Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczur alfa vs szczur beta
Autor Wiadomość
Mai-ah 
Mai-ah Ihuhaotila



Dołączyła: 14 Cze 2010
Posty: 604
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Cze 10, 2014 21:37   Szczur alfa vs szczur beta
   Zwierzątka: szczurcie


Chciałam początkowo aby temat dotyczył wyłącznie szczurów Beta, ale pewnie nie uniknie się odwołań do Alfy.

Jak to właściwie jest z tymi Betami? Po czym poznać Betę? jaką ma rolę w stadzie? O ile wydaje mi się, że zwykle wiem kto jest Alfą stada to bladego pojęcia nie mam jak ustalić Betę?
_________________
Moje diablęta: http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

Ze mną: Tika, Kropka, Runa, Amie, Louve, Alfred
Za TM hasają: Zuzannna, Rati, Tosia, Mirabella, Brienne, Lili, Figa
 
 
     
wilczek777 



Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 1966
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Cze 10, 2014 22:19   
   Zwierzątka: 2 x sheepdog


Ja nie mam pojęcia kto jest alfą ;)

Beta to szczur który trzyma w ryzach pozostałe - to on jest najbardziej "napuszony" tłucze inne by utrzymać hierarchię. Zazwyczaj to paskudny typ bo ciągle szuka zaczepki - przynajmniej tak to wygląda. U mnie bety zazwyczaj były wielkimi nabuzowanymi testosteronem samcolami, które jednym ruchem dominowały każdego innego - nawet jeśli był większy. Fretka po kastracji nadal trzymał pozycję bety mimo iż hormony spadły - charakterek został. Widać to było też w sposobie dominacji - nie wchodziło w grę uciekanie - dominacja musiała być od początku do końca więc nie pokazanie brzucha - nawet przez malucha było nie dopuszczalne.
_________________
Nasz temat :)
http://forum.szczury.biz/...t=13184&start=0

Za TM :(
Silver i Sharingan [*] Śpioch i Grubas [*] Białas i Mithril [*] Czarnuszek i Bibs [*] Miki i Kaszmir [*] Desant zwany Fretką i Miętus Emerald Moon [*] Bjorn i Anubis (Ibasan) Beris[*] Belfast [*]
 
     
Mai-ah 
Mai-ah Ihuhaotila



Dołączyła: 14 Cze 2010
Posty: 604
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Cze 10, 2014 22:32   
   Zwierzątka: szczurcie


A Alfa w takim razie jak? Też mi się wydaje, że "tłucze" i wygląda groźnie, zwłaszcza dla nowych? Może ja pojęcia mylę?
_________________
Moje diablęta: http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

Ze mną: Tika, Kropka, Runa, Amie, Louve, Alfred
Za TM hasają: Zuzannna, Rati, Tosia, Mirabella, Brienne, Lili, Figa
 
 
     
Kami 



Dołączyła: 19 Maj 2011
Posty: 1446
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Cze 10, 2014 22:41   
   Zwierzątka: nie ma :(


Ja miałam małe stado i małe doświadczenie, ale wg moich obserwacji alfa miała posłuch bez nadmiernego dominowania innych szczurów. Sytuacja wyklarowała mi się podczas łączenia (dwie starsze siostry + dwa maluchy). Alfa potrafiła zdominować raz a porządnie, a beta ganiała i męczyła maluchy. Gdy dzieci podrosły alfa nie brała udziału w konfliktach w klatce, jej rzadko która próbowała podskakiwać. Co więcej, pilnowała porządku - gdy baby mocniej się tłukły, potrafiła spuścić łomot jednej i drugiej i był spokój. :wink:
_________________
Moje słoneczka:
Roxanne Weasley HF (16.08.2011 - 1.06.2013)
Batalia SR (1.03.2012 - 15.12.2013)
Bellatrix Lestrange HF (16.08.2011 - 21.10. 2014)
Bitwa SR - (1.03.2012-13.04.2015)
:serducho: :serducho: :serducho: :serducho:
 
 
     
wilczek777 



Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 1966
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Cze 10, 2014 22:55   
   Zwierzątka: 2 x sheepdog


Kami pięknie opisała - alfa na co dzień się nie wychyla bo nie musi - nawet duży być nie musi bo to charakter ma silny przede wszystkim ;)
_________________
Nasz temat :)
http://forum.szczury.biz/...t=13184&start=0

Za TM :(
Silver i Sharingan [*] Śpioch i Grubas [*] Białas i Mithril [*] Czarnuszek i Bibs [*] Miki i Kaszmir [*] Desant zwany Fretką i Miętus Emerald Moon [*] Bjorn i Anubis (Ibasan) Beris[*] Belfast [*]
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 09:57   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Z moich obserwacji też wynika, że alfa dominuje "raz a dobrze" - w czasie łączenia czy po zmianie warunków (u nas najczęściej po gruntownym czyszczeniu klatki). Dobry alfa jest silnym charakterem, wystarczy, że spojrzy i reszta czuje się ustawiona. A jeśli nie - wtedy do głosu wkracza beta. Pierwszy do bitki, prawa ręka alfy jeśli chodzi o ustawianie. I zauważyłam, że to beta najczęściej walczy o pozostanie na pozycji - alfy zmieniały mi się, kiedy się starzały, bety i pretendenci tłukli się zawsze zdecydowanie częściej.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Mao 
Dorosłe dziecko



Dołączyła: 13 Lut 2008
Posty: 3056
Skąd: z Bąbaju
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 10:40   
   Zwierzątka: Gończy polski i 9 Maogonków


