Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
PODEJRZEWASZ CIĄŻĘ U SZCZURA? ZADAJ PYTANIE!
Autor Wiadomość
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Nie Maj 25, 2014 12:59   PODEJRZEWASZ CIĄŻĘ U SZCZURA? ZADAJ PYTANIE!

Jesteś nowy i nie poruszasz się jeszcze swobodnie na forum?
Podejrzewasz, że Twój szczur może być w ciąży i nie wiesz co robić? To jest właściwe miejsce, żeby zadać pytanie, być może bardziej doświadczony użytkownik będzie mógł Ci pomóc: odpowiedzieć, poradzić albo przekierować Cię do właściwego tematu.


Zachęcamy również do korzystania z forumowej wyszukiwarki: SZUKAJ :) .
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Karmell 
For Paradise.



Dołączyła: 11 Wrz 2011
Posty: 117
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 15, 2014 19:35   
   Zwierzątka: Szczury, pies


Moja 10 tygodniowa Marysia jest w ciąży, waży 166gramów, na grupach na facebooku mówili, że za 2/3 dni powinna rodzić. Jestem kompletnie nie przygotowana, co mam robić? Jestem zbyt zdenerwowana i niczego na forum nie mogę znaleźć. ;-;
Jest w osobnej KLATCE, nie mam pojęcia jak ma być wyposażona. Wiem, że ściółką powinny być polarki lub ręczniki papierowe. Dać jej jakiś domek, zdjąć wszystkie hamaczki?
Co powinnam jej dawać do jedzenia? Czym ją karmić jak już urodzi? Dotychczas jadła VL i codziennie 2 lub 3 łyżeczki sinlacku z antybiotykiem (dzwoniłam do kliniki, w której miała zakładane szwy, pani dr mówiła, że antybiotyk mógł mieć wpływ na młode).
Czy podczas porodu powinnam jej jakoś pomóc?
O czym jeszcze muszę wiedzieć?
Nie wiem czy dobry temat, więc jak coś to preszę o przeniesienie.
_________________

"Jeśli żałując własnego życia, bojąc się odnieść rany zaprzestajesz poszukiwań to fakt, że w ogóle żyjesz, traci wszelki sens."
Moje maleństwa <3 )~~
 
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Wto Lip 15, 2014 19:44   

Karmell, przeniosłam post.

Klatka powinna być wyposażona "parterowo", czyli bez hamaków i pięter (istnieje ryzyko, że samiczka uwije tam gniazdo). Zamiast tradycyjnych domków i innych tego typu kryjówek polecam kupić plastikową miskę i wyciąć otwór "wejściowy". Dzięki temu będziesz mogła w każdej kontrolować stan gniazda bez jego naruszania (jedynie wyciągając taki "domek").

Ciąża i poród to bardzo duże obciążenie w tym wieku, więc dieta powinna być wysokobiałkowa, przy czym lepiej unikać dużych ilości nabiału, zamiast tego podawać chude gotowane mięso i rybę (bez soli), gotowane jaja, wysokobiałkowe odżywki dla zwierząt (np. Convalescence) i ludzi (np. Nutridrink), mleko dla kociąt (zastępuje pokarm karmiącej kotki, można kupić w zoologicznym w proszku, to nie to samo, co mleko dla kotów Whiskas czy inne podobne, podawane w formie przysmaków), Sinlakiem też można dokarmiać.

Dopóki nie urodziła, warto rozważyć kastrację aborcyjną, a w przypadku pojawienia się młodych na świecie - uśpienie (przynajmniej części) ślepego miotu. Przy tak młodym wieku matki sama ciąża jest ryzykowna, ale odchowanie kilkunastu młodych nawet bardziej niebezpieczne.

Przebieg porodu trzeba monitorować, bo zdarzają się komplikacje.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 15, 2014 19:50   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


Karmell, lektura na najbliższe godziny i dłużej:
o tym, jak przygotować się na ciążę i poród samicy;
o opiece nad samicą i młodymi po porodzie;
o możliwych powikłaniach okołoporodowych;
i pod rozwagę...
 
     
Karmell 
For Paradise.



