje ogoniaste słoneczka:
Dziewczyny: Kora, Bella, Nela
Chłopaki: Ferdinand, Kit, Nevis
Po Drugiej Stronie Tęczy: Nora, Vani, Franz
 
 
     
marhef 
Idiot.



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 1411
Skąd: Wroclove
Wysłany: Czw Lis 23, 2006 18:22   

Najnowsza mieszanka made by marheff ;)

:arrow: Litr Megana owocowego (około pół kilo)
:arrow: 100 gram suszonych warzyw
:arrow: Płatki żytnie (na oko ;) )
:arrow: Makaron ryżowy (na oko)
:arrow: Makaron spagetti (bezjajeczny ;) , biedronkowy, na oko, surowy ;) )
:arrow: Makaron falbanki (jak wyżej)
:arrow: 3 kromki chrupkiego pieczywa żytniego (pokruszonego of kors ;) )
:arrow: Surowy ryż (na oko)
:arrow: Pszenica w miodzie (jakieś kangusy, odrobina dla smaku)

Dziewuchy wpierniczają aż im się uszy trzesą :D
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Czw Lis 23, 2006 18:52   
   Zwierzątka: kotka Puma


Nie, melasowej nie próbowałam, ale kiedyś tłumaczyłam więc dałam, może kogoś natchnie :)
 
 
     
Elbereth 


Dołączyła: 13 Paź 2006
Posty: 136
Wysłany: Czw Lis 23, 2006 18:58   
   Zwierzątka: szczury, psy, patyczaki


falka napisał/a:
Nie, melasowej nie próbowałam, ale kiedyś tłumaczyłam więc dałam, może kogoś natchnie


:? , no i wygląda na to, że zamiast się od kogoś dowiedzieć o reakcji szczurów na tą karmę, będę musiała wreszcie sama spróbować (tylko trzeba do jakiegoś miasta pojechać i zaopatrzyć się w tofu i inne składniki niedostępne u mnie). Mam nadzieję, że przeżyją :wink: .
_________________
Moje ogoniaste słoneczka:
Dziewczyny: Kora, Bella, Nela
Chłopaki: Ferdinand, Kit, Nevis
Po Drugiej Stronie Tęczy: Nora, Vani, Franz
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Czw Lis 23, 2006 19:06   
   Zwierzątka: kotka Puma


Elbereth, ja mam dwa szczurki tylko, a jednak każdego składnika trzeba kupić całą paczkę... tanie to nie będzie.
 
 
     
Elbereth 


Dołączyła: 13 Paź 2006
Posty: 136
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 17:05   
   Zwierzątka: szczury, psy, patyczaki


No i wreszcie ja też coś własnoręcznie wymieszałam dla ogonków :D .

Składniki:
płatki 6 zbóż,
płatki sojowe,
pestki dyni,
słonecznik,
ryż preparowany,
płatki kukurydziane,
kasza gryczana nieprażona,
surowy makaron (chętniej rozrzucają po klatce niż jedzą :evil: ),
rodzynki.
_________________
Moje ogoniaste słoneczka:
Dziewczyny: Kora, Bella, Nela
Chłopaki: Ferdinand, Kit, Nevis
Po Drugiej Stronie Tęczy: Nora, Vani, Franz
 
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Nie Lis 26, 2006 19:00   

mataforganowa mieszanka dla ogoniastych, skład najulubieńszy, sprawdzono wielokrotną metodą prób, błedów i obserwacji tego co zazwyczaj miast znikać w wiecznie głodnych paszczach zwykło latać po klatce.

proporcji nie podaję, bo powiem tylko, że dla 5-6 ogonowego stada trzeba wszystkiego dosyć dużo.


- pszenica ( innego zboża nie jadają )
- musli z 5 zbóż bez dodatków ( do kupienia w Rossmanie )
- makaron suchy
- ryż surowy
- płatki ryżowe
- kasza gryczana
- soja
- pestki dyni niełuskane
- słonecznik niełuskany
- pszenica preparowana ( ostatnio dostałam w Tesco )
- płatki kukurydziane
- puff rollsy
- ring ringi
- chrupki kukurydziane
- suszony chleb pokrojony w kostkę
- suszone banany
- fistaszki w łupinach
- orzechy laskowe niełuskane
- orzechy włoskie łuskane
- sucha karma dla kotów
- sucha karma dla psów


taki skład lubią najbardziej, miski są wyżarte do czysta.


EDIT:
co do karmy kociej i psiej - kupuję taką trochę z wyższej półki, zawsze coś dobrej firmy poleca mi znająca się na rzeczy pani w zoologu. różne rodzaje, różne smaki.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 11