Tak jak wyżej ;) Moim zdaniem to nie wynika z charakteru, ale z pozycji. U mnie bety, które zostawały później alfami, automatycznie przestawały lać się z kim popadnie. Alfy zawsze były spokojne i trudniej mi je rozpoznać na co dzień, ale jak np. wejdzie między szczury podczas konfliktu i "powie" nie, to wszystko grzecznie się rozchodzi.
_________________
... ponieważ bułka.
Nade mną i w :serce: : Hinata EM, Hexe EM, Óshi Óme Jagodzianka EM, Drei AR, Książę Mieszko, Milka Mieszkowa, Krówka - Kjówka, Mały Rycerzyk - Ligia Kallina, Uwertura Kalinka AR, Elena i Eta CarinaeEM, Yankes AR spod skrzydeł pszczoły, Lela i Perperuna SR, Malina, Madara SR i Rusinek SR.
W rolach głównych: Nel - Bułka, Oleńka, Husaria, Pacta Conventa - Pecet, Rota, Chidori, Anahita - Anka oraz Dąbrówka jako caryca Maogonków
8)
 
 
     
cornflakegirl 



Dołączyła: 30 Lip 2012
Posty: 1602
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 12:10   
   Zwierzątka: 2 szczury i 2 psy


Zauważyłam w stadzie podobne relacje. Alfa patrzy, obserwuje, ingeruje jedynie gdy już beta całkiem sobie nie radzi. Moja alfa potrafiła nawet dwa malce dominować na raz xD.
No i zauważyłam, że małe strasznie się do alfy garną, nieważne gdzie się śpi, ważne, że koło niej :P
_________________
moje dziewczynki: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13637

ze mną: Nutelka i Mortadela na wiecznym DT
za TM: Elza, Siwa, Tola, Lusia, Wena, Nanna, Neska(*)
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 13:30   
   Zwierzątka: szczurze damy


U mnie jak wyżej.
Jeśli cos w mieszkaniu jest nowe i podejrzane [np. pusty karton leżący bokiem] to najpierw Alfa musi tam zajrzeć. W innym wypadku reszta [za wyjątkiem bety] będzie chodzić na niskim zawieszeniu i tylko ostrożnie wyciagać szyje, żeby sprawdzić co to.
Jak juz Alfa pokaże, że jest ok, to reszta zaczyna zabawę.

Alfie nie wyrywają jedzenia z pyska. Jesli jest coś baaardzo dobrego, to ogranicza się to tylko do wjechania pyszczkiem pod pyszczek Alfy z błagalnym 'daaaj gryza'.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 13:33   

Karena napisał/a:
to najpierw Alfa musi tam zajrzeć.

A to dziwne. Myślałam, że alfa to ostatni szczur, który naraża się na niebezpieczeństwo nieznanego i najpierw na zwiady idą inne szczury.
 
     
Sirius 


Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 239
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 14:06   

Zdarzyło wam się kiedyś, żeby beta uznał, że alfa przegiął i go zdominował? Mało tego, alfa w tej konkretnej sytuacji się poddał. Miałam ostatnio mały problem z łączeniem (nowy samiec, półroczny, dotychczas sam, szczurek dzieciaka znajomych znajomego, znudził się), i właśnie alfa zdecydowanie przesadzał z dominacją i użyciem siły (pierwszy raz).
_________________
Pozdrawiamy
Elka i stadko wielogatunkowe :)
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 14:09   
   Zwierzątka: szczurze damy


Sirius napisał/a:
Zdarzyło wam się kiedyś, żeby beta uznał, że alfa przegiął i go zdominował?

Oj nie raz. Beta jest jak napakowany ochroniarz, który czasem musi uspokajac nawet właściciela lokalu - Alfę.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Sirius 


Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 239
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 14:14   

To dobrze, już myślałam, że mam jakieś dziwne relacje w stadzie. ;-)
U mnie beta jest kastratem, trochę mnie zaskoczyło, że został betą, spodziewałam się, że będzie spokojnym śpioszkiem. I tak było, jak miałam małe stadko, teraz relacje są o wiele wyraźniejsze a pozycje bardziej widoczne o podkreślane.
_________________
Pozdrawiamy
Elka i stadko wielogatunkowe :)
 
     
Mai-ah 
Mai-ah Ihuhaotila



Dołączyła: 14 Cze 2010
Posty: 604
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 15:02   
   Zwierzątka: szczurcie


Moja Mirabelka według mnie była Alfą, a ona właśnie strasznie długo ścigała i gnoiła nowe (nawet do miesiąca). Nie dlatego, że coś przeskrobały, ale żeby im pokazać, że ona tu rządzi. Później już był spokój i tylko czasami reagowała, jak coś się działo. Nie mam pojęcia kto był Betą za jej kadencji.
_________________
Moje diablęta: http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

Ze mną: Tika, Kropka, Runa, Amie, Louve, Alfred
Za TM hasają: Zuzannna, Rati, Tosia, Mirabella, Brienne, Lili, Figa
 
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 15:11   
   Zwierzątka: szczurze damy


Mai-ah, z moich obserwacji wynika, że zwłaszcza przy mniejszych stadach, często Bety nie ma albo jest niewidoczny. U mnie przy stadzie 5 szczurzych samic było wyraźnie widać tylko Alfę, teraz przy 8 widać i alfę i betę. Ba! Beta się zmienił przy powiększeniu stada.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 11