Dołączyła: 11 Wrz 2011
Posty: 117
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro Lip 16, 2014 23:09   
   Zwierzątka: Szczury, pies


Dzisiaj urodziła 6 żelków. Wszystkie się ruszają i mają mleko w brzuszku.
Dziękuję Wam za pomoc.
_________________

"Jeśli żałując własnego życia, bojąc się odnieść rany zaprzestajesz poszukiwań to fakt, że w ogóle żyjesz, traci wszelki sens."
Moje maleństwa <3 )~~
 
 
     
Darekz112 


Dołączył: 08 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: Gliwice
  Wysłany: Nie Lis 09, 2014 19:43   Potrzebna pomoc zielonemu właścicielowi!
   Zwierzątka: Sczur


Siemanko, trzy miesiące temu postanowiłem przygarnąc 8 tygodniową parkę szczurów nie wiedząc o ich tempie rozmnażania, no praktycznie o niczym. Okazało się, że samica jest w ciąży :| starałem się robić wszystko według poleceń moich znajomych, którzy mają swoje stadka i wiedzą coś na ten temat. Niestety ostatniego dnia wakacji samica po prostu zagryzła młode. Od równo miesiąca jest znowu po ciąży. Młode się uchowały tym razem już bez samca (nie wiedziałem, że parki trzeba rozdzielać.) Chciałbym was poprosić o wszelkie rady dotyczące szczurków. (aktualnie 1 samiec 5 miesięczny i samica oraz 2 miesięczne samce i 4 samice) jak wychować? jakich potrzebują warunków? jakiej klatki? czym karmic? Aktualnie samice (5) trzymam w akwarium 1m długosci na 45 szerokosci i 50 wysokości a samce (3) w terrarium 40 dlugosci 25 szerokosci 30 wysokosci i nie są one zamknięte na łóżku.
_________________
;)
Ostatnio zmieniony przez limomanka Nie Lis 09, 2014 21:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie Lis 09, 2014 19:48   
   Zwierzątka: ....


Darekz112, wiesz że nie popieramy rozmnażania poza zarejestrowanymi hodowlami? to co robisz to jest pseudohodowla!

Przed wszystkim trzeba rozdzielić samce od samic.

Minimalne wymiary dla dwóch szczurów to 70x40x80 cm (dł. x szer. x wys.), akwarium ani terrarium nie nadaje się do trzymania szczurów.
_________________
...
 
     
Darekz112 


Dołączył: 08 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie Lis 09, 2014 20:02   
   Zwierzątka: Sczur


Dobrze o tym wiem, że nie powinienem ich rozmnażać, zresztą nie było to zamierzone bo gdy je odbierałem to samica była już w ciąży, a pewna osoba mi powiedziała, że szczur zachodzi w ciąże tylko raz. Teraz są oddzielone i 4 młode samiczki szukają domu, lecz nie wiem co zrobić z ich mamą bo nie może zostać sama a na więcej sobie nie mogę pozwolić bo zostają już trzy samce.
_________________
;)
Ostatnio zmieniony przez limomanka Nie Lis 09, 2014 21:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Nie Lis 09, 2014 20:05   
   Zwierzątka: szczurze damy


Szczurówka napisał/a:
wiesz że nie popieramy rozmnażania poza zarejestrowanymi hodowlami? to co robisz to jest pseudohodowla!

Spokojnie. Na forum rozmawiamy, nie krzyczymy.

Darekz112, Jak najszybciej rozdziel szczury płciami. Te młode również. Młode samiczki (jeśli nie były oddzielone od braci w wieku 5 tygodni) najpewniej już są w ciąży.

Następnie kieruj się wskazówkami na forum.
Każdy z działów na swój spis treści, który pomoże znaleźć Ci wszystkie informacje. Gdybyś miał problem z odszukaniem interesującego Cię tematu, koniecznie daj znać.
Konieczna też jest zmiana miejsca zamieszkania szczurów, gdyż tak jak wspomniano:
Szczurówka napisał/a:
akwarium ani terrarium nie nadaje się do trzymania szczurów.

;)

____
Darekz112 napisał/a:
a pewna osoba mi powiedziała, że szczur zachodzi w ciąże tylko raz.

Jest to niezgodne z prawdą.

Jeśli chcesz mieć samych samców, oddaj wszystkie samice. Na forum mamy rozwinięty dział adopcyjny :)
Konieczna też jest zmiana domu samców na dużą klatkę. Często używane klatki są bardzo tanio na sprzedaż.
Ile samców będziesz miał łącznie w jednym stadzie?
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
Ostatnio zmieniony przez Karena Nie Lis 09, 2014 20:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Darekz112 


Dołączył: 08 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie Lis 09, 2014 20:08   
   Zwierzątka: Sczur


Powtarzam, że płciowo są rozdzielone od 26 dnia na tym świecie. Co do klatki.. Zastanawiałem się nad zrobieniem własnoręcznie takowej, ponieważ nie mam aktualnie 150/200zł na klatkę. Co o tym sądzicie?
_________________
;)
Ostatnio zmieniony przez Karena Nie Lis 09, 2014 20:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Nie Lis 09, 2014 20:10   
   Zwierzątka: szczurze damy


Darekz112, w tej cenie można kupić nawet nową ;)
Zależy ile sztuk ma liczyć stado.


150/200zł to niedużo. Szczury kosztują. Ich utrzymanie również.
Co zrobisz jak szczury Ci się pochorują i [jak w wielu przypadkach na forum] jednorazowa wizyta u weterynarza będzie Cię tyle kosztować (za jednego szczura)? Warto się nad tym zastanowić. Odłożenie 200zł na awaryjny wyjazd do weterynarza to absolutne minimum.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
Ostatnio zmieniony przez Karena Nie Lis 09, 2014 23:07, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
Ebia 


Dołączyła: 13 Lut 2012
Posty: 2876
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Lis 09, 2014 20:10   

Darekz112, mama może szukać domu lub możesz ją wysterylizować i po wygojeniu dołączyć do samców

Klatkę możesz pożyczyć od forumowiczów mieszkających w okolicach Gliwic, daj ogłoszenie, np, tutaj: http://forum.szczury.biz/viewforum.php?f=50

I daj ogłoszenie o adopcji, o tutaj: http://forum.szczury.biz/viewforum.php?f=63

EDIT:
Na allegro można kupić fajne klatki w niskiej cenie. Na szczury powinna wystarczyć klatka 70x40x64. Na większą ilość 80x50x60
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 09, 2014 20:21   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


Hej :)

Zerknij na główną stronę forum (na listę działów), tam znajdziesz większość potrzebnych informacji (o karmieniu, o wymiarach klatek, o wyposażeniu klatek).

Skrótowo:

Polecane karmy to: JR Farm Uczta Szczura, JR Farm Wellness (dla szczura), Vilmie. To z tych o prawidłowym poziomie białka (nie może być za dużo białka w diecie szczurów) oraz jednocześnie nie przerażająco drogich (bo jest też kilka dobrych, ale sporo droższych). I są smaczne ;) Do tego podajemy prawie wszystkie owoce i warzywa, część warzyw lepiej ugotować, część można podawać na surowo (tak samo jak dla ludzi, czyli np. fasolkę szparagową gotujemy, a ogórka nie ;) ). Nie dokarmiamy niczym solonym, słodzonym i przyprawianym (wędliny, słone orzeszki, ciastka dla ludzi, czekolada).

Tutaj masz kalkulator szczurzej klatki (prawidłowe minimalne wymiary):
http://pliki.szczury.biz/klatki/rcc.html

Na 3 większe samce np. taka klatka będzie dobra:
http://hipcio.sklep.pl/pr...dla-szynszyli-i
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
Ostatnio zmieniony przez nimka Nie Lis 09, 2014 20:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Darekz112 


Dołączył: 08 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie Lis 09, 2014 20:22   
   Zwierzątka: Sczur


Co do weterynarza wiem, że wizyty mogą być kosztowne gdyż mam chorego jamnika i często odwiedza to miejsce. Na taką wizytę zawsze się znajdzie, ale jak to bywa z rodzicami nie rozumieją, że szczury potrzebują wiecej przestrzeni niż to co mają aktualnie i ze nie moze być to szkło i tak dalej.. wiec na klatkę muszę zakupić samodzielnie. Jakie wymiary powinna mieć klatka dla trzech samców? Mamę młodych chcę oddać komuś bardziej doświadczonemu ponieważ odkąd ją mam nie ma do mnie zaufania i wczesniej gryzła, ale teraz tylko ucieka i robi kupę gdy ją głaszcze (zdarzy się że zlapie za palec) :wink:
_________________
;)
Ostatnio zmieniony przez Devona Nie Lis 09, 2014 20:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Nie Lis 09, 2014 20:28   
   Zwierzątka: szczurze damy


Darekz112 napisał/a:
Jakie wymiary powinna mieć klatka dla trzech samców?

80x48x80 będzie ok
;) Ale im większa tym lepsza. [Przy czym żaden wymiar klatki nie może być mniejszy niż 40cm. Czyli np klatka 100x35x70 dalej będzie za mała. Bo nie ma spełnionego minimum].
Ta z podanego linka nimka będzie ok :) Czasem można dostać ją używaną po niższej cenie :)
Darekz112 napisał/a:
Mamę młodych chcę oddać komuś bardziej doświadczonemu

To bardzo odpowiedzialne z Twojej strony ^^ Postawa godna pochwały.


Warto szukać używanych klatek w dobrym stanie ;)
http://olx.pl/oferta/duza...html#f2f60b93ef
http://olx.pl/oferta/duza...7534d8;promoted
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
Ostatnio zmieniony przez Karena Nie Lis 09, 2014 20:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 16